LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 11 Augustus. A0. 1884. Tweede Blad. i\'\ 7509 PRIJS DEZER COURAMTt ▼•or Leiden per 3 maandea.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacassea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. De Gymnastiek- en Schermvereeniging „Achilles", te 's-Hage den lsten Jnli 1884 opge richt, hield Woensdag haar eersten wandeltocht in kostuum onder leiding van haren directeur, den heer W. M. Weyne. De weg liep langs Rijswijk, over Voorburg, Voorschoten naar de „Vink." Van daar ging men Daar Leiden, om daar op de stoom boot te gaaD, die hen naar Katwijk-aan-Zee zou brengeD, van daar per stoomboot Daar het Haag- sche Schouw en toen te voet naar Den Haag terug. Onder bet zingen van tarn- en andere liederen werd de tocht volbracht, die door het prachtigste weder begunstigd werd. Gisteren op den middag kwamen te Scheveningen bij het Badhuis twee plezierjachten voor den wal; de roeiers kwamen van Katwijk. Ka een paar uren te Scheveningen vertoefd te hebben, werd de terugreis over zee weder ondernomen. Toen de landbouwer J. B. De K. van Haastrecht met twee zijner kinderen in een tilbury naar Gouda reed, schrikte even vóór de kom der gemeente, op den IJseldijk, het paard voor eenige knotwilgen, die aan den kant lagen. Het paard met de tilbury en de daarin gezeten personen vielen van den dijk. De personen kwamen gelukkig vóór het te water gaan ongedeerd uit het rijtuig, doch het paard viel voorover in de sloot. Het was onmo gelijk het paard te redden, daar het verschrikkelijk wild was en met het hoofd onder water lag. Het werd een half uur later levenloos op het droge gebracht. Gistermorgen woedde telJselmui- den een hevige brand in een boerenhuis van L. Kommer en C. Van der Kolk. Door de vele brand bare stoffen, als hooi, riet en hout, nam de brand zoo in hevigheid toe, dat aan blusschen geen denken was. Het huis, twee bargen met hooi en een schuur werden totaal in de asch gelegd. Ook zijn 4 geiten en 2 varkens in de vlammen omgekomen. Van den inboedel is niets gered. AlleR was verzekerd. De oorzaak is tot dusverre onbekend. Ook brandde te Nyega de boerenplaats af, toe- behoorende aan baron J. W. J. De Vos Van Steen- wijk. te '8 Gravenhage, en bewoond door Ynze Bloemberg. Voordat de naastbijzijnde brandspuit van het dorp Langweer, op */4 uur afstands gelegen, ter hulp kon komen, waren huis en schuur met al het hooi en het grootste gedeelte van den inboedel reed6 door de vlammen verteerd. Deze brand is door het broeien van hooi ontstaan. BUITENLAND. BVaakrlfk De heer Laisant verdedigde gisteren in het Con gres het stelsel der onbeperkte grondwetsherziening, en viel het ministerie en de meerderheid aan. Do rapporteur, de heer Gerville-Réache, bestreed het betoog van den vorigen spreker. Met betrekking tot het door den heer Madier De Montjau in eene vorige zitting aangevoerde ter afschaffing van den Senaat, merkte de rapporteur op, dat alleen reeds het tooneel in de zitting van verleden Maandag voldoende zou zijn, om het stolsel van eene enkele Kamer af te raden. Na eenige opmerkingen van don heer Cheenelong, ter terechtwijzing van beweringen des rapporteurs^ betoogde de heer Pelletan de almacht van het Congres, waartegen noch oontract noch overeenkomst, van welken aard ook, kan ingeroepen worden. De heer Dauphin verklaarde dat dit zoogenaamd contract geboren werd uit de overeenkomst tusschen de beide meerderheden der Kamers. Hiertogen werd rechts en links heftig geprotes teerd, zoodat de heer Dauphin door het rumoer ge noodzaakt was de tribune te verlaten. De sluiting der algemeene beraadslagingen werd door het opheffen der handen uitgesproken. Het rumoer Dam echter toe. De heer Jolibob beklom de tribune, doch de president weigerde hem het woord. Er heerschte een aanhoudend woest getier. Ver scheidene leden verlieten hunne plaatsen en daalden in de zaal af. De president, de heer Le-Royer, dekte zich, en de zitting werd geschorst. Bij de hervatting daarvan ging het Congres tot de behandeling der artikelen over. Een amende ment van den heer Barodet, strekkende tot bijeen roeping eener Constituante, werd door het stellen der question próalable met 493 tegen 286 stemmen verworpen. De heer Barodet en zes zijner geestverwanten verlieten daarop onder protest de zaal. De zitting werd vervolgens opgeheven. De directe belastingen in Frankrijk bleven gedurende de zeven eerste maanden van 1884 41 millioen fr. beneden de raming. Duitsehland. Omtrent het verbannen der Russische onderdanen uit Berlijn bevatten een aantal bladen een bericht, blijkbaar officieus, dat ten gevolge van de vele klachten over het ongeregelde in handel en waDdel der doortrekkende Russen, de regeoring zich tot den maatregel genoodzaakt had gezien, hun gedrag wat opmerkzamer na te gaan. Door dat onderzoek kwamen zonderlinge feiten aan het licht, die de waarheid dezer klachten deden uitkomen. Vele Russen hadden zich te Berlijn gevestigd en handelszaken gedreven, niet op hun eigen naam, maar op die hunner vrouwen, die met de kinderen rustig in Rusland woonden, en op welke nooit verhaal te krijgen was, wanneer, zooals meestal geschiedde, de zaken fout giügen. Voorts waren een aantal Russen, zwendelaars en oplichters van beroep, weggezonden; zoomede de talrijke bedelaars, die geheele clubs in Berlijn vormden. „Russen daarentegen", zegt de mededeeling, „die een eerlijk beroep uitoefenen, die een pas kunnen toonen, door den Duitschen codsuI in Rusland ge legaliseerd, worden met de grootste voorkomendheid behandeld; zij ontvangen zonder bezwaar den ver- blijfpas, dien een vreemdeling ook in Rusland be zitten moet. Genaturaliseerde Russen zijn Duitschers; op hen is niets van dat alles van toepassing." Belg-ie. De burgemeester van Brussel had gistermorgen met den minister van binnenlandsche zaken een onderhoud, dat óón uur duurde. Volgens gerucht zouden de manifestatiën op morgen, Zondag, door het gemeentebestuur verboden worden. Gisteren waren door de politie bij do toegangen tot de Kamer van Vertegenwoordigers, dezelfde voorzorgsmaatregelen als eergisteren genomen. De Kamer heeft de discussie over de wetsvoor- dracht tot herstel der diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan voortgezet en die voordracht met 73 tegen 44 stemmen ten slotte aangenomen. Uit Berlijn wordt aan de „Temps" bericht dat de Belgische regeering van plan is het voorstel te doen tot een Earopeescbe CoDgo-conferontie. Groot-Britann të. De Transvaalsche Volksraad heeft met bijna eenparige stemmen eene resolutie aangenomen, waarbij de nieuwe Conventie met Engeland wordt bekrachtigd en erkentelijkheid wordt betnigd voor de edelmoedigheid der keizerlijke regeering. Iu de resolutie wordt echter verzet aangeteekend tegen I verschillende artikelen der Conventie, voornamelijk j tegen dat, betreffende de grenslijn tusschen de j Transvaal en Bechuanaland. In het Lagerhuis deelde lord E. Fitz-Maurice gisteravond mede dat de Porte verklaard heeft dat zij geen beperkende bepalingen oplegt aan schepen, die van de Zwarte naar de Middellandsche Zee gaan en zonder oponthoud de Dardanellen passeeren. Zij legt evenmin quarantaine op aan de schepen, die uit Engeland en andere niet besmette landen komen en naar de Zwarte Zee bestemd zijn. Turkije. Een opstand tegen het Tnrksch gezag onder de Arabieren in Yemen uitgebroken, breidt zich uit. Men meldt nit Varna aan de „Daily News" dat do gouverneur getelegrapheerd heeft om vermeerdering van troepen. Uit Konstantinopel wordt aan de „Politische Correspondenz" geseind dat de vertegenwoordigers der mogendheden, onder voorzitterschap van graaf Corti, te Therapia vergaderd hebbeD, om te spreken over de houding, die men moest aannemen in het conflict tusschen de Porte en de sanitaire commissie. De vertegenwoordigers hebben besloten dat de rechten van sanitairen aard, welke door de schepen betaald worden, in handen der respectieve consuls zouden gestort worden. In de omstreken van Konstantinopel wordt thans geregeld jacht gemaakt op roovers. Reeds zijn er 15 gepakt; zij bleken vroeger wegens moord te hebben gevangengezeten. Met het toepassen van de doodstraf is men in Turkije huiverig. Iu de gevangenissen van Konstantinopel zijn 600 ter dood veroordeelde moordenaars, maar sedert de tegen woordige sultan aan het roer is, werd geen dood vonnis voltrokken en bij alle openbare feesten wordt gratie verleend. Effypto- In de militaire kringen te Cairo wordt algemeen als zeker aangenomen, dat indien tot de najaars expeditie ter hulpverleening aan generaal Gordon definitief besloten wordt, het expeditiecorps den Nijl zal opvaren, over Dongola. Van de plannen om Soeakim tot basis der operatiën te maken en een spoorweg van Soeakim naar Berber aan te leggen, moet voorgoed zijn afgezieD. Het reeds geloste spoorweg-materiëel zou voor Indië gebruikt worden. Volgens eenige te Soeakim aangekomeu pel grims was Khartoem den 26sten Juni nog in de macht van generaal Gordon. Zuid-Afrïka. Uit Bloemfontein (Oranje-Vrijstaat) wordt van 10 Juli geschreven „Commandant Raaff meldt aan de regeering dat de stad Thaba Nchu hedenmorgen 6 uren door een troep Kaffers aangevallen werd, en dat zij aan d& vlammen werd prijsgegeven toen hij vertrok. Hij ontkwam ternauwernood. Men veronderstelt dat de aanvallers zijn samengesteld uit volgelingen van Samuel en Basntos. „De regeering heeft aan de commandanten van Winburg en Bloemfontein last gegeven personen op- te roepen en onmiddellijk naar Thaba* Nchu vertrekken. De artillerie, onder kapitein Albrecht, geëscorteerd door de stadsvrijwilligers, hebben bevel gekregen zich gereed te honden om te vertrekken.'9 En van 11 Juli: „Sepinaro Moroko is doodge schoten, na zich gedurende eenige uren in eene kraal verdedigd te hebben. Het nieuws is zeer tegenstrijdig, maar men meent dat de aanvallers waren samengesteld uit Basntos onder don Baralong kapitein Bogatsu. Het grootste gedeelte van de stad werd in de asch gelegd, en Sepinare's vrouwen en kinderen zijn omgekomen. De oudste zoon van Sapinare is door Bogatsu gevangengenomen. Van de grens wordt gemeld dat de strijd nog voortdnnrt. De president is hedenmorgen Daar de Baralong- grens vertrokken, waar 500 burgers met 2 kanon nen morgenmiddag bijeen zullen komen."

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1