A0. 7524. Donderdag 28 üugustus. A0. 1884. LEIDSCH tffife DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT* ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Met 1 September begint een nieuw kwart aal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Ofliciëele Keniiisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van de GEBR. GOMPERTS Bz., han delaren in lompen, metalen enz., wonende te Amsterdam, houdende verzo-k om de perceelen aan het Levcndaal No. 64, in de Koenesteeg Nos. 32, 34, 36 en 5 en aan het Levendaal No. 129 te mogen inrichten tot bergplaatsen ▼an lompen, beenderen, glas, oud ijzer enz. Gelet op de artL 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (8taatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den JOden Sept. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, "Weth. lo. Burgem. 27 Aug. 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de Firma OUDS HOORN Co. en rechtverkrijgenden, tot plaatsing van een dynamo, tot het voortbrengen van electrisch licht, in de machinekamer van de stoombroodfabriek »De Hoop" aan de Hoogewoerd No. 4. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, weth. lo. Burgem. 25 Aug. 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 27 Augustus. Hedenmiddag is alhier per wagen, getrokken door één paard, en dus niet per spoor, aangebracht bet in het etablissement der hoeren L. J. Enthoven Co. te 's-Hage vervaardigde beeld van onzen oud-burgemeester Pieter Adriaanszoon Van der Werf. Op een gedeelte van de Ruïne mossten planken worden gelegd, om het doorzakken in den grond te voorkomen. Het beeld weegt 1300 kilo en zal waarschijnlijk Maandag-morgen op zijn voetstuk wor den geplaatst. Tot den 3den October blijft het natuurlijk in den zak gewikkeld. Men zal beginnen om het plateau bestrating aan te brengen. Bij testamentaire dispositie is door wijlen den heer L. Drücker ten behoeve der algemeene armen van Voorschoten een legaat besproken ten bedrage van vijfhonderd gulden. De heer M. J. Bouman, predikant te Leer broek c. a., heeft een beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te Aarlanderveen. - Ds. Jentink, pred. bij de Ned.-Herv. gemeente te Oostrum, heeft het beroep naar Boskoop aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten, in verband met een vroeger besluit van den gemeenteraad van Gouda, dat op de hoogere burgerschool aldaar geene nieuwe vrouwelijke leer lingen mogen worden toegelaten. Een detachement van het reg. grenadiers en jagers, sterk 40 manschappen, met het noodige kader, is aangewezen om de orde te bewaren aan de renbaan bij Clingondaal, bij gelegenheid van de wedrennen op Zaterdag a. s. Het detachement zal gecommandeerd worden door den lsten luitenant Van der Moeien. Ter viering van de opening der eerste inter nationale landbouwtentoonstelling had gisteravond in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam vanwege het gemeentebestuur eene receptie plaats. Overeen komstig de uitnoodiging was men in wandeltoilet, hoewel de voorgenomen wandeling van den tuin naar de zaal en van de zaal naar den tuin achter wege moest blijven, daar het niet gunstige weder een verblijf in den tuin, die toch in het schitterende licht van gas, electrisch licht en ballons i\ giorno Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. phantastisch prijkte, minder aangenaam maakte. De zaal was fraai gesierd en prijkte met do namen en wapens van de landen ter tentoonstelling ver tegenwoordigd, benevens met die van de Nederland- sche en Belgische gemeenten. Keurige festoenen en een als tuin met groene hagen onder den koepel ingerichte receptie-cirkel, waar burgemeester eu wethouders en de raadsleden mot hunne dames do honneurs waarnamen, maakten 't in de groote zaal, door gas verlicht, recht gezellig. De ministers van waterstaat en oorlog vereerden het feest met hnnne tegenwoordigheid. Er heerschte een aangename toon en eene opgewekte stemming, en men verkeerde ongedwongen onder de heerlijke muziek van Bilse's kapel. Nauw waren de laatste maten van het laatste nummer weggestorven of de gasten hadden reeds plaats genomen in het andere gedeelte van de groote zaal, waar hun eene aangename afwisseling was bereid. Daar werd nl. gegeven eene voorstelling door artisten der Koninklijke Vereeaigiüg „Het Nederlandsch Tooneel", afdeeling Amsterdam„De Bruiloft van Kloris en Roosje*', kluchtspel met zang en dans in één bedrijf. De heer Spoor en mevr. Stoctz spraken in de karakters van Thomasvaêr en Pieternel een gedicht van den heer Justus Van Maurik Jr. uit. 't Was ruim elf uren toen de geaoodigden zich door den tuin naar een der geopende hekken in de galerij begaven, om door den nitgang naar de zijde der met gassterren verlichte Sarphatikade op de daar gereed liggende met Chineesche lantaarns geïllumineerde zes stoombooten plaats te nemen tot hot bijwonen van het vuurwerk op den Amstol. De wind wa9 wel wat schraal, maar het was droog, eu behalve de meerderheid die op de stoom booten plaats had genomen, verbeidden velen op de vrijgehouden kade het altijd aantrekkelijke schouwspel. Een kleine minderheid bleef in de zaal van het Volk6paleis en hoorde nog wat extra's van Bilse's orkest. Het was tien minuten over halftwaalf toen de eerste pijl de lucht inging van het vuurwerk, dat door zijn pracht den vervaardigor, den heer Gall te Rotterdam, allo eer aandeed. Na den terugkeer der gasten werd nog gebruik gemaakt van de geboden gelegenheid om in het Volkspaleis te blijven onder de muziek van Coenon's orkest. Ook dit feest, waarbij behalve de autori teiten bij de openingsplechtigheid, neg de Commis saris des Konings in Zuid-Holland en de burge meester van Rotterdam tegenwoordig waren, is zeer goed geslaagd en Amsterdam heeft weder „gereci- piëerd" op een wijze zijner waardig. De ministers - behalve de heer Heemskerk, die in den namiddag naar 's-Hage was teruggekeerd - hadden bij den burgemeester het middagmaal gebruikt. Op de eerste lijst der bekroningen komen voor: Eerste afdeeling, paardenEerste prijs, A. A. Berg te Haarlemmermeer voor twee ruins of twee merriën van 4 tot 6 jaren oud; - vijfde afd., zui velbereiding: tweede prijs D. Van der Grift te Haastrecht voor vette kaas van Goudschen vorm; derde prijs: D. Van den Bosch te Sassenheim en de Leidsche Melkinrichting te Leiden voor idem; derde prijs D. Vetman te Aalsmeer voor vette baas van Edammer vorm en Gebr. Do Bruyn te Hazerswoude voor versche boter „licht gezouten" tot dadelijk getwuik bestemd; - negende afd., die renbescherming: hvoede prijs, D. Köring te Gouda voor het doelmatigst volledig tuig voor paarden en dezelfde weder een tweede prijs voor een koeband. De Lnxemburgsche hengsten van den Koning zijn met den eersten prim bekroond. Hiervan werd Z. M, door het uitvoerend comité telegraphisch in kennis gesteld, waarop een dankzegging langs den- zelfden weg is ontvangon. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Ieders regel meer 0.I7A. Grootere letters naar plaataraimte. Voor hei iacwiM ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Z. M. beeft de hengsten aan de Lnxemburgsche Maatschappij van Landbouw ten gesohenke gegeven. In Amsterdam is 't weder hetzelfde leventje als op de drukke dagen van verleden jaar: trambe storming op den Dam en buitengewoon leven en gewoel in geheel de stad. De buitenman Iaat zich niet onbetnigd, en uit het buitenland vermeerdert het aantal bezoekers. De hotels zijn stampvol en in de restaurants gaat 't overdrnk. De sluitingsdag der historische tentoonstelling in het Prinsenhof te Delft is vastgesteld op 10 Sep tember a. s. De minister van koloniën heeft gisteren in buitengewone andiëntie ontvangen een drietal afge vaardigden van het bestuurdersbond van vak- en werkliedenvereenigingen, die naar aanleiding der jongste aanbestedingen ten dienste der Staatsspoor wegen op Java Z. Exo. kwamen verzoeken bij de gunning de belangen der Nederlandsche industrie in het oog te houden. Yoor twee perceelen zijn de minste inschrijvers Nederlanders, voor de andere en daaronder de voornaamste (metalen bovenbouw over 218 bruggeö) hebben buitenlanders het laagst ingeschreven. Met het oog op den kwijnenden toe stand der industrie werd den minister verzocht^ zoover het staatsbelang het niet verbood, echter aan Nederlandsche inschrijvers het werk te gunnen. De minister beloofde het verzoek in welwillende overweging te nemen. Inderdaad, zegt het „Vad.", is er tegen inwilliging van het verzoek, dus gesteld, geen bezwaar; het staatsbelang brengt niet altijd mee dat het werk aan den minsten inschrijver wordt gegund, maar aan den anderen kant kan het alge meen belang er zioh tegen verzetten dat een Neder landsch inschrijver wordt begunstigd, al schijnt dit in het geldelijk voordeel der industrie te zijn. Om met grond een oordeel te kunDen vellen, zou men met de bijzonderheden van elke aanbesteding be kend moeten zijD. De heer T. Yan Vlooten, pastoor bij de oud-Kathoiieke gemeente te Utrecht, is benoemd tot professor bij het seminarie der bisschoppelijke clerezy. De Staatscourant van heden bevat het ver slag van do commissie, belast met het afnemen van het veeartsenijkundig examen gedurende de jaren 1884, 1885 en 1886, aangaande hare zittingen in Mei, Juni en Juli 1884. Door mr. J. E.H. baron Yan Nagell van Ampsen is aan het Rijk ten geschenke voor het Rijks archief aangeboden eene verzameling brieven en andere bescheiden, welke grootendeels afkomstig zijn van zijn grootvader, den minister van staat A. W. C. baron Yan Nagell. Verreweg het grootste en belangrijkste gedeelte der collectie bestaat uit de politieke briefwisseling van gemelden Anne Willem Carel baron Nagell, heer van Onden en Nieuwen Ampses, die in het begin van 1788 door de Staten-Generaal tot extraordinaire envoyé en mini8ter-plenipotentiari8 bij het Hof van Groot- Britannië werd benoemd. In de Staatscourant van heden vindt men daaromtrent nadere bijzonder heden. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. Door mevrouw de douairière F. J. Yan den Santheuvel, Jantzon van Erffrenten, te Dordrecht, zijn aan verschillende instellingen de navolgende sommen geschonken, als aan: het Bestedelingen- huis aldaar f 12,000; de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente aldaar ƒ12,000; het Dordrechtsch Mnsenm f 12,000; de Kinderbewaarplaats aldaar 5000; de Vereeniging Dorcas aldaar 3000; de Louisa- 8tichting te 's-Gravenhage 6000. Blijkens bericht van den consnl-generaal der Nederlanden te Kaapstad, heeft het tarief van invoer rechten dor Kaapkolonie eene wijziging ondergaan

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1