N°. 7518. Donderdag 21 Augustus. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Vfcor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. LiSSBEW» 2© Augustus. Hoden en gisteren heeft de directeur van de Practische Ambachtsschool alhier met het grootste gedeelte der leerlingen de Koninklijke Nederland- eche Grofsmederij bezocht. De welwillendheid van den heer C. Bonger, in genieur, stelde hen in staat de werken en werk plaatsen ïd oogeuschouw te nemen. Yan tijd tot tijd worden door do hoogste afdee- ÜngeD der Praetischo Ambachtsschool, onder geleide van don directeur, verschillende bouwwerken bezocht en wel zoodanig dat zij den geheelen opbouw van een gebouw kunnen nagaan. Zij zien dan het ge leerde op school in toepassing brengen en soms ook het werk dat zij gemaakt hebben, daar gebruiken. Niemand zal hot nut ontkennen dat door het bezichtigen van werken en werkplaatsen verkre gen wordt. De rekening der gemeente Lisse over 1883 bedraagt in ontvang 12,908.48, in uitgaaf 12,642.161/2 en dus tot batig slot 266.311/2. Onder de ontvangsten komen voor: van vroegere diensten 693.42'/2, opc. op 's Rijks belastingen 1981.54, 4/5 aandeel van id. f 6299.77'/2, hoof delijke omslag f 1554.38, havengeld 4S.92I/J, waaggeld f 131.05, schoolgeld 230.50, honden belasting 148, vergunningsrecht f 340, renten Grootboek 458.50, 30 pet. vergoeding onderwijs f 718 63, en onder de uitgaven: huishoudelijk be stuur f 3120.331/s, onderhoud van straten 512, id. van wegen 548.46, id. van waterwerken f 245.04y2, id. van de klok 592.45, id. van gebouwen f 283.02, kosten der openb. veiligheid en van de brandweer f 1268.55, der plaatselijke gezondheidspolitie f 171, voor het onderwijs ƒ2679.37, der bewaarschool f 519.80, van het armwezen 561.25, renten en aflossing eener geldleeniog f 1085. Do gemeenteraad van Gouda heeft besloten, Gedeputeerde Staten voor te stellen de bezoldiging van den gemeente-secretaris te verhoogen met f 500 en alzoo vast te stellen op f 2500. De plechtige opening der Kamers, op den derden Maandag in September, zal dit jaar niet door den Koning in persoon, maar namens hem geschieden. De krankzinnigenwet treedt 1 Oct. in werking. Naar het „Vad." verneemt, heeft de minis ter Heemskerk uit Aken do kolenmijn en de scholen te Rolduc bezocht. De badkuur leverde Dog do gewenschte gevolgen niet op; de heer Heemskerk kon de rechterhand nog niet vrij bewegen. Te 's-Bosch is overleden de oudste wethou der aldaar, de heer F. J. Pompe, ridder der orden van den Nederlandschen Leeuw en van de Eike- kroon. De overledene bereikte den ouderdom van 67 jaren. Zijn dood is voor de gemeente een groot verlies. Te Dordrecht had gisteren de plechtige ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van jhr. J. N. J. Jantzon van Erifrenten van Babylonienbroek. De lijkstoet werd voorafgegaan door de boden der Yier Polders en gevolgd door een aantal vrienden, deputatiëo uit de polderbe sturen van de Vier Polders, de Oost- en "West- Zomerlanden van Heinenoord, Bonavontura, Mook- hoek en Trekdam, regenten der cellulaire gevan genis en eene groote menigte nieuwsgierigen. Nadat do eonvoudige kist, gedekt met een vijftal kranseD, in den grafkelder was neergelaten, bracht de heer P. G. Jorissen een woord van hulde en warme erkentenis aan de nagedachtenis van zijn overleden patroon, daarbij diens groote werkzaam heid herdenkende als lid van r'oovele lichamen, als Provinciale Staten, Gemeenteraad, voorzitter of ondervoorzitter van onderscheidene Polderbesturen en van het college van regenten der cellulaire ge vangenis alhier enz. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. De heer H. B. De Roo bracht, ook namens zijne schoonmoedor, dank voor de laatste eer, zijn over leden grootvader bewezen. Het stoomschip „C. Fellinger', van Amster dam naar Java, vertrok gistermiddag van Pauillac; de „Edam", van Nieuw-York naar Amsterdam, arriveerde heden te IJmuiden; de „Prins Hen drik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Napels en vertrok denzelfden dag;do „Batavia", van Java naar Rotterdam, arriveerde heden te Suez; de Conrad", van Batatia naar Amsterdam, ver trok gisteren van Padang; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteravond van Marseille. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heefc den heer H. Le Coultre benoemd tot burgemeester der gemeente Boskoop- aan mr. G. Waller, met 1 Sept. a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Oldenzaal- benoemd tot griffier bij het kantongerecht te OoimeD, mr. W. R. Yan der Weide, advocaat en gemeente secretaris te Dokkum- aan den arts E. B. C. Hansen, geb. te Hummelsbüttel, op de gewone voorwaarden vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederl. zeeschepen, met uitzon dering van oorlogsvaartuigen- benoemd tot leden der jury voor de toekenning van bekroningen op de internationale landbouwtentoonstelling to Amster dam in 1884: Afdeeling III. Wolvee, No. 125 134 van het programma: a. rassen uit Nederland: B. Folmer, te Bennekora; M. Yan Rijn, te Gronin gen. Afd. YI. No. 204—208 van het programma H. W. E. Struve, ingenieur voor het stoomwezen te Amsterdam- do navolgende pensioenen verleend, als aan. C. J. B. De Ponthier, gewozen commies der posterijen 1ste kl. te Amsterdam, ten bedrage van f 820 'sjaars; H. J. Brinks, gewezen postbode te Tubbergen, ten bedrage van ƒ117 'sjaars; H. Yan Helvert, gewezen postbode te Vierlingbeek, ten be drage van f G4 'sjaars, en J. H. J. Wassink, ge wezen postbode to Tiol, ten bedrage van 259 'sjaars. Gedeugd Nieawa. Na het afdanken op de Ruïne der Schut- terij, die op het schuttersveld de 14-daagsche oefening had gehoudeD, had gisteravond eerst op het Steenschuur en later op de Breestraat tus- schen ©enige schutters, onderofficieren en burgers eene kloppartij plaats. Eerst toen door de politie eene door een sergeant-majoor in dien strijd ge trokken en vervolgens aan een vriend toever trouwde, maar op dezen weer veroverde sabel aan het politie-bureel was gebracht, kwam er een eindo aau. De aanleiding tot het tumult moet geweest zijn een schutter, die reeds op weg naar de Ruïne tegen een onderofficier moet gemopperd hebben dat hij nog na zeven uren onder de wapens was, waar van wederkeerige beleedigingen eindelijk het gevolg waren. De schutter achtte toen „revanche" noodig en vond Da den dienst spoedig zijn aanhang. Op het Huis „De Pauw" van wijlen Prins Frederik is door prinses Yon Wied een kin derfeest aangeboden, bij gelegenheid van het 25- jarig bestaan dar naai- en breischool te Wassenaar. De regeling van de vermakelijkheden was georga niseerd door den heer M. P. Okhuyzen te Rotter dam. Jonge freules deelden onder de kleinen aller lei versnaperingen uit. Na afloop van het feest, dat door rijke venecheidenheid alle aanwezigen in de vroolijkste stemming had gebracht, mocht de heer Okhuyzen den dank ontvangen van graaf Van Limburg Scirum voor de regeling van dit zoo uit stekend geslaagde kinderfeest. Reeds geruimen tijd klaagde men in de gemeente Voorburg over stroopers, die verschei PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseet- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. den bouwlieden en bewoners van buitenplaatsen van hunne eenden beroofden, tot het eindelijk den gemeenteveldwachters mocht gelukken, die brutale stroopers in den Yeenpolder onder de gemeente to arresteeren, in het bezit van hot geschoten wild. Een hunner wist met behulp van zijn polsstok te ontkomen, doch na ijverig onderzoek is het gelukt ook dezeD, onder inbeslagneming van zjjn geweer, in handen te krijgen en zijn zij gezamenlijk voor den burgemeester gebracht. Hoewel zij geruimen tijd bleven ontkennen, is het door de bijzonder goede leiding van den burgemeester mogen geluk ken, hen tot volledige bekentenis to brengen. Te Aarlanderveen (dorp) vond men Dinsdag-morgen den 15-jarigen schippersknecht van Y. uit Bodegrave in de vuilnisschuit, ten gevolge van de ingeademde miasm9n door de vuil nis veroorzaakt, gestikt. Een waarschuwend voor beeld om voor behoorlijke luchtververschiDg goede zorg te dragen! Te Rijpwetering schijnt tegenwoor dig verdrinken aan de orde van den dag te zijn. Nauwelijks was de drenkeling van Woensdag 11. begraven of reeds Maandag daaraanvolgende deed zich een dergelijk geval voor. De verver L. Schrij vers, die reeds geruimen tijd aan vallende ziekte lijdende was, kreeg, terwijl hij op den weg langs do vaart liep, waarschijnlijk weer een overval, ge raakte in dien toestand te water en verdronk jammerlijk. Hij laat eene vrouw en zes kinderen, waarvan het jongste pas 4 weken oud is, iu be hoeftige omstandigheden achter. In den tijd van ongeveer drio maanden zijn te Rijpwetering vier personen in het water omgekomen. Yan do goedkoope reisgelegenheid van Den Haag naar Arnhem, per Rijnspoor, maak ten heden 700 personen gebruik. Het dochtertje van den korporaal P., te '8-Hage, dat gisterochtend uit eene flesch met karboolzuur dronk, is des avonds omstreeks 6 uren, na hevige smarten te hebben doorstaan, ge storven. Vóór twee jaren verloren dezelfde ouders een aanvallig me'sje, dat door het omvallen van eene petroleumlamp aan de daarbij bekomon brandwonden overleed. Wegens d e a a n h o u d e n d heerschonde droogto is in de residentie het besproeien der straten met duinwater opgehouden. Na de klachten, welke het publiek heeft doen hooren over de slechte, in het buitenland vervaardigde vuurwerken, die het op het terras van het Badhuis te ScheveniDgen te zien kreeg, heeft hot bestuur besloten tot een Hollandschen kunst- vuurwerkmaker terug te keeren. De directie van de vuurwerken i3 aan den hoer Yan Hamme opge dragen en deze heefc aan onzen landgenoot den keer Gall de levering van het vuurwerk gegund. Te Rotterdam is gistermiddag eeno harddraverij gehouden voor paarden onder den maü, waarvan echter paarden die reeds eene premie ge wennen hebben op de lange baan waren uitgesloten. Een prijs was uitgeloofd van 125, eene premie van 75 en eene van 25. Niet minder dan 31 paarden waren voor den wedslrijd ingeschreven. De prijs werd behaald door „Litze" (zwarte merrie) van den heer R. Barendrecht, te Rozenburg, bereden door P. Van Zanten; de lste premie door „Sophie" (zwarte merrie), van den heer F. Yan den Burg, te Pijnakker, bereden deer don eigenaar, en de twoedo premie door den zwarten iuin van den heer A. Hofstede te WateringeD, bereden door J. De Boer. Het was op het terrein zeer geanimeerd, terwijl de muziek der Wiesbadener kapel, directeur J. Held, z ch den g2nschen rn'ddag deed hooren. Aan de te Houtrijk en Polanen gehouden hard draverij van paarden, die nooit prijs of premie go- wonnen hadden, uitgeschreven door de afd. der LEIDSCH tÉSf? DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1