fraaien groenen papegaai en daarenboven een sier lijke kooi. (V.) Verleden week gaf de vereeniging „Harmonie" van Warmond eene muziekuitvoering in het Badhuis van den heer Konijnenburg te Noord wijk aan Zee. Door de talrijke opkomst en het schoone weder begunstigd, hadden de leden het genoegen huDne pogingen met den besten uitslag bekroond te zien. Velen wandelden dan ook na afloop nog eens rustig naar het strand om daar nogmaals het schoone zomerweder te genieten. Niet alzoo deden eenige jongelui. Deze toch be gonnen de gemeenste liederen aan te heffen en dreven hunne luidruchtigheid zelfs zoo ver, dat zij den wandelaars beschimpingen en scheldwoorden toevoegden, ja! zelfs eenigen mishandelden. Wan neer de politie nog niet bijtijds gekomen was, had het nog wel erger kunnen worden, daar de bel hamels allen met messen gewapend waren. Eenige leden der vereeniging „Harmonie" zijn daarom den volgenden dag naar den burgemeester gegaan, ten einde hem te verzoeken tegen de rust verstoorders proces-verbaal op te maken. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Van 3 tot 9 dezer zijn hier 9 bommen aangekomen, te zamen met 1896 kantjes pekel- en 133,200 stuks steurharing. Voor de pekelharing werd besteed ƒ9.60 a f 9.70 per gepakten ton en voor de steurharing 8 a 9 per 1000. De schuit ter verschvisscherij besomde f 160 in 8 dagen en 2 zeilbooten f 106 a f 114. Er werd besteed voor tarbot 2 a 7 en voor tong f 0.15 a f 0.60 per stukvoor kleine schol f 5 a 6 en droogscharren fl a f 8 per mand. De uitslag van den gisteren gehouden schietwedstrijd te 's-Hage is aldus: Wedstrijd tusschen corpsen van de marine en van het leger: lste prijs, gouden medaille, uitge loofd door het Rijk, het 6de reg. infanterie te Breda, onder commando van kapitein K. Van der Wall, met 24 treffers en 78 punten; - 2de prijs, zilveren medaille, 2de reg. ÏDf. te Maas tricht, onder commando van den lsten luit. Degenaar, met 24 treffers en 76 punten; - 3de prijs, bronzen medaille, het 4de reg. infanterie te Leiden, onder commando van den lsten luitenant Obreen, met 24 treffers en 71 punten. Ook beide laatstgenoemde medailles waren door bet Rijk uitgeloofd. Er was ook eene speciale premie bestemd voor den officier die het detachement had gecommandeerd, hetwelk bij dezen wedstrijd de gouden medaille heeft gewonnen, nl. een door de vereeniging van officieren der schutterij in Nederland aangeboden zilveren medaille. Zij werd gewonnen door kapitein Van der Wall, bovengenoemd. Wedstrijd tusschen schutterijen (de medailles uit geloofd door het Rijk)lste prijs, gouden medaille, lste bat. dd. schutterij te Rotterdam, onder com mando van kapitein J. Van Alphen, met 25 treffers en 75 punten; 2de prijs, verg. zilv. med., dd. schut terij te Amsterdam, gecommandeerd door den kapt. L. A. J. De Bont, met 24 treffers en 88 punten; 3de prijs, zilv. med., dd. schutterij te Gouda, onder bevel van kapt. A. v. Reedt, met 24 treffers en 80 punten; 4de prijs, bronzen medaille, dd. schut terij te Middelburg, gecommandeerd door kapt. J. M. Boone, na loting met Gouda, eveneens 24 treffers en 78 punten. De kapitein Van Alphen voornoemd verkreeg alzoo de speciale zilveren medaille, aangeboden door het Bond der rustende schutterij in Zuid- Holland, hebbende hij het detachement gecomman deerd dat de gouden medaille in deze oategorie behaald heeft. Wedstrijd tusschen Scherpschutterscorpsen en WeerbaarheidsvereenigingeD. Afdeeling A. Prijs Een mot zilver gemonteerde drinkhoorn, uitgeloofd door het Officieren-Schietgezelschap, benevens de verguld zilveren medaille van het gezelschap, de Scherpschuttersvereeniging „Rotterdam", te Rotter dam, met 268 punten. - Premie: Een verguld zilv. medaille (beide medailles uitgeloofd door het offi- c:eren-schietgezelschap), de scherpschuttersvereeni ging „Oranje-Nassau", te 's-Gravenhage, met 256 punten. - Afdeeling B. (De medailles uitgeloofd door het Rijk.) lste prijs: gouden medaille, de Leidsche scherpschuttersvereeniging van het studen tencorps „Pro Patria" te Leiden met 245 punten- 2de prijs: verg. zilv. med., het officieren-schietge- zelschap der dd. schutterij te Rotterdam met 244 punten- 3de pr.zilv. med., de Weerbaarheids- vereeniging „Nederlands Burgerwacht" te Amster dam met 244 punten- 4de pr.bronzen med., de Scherpscbutters8chiet vereeniging J.P. Coen'met 241. Vaste baan eerste concoursdag. BokaalA. Thieme te Rotterdam, met 57 punten- lste premie majoor R. Tissot te Papendrecht met 56 punten, 2de premie E. Prins te Amsterdam met 56, 3de premie J. P. Van Oosterhout te Rotterdam met 55, 4de premie J. C. Rust te 's-Hage met 55 en 5de premie J. Van den Donker te Rotterdam met 55. Er heer8chte dezen dag eene bijzondere opge wektheid. Op de vaste baan, die nl. waarop eiken dag prijzen en premiën te behalen zijn, werd meer dan het maximum kaarten verschoten. Eerst te 51/4 uren was de wedstrijd voor gisteren afgeloopen, waarvan de uitslag zoozeer veelbeloovend mag heeten. De uitslag van den personeelen wedstrijd is eerst aan het einde van de week te verwachten. De kolonel der Rotterdamsche schutterij had gisteravond het ongeluk, door het doen van een mistred, te vallen op de stoep voor den ingang van het station van den Hoil. Spoorweg te 's-Hage. Hij bekwam daardoor eene vrij sterk bloedende wonde aan het hoofd boven het oog. Dr. Dumor- tier verleende den hoofdofficier heelkundige hulp. Met den laatsten trein kon hij naar Rotterdam terugkeeren. Door P. Van Leeuwen te Noordwijk is een dubbele witte krokus gewonnen. Dit is eene bijzonderheid in de bloemencultuur, daar er nog geen krokussen met dubbele kelken bestaan. In den Haarlemmerhout, onder Heemstede, is een 6-jarig knaapje door den stoom tram, waarop het nog wilde springen terwijl deze reeds in beweging was, overreden en onmiddellijk gedood. Het lijkje was vreeselijk verminkt. Ook is te Laren een achtjarige knaap, die eenige boodschappen had verricht, door den stoomtram overreden. De wielen gingen hem over den hals. Hij ook was dadelijk dood. Te Goudswaard, waar sedert eenigen tijd sterk de mazelen heerschen, kwam een nieuw geval van diphtheritus, thans het vierde van dien aard, voor. Op den laatsten kermis - Zondag te Haarlem zijn aldaar ruim 10,000 Amsterdammers per spoortrein aangekomen. De trammaatschappij heeft 4718 personen vervoerd. Door de politie te Zandvoort is aangehouden de 15-jarige kantoorbediende W. F. S. uit Amsterdam, die van zijn patroon een bank biljet van f 200 had ontvreemd. Hij is naar het huis van arrest te Haarlem overgebracht. De a. s. tentoonstelling belooft niet uitsluitend in de hoofdstad, maar ook in de land bouwende gedeelten van ons vaderland vertier te zullen geven. Niet minder toch dan 600 Engelsche en Iersche grondbezitters willen volgens het „N. v. d. Dag" gezamenlijk de voornaamste landbouw streken, en wat daar op dat gebied merkwaardigs te zien is, gaan bezoekenterwijl een 400tal Deensche grondeigenaren, met datzelfde doel, met eene extra stoomboot herwaarts komen. Hedenmorgen is in de gemeente Soe6t de groote boerderij van Jaap Beek afge brand. Bijna niets kon men redden. Alles was verzekerd. Te Baltrum onder Groenloo is gistermiddag de boerderij van den landbouwer Tank geheel afge brand. Vier schapen, drie varkens en een kalf kwamen om. Een gedeelte van huis en inboedel was verzekerd. Zekere H. De Rooij, in het Groeseind te Tilburg, werd 's avonds te 11 uren uit zijn bed geklopt. Toen bij op de plaats achter zijn huis kwam, werd bij onverwachts door een persoon aan gevallen en met een scherp werktuig aan hals, hoofd en arm zoo ernstig verwond, dat hij den volgenden dag in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De vermoedelijke dader is bij de politie bekend. Op last der justitie zijn Zondag te Meppel de openbare winkeluitstallingen verboden: een gevolg van strengere toepassing der Zondagswet! In veertien versierde rijtuigen heb ben de werklieden der chocolade-fabriek van de heeren Van Houten en Cote Weesp een pleizier- tochtje over Hilversum, Laren en Naarden gemaakt. Te Middelburg heeft een proefvaart met eene watervélocipède plaats gehadhet aan een der uiteinden aangebrachte roer werkte goed. Alleen de snelheid van voortbeweging was niet groot; misschien kan verbetering vaD het werktuig of oefening hierin verandering brengen. Eenigejongens waren aan het baden in de Lek bij Kuilenburg, toen de twaalfjarige "W. De Vries zich te ver waagde of in een trekgat schoot en in de diepte verdween, zonder dat zijne makkers hem konden redden. Na eenige uren zoe- kens, werd het lijk met een dreg opgehaald. Uit Nieuw -York wordt gemeld dat de aardbeving op Zondag zich uitstrekte over de geheele lengte van de kusten van Maine en Mary land naar het oosten tot aan de bergen in Alleghany. De sterkste beweging werd waargenomen te Hart ford en Connecticut, waar verscheiden personen ter aarde werden geworpen; velen werden gekwetst, niemand werd evenwel gedood. Te Boston kwamen zes afzonderlijke aardschud- dingen voor; de huizen waggelden op verontrus tende wijze. Deze aardbeving wordt beschouwd als de ernstigste, die zich sedert honderd jaar aan de Amerikaansche kust van den Atlantischen Oceaan heeft voorgedaan. In de steenkolenmijn van Couillet (prov. Henegouwen) had eene ontploffing van mijn- gas plaats. Zes mijnwerkers werden gedood, 28 werden gewond. De scheepstimmerwerf van Roach in Pennsylvanië is afgebrand. De schade bedraagt 500,000 dollars. Kapitein Hofer van de infanterie te Presburg schoot zjjne vrouw en daarna zich zeiven dood. Hofer had zich in verschillende oorlogen onder scheiden. De 20-jarige dienstbode vandenonder- wijzer Bellefonds te Béziers wilde de kachel aan maken eu wierp petroleum op de steenkolen. De kruik sprong, hare kleeren vatten vlam en na weinige uren gaf zij den geest. Een werkman, die bezig was in de buurt van het Crystal Palace te Londen, de 27-jarige James Mills, stortte eensklaps op den grond en voordat men hem hulp kon verleenen, was hij een lijk; hij had een zonnesteek gekregen. De thermo meter stond 84 in de schaduw en 124 in de zon. BUITENLAND. ïj Va.** Door het Congres zijn gisteren met groote meer derheid van stemmen twee amendementen op het ontwerp der grondwetsherziening verworpeu en werd art. 1 met 523 tegen 139 stemmen aan genomen. Bij de discussie over art. 2, waarin verboden wordt om eene herziening vau den republikeinschen regeering8vorm voor te stellen, en de prinsen vau de vroegere regeerende familiën niet verkiesbaar worden verklaard tot presidenten der Republiek, zeide de heer Booher: „Het Congres doet hier een nutteloos werk, waaraan do bekrachtiging der natie ontbreekt. "Wanneer Frankrijk, dat altijd meester bljjft over zijn lot, de grondwet wil veranderen, zal het dit langs wettigen weg doen. Wij stellen met vertrouwen onze wenschen, onze rechten en onze hoop in zijne handen." (Toejuiching rechts.) De heer Jules Ferry zeide: „De woorden, door den heer Bocher gesproken, bewijzen het belang van dit artikel der grondwetsherziening. Wij komen hier niet vragen, om ten eeuwigen dage den repu blikeinschen regeeringsvorm af te kondigenwij willen alleen dat de tegenwoordige het recht hebbe zich te verdedigen." Spreker voegde er bij: „De republiek is het onvervreemdbaar recht van Frank rijk; nog meer voor zijne waardigheid dan voor zijne veiligheid vragen wij de afkondiging van den onver- anderlijken regeeringsvorm." (Toejuiching in het centrum en aan de rechterzijde.) Mgr. Freppel zeide dat het artikel nutteloos is, want wanneer het Fransche volk eenmaal de repu bliek moede wordt en wil terugkeeren tot het vorstelijk huis dat Frankrijks roem en eenheid vestigde, zal het bewuste artikel niets hoegenaamd verhinderen. Op de vraag van een lid der linkerzijde welk huis van Frankrijk door mgr. Freppel werd bedoeld, antwoordde laatstgenoemde: Het eenige huis van Frankrijk is dat, vertegenwoordigd door den graaf van Parijs. (Heftig rumoer links.) De heer Floquet riep toen uit: „Spreek do ver oordeeling van den graaf van Parijs uit, opdat w$ haar ten uitvoer leggen." Mgr. Freppel zeide ten Blotte: „Men zal den 4den Mei 1889 op deae verklaring van eeuwig leven der Republiek kunnen antwoorden, door het herstel der monarchie!" De zitting werd toen voor een poos geschorst. Het Congres heeft vervolgens, met 602 tegen 165

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2