en verslagen van het Brngsche Congres mededeelde en er voortdurend zoo volijverig op uit is, onze dichters en schrijvers to huldigen, de bijzondere aandacht van onze lezers te vestigen. Hoewel de prijs van 2.50 voor een ganechen jaargang zeker niemand kan afschrikken, deze onderneming te steunen, vertrouwen wij toch dat de uitgever het zoogenoemde „Beets-nummer" ook afzonderlijk, zij het dan tegen ietwat verhoogden prijs, in den handel zal brengen. Bij gelegenheid van het Beetsfeest zal bij den heer A. W. Sijthoff te Leiden een bundel verschij nen, get.: „Vier Gedichten van Nicolaas Beets (Scheiding, Mijn hof, 't Viooltje en Maartje Van Schalkwijk)", voor eene zangstem met klavier begeleiding, gecomponeerd en den dichter toegewijd door Richard Hol. Naar het „Dbl. v. Z.-H." bericht, zal de Koning, volgens kennisgeving aan den oppercere- moniemee8ter van Zr. Ms. Huis gedaan, wegens het nog zoo kort geleden plaats gehad hebbend overlijden van den Prins van Orauje, de zitting der Staten- Generaal niet in persoon openen. De opening zal nu door het Kabinet, als Commissie daartoe door Z. M. gedelegeerd, geschieden, terwijl het openings woord door den minister vau binnenlandscbe zaken zal worden uitgesproken Naar het „Vad." verneemt, zal heden door de Maatschappij „Zeebad Scheveningen" f 50,000 als waarborgsom bij de gemeente worden gestort, terwijl Maandag met den binnenbraak van het Bad huis een begin zal worden gemaakt. De negende tentoonstelling van planten, uit geschreven door „Fioraiia", werd gistermiddag in de sociëteit „De Vereeniging" te 's-Hage, in tegen woordigheid van onderscheidene begunstigers en belangstellenden, waaronder eenige dame3, op een voudige wijze geopend. Aan de Israëlietischo militairen wordt, op last van den minister van oorlog, van 18 September tot 13 October verlof verleend, en wel voor hen wier ouders of betrekkingen buiton hun garnizoens plaats wonen, terwijl aan de overigen vrijstelling van dienst tot het vieren hunner kerkelijke feesten wordt verleend. De wachtmeester Chr. Kamman, gedetacheerd bij de kon. rijschool te Venloo, is benoemd tot adjudant-pikeur bij dezelfde inrichting. De heer Dietrich, directeur vau het bureau voor scheepsbouw van het Duitsche rijk, zal eerst daags de rijkswerven in ons land bezoeken. Ten gevolge van het uitbreken der cholera ïn Znid-Italië heeft de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", handelende in overleg met de Regee ring, orders gegeven om alle communicatie met Napels te vermijden. Het eiland Nisida, het quaran taine-station van Napels, zal worden aangedaan tot het afgeven en innemen der mails. De ontsmetting der uitgaande brieven heeft op Nisida zelf plaats. Sedert geruimen tijd reeds werden de passagiers, met het oog op de mogelijkheid van de uitbreiding der ziekte in Italië, alleen aangenomen om te Am sterdam aan boord te gaan en vandaar dat te Napels geen enkel passagier zal worden ingescheept. Ook worden geen proviand, water of andere levensmiddelen aldaar aan boord genomen. Iedere gemeenschap met den wal wordt ten strengste geweerd. Do tehuiskomende schepen zullen insge lijks iedere gemeenschap met Napels vermijden. Geene lading voor die plaats mag op Java worden ingenomen en in Italië wordt thans evenmin eenige lading voor Nederland gescheept. De berichten nit Marseille geven hoop, dat die plaats spoedig weder als ontsmet zal kunnen beschouwd worden, in welk geval de maildienst weder op den gewonen voet zal kunnen worden voortgezet. De minister van binnenlandsche zakeD, over wegende dat volgens ingekomen ambtsbericht de cholera asiatica zioh in het Zuiden uitbreidt, heeft goedgevonden, alle havens aan de Westkust van Italië tot en met die van Reggio, de Spaanscho havens aan de Middellandsche Zee, alsmede die van Algerië en Tunis, bosmet te verklaren. Het stoomschip „Voorwaarts," van Amster- dan naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Oranje Nassau" is 24 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam vertrokken; de „Prins Willem I" is 30 Ang. van Amsterdam te Paramaribo aangekomen. Z. M. heeft D. Bolier benoemd tot burge meester der gemeente Scherpenisse- bij den waar borg en de belasting op de gouden en zilveren werken benoemd: tot essayeur te Arnhem, H. G. Beekhuis, thans commies-stempelaar te 's-Hage; tot commies-stempelaar to 's-Hage, B. A, Carba- sins, thans in gelijke betrekking te Arnhemtot commies-stempelaar te Arnhem, L. J. Huber, thans aide-eseayeur te Leeuwarden. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zijn hier ter stede 2 nieuwe gevallen van pokken aangegeven. Sterf gevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Deze week werden op „Rhynzigt" ge nomen 390 zwembaden door beeron en 29 door dames. Temperatuur van het Rijnwater 17° 5 Celsius. Naar de gevangenis te 's-Hage is overgebracht een niet alhier te huis behoorend per- sooD, die zich in deze gemeente heeft schuldig ge maakt aan bedelarij. Procos-verbaal is opgomaakt tegon twee knapen, die zich aan diefstal van appelen bobben schuldig gemaakt, zoomede tegen de jeugdige gebroeders N., die geld uit eene toonbanklade hebben ontvreemd. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt tegen den te 's-Hage woonachtigen A. De W., die zich heeft schuldig gemaakt aau diefstal vau een berlin-zilveren trekpot. De Haagsche politie verzoekt in- lichtingen omtrent de herkomst eener vrjuw, naar gissing oud 60 jaren, wier lijk in den avond van 2 September jl. te 7 uren aan den Z.-O.-Bniten- singel is opgevischt. Bij den hevigen orkaan, vergezeld van zware regenvlagen, aio zich vooral aan onze kust deed gevoeleD, overspoelde de zeo met ge weldige kracht het Scheveningsche strand tot aan den duinvoet. Enkele badkoetsen werden omverge worpen en de badstoelen dooreengeslingerd. De schade is voor het „Zeebad SchoveDingen" echter niet noemenswaardig. Het mag als een geluk worden beschouwd dat or weinig schuiten aan wal waren. Thans onder vonden de weinige die er waren door den grooten afstaüd waarop zij van elkaar verwijderd waren, geen averij. Tweo haringschuiten kwamen zelfs in 't felst van den etorra aar» den wal en hebben even benoorden het Badhuis land gekregen. Een dezer verloor in do branding den helmstok, waardoor hij Datuurlijk belet werd stuur te houden. Niettegen staande dit ongerief kwam de schuit behouden aau wal. Uit Wijk-aan-Zee wordt dd. ödezer gemeldHeden strauöden tusschon hier en Egmond de Eugelscho brik „Levant" en de Noorsche bark Socrates", die beide gisteren van IJmuiden uitgezeild en door den hedennacht plotseling opgestoken storm over vallen waren. Yan eerstgenoemd vaartuig werden 7 man, van het laatste 10 man door de Egmonder reddingboot gered. Do gestationneerdo reddingboot alhier kwam te laat ter plaatse wegens den 10 kilometer grooton afstand on ten gevolge van den bij het springtij moeilolijk to passeeren smallon weg langs den duinvoet; ook was de tijding van het stranden zeer laat aangebracht, omdat do don kere lucht eene duidelijke verkenning bemoeilijkte. Het geval bracht groote opschudding onder de bad gasten teweeg, en vooral de buiienlandsche bezoekers begaven zich in menigte naar de straDdingplaats, om do wrakken te zieD. De vreeselijko orkaan stak ook te Blankenberghe op. Het Engelsche jacht „Louis" is vergaan nabij den dijk aldaar. Van de zes man der equipage zijn drie in het gezicht van de geheelo bevolking in de golven omgekomen. De drie overigen bereikteü zwemmende de kust. Zij waren allen in eene kieino sloep gesprongen, die dadelijk omkantelde. De kapitein behoort tot de verongelukten. Het jacht was denzelfden dag te één uur vau Ostende ver trokken en zette koers naar Engeland. Lange wedloopen zijn tegenwoordig in de mode. Zoo hebben onlangs acht officieren van het 7de regiment ulanen in twee dagen te paard den afstand van Sahrburg naar Stuttgart afgelegd. Het program luidde: in twee dagen 200 kolimeter afleggen, gaande over Gernsbach; oen dag rust te Stnttgart en vervolgens in drie dagen terugkeeren over Kniebis. Dos morgens 7 30 vertrok men van Sahrburg en trok, na te ruim 9 uren halt te hebben gehouden om de paarden te voedereD, te 4 uren den Rijn over, kwam te zes «ren te Baden-Baden, waar prins Karei de officieren begroette, eu te 8 ureD te Gernsbach; men had toen 108 kilometer in 12 uren afgelegd. Den volgenden morgen te 5 ure-a ging men weer op weg en kwam 07er Wildbad op tijd te Stuttgart aan. De paarden, die terstond op stal werden gezet, begonnen met graagte te eten en hadden niets geleden. De gemiddelde afgelegde af stand bedroeg 10 kilometer per uur. Te Quaresnon-Rivage waren vier ar beidsters, bezig eene schnit te laden, onder een kolenwagen gezeten, die door een kraan omhoog werd gehouden. Door het breken van een schalm van den ketting stortte de wagen naar beneden, met het ongelukkig gevolg dat een der meisjes op de plaats zelve werd gedood, terwijl van eene andore een been werd verbrijzeld. De beide anderen kwamen er ongeleerd af. Uit Amerika.-De „Illin. Staatszoitung" verhaalt van eon door viiogen geblokkoerdeu spoor trein Onlangs had zich des avoDds een overgroote massa van de zoogenaamde mormoon-vliegen op de Keokuberbrog opgehoopt; zij waren op het licht van de locomotief aangekomen en de brug lag ter hoogte van twee voet met doode en stervende vliegen bedekt. De locomotief werd tot staan ge bracht, daar zij zich door die massa insecten geen weg kon banen. Nadat men do vliegen, in 't ge heel circa 60 bushel, ter zijde geveegd had, kon de trein de reis voortzetten. Te Düsseldorf stond onlangs een kindermeisje druk te praten, zonder acht te geven op het haar in don kinderwagen toevertrouwde pand. Toevallig kwam de oom van 't kind daar voorbij, nam don kloine uit den wagen en bracht het bij de ouders te huis. De babbelzieke meid, twee uren later thuis gekomen en naar 't kind ge vraagd, antwoordde„Het slaapt." Toen eerst bemerkte zij, dat de wagen ledig was en maakte, naar vrouwonaard, veel zenuwachtig misbaar, om daarna haar boeltje to pakken, daar zij uit den dienst werd gejaagd. Het voorval staat als histo risch in de „Westf. Merk." Nieuwmodische lokkern ij. - In Klau- senburg heeft een kieino snoepachtige jongen twee dyDamietpatronon opgegeten, in de verbeelding dat bij met maïskoeken te doen bad. Do knaap heeft geen enkel nadeelig gevolg van de vreemdsoortige snoeperij ondervonden, maar de bewoners der plaats durven niet meer in zijne nabijheid komon oa wachten met angst en schrik de explosie var. den jongen af. welke naar hunne mee ning Diet kan uitblijven. ROME, 5 September. Gisteren zijn in Italië 106 sterfgevallen eau cholera bokGnd geworden, waarvan 53 te Napels en 15 te Spezzia. WADIHALFA, 5 September. De Nijl is hier drie voet gevallen. BERLIJN, 5 September. RNDe Duitsche oor logsbodem „Bismarck" zal binnenkort naar de "Westkust van Afrika vertrekken. LONDEN, 6 September. De „Times" ontvangt uit Hongkong een bericht van 5 September, mel dende dat de gouverneur bevel ontvangen heeft de bepalingen der wofe betreffende het in dienst nemen van vreemdelingen bij het leger, te doen ten uitvoer brengen. Hij gaf hiervan kennis aan den vice-admiraal Lespès, die verklaarde dat deze wet door de Franschen zal worden geëerbiedigd. Uit Chineescho bron wordt verzekerd dat in Ton kin ernstige gevechten hebben plaats gehad. BERLIJN, 6 September. De „Norddeutsohe AI1- gemeino Zeitang" meldt dat do Rijkskanselier tegen het midden van September te Berlijn zal terug keeren om voorbereidingen to treffen voor de samen roeping van den Staatsraad en aan den kroonprins de noodige voorstellen te doen. WARSCHAU, 6 September. De komst van den czaar hier ter stede is, naar men met zekerheid verneemt, op aanstaanden Maandag bepaald. Generaal Tscherewin komt reeds vroeger hier en reist, met geoeraal Gourko on eene deputatie van den adel, den czaar te gemoet tot Wilna, van waar deze zich rechtstreeks naar Warschau begeeft. BRUSSBL, 6 September. De „Nord" bevestigt de mededeeling dat de samenkomst der keizers te Skiernewiczy zal plaats hebben. Het is zeker dat ook de czaar zal deelnemen aan de samen komst, welke eene bevestiging zal zijn van het „status quo" on eene bezegeling van de goede verstandhouding tusschen de 3 Rijken, zonder dat in de internationale verhoudingen e9nige wijzi ging zal worden gebracht. LEIDEN, 6 September. De verwachting voor morgen is: wind zaid, buiig weer, regeD. Het orgol-concert der heerc-n Van Thienen, onlang9 reeds door ons aangekondigd, zal, blijkens

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2