MMlIIII— nrnriwurrnmhumvmmm gewis het grootste gedeelte van de jengdige feest gangers haakte, was de groote optocht binnen het afgesloten terras. Niet minder dan een uur was er toe noodig om den stoet op de Kurzaal te regelen, waar de heer Van Hamme, bijgestaan door eenige leden van zijn personeel, de „burgers'* in de gelederen plaatste en in „uniform" deed steken. Daarna werd do stoet -vóór de Kurzaal opgesteld, waarna hy zich, voor afgegaan door een vijftal leden van het harmonie corps (die jammer genoeg zeer onharmonisch speel den) in beweging stelde. De hoofdpersonen van den trein waren HH. MM. koning Bikkers I en HD. Betje, van de dynastie Klaas8en, die daarom vorsten van het feest waren, wijl eerstgenoemde bij de jongens- en de laatste bij de meisjeswedstrijden de eerste prijzen behaald hadden. De beide gekroonde hoofden, gezeten te paard, reden, omhangen met de purperen met hermelijn afgezette mantels, onmiddellijk achter de muziek. Nu volgden de 8 ministers van Nederland, in gala met de' ridderkruisen op do borst, allen te paard, terwijl bedrukte nationale vlaggetjes beves tigd aan de met zilver galon bezette steken ken baar maakten over wolk departement zij beheer voerden. Daarachter reed de état-major, bestaande uit generaals en verdere hoofdofficieren, wier bedrevon- heid in het rijden te paard zeker geen onvoldoende waarborgen aanbood, daar zij op ezels gezeten deel uitmaakten van den koninklijken stoet, die besloten werd door compagnieën dartele vrijwilligers. In opgewekte stemming defileerde de optocht het terras rond en hield stand voor de tribnne, waar door de feestcommissie de behaalde prijzen werden uitgereikt, waarbij de minister van binnenlandsche zaken o. a. een schaap ontving, hetwelk deze Excellentie zekerlijk niet ter afmaking zal aanwijzen. Langs denzelfden weg keerde de stoet ordelijk naar de Kurzaal terug. Daarna werd tot 7 uren de gelegenheid aange boden op het terras, onder de tonen der muziek, „plats du jour" te gebruiken, terwijl te 7 uren een kinderbal travesti met tombola de feestelijkheid voor de jeugd besloot en de volwassenen verder konden genieten van hetgeen de avond daarna afwisselends aanbood. Eön prachtige avond kroonde het zomerfeest aan het badknis te Scheveningen. Binnen en buiten het terras bewogen zich ongeveer 5000 menschen. De muziek, de keurige verlichting a gioruo en met vetlampion8 van hot geheele terrein, den kiosk on de estrade maakte het feest hoogst geanimeerd. De Kurzaal bood nauwelijks ruimte om de danskerende kleinen rustig een polka of wals te doen uitvoeren. Het vuurwerk droeg schier algemeen dc tevreden heid weg, en vooral de slotdecoratie met het op schrift Zeebad Scheveningen als frontespies van een verlichten tempel lokte uitbundigen bijval. Stoom- en paardentram werden na afliop bestormd door de huiswaarts stroomende volksmassa's. Dauk een uitgebreid politie-toezicht, onder leiding van den commissaris den heer Vernee, liep deze drukke en woelige dag zonder ongevallen af. Opnieuw bewees de directeur der vermakelijkheden, Van Hamme, een voortreffelijk organisatenr te zijn van feesten, waarop men veel voor weinig geld te zien en te genieten krijgt. Alleen de stoomtram bracht 19,000 passagiers naar Scheveningen. Tot laat in den nacht waren de vervoermiddelen in de weer om de menigte weer stadwaarts te brengen. Op het achterbalcon van een der stoomtrams kwam gisteravond omstreeks 7 oren een jongeling, kostschoolleerling te 's-Hage, nabij het station Scheveningen met het voorhoofd in aanraking met een in tegenovergestelde richting voorbijsnellenden stoomtram, vermoedelijk doordien hij te veel buiten het rijtuig overhelde. Het jongmensch ontving een geduchten stoot en twee bloedende wonden, welke, nadat hem do eerste hulp door den stationschef te Scheveningen verleend was, vervolgens door dr. Mess in het badhuis zijn behandeld. Ter feestelijke viering van de ope- ning der Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, zal op a. s. Dinsdag, van gemeente wege, 's avonds om balfolf, een vuurwerk op den Amstel werden ontstoken. Te Bergen-op-Zoom heeft zich een geval van pokken met doodelijken afloop bij een niet gevaccineerd kind voorgedaan. Van ee n m i 1 ici e n - v er 1 o fgan g er u i t Ulft zijn te Drempt, met den laatsten tram, de beide boenen afgereden. De ongelukkige, dio voor ecne maand onder de wT^cen moe°t ia naar Doesburg vervoerd en aldaar in het hospitaal opgenomen. Donderdag 4 September a. s. zal voor het gerechtshof te Arnhem worden behandeld de zaak van Dirk Yan Yeonendaal, die op 10 Janijl. te Reenen zijne vronw heeft doodgestoken. Aan de akte van beschuldiging zijn nog de volgende bijzon derheden ontleend: Beschuldigde was omstreeks het begin dezes jaars gehuwd met Dirkje Van den Brink, destijds 24 jaren oud; dat huwelijk was van het begin af zeer ongelukkig en bijna geen dag ging zonder ruzie voorbij. De vrouw was slecht voor haren man, ver waarloosde de huishouding en deed hem naar het schijnt allerlei ongegronde verwijting6n. Zoo ging hot ook op 10 Juni dezes jaars, toen zij reeds in den vroegen morgea, vóórdat de man naar het werk ging, ongenoegen hadden naar aanleiding van de weigering der vronw om koffie voor hem te zetten. Toen hij te acht uren thnis kwam, weder ruzie, te twaalf uren alweder, waarbij beschuldigde zijne vrouw met het mes dreigde. Dit gaf haar aanleiding naar hare ouders te loopen en zich over haar man te beklagen, ton gevolge waarvan beider vaders omstreeks drie uren in dien namiddag bij hen kwameD, hun hunne plichten onder het oog brachten en eene verzoening bewerkten. Maar die verzoening was van korten duur, want toen de vrouw, tweo uren later, Daar een nabijge legen bosch ging om hout te sprokkelen, gevolgd door beschuldigde, die het doode hout van de hoo rnen zou afsnijden, ontstond er weldra weder twist, waarbij beschuldigde zijne vronw aangroep en met een mes onderscheidene steken in den linkerarm en de linkerzijde toebracht, waarop hij haastig de vlucht nam. Vooral de woDde in den buik was zeer ernstig en drong tot de darmen door, die haren inhoud in de buikholte uitstortten, ten gevolge waarvan de vrouw dan ook, onder verschijnselen van peritonitis, in den avond van den volgendeu dag is overleden. Beschuldigde ontkent de feiten niet en beweert, dat do verwijtingen, die hij voortdurend van zijne vrouw moest hooren en de scheldwoorden, waar mede zij hem overlaadde, speciaal in den bewusten namiddag, zoo kort na de verzoening die er had plaats gehad, hem zoodanig driftig hebben gemaakt, dat hij een paar maal met het mes, dat hij voor hst houtsikkelen in de hand had, naar haar ge stoken en haar getroffen heeft. Toen zij begon te schreeuwen, heeft hij het mes in tweeën gebroken en weggeworpen, waarna hij de vlucht heeft geno men en zich zelf bij do politie als de dader heeft aangegeven. Beschuldigde stond als een oppassend werkman bekend, geheel vrij van sterken drank, terwijl zijne vrouw als zeer ongemakkelijk wordt afgeschilderd. Mr. Wentholt, advocaat te Arnhem, zal in deze zaak als verdediger voor den beschuldigde optreden. Te Zijpe is waarschijnlijk, ton ge volge dor broeiing van het hooi, do kapitale boe renhofstede van den heer C. Gutkor verbrand, aan den Ruigenweg, nabij de Burgerbiug aldaar. Yan den inboedel kon het goud en zilver voor een groot deel, do rijtuigen en enkele meubelen gered wordeD. Overigens is nlle9, met 130 wagens hooi, verbrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Hedenochtend brak er een hevige brand uit in de boerderij van Jacob Do Boer in de Brookerraeer. Als vermoedelijke oorzaak wordt weder het broeien van hooi opgegoven. De inboedel is ten deele gered. Uit Nieuw-York wordt gemeld dat men alle hoop heeft opgegeven om het stoomschip „A.msterdam" vlot te krijgen, maar het grootste gedeelte der lading is geborgen. In ons land wordt zoo veel gerookt, zoo veel tabak ingevoerd, dat menigeen behoefte zal gevoelen hulde te breDgen aan de nagedach tenis van sir Walter Raleigh, den beroemden En- gelschman, die in 1585 het eerst de tabak bekend maakte in de beschaafde wereld. In deze eeuw der standbeelden wil men hem natuurlijk een beeld oprichten. Het denkbeeld gaat uit van den beer Louis Jackson te Chicago, die een rookersmonument ter eere van Raleigh wil op richten in Roanoke Island (Noord Carolina), van waar sir Walter Raleigh de eerste tabak exporteerde. In den nacht van 8 op 9 dezer zag een politie-agent op de Johannisplatz te Leipzig hoe een jongmensch moeite deed om het Luther- standbeeld te beklimmen. De agent snelde toe en trok den jongen man naar beneden, die zich ver ontschuldigde met de mededeeling, dat hij Melanchton alleen uit vercering een kus had willen geven. Ondanks zijne hartelijkheid voor de hervormers moest de jongeling toch mede naar het politiebureel. Te Nieuw-York is een hotel gebouwd, dat den vorm heoft van een olifant. Het is 122 voet hoog, 180 voet lang en staat op een plat van 350 vierk. voet. IJzer en hont, met tin overdekt, zijn de materialen. In eiken poot van den olifant is een trap, ook in den snuit is een trap. Men zegt dat er in het hotel plaats is voor 6000 gasten. Een koetsier reed eenige badgasten door het Nero-dal te Wiesbadenin de „Leicht- weissLöhle" vond hij den wachter, een oud man, Meister genaamd, in zijn bloed badende, maar nog in staat te spreken. Meister vertelde dat 's morgens een 20-jarig, goed gekleed jongmensch hem had verzocht hem het inwendige der grot te laten zien, daar gekomen met een pietooi twecschoten op hem had gelost, waarvan een hem door het achterhoofd drong. Do moordenaar had toen Meisters geld en horloge genomen en was gevlucht. Meisters toestand is be denkelijk, de kogel is uit de woud verwijderd. Te Bettlich (Elzas) ging een land bouwer met zijn zoontje naar het veld om voeder te laden in een wagen. Het kind giDg slapen in een wagen gevuld met klaverde vader, die dat niet wist, stak een hooivork in den wagen, zoodat hot kind letterlijk doorboord werd. BUITENLAND. ZrirajolEirfólff* De officieuze „Agence Havas" maakt de vol gende nota bekend „Ondanks het herhaald uitstel, aan de Chineesch9 regcering' verleend, en de gematigdheid dor Fran- sche onderhandelaars, heeft het kabinet te Peking ten slotte alle voldoening geweigerd voor het ver raad te Lang-Son gepleegd, en zijn gevolmachtigde uit Shanghai teruggeroepen. De Fransche regeering zag zich dus genoodzaakt om het Chioee?cbe gou vernement in de gelegenheid te stellen zich voor het laast definitief te verklaren. De heer Pater ófcre kreeg in last, don Tècng-Li-Yam9n meöedeeling te doen vau de stemming van het Parlement, onder verklaring dat het bedrag der schadeloos stelling voorgoed was vastgesteld op 80 millioen fr., te betalen in tien jaren, en dat, indien Ba verloop van 48 uren aan dezen eisch geen recht werd gedaan, admiraal Courbet zou gelast worden, onmiddellijk do noodige maatregelen te nemen, om aan Frankrijk de verschnldigdede voldoening te verzekeren. Dit tijdsverloop verstreek gisteren to 1 uur des namiddags. De Fransche gezant zou onmiddellijk Peking verlaton om zich bij don heer Patenótre te voegen, die te Shanghai blijft. In den loop van den dag vroeg de Chinecsche gezant een audiëntie bij den heer Jules Ferry; bij deelde hem mede, van den Tsong-L'-Yaraen bevel te hebben ontv&ugen om Daar zijn post te Berlijn terug te keeren. Li-Fong-Pao nam daarop afscheid van den heer Jules Ferry, die hem onmiddellijk zijne passen deed uitreikou." Do LondeDsehe „Times" behelst eene van gisteren gedagtcekendo depeche uit PekiDg, meldende dat de Fransche vlag dien middag te 1 nar van het Fransche consulaat-gebouw is neergehaald, en dat de behartiging der Fransche belangen aan den Russischen ambassadeur is opgedragen. De Tsong- Li-Yamen zegt, tot den oorlog voldoende te zijn toegerust. Hij hoopte echter heimelijk do andere Europeosche mogendheden in den oorlog te wikkelen naar aanleiding van de voor den vreemden handel opengestelde havensteden. Louis Ulbach stelt voor in 1889 geene inter nationale, maar een zuiver Fransche, hoofdzakelijk historische tentoonstelling te houdeD, waarop elk departement zou zijn vertegenwoordigd door zijne monumenten, industrieën, kunst, kostumes, tradities enz. Het denkbeeld, zegt hij, is van Dietz-Monnin, die hem reeds te Amsterdam daarover ondeihield. 15 xaitjaolhlaadL Vorleden week zijn de kapitein en twee personen der bemanning van den kotter „Diedrich", het Dnitsche vaartuig, dat, gelijk gemeld werd, door Eugel8che visschers werd geplunderd, onder eed© gehoord. De nadere verklaringen stommen geheel overeen met de opgaven in hot journaal van den kapitein voorkomende. Ter bevestiging van de verklaringen der Duitsche bemanning kan een gebroken mes strekken, het welk op de „Diedrich" gevonden is en door de roovers is gebruikt om doozen, blikken en potten open te maken. Een der mannen van de „Diedrich" gaf tijdens het verhoor een vermakelijk verhaal

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2