LEIDSOn DAGBLAD. IN0. 7533. Ela&fid&g S September. A0. 1884. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeten. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incueet* ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. Dit nommer bestaat nit TWEE BLADEN. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 12Ö tot 136 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Eon misbruik bestreden. Zelfs van de beste zaken, waar ran het bestaan op zich zelf een zegen is, kan misbruik worden gemaakt. Een sprekend bewijs daarvan vindt men in het geen tegenwoordig omgaat ia den boterhandel, eene bron van welvaart, bij wier voortdurenden bloei zoowel Leiden, met zijn druk bezochte vee-, boter en kaasmarkt, als de nabijgelegen gemeenten met haar rijkdom aan zuivelproductoo, het grootste be- laDg hebben. Zooals mon weet, speelt in de laatste jaren de zoogenaamde margarine- of kunstboter een groote rol naast de gewone of natuurboter. Tut de zaken, wier bestaan op zich zelf wij zooeven een zegen noemden, mag ten volle die zoogenaamde kunstboter worden gerekend, althans wat de deugdelijke fabri- caten betreft, want ook daarin is groot verschil. Er zijn fabrieken, zooals die van dr. J. Th. Moutou, te 's-Gravenhage, waar uit deugdelijke grondstoffen op wetenschappelijke wijze een zeer bruikbare, smakelijke soort van kunstboter wordt bereid, die, wat den prijs betreft, binnen het bereik valt van die breede schare van minder bemiddelden, voor wie de natuurboter, althans de goede qualiteiten, een vrij duur voedingsmiddel zou zijn, waarvan hot gebraik, ten minste voor groote gezinnen en op den duur, eene vrij bedenkelijke verhooging van het jaarljjksch huishoudelijk bndget zou ten gevolge hebben. De prijs toch van goede natuurboter be draagt ongeveer hot dubbele van dien van kunstboter. Ook hier valt dus weder te wijzen op de wol daden, die de wetenschap aan de maatschappij kan bewijzen, wanneer slechts de mannen der wetenschap zich niet bepalen tot theoretische bespiegelingen, maar do uitkomsten hun Der onderzoekingen practisch weten toe te passen ten algemeenen nutte. Jammer evenwel, dat van die goede vruchten niet alleen gebruik, maar ook misbruik wordt ge maakt. Kunstboter, hoe aanbevelenswaardig ook voor bon, die slechts uit oen beperkte beurs hebben te putten, is daarom nog geen natuurboter, en nu is hut vrij verklaarbaar, dat bij, die zich het ge bruik van de laatste kan en wil veroorloven, zich voor zijn geld geen margarioo-boter, die slechts on geveer den halven prijs der uatuorboter waard ie, in de handen wil laten stoppeD. En toch leert de ondervinding, dat dit laatste in den handel maar al te vaak wordt beproefd. Ovor het onzedelijke van dergelijke praktijkon ■uit te wiideü, zou een onvruchtbare taak zijn. Zij, die zich aan dergelijke bedriegerijen schuldig maken, behoeven van een ander niet te vernemeD, dat het bedriegerijen zijndat woten zy zei ven maar al te goed. Betreurenswaardig echter is het, vooral voor den eerlijken handel, die zich niet aan dergelijke ongeoorloofde praktijken schuldig maakt, dat zij door huune misbruiken dea alouden goeden naam van de Hollandsche boter, vooral ook ia het bui tenland, in discrediet dreigen te brengen, zoo zij dat al niat hebben gedam. Wat de gevolgen van der gelijke handelwijzen zijn, ondervindon fcbane de aard appeltelers in het Westland - althans zoo meldde ODlangs een berichtgever uit die streek - waar de vroeger zoo belangrijke uitvoer naar Engeland tot nagenoeg nul is herleid, nadat de leveranciers zich niet hadden ontzien hun overzeesche afnemers mand jes toe te zendeD, waarvan het dekstok uit aard vruchten van deugdelijk gehalte, de verdere inhoud uit bijna onbruikbare waar bestond. Het gevaar, door vervalscbing voor den boter handel ontstaan - om tot dezen terng te keeren - was roeds zoo dreigend geworden, dat op de bui tengewone algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw in Maart 1883 eene com missie werd benoemd tot het opsporen van middelen ora die knoeierijen tegen te gaan. Die commissie heeft thans een uitvoerig rapport uitgebracht, dat eindigt met het voorstel tot oprichting e6ner „Ver- ceniging tot bescherming van don handel in natuur boter." Bij dat voorstel zijn tevens concept statuten voor de op te richten Vereeniging gevoegd. Daaruit blijkt dat do Vereeniging ten doel heeft de be langen van dien handel, zoowol bicnen- als bnitens- lands, te bevorderen en speciaal den nadeeligen invloed te bestrijden, die voortvloeit uit het ver- koopen van zoogenaamde kunstboter ondor don naam van natuurboter. Onder de middelen, waardoor de Vereeniging zich voorstelt haar doel te bereikeD, trekt vooral de aandacht dat, ODder 2 genoemd en aldus lui dende Alle pogingen aan to wenden om het onderzoek van boter beter en gemakkelijker te maken. In de eerste plaats door het uitschrijven van een belangrijke prijsvraag en verder door alle andore middelen te streven naar een methode van onderzoek die ook den niet wotenacbappelijk ge vormde in slaat stolt om spoeuig en zekor te con- stateeren of boter is natuurboter of kunstboter of een mengsel van beide. Indien de Vereeniging van de verschillende mid delen, door haar aanbevolen, alleen maar het doel bereikt, dat zij zich in dit tweede punt voorstelt, zal zij waarlijk met voldoening op haar arbeid mogen terugzien. Wanneer wij toch ons niet ver gissen, is da moeilijkheid, zoo niet de onmogelijkheid om spoedig te constateeren of boter is natuurboter of kunstboter of een mengsel van beide, tofc dusver hot groote struikelblok geweest, waarop alle pogingen afstuitten otn afdoende maatregelen to nemen of althans voor te stellen tegen het vorvalschon van natuurboter. Intusschen, de wetenschap staat niet stil en het uitschrijven van een mild te bekronen prjjsvraag zal zeker kunnen bijdragen om deze moeilijke quaestie een stap nader tot hare oplossing te brengen. Ook door naar onderlinge samenwerking tusschen de eerljjke handelaars te streven (punt 4) en in het buitenland dó aandacht te vestigen op de Hollandsche natuurboter en op de waarborgen, die door het streven der Vereeniging in het vervolg bij het koopen van boter zullen worden in het leven geroepen (pant G), zal de Vereeniging reeds veel kunnen uitwerken tot handhaving of herstel van de gunstige bekendheid onzer zuivelproducten, vooral ook in het buitenland, en tevens van den roep van eerlijkheid der Noderlaudsche handelaars, waarop wij, uiet altijd, helaas! met evenveel recht, one nog altijd zoo gaarne beroemen. Wij hopen de Vereeniging spoedig aan het work te zien. 6 September. In de maand Augastus zijn binnon deze gemeente geboren 134 kinderen, als: 59 zoons en 75 dochters; overleden 83 personen (waarvan 3 elders woonach tig), als: 11 mannen, 12 vrouwen, 27 zoons en 33 dochtersdaarenboven als levenloos aangegeven 4 gehuwd 53 paren. De heer A. M. Donner, theol. cand. alhier, heeft het beroep naar Genemniden (el. Zwolle) aangenomen en voor dat naar Heusden (cl. 'a-Bosch) bedankt; Ten behoeve van 's Rijks Ethnographisch Ma9enm te Leiden zijn ten geschenke ontvangen een aantal voorwerpen, op Savoe verzameld door den heer M. TefFer, zendeling-leeraar te Dilli, eiland Timor, en door diens echtgenoote mevrouw Teffer, geboren Siblesz, op Savoe, toegezonden aan den directeur van dat museum. Die voorwerpen zijn nader omschreven in de Staatscourant van heden. Behalve door do heeren Krnyt, consul der Neder landen te Djeddah, en bovengenoemden heer Teffer zijn ook door aanzienlijke Arabieren belangrijke ge schenken aan het museum gezonden. Te Delft is door dijkgraaf en hoogheemraden van De'fland aanbesteed de leverantie van eiken hout voor nieuwe binnendeuren aan de schutsluis te Vlaardingon. Minste inschrijvers waren de heeren Jac. v. d. Kamp Co. te Leiden, voor 336.42. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhnis alhier opgenomen van 4468 volwassen personen en van 9—12 kinderen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden dat de commissie, belast in 1884/85 met het afnemen van de practi- sche examens van arts en tandmeester, vermeld in de artt. 2 en 8 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting honden, op Dinsdag 23 Sept. en volgende dagen, te Leideö. Dozelfde minister brengt ter algemeene kennis dat 's Rijks museum van schilderijen in het Trip penhuis te Amsterdam, te rekenen van 10 Sept. 18S4, weder voor hot publiek geopend wordt. Mede brengt dezelfde minister vau binnenlandsche zaken ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het examioeeren van hen, die voldoende bewijzen wenschon te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden foogelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878, zal zitting honden op Woensdag 24 Sept. a. 8. en volgende dagen, te Groningen. De nieuw benoemde burgemeester van Boskoop, de heer H. Le Coultre, werd gisteren in eene open bare raadsvergadering als zoodanig geïnstalleerd door den waarnemenden burgemeester en voorzitter, den heer B. J. LunnemaDn. Een groot aantal der voornaamste ingezetenen woonde de vergadering bij. Van do meeste huizen wapperde de nationale vlag als blijk van ingenomenheid met de komst van den nieuwen burgervader, die, naar men verneemt, voor nemens is in de gemeente te woneü. Tot wethouder der gemeente Voorschoten is met algemeene stemmen herbenoemd dr. W. E. H. Van der Horn Van den Bosch; te Benthuizen de hoer L. Paul; te Rijnsburg de heer K. Van Delft; to Zoelerwonde de heer J. Versteegon en te Reeu- wijk de heer J. Feekens, sedert 9 Augustus 1850 lid van den gemeenteraad en van af 1868 wethouder. De aan den R *ad der gemeente Zoeterwoudö aangeboden begrooting voor het jaar 1885 bedraagt zoo in ontvang als in uitgaaf eene som van ƒ26,119.52. Tot hoofd der school met den bijbel te Lan- gerak is benoemd de heer H. J. Kroeze, te Zwartsluis. Kaar wij met genoegen vernemen, zal het 9ie nommer van „Do Leeswijzer" (Nieuws- en Advertentieblad ter bevordering van ons letterkundig verkeer) voor ruim de helft aan enzen gevierden Nicolaas Beets en zijn naderend jubileum gewijd zijn. Behalve tal van bijdragen van de beste vaderlandsche auteurs zal hot o. a. ook een Itali- aanschen brief van prof. Giovanni Antonioli, den talentvollen vertolker der „Camera Obscura", be vatten. Wij gelooven deze gelegenheid niet te moeten ldten voorbijgaan om op dit fraaie tijdschrift des heeren W. Gosler te Haarlem, dat ook het eerst van onze literaire organen de uitvoerige programma's

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1