LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7522. Dinsdag 26 Augustus. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEK ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van bet Leidsch Dagblad. Zij die zich als-' dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Officieel© Kennisgevingen. Yergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 28 Aug. 1884, des namiddags te halfdrie. Punten ter behandeling 1°: Verzoek van A. D. D. Schretlen, om een afvoerbuis te leggen door den Stationsweg. (119) 2°. Idem als voren van G. F. Alsche. (119) -3°. Idem van C. Wijnkool, om een ijzeren hek te plaatsen vóór zijn huis aan den Stationsweg. (123) 4°. Idem van A. G. Mulié over de verschuldigde retritutie voor gasaanleg in den Burg. (127) 5°. Voordracht betrekkelijk den aanleg van een park op de Ruïne. (124) 6°. Rekening van de ontvangsten en uilgaven der gemeente over 1883. (117, 125 en 128) 7°. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1883. (106) 3°. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (109) IJSDEN, 25 Augustus. Burg. en Weths. stellen aan den Raad voor, zich te vereenigen mot de vroöger medegedeelde voor stellen van den minister van binnenlandsche zaken ten aaDzien van den aanleg van een park op de Ruïne, voor rekening van het Rijk, in verband met de beschikbaarstolling van dat terrein voor de even- tueele stichting van gebouwen ten behoeve der Rijks-Universiteit. Raar wij vernemen, zal het orgelconcert, te geven door den heer Th. Enderle, mej. Gripekoven en den heer J. G. Stiering, dat indertijd wegens het overlijden van Prins Alexander is uitgesteld, nu in het begin van Ootober in de Luthersche kerk plaats hebben. De jaarlijksche algemeene vergadering der Yereeniging voor Lijkverbraoding zal op Zaterdag den 27sten September a. s. te Leiden in de groote zaal van „Zomerzorg" gehouden worden. De be schrijvingsbrief voor deze vergadering zal weldra in het tijdschrift der Vereeniging publiek gemaakt wordeD. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 37, ƒ18.50, 3.70 en f 1.85; de laagste f 36, f 18, f 3.60 en ƒ1.85. Te Amsterdam heeft eene buitengewone ver gadering van aandeelhouders der te Hillegom ge vestigde Roord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg maatschappij plaats gehad. De „N. R. Crt." meldt daaromtrent het volgende; De Voorzitter van Commissarissen, de heer mr. De Haan Hugenholtz, deelde mede dat deze ver gadering was bijeengeroepen tot het doen van finantiëele mededeelingen en voorstellen. In het voorjaar, bij de gewone algemeene vergadering, had het bestuur de wenschelijkheid uitgesproken, met het indienen van nieuwe plannen en voorstellen te wachten, totdat de resultaten van de zomer maanden zouden hebben bewezen, of de onderneming gunstiger zonde werken. De verwachtingen daar omtrent zijn echter door de uitkomsten niet ver wezenlijkt. Terwijl toch van 1 Januari15 Augustus 1883 het vervoer 40,941.25 heeft opgebracht, is het dit jaar niet vooruitgegaan, maar nog beneden het cijfer van het vorig jaar gebleven, nl. 40,799.96'/». Yoor het personenvervoer alleen is het verschil nog ongunstiger, bedragende dit f 650 minder dan in 1883. Hieruit is gebleken dat op vermeerdering van ontvangsten bij den tegenwoordigen toestand van den weg niet te rekenen valt. Tegelijk nadert de 15do Sept., waarop zal moetan voorzien worden in f 6675, voor betaling van rente en aflossing op de obligatieleening der maatschappijterwijl er boven-, n eone vlottende waarover reeds ia de vorige vergadering gesproken werd, van 30,000 is. Door het bestuur zijn reeds verschillende pogingen gewaagd om verbetering te brengen in den stand van zaken, maar zonder gunstig resultaat, daar de weg te slecht is, en dientengevolge hooge kosten van onderhond vordert. Yerder zouden vermoedelijk door aansluiting van de lijn aan het spoorwegstation te Haarlem gunstiger resultaten kunnen verkregen worden. Op eigen verantwoordelijkheid zijn door het bestuur reeds onderhandelingen gevoerd met eene groote maatschappij, om een bod voor den Roord-Zuid- Hollandschen tram te verkrijgen, maar deze onder handelingen zijn niet geslaagd. Thans moet er echter voorzien worden in den toestand, waarin de maat schappij zich bevindt, en daarom doet het bestuur het volgende voorstel. Het kapitaal, thans bestaande uit 800 aandeelen van 1000, zal verdeeld worden in twee serieën, elk van 400 aandeelen. De eene serie zoude preferente aandeelen worden door bij- storting van 450 per aandeel. De tweede serie, waarop niet gestort wordt, zoude gewone aandeelen blijveD. De preferente aandeelen zouden de preferentie hebben voor 3 pet. dividend, terwijl hetgeen meer verdiend wordt gelijkelijk over alle aandeelen zal verdeeld worden. De 180,000, die op deze wijze zouden verkregen worden, zijn voldoende tot delging der vlottende schold, tot verbetering van den weg en tot het maken van eene verbindingslijn van het Haarlemmerhout door de at d naar ^et Holland- sche spoorstation. De verbetering van den weg zonde eene aanzien lijke besparing op do thans zeer hooge kosten van onderhoud geven, zoodat ook zonder hoogero ont vangsten de resultaten reeds gunstiger zouden zijn. De aansluiting aan het station te Haarlem zoude, meent hot bestuur, tot vermeerdering van het ver voer kunnen leiden. Over dit voorstel opent de voorzitter de beraadslaging, ofschoon stemming eerst in eene volgende vergadering zal kannen plaats hebben, daar het bij de statuten vereischt aantal aandeelhouders niet aanwezig is. Radat op eene vraag van den heer Godsen om trent den stand der procedure tegen de oprichters dezer Maatschappij door mr. Kappeyne geantwoord is, dat voorloopig nog slechts tegen één oprichter eene procedure wordt gevoerd, waarvan de pleitdag in September a. s. is vastgesteld, brengt de heer Godsen eenige bedenkingen tegen de uitvoerbaar heid van het voorstel van het bestuur in. Hij gelooft dat er weinig aandeelhouders zullen gevonden wor den, bereid om nog 450 per aandeel in deze zaak te steken. Betere verwachtingen heeft hij echter van eene storting van 20 pet. op alle aandeelen. Het bestuur ontkent geenszins de moeilijkheden, aan de uitvoering van zijn plan verbonden, maar wijst er op dat daardoor de positie der onderneming veel gunstiger zal worden. Door den heer Beynes wordt gevraagd: of het niet mogelijk zoude zijn van de belanghebbende gemeenten bijdragen te verkrijgen in den vorm van rentelooze voorschotten? Al kwam op doze wijze niet dadelijk het geheele benoodigde kapitaal bijeen, met enkele der meest noodzakelijke voorzieningen zonde toch een aanvang kunnen worden gemaakt. De voorzitter betwijfelt of aanvragen om subsidie nu de weg er eenmaal is, wel veel zouden geven. Het bestuur heeft er ook wel aan gedacht, maar de weinige inschikkelijkheid bij enkelen der betrok ken gemeentebesturen reeds nu ondervonden - o. a. te Heemstede, waar het gemeentebestuur de volgens de concessie verschuldigde recognitie niet wilde vrijschenken - heeft het bestuur weerhouden, stap pen in dien zin te doen. Door mr. Kappeyne wordt nog medegedeeld, dat men er ook nog aan denkt, bij de betrokken gemeentebesturen eene rentega rantie van bijv. 3 pet. te vragen voor de op to nemen 180,000. De heer Iosinger geeft in overweging, de inschrij ving op de nieuwe preferente aandeelen niet alleen voor de tegenwoordige aandeelhouders open te stellen. Een ander aandeelhouder vraagt, of het niet raadzaam zonde zijn, alleen het gedeelte Haar lemHillegom te blijven exploiteeren en de exploi tatie van de lijn Hillegom—Leiden op te geven. Dit wordt echter door den directeur, den heer Van der Ploeg, ten sterkste ontraden. Schijnbaar is het vervoer op de lijn HillegomLeiden slechter, maar dooreengenomen is dit niet het geval. Voorts geeft de directeur nog nadere inlichtingen omtrent den toestand van don weg, die zeer slecht is en zonder afdoende verbetering jaarlijks groote sommen aan onderhoud zal blijven kosten. Dit jaar is het onderhond voor 12,000 uitbesteed, maar de aannemer verliest er op, zoodat de directeur er niet voor durft instaan, dat men een volgend jaar met dit bedrag zoude kunnen toekomen. Ra nog eenig debat werd ten slotte besloten, eene commissie te benoemen om met het bestuur het voorstel nader te overwegen, om het, desnoods in gewijzigden vorm, in eone volgende vergadering te behandelen. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Godsen, Beynes en Blanken. Bij de wet van 20 Juli 1884 zijn ingetrokken de bepalingen omtrent tijdelijke vrijstelling van grondbelasting voor gebouwde eigendommen, to rekenen van af 1 Jannari a. s. De oud-Raad van Indië mr. Nederburgh is uit Batavia te 's-Hage aangekomen. De uitreiking van de prijzen, behaald bjj den jongsten schietwedstrijd van het officieren-schiet- gezelschap der dienstdoende schutterij te 's-Hage, zal plaats hebben op Vrijdag 29 Augustus, des namid dags te 2 uren, in het gebouw der Teekenacademie aldaar. Volgens het „Vad." zal de regeering bij de terugkomst der Kamers de indiening van een ont werp tot belasting van het kapitaal in portefeuille aankondigen, en is het ontwerp van wet, houdende regeling der Staatsloterij, bij den Raad van State ingekomen. De ontwerp-zegelwet is gereed. De 1ste luitenant van den staf der genie Pels Rijcken wordt met 15 September a. s. over geplaatst by het corps genietroepen. Genoemde officier wordt ingedeeld bij de 6de compagnie van dat corps. Het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, is 23 Aug. te Nieuw-York aange komen de „Schiedam", van Amsterdam naar Hieuw- York, passeerde gistermorgen Dover; de „Zuid- Holland" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rot terdam; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde 23 Aug. Sagresde „Padang", van Batavia naar Amsterdam, passeerde heden Dover; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap Roccade „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Said en ging denzelfden dag het kanaal in; de „Jacatra", van Java naar Amsterdam, vertrok 22 Aug. van Padang. Z. M. heeft aan mej. M. A. Dreyer, geb. te Reuversen (Prnisen), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, mits zij overigens aan de bij de wet gestelde vereischten voldoe; - den met verlof hier te lande aanwezigen lsten luit. der inf. van het leger in Red.-Indië J. Bnddingh, wegens lichaamsgebroken, met 1 Sept. a. s. eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen- met 1 Sept. a. s. lo. den officier van administratie lste klasse C. J. Lagaay, ter zake van in doch niet door don dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1