LEIDSCH DAGBLAD. ft0. 7513. Vrijdag 15 Augustus. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Teor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaseee- ren huiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LFiDEK, 14 Augustus. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten het volgend schrijven ge richt: „De directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden heeft de medewerking der Regeering ingeroepen om hem in staat te stellen behoorlijk partij te trekken van de gelegenheid tot vermeerdering van de kennis van do hoogere zee dieren, welke somwijlen wordt aangeboden door het stranden of aanspoelen van dergelijke dieren op onze kusten. In het belaEg der wetenschap ben ik niet ongenegen aan dit verlangen te voldoen, voor zoover de rechten der vinders eeno inmenging van Regeeringswege gedoogen. Ik heb daarom de eer u te verzoeken de burgemeesters der in uwe provincie aan de Noord- of Zuiderzee grenzende gemeenten namens mij uit te noodigen, wanneer in het vervolg een walvisch, vinvisch, dolfijö, zeerob of ander groot zeedier onder het gebied hunner gemeente aanspoelt, daarvan, zoodra hun dit ter ooren komt, langs telegraphiscben weg mededeeling te doen aan den directeur van genoemd museum; door de vinders opmerkzaam te maken op het mogelijk door hen te bebalen voordeel zooveel doenlijk te bevorderen dat het aangespoelde dier voorloopig in ongeschonden staat worde bewaard, en den directeur verder bij zijne onderzoekingen, voor zooveel nooöig, behulpzaam te zijn. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de Fransche taal, lager onderwijs, is geslaagd de heer K. C. Van Waalwijk, te Leiden. Tot onderwijzer aan eene bijzondere school alhier i9 benoemd de heer P. Smulders, te Ovezand. Door den heer Fr. Aug. baron Von Lühdorf, geheimraad, directeur van de Oost-Siberische Han- delsvereeniging te Hamburg, zijn aan 's Rijks Eth- nographiech Museum te Leiden geschonken de hierna vermelde voorwerpen van dsn met deKam- schadalen en met de Ainos van Yezo verwanten stam der Giljaken, wonende aan de monden van den Amoer in Aziatisch-Rusland No. 1. Jas van gelooide en aaneengenaaido zalm huiden langs de voorzijde een gedeeltelijk uitge- echnlpte rand van dezelfde stof, zwart geverfd en met zijde op hot kleed genaaid aan de achter- en onderzijde dezelfde rand, bij de schouders afgezet met een rood biesje uit gelooide zalmhuidop zij onder de armen een Mongoolsch ornament, ver vaardigd uit op het kleed genaaide, uit zalmhuid geknipte reepjes, zwart en lichtblauw gekleurd. De geheele rug versierd met hetzelfde figuur in ver schillende variatiën herhaald, in stikwerk met roode, groene en gele vloszijde. Mot bijzondere zorg be werkt en blijkbaar een kleedingstuk van een rijke. Nos. 2 en 3. Twee hoeden van berkenbast; rond en spits toeloopend. Om den rand een houten hoepel, met bast omnaaidde buitenzijde van den bol versierd met berkenbast, uitgeknipt tot een Mongoolsch ornament, rood en zwart gekleurd. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Vanwege Nederland wordt aan het Interna tionaal Geneeskundig Congres te Kopenhagen deel genomen door dr. Baudet, Amsterdamprof. Doyer, Leiden; prof. Engelman, Utrecht; dr. Van Tien hoven, Den Haag; dr. Bos, Amsterdam; dr. Hal- bert6ma, Rotterdam; dr. Hanken, Rotterdam; dr. J. P. A. De Jong, Utrecht; dr. Imans, Utrecht; dr. Juda, Amsterdam; dr. Küthe, Tielprof. Kühn, Amsterdam; dr. Mulder, Groningen; prof Plugge, Groningenprof. Place, Amsterdamprof. Ranke, Groningen; dr. Ramaer, Den Haag; prof. Rosen- steïn, Leidenprof. J. W. R. Tilanus, Amsterdam dr C. B. Tilanus, Amsterdam; dr. Vaillant, Schie dam; dr. v. Wageningen, Leeuwarden; dr. Sepp, Amsterdam; dr. v. d. Starp, Maassluis; dr. TijsEons, Amsterdam; prof. Halbcrtsma, Utrecht. Pasteur hield eene rede over de kleine ziekte- veroorzakende organismen en vaccinatie, terwijl hij bovendien zijne proeven betreffende de hondsdolheid beschreef. Hij verklaarde dat tot hiertoe geen der door hem ingeënte honden was gestorveD. Het examen voor de hoofdakte lager onder wijs is met gunstig gevolg afgelegd door den heer P. G. Hoeks te Leiderdorp. Beroepen is te Rijnsaterwonde ds. C. Hattink, te Nieuw-Vennep. De minister van buïtenlandsche zaken, de heer De Willeboi9, komt hedenavond uit het buiten land in de residentie terug. Bij den Raad van State, afd. voor de ge schillen van bestuur, is o. a. ingekomen een koninklijk besluit, houdende beslissing omtrent het beroep van van Ph. A. L. De Roesgen, zich noemende P. Von Roesgen Von Floss, betrekkelijk zijne aanspraak op het bekomen van pensioen. Bij dit besluit wordt verklaard dat de heer De Roesgen recht heeft op pensioen en wel volgens art. 6 der wet van 21 Mei 1873 (Staatsblad No. 61), te rekenen van den dag waarop hij den ouderdom van 65 jaren zal hebben bereikt; zullende bet bedrag met inacht neming van de voorschriften der wet, nader behooren te worden geregeld. Bij het eeuwfeest van 't „Nut" heeft in de koningszaal van Artis" ds. J. A. Böhringer gisteren in tegenwoordigheid van honderden, waaronder de ministers van justitie en koloniën, de wethouders Driessen, Van Lennep en Ankersmit, de gemeente secretaris en andere autoriteiten, zoo burgerlijke als militaire, de feestrede uitgesproken. Menig kern achtig en beteekenisvol woord werd luide toegejuicht, niet het minst de uitdrukkingen betreffende den afstammeling van Jan NieuweohuyzeD, den zoon van den heer A. C. Kruseman te Haarlem, dr. Jan Nieuwenhuijzen en Kruseman, ter plechtige bijeen komst tegenwoordig. De ruimte achter het spreekgestoelte was fraai getooid, o. a. met een schoonen tempel, waarin het portret van den stichter der Maatschappij en een marmeren beeld, voorstellende eene half liggende vrouw water schenkende uit een kan. een beeld van den heilzamen invloed der Maatschappij. Op schilden tusschen keurige planten en heerlijke bloe men prijkten de namen van M. Nieuwenhuijzen, Brender a, Brandis, Ravekes en Van Hees, namen van gewicht in de geschiedenis der Maatschappij. De ministers betuigden door een handdruk aan den met gespannen aandacht gevolgdon redenaar, hun dank voor het gehoerde, waarna zij, evenals bij hunne komst door de leden van het hoofdbestuur geleid, hunnen weg namen naar de grooto zaal aan de Kerklaan, waar voor een veel talrijker publiek dan zoo even en eene talrijker damesrij vooral, gelegenheid was gevonden tot het bijwonen der uitvoering die zou volgen, als waardig slot eener schoone feestviering. Daar zong onder leidiog van den heer Brandts Buys een keor van 500 kinderen „De wereld in", voorafgegaan door „Bloemen en Vogels" en „Een liedje van Koppelstok den Veerman", besloten met het „Viaggelied." Die uitvoering was keurig. Tot besluit der viering van het eeuwfeest der Maatschappij namen des namiddags driehonderd en twintig afgevaardigden, genoodigden en leden van het hoofdbestuur deel aan den maaltijd in „Maison Stroucken." De eerste heildronk werd door den voorzitter ds. Böhringer gewijd aan den Koning. Met geestdrift werd dit woord begroet, en onder den indruk er van stonden allen op, om het volks lied aan te heffen. Daarop werd een telegram aan Zijne Majesteit verzonden van dezen inhoudDe Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen brengt ter gelegenheid van haar eeuwfeest Uwer Majesteit hare eerbiedige hulfle". Goteekcnd: de voorzitter Böhringer. Namens Z. M. ontving de voorzitter onderstaand antwoord„Zijne Majesteit betuigt in u aan de Maatschappij Hoogstdeszelfs dank voor de aange boden huldebetuiging." De heeren De Jong, Henny en Peres, te Antwerpen, Den Haag en Parijs, stellen zich be schikbaar voor de behartiging van de belangen dor Nederlandsche inzenders op de tentoonstelling te Antwerpen. De heer De Jong is ingenieur, de heer Henny was jarylid te Nice, de heer Peres is werk tuigkundige. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden koffie veiling gingen slechts 6 van de 14 partijen boven de taxatie. De maand Juli steekt, wat de opbrengst der Rijks-middelen betreft, gunstig bij hare voorgangsters af. Zij gaf tegen dezelfde maand van hetvorigjaar inderdaad een meerdere opbrengst van 2,230,000 en doet alzoo de totale opbrengst der afgeloopen zeven maanden evenzeer boven het cijfer van verleden jaar stijgen op 57,537,398.97'/, tegen ƒ56,972,011.771/,. Aan die meerdere opbrengst had de suikeraccijns slechts voor ƒ350,000, de accijns op het gedistilleerd, met het oog op het in werking treden der verhooging van den accijns op den laten Aug., Yoor 1,410,000 deel. Voeg daarbij dat ook het zout en de zeep een betere opbrengst gaven en men vindt de gunstige uitkomst der maand Juli voor ruim 1,770,000 in de accijnzen terug. Het overige wordt, om van kleinere verschillen te zwijgen, gevonden in het successierecht, dat 350,000 meer opbracht dan in dezelfde maand van verleden jaar. Overigens ve^ toonen de verschillende posten eeno vrij opmerkelijke standvastigheid. De examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs en van de akten van bekwaamheid voor het lager onder wijs in hanclteekenen, landbouwkunde en gymnas tiek, zullen dit jaar in de maanden November en December, voor zooveel het teekenen betreft ook in de maand October, worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, moeten zich vóór 10 Sept. a. s. bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden, opgevende de begeerde akte; met aanwijzing tevens wat betreft de akten van bekwaamheid voor M. O., van letter en nommer der programma's. Bij de aanmelding voor de examens voor lager onderwijs in landbouwkunde en gymnastiek en voor middelbaar onderwijs in vreemde talen, behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van be kwaamheid, waaruit de wettelijke be voegheid om het examen af te leggen of hot recht op de bjj de wet verleende vrijstelling van eenigdeel van het onderzoek moet blijken. Zie verder de Staatscourant van heden. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Madnra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en vertrok denzelfden dag. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. T. E. Yan Stavoren, ter zake van in, doch met door den dien6t ontstane lichaamsgebreken, met ingang van 1 Sept. a. s., voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 450 'sjaars, en voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, eene verhoogisg van pensioen van 75 'sjaars. Gemengd Nieuws- Volgens art. 61, lett. c. deralgemeene politie-verordening te Haarlemmermeer moet vooraf aangifte worden gedaan, indien mon zaadstroo, ruigte enz. op het land wil verbranden, op boete van 5 tot 25 en 3 dagen gevangenisstraf, t

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1