zamen of afzonderlijk. Dat die aangifte nogal eens wordt verzuimd, is Maandag jl. weder gebleken aan den Bennebroekerweg bij den Hoofdweg. Naar men zegt, is de zaak door de politie onderzocht, zoodat veroordeeling wel zal volgen. Te Zootermeer is ten gevolge van hooibroeiing eene kapitale bouwmanswoning geheel verbrand. In een huis opdenSchiedamschen Dijk te Botterdam werd eene vrouw gehaald om een lijk af te leggen. Bij het lijk gekomen zijnde, viel zij dood neder. Gisteren heeft te Rotterdam eene proefneming met asbestverf plaats gehad. Tegen woordig waren verschillende autoriteiten, als het stadsbestuur, de brandweer, ingenieurs, assuradeuren enz. De heer James Willing verwelkomde de aan wezigen en daarna werd de proef genomen. Een gebouw half met asbestverf bestreken en half niet, en met krullen, overgoten met petroleum, gevuld, werd juist te drie uren aangestoken en na een kwartier was de helft verbrand, de andere helft wel wat geblakerd, doch overigens ongeschonden. De proef was alzco goed geslaagd. Op het terrein was nog tentoongesteld eene collectie asbest en asbest- voorwerpen bij de industrie in gebruik. Vóór, tijdens en na den brand werden photographieën van het gebouw genomen. Na afloop van een concert te Arn hem maakten de leden van het Bilse-muziekcorps een uitstapje naar Oosterbeek met den stoomtram. Toen zij 's nachts weder wegredeD, sprong onder weg de luchtpijp en moesten zij te voet de reis vervolgen. Bij een hevig on weder dat boven de gemeente Dordrecht losbarstte, werd eene 45-jarige vrouw, terwijl zij op eene van de bovenste ver diepingen der school aan de Munt bij de Voorstraat aldaar eenige werkzaamheden verrichtte, door den bliksem getroffen, met het treurig gevolg, dat zij in bewusteloozen toestand door een glazen lan taarn naar beneden is gevallen en daardoor eene ernstige wonde aan het rechterbeen, benevens oen paar wonden aan het hoofd en de rechterhand heeft bekomen. Haar toestand is echter buiten gevaar. De jeugdige arts, de heer H., te Gro ningen, die onlangs bij het te water springen met het hoofd op den bodem van het bassin zoo onge lukkig terecht kwam, is reeds aan de gevolgen der kneuzing overleden. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft de advocaat mr. V. H. te 's-Bosch - tegen wien voor het kantongerecht te 's-Bosch eene rechtsvordering was aanhangig gemaakt door zijn repetitor mr. G. tot een bedrag van f 100, verschuldigd wegens hot schrijven eener dissertatie, waarop de gedaagde zou gepromoveerd zijn - door vrijwillige betaling der gevorderde f 100, benovens de gemaakte proces kosten, aan den eisch voldaan. Terwijl te Wissekerke de vrouw van den arbeider K. bij een hevig onweder zich van het veld huiswaarts begaf, werd zij doodelijk door den bliksem getroffen. Hoofd, hals en armen ver toonden hevige brandwonden. Met het oog op de belangrijke dien- sten, welke het electrisch licht op het slagveld kan bewijzen, zullen bij gelegenheid van de a. s. inter nationale conferentie van het Roode Kruis te Genève, onder de leiding vau baron Mundij, proeven worden genomen met het electrisch toestel van den ingenieur Lemonnier. Te Deventer woedde Dinsdag-avond laat een hevig onweder met geweldigen regeu, waarnaar reeds lang verlangd werd. In twee ver schillende richtingen werd op eenigen afstand van de stad een hevige brand waargenomen. Door de raadkamer van het gerechts hof te 's-Hertogenbosch zijn naar de openbare terechtzitting van het hof verwezen de gebroeders B. en H. F., kassiers en effectenhandelaars te Breda, ter zake van bedrieglijke bankbreuk, door, na bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Breda van 9 April jl., in staat van faillissement te zijn verklaard, in den loop van de jaren 1882, 1883 en 1884 te Breda, terwijl zij te zamen het beroep van kassiers en effectenhandelaars uitoefenden en voor hunne werkzaamheden loon genoten, ten na- deele van verschillende particulieren, de hun ver trouwde effecten ten eigen bate te hebben aangewend en bedrieglijk verduisterd te hebbenvoorts ten nadeele der Zuider-Stoomtramwegmaatschappij, ge vestigd te Breda, wier kassiers zij waren, een kapitaal van f 346,500 in aandeelen van die Maat schappij ten eigon bate aan te wenden en er hunne schulden mede te betalen, welke aandeelen van f 1000 en f 500 in hunne handen waren gekomen, doordien de houders dier stukken ze ten hunnen kantore in geeplitste stukken van f 100 elk hadden omgewisseld, en de beklaagden, niettegenstaande herhaalde aanmaningen, in gebreke zijn gebleven die aandeelen van f 1000 en f 500 aan de Maat schappij terug te geven. Toen de voerman T. B. te Bergen op Zoom gistermorgen met paard en kar naar de stad reed, trapte het paard, blijkbaar om de vliegen te verjagen, zóó verwoed, dat de achterpoot over de streng geraakte. Het dier schrikte en geraakte met kar en voerman op hol, totdat het eindelijk tegen een stoep terecht kwam en daar neerviel. De boom van de kar drong zóó diep in de zijde van het paard, dat hij er met geweld moest worden uitgetrokken en men voor het behoud van het dier vreest. De voerman kwam met den schrik vrij. Volgens ontvangen telegraphisch be richt is er reeds een gedeelte van de lading van het op Sable-Island gestrande stoomschip „Amsterdam," te Halifax aangebracht en bestond er hoop, als het weder gunstig bleef, nog meer te bergen en wellicht ook het schip nog af te brengen. De tus- schendekspassagiers zijn te Nieuw-York aangekomen. De commissie voor het „Nisero"-fonds te Londen vergaderde Dinsdag om te zien, hoeveel was bijeengebracht. Na aftrek der advertentiekosten was dit 1109 pd. st., waarvan 601 pd. st. in Neder land was ingeschreven en 300 pd. st. door de schat kist was verstrekt. Men kan dus nagaan, hoeveel de Engelschen zelf hebben bijgedragen, niettegen staande de publieke opinie zoo bezorgd en veront waardigd heette. De commissie besloot aan do be trekkingen der gevangenen verschillende sommen van 60 tot 20 pd. st. ter hand te stellen en 500 pd. st. achter te houden voor mogelijke eÏBchen van de Zweedsche, Italiaansche en Duitscbe leden der bemanning. De „New-York Times" bericht dat de overblijvenden van Greeley's expeditie zich alleen in het leven hielden door de lijken van hunDe doode makkers op te eten; een hunner, Henry, had zich meer dan zijne portie menschenvleesch toegeëigend en werd op grond daarvan doodgeschoten; het lijk van Henry was daarop onder de overblijvenden verdeeld. Het bericht wordt door sommige officieren van de reddingsexpeditie togengesproken. De Oostenrijker Binder is, naar aan de „Politische Correspoodenz" geschreven wordt, door de Albaneesche roovers aan zijne familie terugge geven. Yanguelli, de rooverkapitoin, heeft zijn eisch van 2000 op 800 Turksche ponden verlaagd, en deze verkregen. Een krankzinnige te Grulich (Mo- ravië) heeft zijn zoon, oud 26 jaren, met een bijl gedood en daarna het lijk in stukken gesneden, zeggende dat hij van plan was die in te leggen om ze later op te eten. De daad werd gepleegd in tegenwoordigheid van de moeder, die, kreupel door de jicht, niet bij machte was den gruwel te verhinderen, te minder omdat hot huis, waarin zij woont, afgelegen was. Eerst twee dagen later kon de ongelukkige moeder een voorbijganger op de hoogte stellen van het gebeurde. De krankzinnige vader, die zich inmiddels had opgesloten, werd met moeite gepakt. Zekere Louis Carré, een Parijsch werkman, die tijdelijk zonder dak was, ging een huis binnen in de rue Du Moulin-Yert, dat nog in aanbouw was, om daar den necht door te brengen. Maar een opzichter die zich daar bevond, meenende dat hij met booze bedoelingen kwam, schoot op hem met eene revolver en bracht hem met een looden stok bovendien eenige slagen aan het hoofd toe. Twee kogels drongen in bet lijf van Carré, wiens toestand hopeloos is. In de Italiaansche gemeenten komen vele verspreide cholera-gevallen voor. Volgens het gezondheidsbulletin uit Rome, zijn de provinciën Massa, Porto-Maurizio en Turijn aangetast. In Frankrijk blijft het departement derArdeche, vooral de plaatsen Privas, Yogué en Ruoms nog steedB nieuwe gevallen aanwijzen. Te Toulon zal een groot gedeelte der rijksgebouwen afgebroken worden. Verleden Dinsdag is een groot hoeden- magazijn nabij het Victoria-station te Londen geheel afgebrand. Vijf in bet magazijn aan den arbeid I zijnde vrouwen zijn verbrand, terwijl twee anderen zich door een sprong uit een der ramen hebben weten te rodden. BUITENLAND. FpankrJïk, De Kamer van Afgevaardigden zou heden de krediet-aanvrage voor Tongkin in behandeling nemen. Het Congres heeft gisteren, naredevoeringen van de heeren Danphin en Clémenceau, met 418 tegen 327 stemmen een amendement van den heer Lavergne verworpen, strekkende om in het ontwerp der grondwetsherziening te bepalen dat de Senaat bij algemeen stemrecht benoemd worde. Art. 3 van het ontwerp werd met 494 tegen 195 stemmen aangenomen en het ontwerp in zijn ge heel met 509 tegen 172 stemmen. De uiterste linkerzijde verklaarde zich te onthou den, omdat de beginselen der democratie geschon den waren. De heer De Mun, katholiek, zeide dat de debatten van het Congres de onmacht der republikeinen hebben aangetoond, maar dat Frankrijk oordeelen zal. De voorzitter verklaarde daarop de zitting gesloten. De rechtbank van Rambouillet heeft den 8sten dezer voor het eerst na de afkondiging der nieuwe wet uitspraak gedaan in eene aanvrage tot echt scheiding, en wel tusschen personeD, die reeds drie jaren van tafel en bed gescheiden waren. De aan vrage is door de rechtbank verworpen. België. De burgemeester van Brussel heeft bij plakkaat van 11 dezer den ingezetenen onder het oog ge bracht, dat, nu de twee partijen in alle vrijheid hare gevoelens openlijk hebben doen blijken, het wenschelijk is, dat verder de manifestatiën op straat achterwege blijven, in het belang van het handels verkeer en van de bezigheden der manschappen van de burgerwacht. Mitsdien vermaant de burgemeester de burgerij om af te laten van samenscholingen bij hot gebouw der Vertegenwoordiging en om zich te hoeden voor alle beleedigiDg van voorbijgaande Kamerleden of ministers, in het belang van de waar digheid des lands en de regelmatige werking zijnet instellingen. Het stuk eindigt met de aankondiging van een streng politietoezicht en de herinnering der op verzet gestelde straffen. Het conservatief-ministeriëele „Journal de Bruxel- les" zegt, dat het plakkaat de goedkeuring verdient van alle goede burgers. Aanstaanden Zondag zal ook te Gent eene manifestatie der liberalen tegen bet ontwerp der schoolwet gehouden worden. Het „Journal de Gand" gaf aan dit voornemen openbaarheid, en onmiddel lijk daarna kondigde de „Bien Public" eene tegen- manifestatie der katholieken aan. Stanley is, na een kort verblijf te Brussel en een nieuw gesprek met een redacteur der „Indépen- dance", naar Parijs vertrokken, waar hij geruimen tijd zal blijven. Groot-Britannië. Uit Durban wordt gemeld dat het stamhoofd Umnyamana het voorstel dor Boeren, betreffende de grenslijn in Zoeloeland, heeft aangenomen. Naar men uit goede bron verzekert, is de heer Joubert, adj.- president van de Transvaal, tot president benoemd van het in Middel-Zoeloeland afgestaan gebied. De hertog van "Wellington is gisternamiddag aan het station van den spoorweg te Brighton plot seling overleden. Spanje. De koning van Spanje heeft de badplaats Betelu verlaten, en zal, na bezoeken aan Pampeluna, waar groote vestingwerken zijn aangelegd, en aan Oviedo, waar een spoorweg wordt ingewijd, een zeetocht langs de Cantabrische kust ondernemen, die 14 dagen duren zal, en welken de geneesheeren hem ter voltooiing der badkuur aangeraden hebben. Rusland. De keizer van Rusland en zijne gemalin zijn Maandag naar Krasznoje-Selo vertrokken, ten einde de groote manoeuvres van het leger bjj te wonen. Des avonds hebben zij, vergezeld door de groot vorsten en oen groot gevolg, de legerplaats der troepen bezocht en in oogenschouw genomen. De buitenlandsche officieren, die bij de manoeuvres zullen tegenwoordig zijn, sloten zich bij den keizerlijken stoet aan en werden na afloop der inspectie aan den keizer voorgesteld. Des avonds had eene gala voorstelling plaats in het stedelijk theater, die door de keizerlijke familie is bijgewoond. De manoeuvres zullen spoedig een aanvang nemen. Ttlegramiaen. NIEUW-YORK, 13 Augustus. Luitenant Greeley heeft, - om inlichting gevraagd naar aanleiding der

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2