«wf sprake zou komen, na- p gesteld worde, dat voortaan ADV lidmaat worde ingeschreven, .tlierovev-- verschillende denkbeelden uitge sproken. Aangezien echter reeds tweemaal deze zaak in de Synode behandeld is geworden en eiken keer •verklaard werd, dat het niet noodig was wilsbe- palingen hieromtrent in het leven te roepen, werd besloten in het verzoek van Franeker niet te treden. Ook nam de Synode kennis van eene uitspraak Tan het provinciaal bestuur van Gelderland in zake bezwaar tegen den emeritus-predikant Mirandolle. Die predikant gaf godsdienstonderwijs zonder mach tiging van den betrokken kerkeraad, en ontving daarom verleden jaar eene berisping. Daar hij voort ging met het geven van dat onderwijs is bij de bedoelde uitspraak op hem toegepast het tucht middel: „vervallenverklaring van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en tot het aanvaarden van kerkelijke bedieningen voor onbepaalden tijd." Hiermede stond in verband eene beslissing van de Synodale Commissie, die het prov. bestuur bevoegd had verklaard om in deze zaak uitspraak te doen. Deze handeling van de Synodale Commissie werd goedgekeurd. KOLONIËN. BATAVIA, 15 Juli. Kotta-Radja, 26 Juni. Eindelijk is den lGden dezer een aanvang gemaakt met de gerechtelijke instructie van Cohen (toekoe Ali), onzen eersten deserteur, tevens Nederlander. Cohen is nu reeds 3'/, maand in onze handen, doch het einde van het proces is nog niet te voorzien, daar o. a. getuigen moeten gehoord wordon, die zich thans in deZ.-O. Afdeeling vau Borneo bevindeD, en dat alles om trent een persoon, wiens spoedige opknooping een heilzamen schrik gejaagd zou hebben onder de ad- spirant-deserteurs, terwijl het nu wol een geinig de tegenovergestelde uitwerking heeft. Toekoe Oemar belooft ons nog altijd zijn steun te Tenom. Den 21sten is hij weder naar het Lepongsche (aan de westkust ten zaiden van de IV Moekims) vertrokken en zou daarna met zijn volkje naar Tenom gaan. Met den aanleg van den stoomtramweg naar Lambaroe gaat het nu goed vooruit, zoodat we waarschijnlijk 1 Augustus in de gelegenheid zullen gesteld worden van die lijn gebruik te kunnen maken tot het opvoeren onzer transporten. Tevens zal binnen korten tijd een zijlijntje naar het hos pitaal gebouwd worden, waardoor een nieuwe brug over de Atjehrivier noodig wordt, welke den ingang van het hospitaal moet verbinden met het dwang arbeiderskwartier en zoo met de hoofdlijn, hetgeen eene aanmerkelijke verbetering zal aanbrengen in de evacuatie der zieken en gewonden. De „Sumatra Crt." van 10 Juli schrijft: Het gerucht loopt te Padang, als zouden er in Troemon weer onlusten uitgebroken zijn. De radjab, zoo wordt gezegd, kan zich niet handhaven tegen de hoofden met wie hij sinds eenigen tijd geschillen had, welke onlangs door tusschenkomst van het bestuur in Tapanoeli geschikt en bijgelegd waren. Reeds tweemaal is do resident tot regeling van zaken in Troemon geweest, doch nu zou zijne komst aldaar weer dringend noodig zijn. Eene soort van handelskongsi ton verkoop van meisjes en jonge vrouwen aan naar Singapore vertrekkende Chineezen, bestaat uit drie leden, nl. uit Pak Sidin, Bok Oerip en njoüjah Djien Djiah, allen woonachtig op Kali Koping. De prijs, die voor zoo'n ongelukkig schepsel te maken is, bedraagt ongeveer f 50. Onlangs bracht de kabayan van de kampong Kah Koping eene der verkochte vrouwen aan boord van eene boot. Verdere bijzonderheden staan der politie ten dienste; ook zijn er nog eenige vrouwen in handen van het duivelsche drietal, die nog geene bestem ming hebben. (Ind. Vad Padang 8 Juli. Iu het militair provoosthuis al- bier bevindt zich sedert eenigen tijd een Europeesch fuselier, Fransen genaamd, dio wegens feitelijke insubordinatie tegen den detachements-commandant te Spohooln, den laten luitenant der infanterie Battaerd, gepleegd, veroordeeld is tot de straf des doods met den kogel, waarop bereids door het hoog militair gerechtshof goedkeuring en den gouverneur- generaal het „fiat executie" is verleend. De veroordeeldo heeft zich thans om gratie tot den gouverneur-generaal gewend. (Sum. Crt In den nacht van 10 op 11 Juli heeft op het land Soedimara, westelijk van Kebajoran. een jeugdig ambtenaar ter beschikking, de heer B. Scha gen Van Zoelen, bij de afdeeling Meester-Cornelis, zich een flink politie-ambtonaar betoond. Op eene nach telijke ronde met eenige oppassers vernam hij dat de beruchte inlander, Kiplik, niet ver van daar bij eene zijner vrouwen den nacht doorbracht. Deze Kiplik is in de geheele afdeeling een bekend roover en geweldenaar, die door de bevolking gevreesd wordt. Men begrijpt dat de ambtenaar die kans om dezen booswicht in handen te krijgen niet voorbij liet gaau en zich naar de aangewezen woning begaf en deze omsingelde. Weldra kwamen twee vrouwen te voorschijn, aan wie dadelijk gezegd werd dat Kiplik daar in huis was, doch zij antwoordden dat hij daar wel den nacht doorgebracht had, maar - het was omstreeks halfzes - reeds weder was ver trokken. De oppassers kregen nu last, zich daarvan te overtuigen en, na een blik naar binnen geworpen te hebben, verzekerden zij dat er niemand meer in huis was; om naar binnen te gaan en het huis te doorzoeken, daartoe waren zij niet te bewegen. De arabtonaar ging nu zelf, gewapend met eene kleine revolver, in huis, doch nauwelijks was hij binnen, of van achter de deur, waar Kiplik schuilde, kreeg hij een houw met eene sabel, die, gelukkig afstuitende op een zakboekje, hem slechts een vleeschwond toebracht. Hij trad op den booswicht toe en sommeerde hem, zich over te geven. Deze echter week naar het bed en antwoordde met een pistoolschot, dat gelukkig miste, terwijl hij onmid dellijk daarna naar een in het bed verborgen wapen greep. De wakkere ambtenaar verdedigde zich du met zijne pistool en had het geluk, den ander doo- delijk te treffen. CURAQAO, 25 Juli. No. 10 van het Publicatieblad bevat eene veror dening, waarbij voorloopig wordt vastgesteld de koloniale huishoudelijke begrooting van Curasao voor het dienstjaar 1885. Zij bedraagt f 581,325 24. De ontvaugsten worden op gelijk bedrag geraamd. Daaronder komt voor een gedeelte van het batig saldo van het dienstjaar 1S83, welk gedoolto be loopt f 33,539.24. De gouverneur heeft - gelet dat op den 29sten dezer het 250 jaar geleden zal zijn datopCura^io de Nederlandsche vlag werd geplant en overwe gende dat de rouw waarin de Nederlandsche natie en ook de ingezetenen van Curasao gedompeld zijn wegens het overlijden van den Prins van Oranje, eeDO feestelijke herdenking van die heuglijke ge beurtenis niet toolaat, maar dat de gebeurtenis van te veel gewicht en te zegenrijke gevolgen voor dit eiland is geweest, om den bedoolden dag ongemerkt te mogen laten voorbijgaan, - bepaald dat op Dins dag 29 Juli van alle in haven liggende schepen, van de forten en van alle gouvernementsgebouwen de vlaggen zullen worden geheschen en dat bij het bijschen der vlaggen van de forten uit het geschut van het "Westerfort een saluut zal gedaan worden van 21 schoten. Voorts zijn de hoofden der ver schillende godsdienstige gezindten nitgenoodigd om op dien dag in de kerken hunner gemeenten gods dienstoefening te doen honden. Telegram tan <e ia. PARIJS, 22 Augustus. Te Marseille zijn heden 15 en te Tonlon 4 personen aan de cholera overleden. BERLIJN, 22 Augastus. (H.) Volgens berichten uit Rome heeft Engeland opnieuw het voorstel gedaan tot het sluiten van een Engelsch-Italiaansch bondgenootschap ten opzichte van de aangelegen heden in Egypte. Noch Frankrijk noch China h9eft tot dusver eene oorlogsverklaring uitgevaardigd. Dat dit door een van de beide landen zal geschieden, wordt hier niet waarschijnlijk geacht. Het vertrek van Li-Fong-Pao, den Ckineescben gezant, uit Parijs is nog niet bepaald. Hij tracht nieawe doch niet-officiëele onderhandelingen met den heer Jules Ferry aan te knoopeo. Do officieuze „Pol. Nachrichten" zijn van meening dat de afkondiging eener nieuwe Boeren republiek in Zoeloeland, Znid-Afrika tot het tooneel maakt van gebeurtenissen, welke op Enropa den diepsten indruk moeten maken. Deze onderneming, onder de bescherming van de Transvaal, schijnt een sedert lang voorbereide kamp tegen de Engehchen in Zuïd-Afrika. PEKING, 23 Augustus. Do gouverneurs der provinciën K wang-Si en Yunnan hebben bevel ont vangen om naar Tonkin op te rukken. BERLIJN, 23 Augustas. Het bericht, dat eene Congo conferontie door Dultschland zal worden bij eengeroepen, is geheel voorbarig. Hier is er ten minste niets van bekend en de zaak verkeert nog in het stadium der vertrouwelijke besprekingen. LONDEN, 23 Augastus. Admiraal Courbet heeft het voornemen te kennen gegeven om heden met het bombardement van het arsenaal van Foo-Chow to beginnen. In eene depeche aan de „Times" uit Foo-Chow, twee uren na de middag verzonden, wordt gemeld dat do vijandelijkheden begonnen zijn. LEIDEN, S3 Augustus. De verwachting voor morgen i6: goed weer. Na afgelegd examen is heden te 's-Hage als hoofdonderwijzer toegelaten de heer J. B. MeyneD, van Leiden. De Indische mail per stoomboot „Mongolia" wordt morgen alhier verwacht. De afdeelingen van hot Hygiënisch Congres hebben heden bunDe werkzaamhedon voortgezet. In de derde sectie resumeerde dr. Zoéros-Bey, (af gevaardigde van Turkije) de gisteren en heden ge voerde disoussiën naar aanleiding der verhandeling van den heer Drouincan (van La Rochelle) over het nadeel van de langdurige schooltijden. Hij deed nu een drieledig voorstel: lo. dat de school program op lagere en middelbare scholen minder overladen zullen worden; 2o. dat in alle landen de geestes kracht der kinderen niet wordo overschat, en 3o. het onderwijs in de Gymnastiek meer worde uit gebreid en verplichtend gesteld voor alle jongens- en meisjes lagere en middelbare scholen, evenzeer als grammaire en rekenkunst. Dr. Roth geeft volmaakt toe dat in Engeland van duizenden schoolkinderen het lichaam niet wordt ontwikkelt. Hij wenscht dus ook in 't alge meen den wen8ch te zien uitgesproken dat de hygiëne op de scholen worde toegepast. Dr. Drouincan wilde alleen den wensch uitspreken voor de lagere scholen om aldus meer kans te hebben van welslagen. Het voorstel-Zoéros-Bey werd echter eaogenomen. Daarna deed dr. Guye (Amsterdam) eene belang rijke raededeoling over de gevaren van de gewoonte om door den mond te ademen, zoowel voor de adembalings- als de gehoororganen en waardoor vele ziekten van neus- en ooren ontstaan. De adem haling door den mond is enkel eene aanvulling van die "door den neus, een veiligheidsklep als de gewone ademhalingsweg door den neus verstoord of onvol doende is. Jonggeborenen en onbeschaafde volkeren ademen dan ook niet door den mond. Spreker her innerde dat de door hem aanbevolen contro respi- rateur, een band op de lippen die het ademen door den mond verbiedt, in vele gevallen van Deusaan- doeningen gunstig heeft gewerkt en hij eindigde zijne verhandeling met het woord van een Engelsch geleerde: „Sluit uw mond en red uw leven." Naar aanleiding van enkele instemmende opmer kingen van dr. HuisiDga gaf dr. Guye nadere in lichtingen en drong hij sterk aan bij de moeders om de kleine kinderen reeds vroeg te leeren den mond te sluiten. Dr. Roth wees op het belang van de ademhalingsgymnastiek van do oefeningen om door den neus te ademen, die hij aan zijne patiënten ten sterkste aanbeval. Dr. Guye achtte e9n hulpmiddel noodig om de wilskracht van de menschen te steunen in het sluiten van den mond en ontkendo ten sterkste dat het luisteren met geopenden mond een bewijs zou zijn voor hot ademhalen door den mondhet is slechts een ziekelijke toestand. Het stoomschip „C. Fellinger", van Amster dam naar Java, passeerde hedenmorgen Sagre?. Programma's van Muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Dinsdag 2G Angnstn?, des avonds te 7 oren, onder directie van deu heer J. H. Völlraar. 1ste afd.No. 1. „Cornelius-Marsch", Mendelssohn; 2. Ouverture Wallcnsteins Lager", KerliDg; 3. Souveuir van do opera „Les Dragons de Villars" van Maillart, Lemaire; 4. „Triiume der Vergangen- heit", Wals, Faust; 5. Fantaisie uit de opera van Thoims „Le songe d'une nuit d'été", Buijssens. - 2de afd.No. 6. Ouver ture Mozart", motieven van Mozart, Suppc; 7. Entr'Acte No. 2 van „Kosamundc", Schubert; 8. a. „Le Zizi", Con eert-Polka, Solo voor fluit, Sellenick; b. Turkschc Marsch van „le mine d'Athene", Van Beethoven; 9. Fantaisie uit Mozart's „Don Juan", Donkler1Ü. „Le Postillon d'Araour", Polka, Strauss. Leiden, 23 Aug. Reden aangevoerd: Tarwe 5 hectoliter. Win tertarwe f 8.25 "a f 9.75 Zomertarwe 8.— a 9.25. Rogge 7 H. L. Winterrogge f G. - a G.75. Zornerrogge 5.50 a 6.50 Gerst 8 H. L. Zomergerat f 5.a f 5.75. Chevaller-gerst 5.75 a /G.75. Haver 6 FL L. Zware Haver ƒ4.50 a f5.—Lichte Haver/2.50 a /3.50. Duiveuboouen 4 hectol. 7.50 a f 8.25. PaardenbooneD 2 bectol. 7.7.75. Boter: 6940 kg. Grasboter, 1ste qoalit. l/4 va^ 56.a 60., Scheiboter 2de quaüt. V-i Vi,t 50 a 54 Grasboter lett qualit. per kilegr. f 1.40 e 1,50 Scheiboter 2de qnaüt. p?r kilogr- 1.25 s 1.35. Lange Zworte Tori 300:) dnbb. hectol., 0.23 a 0 26.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2