LEIDSCH DAGBLAD. xN°. 7511. Woensdag 13 Augustus. A0. 1884. PBIJS DEZER COURANT: T*or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Cosract wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.47A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incisae*- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop bekooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 117 en 118 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Ofüciëele Hemiisgeyiiigen. Kostelooze vaccinatie en rcvacctnatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat tot kosteloo^c vaccinatie en revac- c-iuatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week, des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. JLü:jIII>E32, 13 Augustus. De heer A. M. Donner, theologisch candidaat alhier, is beroepen bij de Christ.-Geref. gemeenten te Heusden en te Genemuiden. Naar wij vernemen, zullen a. s. Maandag, den 18den Augustus, van de Nederlandsche expe ditie tot onderzoek van de Zuid-Westkust van Afrika, per stoomschip „de Afrikaan" der Afrikaan- sche Handelsvennootschap, van Rotterdam vertrekken i de heer P. J. Van der Keilen, voor de zoölogie, van het Museum van Natuurlijke Historie, en de heer L. J. Goddefroy, van het Ethnographisch Museum, beiden alhier. Zij aanvaarden de reis alsdan met de bagage allereerst naar Banana, aan de monding van den Congo, om daar te wachten op het hoofd en den ontwerper der expeditie, onzen "stadgenoot den heer D. D. Yeth, die eerst den 30sten Aug. d. a. v. van Amsterdam met de paarden, of liever paardjes, welke velen in onze straten wel dikwijls zullen opgemerkt hebben, naar Hamburg gaat, om vervolgens per stoomschip eveneens Ba nana te bereiken. Na zijne aankomst aldaar gaat men gezamenlijk met een mailschip naar Mossa- medes, eeno Portugeescke bezitting en de aanleg plaats van de Portugeesche mailbooten. Yan daar uit wordt de eigenlijke onderzoekingstocht onder nomen, volgens het reisplan door den heer Yeth in het Aardrijkskundig Genootschap indertijd mede gedeeld. Op plechtige wijze werden heden aan de Kweek school voor Zeevaart alhier uitgereikt de gouden medaille voor 36-jarigen eerlijken en trouwen dienst aan den matroos der lste klasse D. Huyser en de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst aan den kwartiermeester J. A. Wijnands. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail de nog ontbrekende Indische bladen van 30 ^.runi tot en met 4 Juli. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand Juli tusschen Leiden cn Katwijk 30,178 personen, met eene opbrengst van f 5913.48£ l et goederenvervoer en diversen bracht 259.92 op €.3 het aantal vervoerde postpakketten f 30.00, totaal f 6203.40J. Yan 1 Januari tot en met uit0. Juli 1884 bedroeg het aantal vervoerde reizi gers 143,350, met eene opbrengst van/25,365.14£ het goederenvervoer en diversen bracht f 1468.51 op en het aantal vervoerde postpakketten f 92.00, totaal f 26,925.65zijnde per dagkilometer 14*59. Door het hoofdbestuur der Yereeniging van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs zijn jaarlijk- sciie subsidiën a f 200 toegezegd aan de Christelijke scholen te 's-IIeerenberg, Kollum, Aagtekerke, Ste- dnm, Alfen aan den Rijn, Pernis en Oostermeer. Giften voor ééns werden verleend tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 1100, aan de scholen te Bergum, Numandsdorp, Kapelle aan den IJsol, Zaandam en Njjverdal. Aan de Christelijke school te Yelp is een hypo thecair voorschot verleend van f 2C00; aan die te Leiderdorp, SiDgelschool, een van f 3000. Aan 17 onderwijzers zijn premiën tot een bedrag van f 1950 toegekend voor de opleiding van kweekeliogen tot onderwijzers. De subsidiën zijn ingetrokken van de Christelijke scholen te Woudsend, Wirdum en Enumatil, omdat zij hoofden hebben aangesteld, niet voorzien var het diploma, van met goed gevolg het na-examen in de Christelijke opvoedkunde te hebben afgelegd, terwijl de subsidiën van de Chr. scholen te Yoorburg en Nienwveen zijn ingetrokken, omdat zij zonder voorkennis der hoofdcommissie de hoofden hebben ontslagen. De bekende Afrika-reiziger, onze landgenoot de heer Greshoff, is na een negenjarig verblijf aan den Boven-Congo (Afrika), te 's-Hage terug gekeerd. De viering van het 100 jarig bestaan van het „Nut" werd gisteravond ingeleid door eene samen komst in het Vondelspark te Amsterdam van de afgevaardigden ter heden te houden 99ste algemeene vergadering. Een deel van dat Park voor het Pavil joen en van den vijver was voor hen omschut. De mnziek, eene veelkleurige lampionsverlichting, de aanwezigheid bovendien van burgerlijke en militaire overheden en eene toespraak van mr. W. K. H. Mouthaan, vice-voorzitter van het Amsterdam- sche departementdit een en ander maakte alles tot een alleraangenaamst feest. Ook in den omtrek vertoefden duizenden tot in den laten avond. Nu en dan werden de lanen door bengaalsche vuren verlicht. In het lokaal „Maison Stroucken" waren heden 312 departementen door ruim 500 afgevaardigden vertegenwoordigd. Vlaggen wapperden er. Yan negenen tot tienen waren de trams naar het Loidscho Plein als gereserveerd voor „Nuts"- mannen. Om tien uren luidde de schel in den tuin en korten tijd later werd de vergadering door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer J. A. Böhringer, geopend. Hij achtte het een voorrecht, de aanwezigen op dezen feestdag welkom te heeten en wees met een enkel woord op de reden tot groote dankbaarheid) die men heefc. Voorts wekte hij, zelf het voorbeeld gevende, tot kortheid bij de beraadslagingen op. Uit hot jaarverslag blijkt o. a. dat zoowel het aantal departementen als hot ledental eenige ver mindering hebben ondergaan. Ten aanzien van den Volksalmanak werd besloten dezen voorloopig voor het volgend jaar weer te doen verschijnen. Ook zal de Maatschappij lid worden van de Nederl. Pensioenvereeniging voor werklieden, voor f 5000 deelnemen in het waarborgfonds van het Nederl. Werkliedenfonds en gedurende 10 jaren bijdragen in de administratiekosten van dat fonds, het eerste jaar voor f 500 en elk volgend jaar 10°/0 minder. In den loop der vergadering werd uit Edam, dat f 1350 meer kreeg voor den herbouw van het huis van Nieuwenhuyzen, het volgend telegram ontvangenDe geboortestad der Maatschappij brengt hulde aan de algemeene vergadering op dezen feestdag." De Regeering wordt morgen bij de „Nuts"- plechtigheid in „Artis" officieel vertegenwoordigd door de ministers van justitie en koloniën. Dr. C. P. Hofstede De Groot, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de universiteit te Groningen, van wiens ongesteldheid wij in een vorig nommer melding maakten, is gisteren aan de gevolgen van eene hevige beroerte overleden. De samenstelling van eene officiëele Neder landsche commissie voor de internationale tentoon stelling te Antwerpen, in 1885, wacht, naar men vernoemt, op de keuze van een president. De be trokken minister heeft aan eonige mannen van erkende bekwaamheid op industriëel of technisch gebied het voorzitterschap aangeboden, die echter allen gemeend hebben voor de eer te moeten bedanken. De heer Charles De Beer te 's-Hage is voor het aanstaand seizoen al3 trial en premier comique geëngageerd aan de opera te Amiens. Do minister van financiën heeft, krachtens het Koninklijk besluit van 22 Januari 1841, No. 86, de aan de expediteurs Breyer en Cie. te Arn hem verleende admissie om ten kantore der invoer rechten en accijnzen aldaar aangiften voor anderen te doen op den voet van art. 118 der algem. wet van 26 Aug. 1822 (Stbl. No. 38) met ingang van 15 Aug. a. s. ingetrokken met de gevolgen, in voormeld artikel der algemeene wet bepaald. Wegens het samenvallen op 16 Augustus a. s. van het tijdstip van verzending van brieven- mailen naarNederlandsch-Indië per Franscbe pakket boot, met dat per Nederlandsche pakketboot, zal op dien dag per Franscbe pakketboot alleen eene verzending van brieven en andere stukken plaats vinden voor Atjeh, de plaatsen op de Oostkust van Sumatra, alsmede voor die in de residentiën Riouw, Banka, Palembang en de Weeterafdeeling van Borneo. Het stoomschip „C. Fellinger", van Amster dam naar Java, arriveerde 10 dezer te Londende „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 9 Augustus. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft met 1 Sept. a. s., aan H. Leeuw, op verzoek, eervol ontslag verleend als leoraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Warffum; - met ingang van 15 Aug. a. s., benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervangerin het kanton Groningen jhr. mr. J. W. Quintus, advocaat en procureur te Groningen; in het kanton Haarlemmermeer M. W. De Kat, burgemeester van Hillegom; - benoemd: bij het wapen der artillerie, en wel bij het lste regiment vesting-artillerie, tot kapitein, den laten luit. A. D. baron Yan Yerschuer, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Pyrotechnische school bij het wapen der genie, tot lsten luit., bij den staf van het wapen, den 2den luit. Ph. A A. Faure, van dien staf; bij het corps genietroepen, den 2den luit. F. R. Van Roijen, van hot corp9; - benoemd tot leden der jury voor de toekenning van bekro ningen op de Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam, in 1884: Afdeeling I, No. 23—45 van het programmaJ. R. Boersma, te Annerveonsche kanaal. Afd. H, No. 4657 van het programma: H. C. Reimers, te Wageningen. 4fd. II, No. 64—81 van het progr.; Th. Otten, burg. van Bergen- Heijen. Afd. Y, No. 173177 van het progr.: F. H. Meiroos te Alkmaar. Afd. V, No. 178 181: M. F. Van Rooijen te Rotterdam. Afd. Vn, No. 313—3Ö1 van het progr.: dr. M. Salverda to 's-Gravenhage; dr. H. F. R. Hubrecht te Amsterdam. Afd. XI. Pluimgedierte: J. N. Geelen te Doorn; James Smith te KralingenJ. C. J. Van Ogten, te 's Gravonhage. Afd. XI. Konij nen: J. Noordhoek Hegt te Apeldoorn; - totridder der vijfde klasse in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau den heer Th. W. H. J. M. Hustinx, rentmeester van het Koninklijk Domein Soestdijk. Gemengd Nieuws. Een ingezetene van Leiden wendde zich eenige dagen geleden tot den Koning met het verzoek als nagedachtenis van Prins Alexander een van diens papegaaien te mogen hebben. Een spoedig daarop volgend antwoord van den adjndant des Konings meldde, dat aan dit verzoek zou worden voldaan en de man ontving aan het Paleis een

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1