LEIDSCH DAGBLAD. K#. 7506. Donderdag 7 Augustus. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Teor L«iden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. Ofiiciëele Kennisgeving-en. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan H. OOYMAN en rechtverkrijgenden, tot plaatsing van een ijzeren bal-oven in het perceel aan de Breestraat No. 97 en J. J. VAN DIJK en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de smederij in de Van der Werfstraat No. 17 door de plaatsing van een locomobile. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Aug. 1884. E. KIST, Secretaris. jLBSIÖENï, G Augustus. De commissie van financiën heeft; op de rekening van Yronwen-Kraammoeders, over het jaar 1883, geene bedenkingen en stelt daarom voor haar goed te keuren: de ontvangsten ad 2860.36'/,, de uit gaven ad f 2556.38, zoodat het dienstjaar oplevert een batig saldo van f 303.981/,, waarvan in de eerstvolgende rekening verantwoording zal behooren to worden gedaan. Dezelfde commissie bericht dat het onderzoek der rekening van het Evangelisch-Luthersch Wees- en Ondeliedenhuis, dienst 1883, insgelijks tot geene bedenkingen heeft gelefcl. Zij stelt derhalve voor dio rekening goed te keuren: in ontvangst en uit gaaf ad f 5845.39, alzoo sluitende quitte. B. en Ws. deelen mede dat geen bezwaar be staat tegon de inwilliging van het verzoek van dr. P. J. Blok, om eervol ontslag nit zijne betrek king van leeraar aan het gymnasium alhier, zoodat zij in overweging geven hem dat ontslag te ver leenen, ingevolge zijn verzoek, met ingang van 1 October a. s. Tevens verzoeken zij te worden gemachtigd om, zoo noodig, in de tijdelijke waar neming der betrekking te voorzien en te dien einde over de op de begrooting ter zake uitgetrokken gelden te beschikken. Tegen de inwilliging van het verzoek van A. L. De Leeuw, om eervol ontslag uit de betrekking van derden onderwijzer aan de school der 2de klasse voor jongens en meisjes, tegen 1 Sept. a. s., bestaat evenmin bedenking. Ook kunnen zij zich vereenigen met het voor stel van den directeur der inrichting tot tijdelijke aanstelling van een derden leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burgerschool voor jongens, waardoor het onderwijs in de belangrijke vakken, die er bij betrokken zijn, zeer gebaat zal worden en e9n einde komen aan een abnormalen toestand, die reeds verscheidene jaren duurt. Zij geven mits dien in overweging hun collego tot de tijdelijke aanstelling van een derden leeraar in de wiskunde aan de genoemde inrichting de vereischte machtiging te verleenen. Ten gevolge van het door den heer Wilhelmy Damsté genomen ontslag als voorzitter en lid der commissie van financiën en de tijdelijke afwezigheid uit de gemeente van een der andere leden, is het noodig dat deze commissie tijdelijk worde aangevuld ook in verband met het onderzoek van de rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente over 1883, waarvan de behandeling vóór het einde dezer maand aan de orde moet worden gesteld. B. en Ws. geven uit dien hoofde in overweging over te gaan tot de benoeming van twee tijdelijke leden der commissie van financiën en van een tijdelijken voorzitter. Mede stellen zij voor vergunning te verleenen tot het leggen van stoepen, mits volgons de aan te wijzen rooiing, aanP. Yan der Meer Jr., vóór zijn huis aan den Stationsweg No. 7S. Yan Leeuwen vóór zijn huis aan den Stationsweg No. 9: en J. Yan Leeuwen Az., vóór zijn nieuw to bouwen huis aan de Hoogowoerd. Döse Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 4 PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ook de heer S. R. Perrin alhier heeft het yxarnen in het Engelsch met goed gevolg afgelegd. Tot onderwijzer aan eene Christelijke school te Rotterdam is tegen 1 Sept. benoemd de Heer G. Yan Leeuwen Sz. te Lelden. -y De statistiek over de sterfte in de 12 grootste gemeenten van ons land wijst aan dat de verhou ding van het aantal overledenen tot 1000 in één jaar, volgens de cijfers van de maand Juni jl., de volgende uitkomsten aangaf, 's-ïïertogenbosch 38, Utrecht 32.8, Rotterdam 32.3, Arnhem 30.1, Am sterdam 28.9, 's-Gravenhage 27.5, Dordrecht 27.1, Leeuwarden 25.2, Groningen 24.4, Maastricht 23.9, Leiden 23.8 en Haarlem 23.7. Leiden was dus op één na het gezondste in die maand. Door den heer Chavannes is bij de Synode ingediend een voorstel tot benoeming eener com missie, belast met het ontwerpen van een alge meene herziening der reglementen, ten einde een nieuwen toestand in het leven te roepen, in groote trekken in het voorstel omschreven. De hoofdzaak komt neer op het doen berusten bij de gemeenten van alles wat de leer raakt. Zij zouden het recht hebben om, voor zich en ook in vereeniging voor elkander, een beljjdonis vast te stellen en do uit oefening van den tucht over de leer te organiseeren. Alle verdere bepalingen aangaande de leer zouden uit de reglementen der N.-H. Kerk verdwijnen, zoodat de gemeenten, die zich zeiven geen belijdenisband opleggen, er ook geheel vrij van blijven. Het vast stellen van een belijdenis vc een gomeente zou retroactieve kracht hebben, zoodat de leden, die vóór de vaststelling tot de gemeente behoorden, zonder hun toestemming niet aan de tucht over de belijdenis onderworpen zouden kunnen worden. De verkregen rechten der predikanten worden ook gewaarborgd. De heer Chavannes las een uitvoerige memorie van toelichting en zijn voorstel werd in handen gesteld van de commissie, die reed9 belast is met te rap porteeren over een voorstel van den heer Ring- Dalda c. s. en andere voorstellen over dezelfde zaak. De Staatscourant van heden bevat de wet van 20 Juli jl., houdende goedkeuring van den onderhandschen verkoop van grond te Katwijk aan Zee, aan de gemeente Katwijk, en de wet van 20 Juli jl., houdende goedkeuring van den onder handschen verkoop van stukken grond te YlissiDgen aan die gemeente. De heer Smeele, pastoor te Hoogmade, hoopt den 15den Augustus a. s. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren de priesterwijding ontving. Het monument op het graf van den onlangs te Gouda overleden hoofdonderwijzer Kramer zal dezer dagen op eenvoudige, doch plechtige wijze aan zijne weduwe worden overgedragen. Door den minister van oorlog zijn de corpse commandanten aangeschreven dat zij gemachtigd zijn om aan de onder-officieren en minderen, die deel zullen nemen aan het concours dat Maandag a. 8. te 's-Hage vanwege het officieren-schietgezel- scbap der dd. schutterij dier gemeente, zal beginnen, 30 patronen per hoofd mede te geven. Ook de kapitein J. Yan der Meer, van het 4de regiment infanterie, zal bij de schietschool ge durende de maand September a. s. worden ge detacheerd. De heer C. H. Bogaert, kapitein ter zee, zal naar de „Haagsche Crt." verneemt, heden per stoom schip „Prins Hendrik" naar Indië vertrekken, om het bevel te aanvaarden over de in de wateren van Atjeb te concentreeren scheepsmacht. Gisteren was voor het eerst op do Delftsche tentoonstelling opgesteld (door onvoorziene omstan digheden was de verzending vertraagd) de prachtige kast, ingezonden door den hertog van Saksen-Weimar. Do kast was Z. D. H. als geschenk aangeboden door onzen Koning en werd vóór 300 jaar gebruikt bij Prins Willem I op zijn kasteel te Breda; zij is hoog 2,35 M., breed 1,60, diep 0,75 en op de meest vernuftige wijze voorzien van snijwerk, o. a. van drie beelden, Geloof, Liefde, Hoop voorstellende, allegorische voorstellingen uit de Bijbelsche Ge schiedenis, uit de Riddertijden, tafereelen, voor stellende Landbouw, Handel enz. De van hoogst betrouwbare zijde, in de jongste -dagen ontvangen berichten omtrent den gezondheids toestand vau Z. M. den Koning luiden voortdurend zeer bevredigend. Z. M. gevoelt meer en meer de goede nawerking van de ondergane badkuur en is opgewekter en krachtiger dan na HDs. verblijf inde residentie, onder de treurige omstandigheden van die dagen, kon worden verwacht. (Dbl. v. Z.-H. en 's- Gr.) De aartshertog Reinier van Oostenrijk en echtgenoote hebben gisteren een bezoek gebracht bij den Koning en de Koningin op het Loo; zij reisden van daar gisteravond per Ooster- on Centraal- spoor naar Utrecht; zij begaven zich over Amsterdam naar Zandvoort. Het „Utr. Dbl." verneemt dat de maatregelen, genomen ten opzichte van ongewasschen linnengoed, niet zullen worden toegepast op de bagage der reizigers, die via Ylissingen naar Duitschland door gaat en slechts in geplombeerde wagens de spoor- weglijnen in ons land transiteert. Deze bagage is namelijk van visitatie vrijgesteld. De ambtenaren dor belastingen van de grens- kantoren hebben verder in ons land bij het onderzoek der bagage van reizigers, uit het buitenland in Nederland komende, met het oog op ongewasschen lijf- en beddegced den reizigers zoo weinig mogelijk overlast aan to doen. Lord E. Fitz-Maurice heeft gisteravond in het Engelsche Lagerhuis gezegd dat Engeland met Nederland een overeenkomst heeft getroffen in zake de drijvende drankwinkels. Een nieuwe samenkomst der internationale conferentie, die in 1881 te 's-Hage bijeen was, zal daartoe het beste middel wezen. De datum voor de samenkomst is nog niet bepaald. Aan Nederland is verzocht de uïtnoodiging zoo spoedig mogelijk te doen. Het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde Dinsdag Scilly; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Amsterdam, pas seerde Dinsdag-ochtend Lizard; de „Soerabaia" is gisteren van Rotterdam te Batavia aangekomen; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft, met 16 Aug. a. s., benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht den heer B. N. Bersma, arts te Utrecht; - den heer O. G. W. Hlubek, tijdelijk, dat is voor den tijd van vijfjaar, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië; - met 11 Ang. a. s. benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht denmilit. student voor den geneesk. dienst der zeemacht A. W. Pnlle, arts; - aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat H, Lindenthai, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Oostenrijksche Krijgsmedaille. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag te 12 uren is aan den Ouden Rijn een tweejarig meisje door eigen on voorzichtigheid met het wiel van een handwagen in aanraking gekomen, ten gevolge waarvan het hoofd een weinig word geschaafd. Te 2 uren daarna is in do Sanderspoort een schoorsteenbrandje outstay hetwelk door raiddel van zout Is geblusc-htv

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1