N°. 7520. Zaterdag 23 Augustus. A0. 1884. LEIDSCH dÉfe DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Y«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. lASIDENT, 23 Augustas. Dr. J. Van Leeuwen Jz., thans praeceptor aan h9t gymnasium te Amsterdam, doch benoemd tot hoogleeraar in de faculteit dór lettereD en wijs begeerte aan de Rijks-universiteit te Leiden, zal hier onderwijs geven in de Grioksche taal- en letter kunde en in de Grieksche oudheden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden, Vrijdag-avond, te 10.13 bezorgd zijn. De Staatscourant van heden bevat de akte van oprichting der naamlooze vennootschap „Noord- wijksche Stoombootmaatschappij" te Noordwijk, ten doel hebbende het vervoer van personen en goe deren tusschen Noordwijk en LeideD, met een kapi taal van f 36,000, in aandeelen van f 500. Directeur is de hoer P. E. A. Kleinpenning; commissarissen zijn de heeren A. H. Hagedoorn, P. Van Bleiswijk Ris en G. Van der Weyden Gz. In do Synode heoft, op verzoek van dr. J. II. Gnnning, de heer Chavannes zijn voorstel inge trokken, om het volgende in de plaats te stellen „De Algemcone Synode der Ned.-Herv. Kerk richte zich tot de Ned.-Herv. Kerk met de volgende kennisgeving: „De Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk spreekt den wensch uit, dat alles, wat de belijdenis en de zuiver geestelijke belangen der gemeente betreft, voortaan aan de gemeenten zeiven, bestuurd door hare wettige voorgangers, overgelaten worde. Zij noodigt dienvolgons de Provinciale Kerkbesturen en Classicale vergaderingen der Herv. Kerk uit, haar ten volgenden jare, zoowel omtrent de wen- schelijkheid der hierbedoelde reorganisatie zeiven, als omtrent do beginselen volgens welke, en de beste wijze waarop zij tot stand to brengen zij, to dienen van consideratie en advies." Dr. E. T. Kruyf wenschte het begin van die kennisgeving aldus te lezen: „Aangezien er van verschillende zijden bij de Synode der N.-H. Kerk wordt aangedrongen, dat alles wat de belijdenis enz." Dit amendement had ten doel te verhinderen, dat de Synode zelve het wenschelijke van de reor ganisatie in genoemden geest uitsprak. Ia den loop der discussie is nog door den heer Tionholt een amendement ingediend, vooral om den vorm, waarin do Synode zich tot de Kerk zou wenden, te verbeteren. Namelijk zou door middel van eene circulaire aan de Kerk bekend gemaakt worden, dat een plan beraamd wordt tot verwijzing van belijdenis- zaken naar de gemeenten, en dat met het oog daarop de Synode wenscht te hooren wat de kerkelijke liche- men noodig zouden kunnen achten onder haar aan dacht te brengen. Na eenige verdere besproking werd dit amende ment ingetrokken, en ging men tot stemmen over. Met 12 tegen 7 stemmen werd het amendement van den hoer Kruyf verworpen; tweepraeadviseurs waren voor en één tegen. Daarna werd het voorstel Gunning-Chavannes aangenomen met 14 tegen 5 stemmeD, namelijk stemden voor, naar het praeadvies van den heer Gunning, de heeren Hoen, Holleman, Houwing, Chavannes, Ringnalda, Bredius, Jans, Yan Doyl, Zeeman, RoodhuyzeD, Tinholt, Land, Ebbink en Reitsma; en tegen, naar het praeadvies van de heeren Kruyf en Overman, de heeren Verhoeff, Duy8, Segers, Bruna en Koch. Do Synode verklaarde na die stemming, dat de aanneming van het voorstel G.-Ch. maakte, dat het voorstel Hoorn niet verder in behandeling genomen kon worden. Het nieuwe tooneeljaar van de Fransche opera te 's-Hage wordt Maandag-avond 1 September ge opend met Meyerbeer's „Huguenots." Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk, wordt morgen uit Aken, waar hij een gezondheidskuur ondergaan heeft, te 's-Hage terugverwacht. Ofschoon èn de president van het Hygiënisch en Demografisch Congres gisterochtend èn de bur gemeester der residentie gisteravond er nadrukkelijk op wezen, dat geeno schitterende ontvangst don leden wachtte, met 't oog op het treurige verlies dat ons vorstenhuis leed, zullen do buiteolandsche geleerden toch niet te klagen hebben over de receptie. Gisteravond toch werd de rij der ontspanningen geopend mot eene keurige ontvangst, door het ge meentebestuur der residentie aan de leden van het Congres bereid in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Te halfDOgen kwamen de gasten daar bijeen, onkelen met hunne dames, en werden daar afgewacht door den burgemeester der residentie, mr. J. G. Patijn, en de heeren wethouders, terwijl de dames mevrouw Patijn, mevrouw Six en mevrouw Yan Stralen met de meeste bevalligheid de hon neurs waarnamen. De receptiezaal was schitterend verlicht en net gedecoreerd; op de estrade bekoorde een inter nationale vlaggontropee te midden van groen het oog. Trouwens ook voor den uiterlijken tooi was bijzondere zorg gedragen, daar het gebouw met eene groote eorepoort prijkte, waarin de letters H. en D. het doel van het Congres en het Haagsche wapeD, dat haar bekroonde, den gastheer aangaven. Toen de gaston, een paar honderd, bijeen waren en aan elkander en de feestgevers waren voorge steld, weerklonk de muziek van de koninklijke kapel der grenadiers onder directie van den heer Yöllmar en weldra heersebte er een hoogst aan gename en gezellige toon. Nadat eenigo nommers waren uitgevoerd, ver- eenigden zich de gastheeren op de estrade en de burgemeester nam het woord om een hartelijk welkom tot de aanwezigen te richten. De in een grooten kring geschaarde gasten luisterden met volle aandacht naar de welgesproken woordeD, welke luide werden toegejuicht. De feestwijn werd nu rondgeschonken; de ton gen werden ontboeid en weldra heerechte de meest vriendschappelijke geest onder de beoefenaren van hygiëa, en verbroederden zich Duitschers en Fran- schen, Turken en Russen, neergezeten aan de tafeltjes, waar hun uit de rijk voorziene buffetten de goede gaven werden aangeboden. Eenige uren bleven de dames en heeren genoeglijk bijeen, voorbereid op de ernstige werkzaamheden die hun hede.i wachtten. Te 's-Hago is overleden jhr. mr. F. W. G- Clifford, kamerheer des Konings in buitengewonen dienst. Naar het „Vad." verneemt, kan binnen enkele dagen eene overplaatsing van eerste luitenants bij het regiment grenadiers en jagers worden tegemoet gezien. Aan den heer E. H. M. Schlette te 's-Hage, bekend om zijn magazijn van gouden en zilveren werkeD, werd indertijd do levering opgedragen van een zestal zilveren bekers, bestemd als eereprijzen voor de internationale landbouwtentoonstelling te Amsterdam. Ze zijn nu gereed en vervaardigd naar teekeningen, door den heer Schlette zeiven ont worpen, en door het tentoonstellingscomité goedge keurd. Geheel met de hand gedreven, munten deze bokalen uit door fraaien vorm, artistieke bewerking, zinrijke en smaakvolle versiering. Yooral de hoofd beker, die het Rijks wapen in kleuren en op het deksel een Mercurius-beeldje draagt, is een monu mentaal stnk. Yan die bekers zijn photographische af beeldingen gemaakt, waarvan men ook ons een stel ter kennis making zond. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174; Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Het „H. Dbl." zegt dat zoowel wat teekening als uitvoering aangaat, de bekers in de rij der eere prijzen, welke op de tentoonstelling zullen worden uitgereikt, bun plaats ten volle waardig zijn. Het drijfwerk, de modelleoring der verschillende beelden, alle elblema's op landbouw of handel betrekking hebbende, zoo wol als het graveerwerk en de rijke vergulding van verschillende details, verraden da meesterhand en doen het oog van kenner en leek aangenaam aan. Ligt er in de levering van zulke kunstwerken een materieel oordeel, veel hooger staat zeker het nijverheidssneces, 't welk genoemde firma met de levering van deze preciosa zal behalen. Naar men verneemt, is dr. H. Weyenbergh, professor aan de universiteit te Cordova, in de Argentijnsche Republiek van Zuid-Amerika, wegens ernstige ongesteldheid naar Europa teruggekeerd. Yoorloopig heeft de heer Weyenbergh zjjn intrek genomen bij zijne ouders te Haarlem. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Rot terdam naar Java, vertrok gisteren van Southamp ton; de „Utrecht" arriveerde gisteren van Rotter dam te Batavia; de „Leerdam" vertrok gisteren van Rotterdam, met do mail en 70 passagiers; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Saïd en vertrok heden vandaar; de „Madura", van Batavia naar Amster dam, arriveerde gisteren te Genua; de „Batavia", van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Port-Saïd. De luit. ter zee der lste kl. P. G. Bruch, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De lnit. ter zee der lste kl. C. J. De Yriese, uit Suriname in Nederland teruggekeerd, is op non- activiteit gesteld. Z. M. heeft do benoeming van J. J. Haeso- broeck, surnumerair der registratie en domeinen, tot ontvanger dier middelen te Nijkerk, ingetrok ken - benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Eenrum c. a. A. H. Van Iddekinge, thans te Grootegast c. a.; der dir. bel., invoerr. en acc. te Sittard c. a. G. P. Gielen, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Gsldrop c. a.- met 1 Sept. a. s. aan H. W. Groene veld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijkslandbouwschool, en tot leeraar aan die school benoemd G. E. ff. Tatein Nolthenius, thans tijdelijk leeraar; - benoemd: tot burgemeester van Son en Breugel, P. Van Grinsven, en van Barsingerhorn, D. SpaaDS. Gemengd Nleawfl* Hedenmorgen omstreeks halftwaalf is de 18-jarige dienstbode v. L., terwijl zij goed uitspoelde, in het Galgewater geraakt. Door spoedige hulp van een koetsier en een schipper, kwam zij er ditmaal met een nat pak en den schrik af. Al spelende viel aan don Vliet het 5-jarig knaapje K. ook te water, doch gelukkig had de kleine Anton hot bewustzijn een touw te grijpen dat aan eene schuit verbonden was. Zekere vrouw De Jong, die het gevaar bemerkte, greep het kind en bracht het op het droge. Een timmerman viel in de Langstraat van de eene op de andere verdieping eener woning, waar door hij eenige verwondingen aan aangezicht en schouder bekwam. Bij den roeiwedstrijd te Sneek werd ïn de afdeeling twaalfriemssloepen de prijs behaald door de jongens der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden; die van de „Wassenaer" te Amsterdam verwierven de premie. Met de tweeriemsgieken (seniores) behaalde „Njord" van Leiden ook den prijs en „Fortuna" van Amsterdam de premie. De „great attraction" van den na middag te Scheveningen, het oogonblik waarnaar

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1