Aangaande den brand te Deventer wordt nader gemeld dat de zeepfabriek van de wed. Gangeboom in de voorstad geheel is afgebrand zonder dat de oorzaak bekend is, doch dat andere daarbij staande woningen door den ijver van de brandweer enz. gespaard bleven. Geen enkel ander gebouw geraakte verder in brand. Ook het bestuur derBuiten-socië- teit te Kampen is voornemens, bij gelegenheid van den verjaardag onzer Kroonprinses op Zondag 31 Ang. a. s., een kinderfeest te organiseeren. Te Genemuiden is de arbeider J. E. onder een of ander voorwendsel in het huis van A. K. gelokt en erg mishandeld, en vervolgens buiten de deur geworpen. Eenige buren vonden hem badende in zijn bloed voor het huis van A. K. liggen. De justitie doet onderzoek. Te Yenloo had eene 74-jarige vrouw het ongeluk uit het raam eener tweede verdieping op straat te vallen. Zij bleef op de plaats dood. In het proces te Nieuw-York van do Nederlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaatschap pij als eigenares yan het stoomschip „Edam" tegen het stoomschip „Lepanto", om vergoeding der schade, veroorzaakt door de aanvaring tusschen beide stoom schepen in Sept. 1882, waarbij de „Edam" zonk, is uitspraak gedaan ten gunste van de „Lepanto." Naar men verneemt, hebben zich vol- gens officiëele opgave eenige gevallen van cholera te Genève voorgedaan. De Bulgaarsche bisschop Hadje Theophile is bij Lazaropolis (Monastir) door twee soldaten, die hem tot escorte dienden, vermoorden daarna geplunderd. Sedert 14 dagen werd prof. Thiersch van Praag vermist. Men heeft thans zijn lijk ge vonden in de buurt van Ionsprück. De beroemde schilder Hans Mackart is krankzinnig geworden. Hij was reeds sedert geruimen tijd aan eene zenuwziekte lijdende. Vol gens andere berichten is zijn toestand minder ernstig, en zou hij na eenigen tijd rust genomen te hebben, vermoedelijk geheel herstellen. Te Bingen kwam verleden Donder dag een jongmensch van omstreeks 20 jaar in een der hotels, maakte daar eenige verteringen en lo geerde er des nachts. Den volgenden morgen deelde hij mede dat hij een tocht door de omstreken ging doen en daarom niet vóór den avond zou terug komen. De hotelhouder, bevreesd dat zijn gast, die zonder bagage reisde, niet zou terugkomen, drong op de betaling der gemaakte verteringen aan. De reiziger verklaarde toen, daartoe niet in staat te zijn, dewijl hij zijn geld verloren had. De hotel houder riep de politie te hulp en op hare nadering haalde het jonge mensch een pistool te voorschijn en schoot zich door het hoofd. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de zelfmoordenaar Otto Wichmann heette en verdacht wordt aan den eenige dagen geledon gepleegden moordaanslag te Wiesbaden schuldig te zijn, waarvan wij eenige bijzonderheden hebben medegedeeld. Uit het officiëele onderzoek betref fende de lijken van Kislingbury, Jewell, Whistler, Henry Ellis en Ralston van deGreeley-expeditie bleek dat daarin het meB was gezet en dat het vleesch was verwijderd. De andere lijken waren niet go- schonden. Bij een steeplechase van officieren te Neubausel in Hongarije werd de hartstochtelijke sportman en uitstekende ruiter, de Oostenrijksche ritmeester Vaccano, van zijn paard geworpeD, met het gevolg dat hij op de plek dood bleef. Bij Monte Rotondo (Campagna) is de advocaat Bastile vermoord gevondeD. Al zijn geld en kostbaarheden waren gestolen. JB U I T lilJNLAMD. FrankrJjlL Een ernstig ongeluk heeft de Fransche transport- vloot getroffen. Uit Aden wordt getelegrafeerd dat des Zaterdags 23 dezer des avonds het Fransche transportvaartuig „Aveyroa" tegon de kust gedreven is en bij Kaap Guardafui schipbreuk heeft geleden. Een troep, ten getale van 286 man offioieren en soldaten, is te Aden aangekomen, 300 man zijn op de plaats, waar het ongeluk voorviel, achtergebleven. De „Aveyron" kwam van Haï Phong en Saigon en bracht een aantal militairen tot herstel of wel ontslagen Da het verstrijken van hun diensttijd, naar Europa. De Engelsche korvet Briton" is onmiddellijk van Adon vertrokken om hulp te verleenen. De Londenscho „Times" bevat een depeche uit Foo-Chow, dd. 25 dezer, meldende dat de Fran sche oorlogsschepen te twee uren des middags den mond der rivier zijn binDengestoomd. Toen de schepen op een afstand van drie mijlen waren genaderd, opende het Chineesche fort bet vuur met Krupp-kanonnen. Gedurende een uur werd van beide zijden ge schoten, waarop de Fransche oorlogsbodems zich terugtrokken. De Chineezen bedienden huöne stuk ken goed. De „Rópubliquo fraugaise" geeft eenige mede- deelingen over de ligging van Foo-Chow, waaruit blijkt dat het bombardement van Vrijdag niet zon der gevaar voor de Fransche schepen en dus niet zonder eer is geweest. Op de oevers van de rivier zijn batterijen en forten die eerst tot zwijgen moesten worden gebracht. Daarna komt men bij eene scherpe bocht in den stroom bij het arsenaal. Nog eenige kilometer verder is de stad gelegen. Op de rivier was het vaarwater slecht, zoodat het gevaar voor botsingen enz. der schepen onderling en voor verliezen door 's vijands geschut, niet ge ring was. Admiraal Conrbet schijnt de bezwaren zonder verliezen te boven gekomen te zijn. De „Times" ontvangt van zijn correspondent, die het bombardement bijwoonde aan boord van bet Engelsche pantserschip „Champion", een telegram, waarin geen zeer vleiend tafereel over de handeling der Franschen wordt opgehangen. De strijd, zogt bij, was zeer ongelijk; het betere geschut der Fran schen gaf binnen weinig tijde den doorslag, zoodat het vuur van elf Chineesche kanonneerbooten weinig afdeed, hoe dapper zij zich ook kweten. Decorres pondent neemt het den Franschen vooral kwalijk, dat zij met het schieten voortgingen, reeds lang nadat alle verzet had opgehouden. Eene menigte doode en gekwetste Chineezoa dreven de rivier af, en het tooneel dat da&r aangeboden werd, was ver schrikkelijk. Verscheidene der gekwetsten werden aan boord van Eogelscbe schepen opgenomen. Zuid-Afrika. Gelijk men weet, is de Transvaalsch9 deputatie in de laatste dagen van Juli te Pretoria terugge komen. De thans ontvangen Zuid-Afrikaansche bladen behelzen eenige bijzonderheden over hare ontvangst in de Tran8vaalsche hoofdstad op den 25sten Juli jl. Een groot aantal belangstellenden waren de depu tatie tegemoetgereisd, ©n wachtten haar op eenige mijlen van de stad op; na eone harteljjke begroe ting keerde men gezamenlijk naar Pretoria terug. In de stad bevond zich in de straat, leidende naar bet kerkpleio, bij den ingang waarvan een triomf boog was opgericht, eene menigte menscheD, die de deputatie afwachtten, om haar te verwelkomen en die juichten toen zij de straat doortrok. Toen do deputatie bij de Volksraadzaal uitstapte, werden haar wolkomstadressen aangeboden door den Uit voerenden Raad, de gouvernementsambtenaren en inwoners der stad, van bet district Rustenburg en de Rivierwijken van het Afrikaander Bond. De president, do heer Du Toit en generaal Smit ant woordden beurtelings en behalve dat zij het voor deel vermeldden, door de nieuwe conventie ver kregen, en de sympathie, in Earopa voor het land uitgedrukt, werden geen politieke quaestiën behan deld. De president zeide, dat er verslag van het resultaat der reis zou worden uitgebracht, in de aanstaande zitting van den Volksraad. Na de adressen wer5en er vorvorschingen in de Volksraadzaal rond gediend, maar er waren zooveel menschen, dat het onmogelijk was toespraken te houden. De ontvangst was bijzonder hartelijk. Den 288ten Juli is de Volksraad geopend. Inde eerste plaats werden de twee nieuw gekozen leden beëedigd. Daarna werd door den voorzitter een adres van den Volksraad aan do deputatie voorge lezen, hetwelk van den volgenden inhoud was: Het is mij een hoogst aangename plicht, mijnheer de president en heeren, u uit naam van den Volks raad een hartelijk welkom toe te roepen bij uwen terugkeer naar het vaderland. Wij danken den Heer der Heeren, dat hij u onder Zijne machtige bescherming gehouden en te land en ter zee over u gewaakt heeft, en dat gij andermaal het voorrecht hebt, den geliefden grond te betreden. Met de meeste belangstelliog hebben de Volksraad en het volk uwe handelingen nagegaan, terwijl gij u van de u toevertrouwde zonding kweet. Met dankbare harten heeft het volk de uitstekende ontvangst op prijs gesteld, die u van onze stamverwante natie, de Ne- dirlanden, en van andere Europeesche Staten ten deel viel. Wij zijn bereid, te vornemon wat gij voor het welzijn en den voorspoed van oDze geliefde re ubliek hebt kunnen doen. Mogen land en volk zich over den uitslag van uwe zending verheugen. Moge de afgelegde reis in alle opzichten bijdragen tot ons waar succes en tot de erkenning door de wereld in het algemeen, dat onze Staat, ofschoon nog jong en zwak, niet geheel en al eene positie, al is het eene nederige, onwaardig is onder de be- sohaafde mogendheden en volkeren. Andermaal heeten wij u driemaal welkom in ons midden." De president antwoordde in het kort. De uitslag van de zending der deputatie zon, naar hij geloofde, strekken tot voorspoed van den Staat on tot genoe gen zijn van het volk. Wij zullen - zeide hij-ont heven worden van do souvereinitoit, en de spoorweg zal worden aangelegd op de voor het land voor- deeligste voorwaarden. Wat de deputatie had ver richt zou moer volledig blijken uit het verslag, dat zij den Volksraad zou voorleggen. Daarop dankte hij den Volksraad voor hot hartelijk welkom, hem en zijne reisgenooten bereid. Telejffrawanaen. PARIJS, 25 Augustus. Heden zijn te Marseille 4 en te Toulon 6 personen aan de cholera overleden. LONDEN, 26 Augustus. Aan de „Times" wordt, dd. 25 dezer, uit Durban de proclamatie medege deeld, welke te Pretoria is uitgevaardigd en de onderteekening draagt van Dinizoeloe, in welk stuk wordt verklaard dat Zoeloeland 6taat onder het protectoraat van de nieuwe Republiek. LEIDEN, 26 Augustus. De verwachting voor morgen isnoordelijke wind, veranderlijk weer. Van de drie vuurwerkmakers, die gisteren bij de ontploffing in bet Kleine Veentje te 's-Hage zoo deerlijk verwond werden, zijn de 13-jarige H. W. Wagner en de 22-jarige J. Kan, onder de hevigste smarten in het ziekenhuis overleden. Er schijnt kans te bestaan op het behoud van het leven van den derden verwonde, J. Roel, 22 jaren. Gisteravond werd in de Lange Pooten aldaar de heer C. B., chef van een kantoor te Amsterdam, door den tram overreden. Hij wilde aan de voor zijde van het rijtuig uitstappen, viel en kreeg een dor wielen over de borst. De koetsier remde zoo veel mogelijk, doch tevergeefs. Bewusteloos binnen gebracht bij don heer SI., in dio straat woooachtig, werd de gowonde 's avonds laat naar het zieken huis vervoord alwaar hij heden in den vroegen ochtend aan de gevolgen overleed. De ongelnkkige was gehuwd en had een gezin van zes kinderen. De Fransche Regeering heeft oen marine- vaartuig naar Amsterdam gezonden, dat den ge- heelen tentoonstollingstijd over blijft. Het iB de oorlogs-korvet „Coligny," commandant-en-chef Ame- lin, welke Dinsdag jl. order kreeg om zich van Cherbourg, waar zij gestationneerd lag, Vrijdag d. av. naar Amsterdam ie begeven, waar het schip Zondag aankwam. Er zijn circa 90 matrozen aan boord, waarvan er eiken dag 20 adsistentie op de terreinen verleenen. De schout-bij-nacht en zijn adjudant brachten gistermiddag een bezoek aan het oorlogsschip en werden bij hnn vertrek met 13 schoten gesalueerd. Ook do burgemeester, vergezeld door den haven meester, bracht er een bezoek aan. Deze bezoekers werden bij hnn vertrek met 9 6cboten gesalueerd. Met den tram, welke 's morgens 6 u. 45 m. nit Gorredijk vertrekt, werd gistermorgen oen man nabij Heorenveen zoodanig tegen een boom gedrukt, dat hij woldra overleed. Gisteravond te zeven nron is in de Brink- heurne onder Winterswijk een groote boerderij van den landbouwer Heezen een prooi der vlammen gewordenaan blnsschen viel niet te denken, omdat er geen water aanwezig was. Het geheele gebouw, dat gevuld was met graan en hooi is tot den grond afgebrand. De internationale Landbouwtentoonstelling. Het was in de laatste dagen snikheet op de uitgestrektheid gronds achter het Rijks-Museum, die bij iederen Amsterdammer bekend is onder den naam van het Tentoonstellingsterrein, dat thans weer voor bovengenoemde expositie is ingericht. Weinig is er van verleden jaar blijven staan, maar toch zijn er hier en daar nog plekjes, welke aan de grootsche tentoonstelling van 1833 doen herinneren. Die bijna alles verschroeiende hitte is gelukkig door den lang gewenschten regen van hedennacht verdwenen. De waterwagens beboefdon nu niet meer aanhoudend over bot terrein te rijden om eenige verfrissching aan te brengen of het rnlie

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2