Dinsdag 2 September. A0. 1884. >To. 7528. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT J ▼•or Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEB ADVERTENTIES ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1 TA.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incumr ren buiten de atad wordt 0.10 berekend. LËIDEN, 1 September. In verscheidene garnizoensplaatsen waren tegen gisteren, ter gelegenheid van den vierden verjaar dag der Kroonprinses, parades aangekondigd. Doch in eenige gingen zij niet door om hel weder; zoo ook te Leiden, waar toch van de openbare en enkele particuliere gebouwen de vlaggen wapperden. Op „Het Loo" hadden geene feestelijkheden plaats. Te 's-Gravenhage ging de parade te een uur in het Malieveld door. Zij werd geïospecteerd door generaal Van Bel en bijgewoond door de „Kon. Vereeniging van oud-O.-I. strijders", welke mannen door den generaal in hartelijke bewoordingen wer den toegesproken en bedankt voor dit openlijk hulde- bewijs aan de jonge prinses. Het défilé bood een fraai schouwspel. De iüfan- teriegelederen, met do miliciens van vorige lich tingen tot oorlogssterkte opgevoerd, waren zeergroot. Gedurende de vorige maand is de Kweek school voor Zeevaart alhier met een 40-tal jongens vooruitgegaan. Het aantal jongens bij die inrichting bedraagt thans 22G. Tot onderwijzer aan eene R.-K. school te Rotterdam is tegen 1 October benoemd de heer L. M. Van der Dussen Jr. te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 36, f 18.50, f 3.80 en f 1.95; de laagste f 36, f 17.50, ƒ3.60 en f 1.85. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering van art. 198 der Grondwet, en wel om dat artikel te doen luiden als volgt: „Gedurende een Regentschap kan in de opvolging van den Troon geene verandering worden gebracht." De Regeering acht deze wijziging vóór alles door de voorzichtigheid geboden, daar, mocht toch, hetgeen God verhoedeeen Regentschap noodig worden voordat de omslachtige behandeling van eventuëele voorstellen tot eene uitgebreider herziening was afgeloopen, artikel 198 voor geruimen tijd elke verandering zon tegenhouden. Overigens meent de Regeering dat in het algemeen het bedenkelijke eener bepaling als van art. 198 vrij algemeen erkend is. Voor wijziging in de op volging van den Troon moet gedurende een Regent schap de bevoegdheid niet bestaaD. De Regent, hoewel overigens do koninklijke macht ten volle uitoefenende, moet niet het initiatief kannen nemen «m den minderjarigen Koning zeiven of diens ver- moedelijken Troonopvolger van de regeering uit te sluiten en door een ander te vervangen. Behalve dat het geval zich kan voordoen dat een Regent, bloedverwant des Konings, persoonlijk belang heeft bij de verandering in de opvolging, zou het kunnen zijn dat pressie van bnitenlandsche pretendenten plaats had gedurende een Regentschap. Genoemd art. laidt tegenwoordig als volgt: „Geene verandering in de Grondwet of in de erf opvolging, mag gednrende een Regentschap worden gemaakt." Te 's-Hage is in den ouderdom van ruim 78 jaren overleden de heer J. W. L. Van Oordt, staatsraad in bnitengewonen dienst. De minister van bnitenlandsche zaken heeft zich voor eenige dagen naar Bohemen begeven. De minister van staat, Kd van de Eerste Kamer, ond-gouverneur der provincie Gelderland, graaf L. G. A. Van Limburg Stir om, is te Arnhem overleden. Bij het hoofdonderwijzersexamen op 28, 29 en 30 Augustus te 's-Gravenhage gehouden, werden 16 eandidaten geëxamineerd; 1 trok zich terug, 13 werden afgewezen en 2 toegelaten, nl. de heeren: D. Sonne, van Poortugaal, en O. G. Sterkenburg, van Kralingen. Zaterdag werd in „Diligentia" te's-Hnge eene algemeene vergadering gehouden der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van middelbaar onderwijs, onder voorzitterschap van den heer dr. D. De Loos. Voor deze vergadering waren een achttal vraagpunten aan de orde gesteld, waarvan slechts vier konden worden afgedaan. De leden vereenigdon zich des namiddags te Scheveningen aan een diner in het hotel-Deutschmann. De vol gende vergadering zal te Breda plaats hebben. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, hebben de heeren G. Viveen, C. W. Soutendijk en S. Brouwer, gemachtigden voor de onteigening van gronden voor het kanaal van Amsterdam naar deMerwede, opdracht ontvaDgen, aan te vangen met de waar- deeriüg der benoodigde grondstukken onder Utrecht, Ouden-Rijn en Jutfaas. De Koning en de Koningin zullen waarschijnlijk dön 29sten Sept. op „Berg" ia Lnxembarg aankomen en daar eenige weken vertoeven. Gedurende Zr. Ms. verblijf aldaar, zal het ruiterstandbeeld van Koning "Willem II te Luxemburg worden onthuld. De juiste dag is nog niet vastgesteld. De Amsterdamsche landbouwtentoonstelling zullen ze niet bezoeken. De Koning heeft daar het span stekelharige paarden van G. Woltmann nit Hanover aangekocht. Te Deventer zal door de firma Hnbers Co. eene stoom-tapijtfabriek gevestigd worden. De eerstvolgende verzending van brievenmalen naar Curagao laDgs don weg van Nieuw-York, zal plaats vinden den 8sten September a. s. met den trein die te 7.5 a. van Rotterdam Daar Ylissingen vertrekt. De daaropvolgende vertrekdagen zullen nader worden medegedeeld. Door den minister van koloniën is de heer J. De Vriend, ads.-gravenr bij de topografische inrichting te 's-Gravenhage, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Iodië, ten einde te worden aangesteld tot helper-graveur bij het litho grafisch etablissement te Batavia. De verzending per post van pakketten naar Tnrkije, welke, ten gevolge van de door de Turkscbe regeering genomen gezondheidsmaatregelen, tijdelijk was gestaakt, is thans weder toegelaten. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaat9 bobben. Het stoomschip „Batavia", van Java naar Rotterdam, arriveerde 30 Augustus te Marseille; de „Maasdam", van Rotterdam naar Niouw-York, passeerde Zaterdag-avond Doverde „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok Zaterdag-namiddag van Aden; de „Soenda", van Batavia naar Amster dam, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Nederland en OraDjo" arriveerde heden van Amsterdam te Batavia. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der regis tratie en domeinente Hoogeveen, J. E. G. C. Offerhaus, thans te Tessel; te Tessel, J. Veenen- bos, thans surnumerair; te Nijkerk, J. R. C. H. Berger, thans surnumerair; - verleend de volgende pensioenen: lo. aan E. H. Themps, gewezen adj.- comm. voor den hnishondelyken dienst in de militaire strafgevangenis nabij Leiden, ten bedrage van f 884 'sjaars; en 2o. aan J. Koster, gewezen eersten bewaarder in de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden Dabij Doetinchem, ten be drage van f 424 'sjaars; - Petras Willem Van der Goes te Tjiandjoer, residentie Preanger Regent schappen, eiland Java, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven; - op grond van de wet betrekkelijk de burgerlijke pensioenen, pensioen verleend ten laste vaa den Staat, aan de volgende rijksveldwachters: A. A. Lensen, van ƒ275; P. Zo*- derwjjk, van f 319, en A. Scetekouw, van f 434. Geaeaffd Nieuws. Als eene zoogenoemde aardigheid doet hier eene tot velen gerichte vraag de ronde, of zij al weten dat het beeld van Van der Werf, eerst verleden week op zijn voetstuk geplaatst, reeds gezakt is. Enkelen loopen er natuurlijk mee in. Bij de op Clingendaal gehouden wed rennen is bij den officierswedren met hindernissen de prijs 1500 uitgeloofd door baron Van Brienen Van de Groote Lindt, benevens f 1300 van de Nederlandsche Harddraverij- en Renvereeniging) behaald door het paard „Chronometer", ook van luitenant Metelerkamp te Leiden; de premie door „Ready", van lnit. Van Dnnren. De derde mede dinger was „Clontarf Boy", van ritmeester Wijn stroom. Laatstgenoemde was voor, maar viel onder het loopen. De „haute nouveauté" der residentie zijn wandelstokken in de handjes van de dames der „beau•monde.', Het herinnert aan de braceletten der heeren. Van 1 Mei tot 30 Augustus 11. zijn te Scheveningen aangekomen 5398 badgasten met 455 dienstboden. Van 1 Mei tot 1 September 1883 bedroeg het getal vreemdelingen 4817. Bij den landbouwer W. Wisse, onder de gemeente Grijpskerke, zijn vier schapen door den bliksem getroffen; zij waren oogenblikkelijkdood. In de buurtschap Bovenkerk (ge meente Stolwijk) is een dertienjarige knaap, Van den Heuvel genaamd, in de Wetering voor zijne woning verdronken. De oorzaak van het verzet der jon gens van „De Kruisberg" is, volgens de Arnh. Crt.'* gelegen in de strenge tucht die sedert het optreden van den nieuwen commandant, den heer Salomon, wordt uitgeoefend. De knapen waren door de lauw heid der beambten daaraan ontwend. Van de andere zijde zorgde de commandant voor betere voeding en verpleging. Een vijftal der belhamels is naar de gevangenis te Doesburg overgebracht. Acht an deren zijn naar Alkmaar vervoerd. De bij den diefstal aan het postkan toor te Breda ontvreemde gelden, ten bedrage van f 4025, zijn gisteren aan den rechthebbende, den heer Poulie, ontvanger der registratie te Bergon-op- Zoom, teruggezonden. Zekere landbouwer te Zwollerkerspel heeft een paar dagen geleden zijne woning verlaten na al zijn vee te gelde gemaakt te hebben. Hij moet naar Amerika zijn vertrokken en laat eene vrouw met 6 kinderen achter. In het nederige dorp Capelle(in N. Br.) is eene curieuze liefdesgeschiedenis in de laatste weken aa-n den gang en brengt bij velen de lach spieren in beweging. Zekere leerlooier V., een groote vijftiger, en zijn klant de schoenmaker S., een groote zestiger, zijn beiden verliefd op eene schoone van ruim 40, die het genoegen heeft, moeder te zij* van een 16-jarigen zoon en eene 8-jarige dochter,, behalve, zoo men zegt, van een drietal anderen, dio gestorven zijn. Vandaag gaat V. uit vrijen en morgen S. Intusschen is het zoo ver gekomen dat het hu welijk met S. bepaald werd. Trouwkleeren, bruid suikers werden te Rotterdam gekocht en de dag van aanteekenen werd bepaald. Toen V. dit hoorde, ging hij naar zijn meisje, en ziet! het huwelijk werd weer voor onbepaalden tijd uitgesteld. De kracht, die van de geliefde dame uitgaat, is zoo too verachtig groot dat de minnaars er niet vandaan kunnen blijven. Wordt bijv. door den krachtigen aandrang der familie van beide minnaars als het ware de eed afgeperst dat zij er niet meer zullen heengaan, dan is de aantrekkingskracht den vol genden dag zoo groot dat de eed wordt verbroken» Het i3 zelfs zoo sterk dat een vroegere rainnaac

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1