LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7515. Maandag IS Augustus. A0. 1884. Eerste Blad. PRIJS DEZES COURANT: ▼tor Leiden per 3 maanden.....1.10. Fraaco per post1.40. Afzonderlijke Nommers- 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1TA. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit nonmer bestaat uit TWEE BLADEN. Officiëele Kemiisgeyiugen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) tot herziening van de artt. 264, 265 en 266 der Gemeentewet Brengen ter algemeene kennis dat het kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1884, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente (tinanciëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd en 'at elke aangeslagene binnen drie maanden na de uit reiking van het aanslagbiljet tegen zijnen aanslag bezwaren 5ij verzoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeen teraad kan inbrengen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeling van'sRaads beslissing bij de Gedeputeerde Stalen dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen van den aanslag door het indienen van bezwaren en het instellen van beroep niet opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Le i den. DE FREMERY, Weth. lo. Burg. 15 Aug 18S4. E. KIST, Secretaris De Burgemeester, Hcofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den entvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteldeen op den 15den Aug. jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/85, wijken VII, VIII, IX en restanten, en herinnert voorts een ieder aan zijee verplichting om zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 16 Aug. 1834. DE FREMERY, Weth. lo. Burgern. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door II. W. KEULS een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Nieuwe Rijn No 20 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth.lo. Burgemeester. 16 Aug. 18S4. E. KIST, Secretaris. SG ^.agasSas. Gelijk uit eene in dit blad voorkomende adver tentie blijkt, bereidt het Bestuur vau de Loidscke afdeeling der Maatschappij veor Tuinbouw en Plant kunde aan de leden met hunne dames en verdere belangstellenden weder een gezelligen avond op Zomerzorg. Het is het jaarbjksche zomerfeest, waar mede men blijkbaar bedoelt ook aan die loden, welke niet gewocn zijn de geregelde vergaderingen bij te wonen, blijk te geven dat hun lidmaatschap op prijs gesteld wordt, tevens oan de dames der leden genot te verschaffen. En dat daarvan niet alleen door de leden, maar ook docr anderen, voor wie deze golegenheid bij zulke gelegenheden bij uitzondering openstaat, een druk gebruik gemaakt wordt, weet men bij ondervinding. Wij mogen zeggen bij aangename ondervinding, want het bleek steeds dat de regeling van zulke recreatie- avonden aan het bestuur goed is toevertrouwd. Thaus worden, naar wij vernemen, bijzondere maatregelen daartoe genomen, waartoe ook de heer Couvée zijne zeer gewaardeerde hulp verleent. Werkt hot weder mode - en men weet thans bijna van niet anders dan van fraai zomerweer - dan is het te voorzien dat het ruime Zomerzorg nog beperkt genoeg is, en dat deze avond een der aangenaamste zal zijn, welke Leidens ingezetenen daar doorbrengen. Men verzekert ons dat, bij onverhoopt ongunstig weder, zoodanige maatregelen genomen worden dat het feest met eenige wijziging in de zaal kan ge houden worden. De cff. van gezondheid 2de kl. E. Halbertsma, van het 1ste bat. 4de rog. inf. te Leiden, wordt met ingaDg van den 20stcn Aug. a. e. tijdelijk ge detacheerd in de legerplaats bij Oldenbrook, tot het waarnemen van den geneeskundigen dienst aldaar, Kaar wij uit vertroawbare bron vernomen, heeft zich bij de dd. schutterij dezer gemeento het zonderlinge feit voorgedaan dat de onderofficieren, na door den waarncmenden commandant, namens het Officieren-scbietgezelschap der Haagscho schut terij, te zijn uitgenoodigd tot deelneming aan den algemeenen schietwedstrijd te 's-Hage, van 11 tot 15 Aug. jl., foïtelijk geen deel aan dion wedstrijd haddon kuonen nemeü, wanneer zij niet uit eigen middelen voor wapens en ammuDÏtie hadden gezorgd, daar hun deze door den waarnemenden commandant werden geweigerd, omdat zij zich met hun verzoek om een en ander niet onmiddellijk tot hèm, maar wel volgens militair voorschrift tot den adjudant- ondercffic'er hadden gewend. Een aantal nog in leven zijnde leden van het voormalig vrijwillig Jagerscorps van de studenten der Leidscho Hoogeschool vereenigdo zich op den ge denkdag van den veldslag bij Leuven, 14 Aug. 1881, te Leiden tot eene vriendschappelijke samen komst, bestaande uit meer dan 70-jarige grijsaards, waarvan nog slechts enkelen in verschillende be trekkingen werkzaam, de meesten rustend zijn. Ook slechts weinige Leidenaars zijn overgebleven, die zich nog studenten van 1830 herinneren, onder wie zij nog telden den achtbaren wethouder De Fremery, don eerwaarden ds. Yan Hamel, den beminnaar van oudheid en letterkunde Wttowaall, den krassen oud-rechter Tollens. Zoo zijn or nog enkelen overgebleven van do schutters en vrijwillige rustbewaarders, die hot corps bij den terugkeer uit de zuidelijke provinciën van Nederland plechtig hebben ingehaald. De ge denksteen van den gesneuvelden student Beeckman in de Pieterskerk zal t3n laatste alleen over blijven als de zichtbare gedachtenis van het roemrijk aandeel, dat de Leidsche studenten namen aan den Tiendaagschen Yeldtooht. (II. D.) Door den heer P. S. Hamel, consul-generaal der Nederlanden te Bangkok, koninkrijk Siam, zijn aan het Kijks-Ethnograpbisch Museum alhier een groot aantal Siameoscho en Chineesche voorwerpen ten geschenke gegeven. De heer J. Holster alhier staat het eerste op het drietal voor predikant bij de Christ.-Geref. gemeente te Scheveningendo heer A. De Ylieg te Noordwijk aan Zee No. 3. Op het van 21 tot 27 Aug. te 's-Hage te houden internationaal congres van hygiene en demo- graphie zal de Leidsche hoogleeraar Mac Gallavry spreken over de lijkverbranding en baar nut voor de wetenschap en gezondheid, ook in landen waar de begraafplaatsen volgens de regelen der hygièno worden beheerd. Gedurende deze week zjjn dagelijks in hot Werkhuis alhier opgenomen van 39G1 volwassen personen cn van 27 kinderen. De heer A. Waasdorp, hoofdonderwijzer aan de Christelijke school te Genderen. is als zoodanig benoemd aan de Christelijke school te Zaandam en heeft die benoeming aangenomen. Beroepen is bij de Christ.-Geref. gemeente te Dinteloord de heer G. De Braai Jr., te Bodegrave. De algemeene vergadering van de Yereeniging voor do belangen van Nederlandsche inzenders op tentoonstellingen zal door onvoorziene omstandig heden niet op 19 Aug., maar op Woensdag 20 Aug. a. 8. plaats hebben. Z. M. heeft, op don voet van Zr. Ms. besluit van 3 October 1877, No. 1, voorloopig voor het tijdvak van 1 September 1884 tot en met 31 Aug. 1885, tot ondersteuning in hunne studiëü, van Rijkswege, een beurs van f 800 verleend aan de studenten bij de Rijks-universiteit: te Leiden S. R. Stoinmetz, in de rechtsgeleerdheid; J. Visser, in de geneeskunde; P. A. Yan Westrheene, in de letteren C. H. Dee, in de letterente Utrecht J. Dommisse, ia de godgeleerdheid, en J. Van WageDingen Jr., in de letteren- bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot off. van gez. 1ste kl. den off. van gez. 2de kl. L. Yan Lier, van gemeld personeel; - de benoeming van dr. D. J. Coster, te Amsterdam, tot lid der com missie die geduronde ééa jaar, te rekenen van 1 Augustus jl., belast zal zijn met het afnemen van de practische examens van apotheker, op zijn verzoek, ingetrokken, on tot lid dier commissie benoemd dr. P. De Boer, hoogleeraar te Groningen, thans plaatsvervangend lid; - H. F. Bordewijk, kamerbewaarder bij bet dep. van bïnnenl. zakeD, bij gelegenheid van zijne 50-jarige ambtsvervulling benoemd tot brooder in de orde van den Neder- landecfcen Leeuw; - G. M. C. Dresselhuys, contro leur dor directe bel., invoerrechten en acc. te Vlaar- dingeD, in dien rang benoemd te Schiedam. Gsmdigd Nieuws. Gedurende deze week zijn hiertorstede 2 nieuwe gevallen van roodvonk en 1 geval van pokken aangegeven. Eén lijder aan pokken overleed. Deze week worden op „Rhynzigt"ge nomen 1006 zwembaden door heeren en 67 door dames. Temperatuur van het Rijnwater 21° Celsius. Zekere O. had gisternamiddag om streeks vijf uren het ongeluk boven vau eene brug aan het Lovendaal in het water te vallen. Onmid dellijk kwam men aaüloopon met stokken om ze den drenkeling toe te steken, doch het mccht niet baten. Een tweetal personen echter, die inmiddels een schuitje hadden losgemaakt en naar hem toe voeren, mochten er in slagen hem op het droge te breDgen. Hot was deze week foest voor de leden der meubelmakersvereeniging „Welvaart zij ons Doel." Twaalf en een half jaar geleden was het dat hun penningmeester de heer G. P. Yan Cleef zijne betrekking als zoodanig aanvaardde. Deloden wildon dien dag voor hem niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Zij hadden daartoe met bijna algemeene vrije deelneming gelden bijeengebracht, om don waardigen man een prachtig cadeau te vereeren als een bewijs van waardeering en hoogachting voor al hetgeen hij gedurende dien tijd voor de vereeniging gedaan had. Yoordat hem het cadeau overhandigd werd, werd hem door den president de dank van hot bestuur en der leden gebracht voor zijne belangeloozo moeiten en zorgen (en die zijn in eene vereeniging van circa 150 leden nogal ▼ele) gedurende die twaalf en een half jaar in het belang der vereeniging betoond, en sprak spreker onder meer den wensch uit, dat hem nog vele jaren de kracht en lust mochten geschonken worden om zijne betrekking verder te vervullen. Hierna bood hij uit naam der vereeniging den jubilaris hot geschenk aan, bestaande uit eene prachtige pen dule met zilveren plaat, waarop met eene bekwamo hand eene toepasselijke inscriptie gegraveerd was. Verder nog een paar bronzen beelden. Met den wensch dat hij er nog vele jaren genoegen van mocht hebbon, had spreker zijne taak volbracht. De jubilaris nam nu het woord, om allen hartelijk te bedanken voor hun bewijs van achting, hetwelk zij hem dezen avond geschonken hadden, en om te verzekeren dat deze dag voor hem een dag was dio moeilijk uit zijn geheugen zoude gaan. Meteen luid aangeheven „Lang moge bij leven!" ging de vergadering uiteen, met zeker wel aangename gewaarwordingen, want het wa9 eon heerlijke avond geweest. Niet de heer li. M u 1 i maar J. H. Miolée, lid der Leidsche Scherpschutters-vereeniging, was het die bij den wedstrijd te 's-Hage op de per- soneelo baan 55 punten behaalde. Jhr. Yan Holte tot Echten van „Pro Patria" alhier, schoot 53 punten. Gisteren, precies te halfsjjf kondigde het gebrui kelijke „opbonden met vtLren", signaal van den hoorn blazer, het einde van het yijfdaagFclio concours

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1