N a b y Zalt-Bommel heeft een vree- selijk onheil plaats gehad. De schipper D., \an Bergen-op-Zoom, met zijn vaartuig de spoorbrug moetende passeeren, moest, zooals gewoonlijk, den mast strijken; deze kwam echter in aanraking met de brug, met het ongelukkig gevolg dat door den schok het handvatsel der lier aan zijne handen ontglipte en hem het hoofd zoodanig verpletterde, dat de hersenen letterlijk over het dek spatten. De ongelukkige laat eene nog jeugdige vrouw en drie kinderen na. De vrachtrijder J. B1 e u m i n k n a b ij Doetinchem wonende, was na het lossen van eene vracht rogge bezig een touw daarover te bindeD, sloeg achterover door het breken van het touw eri brak den hals. Bij een brand in een huis in Front- street te Nieuw-York kwam een der bewoners om, terwijl vier personen zwaar gewond worden. In de gare de Lyon te Parijs kwam een personentrein in botsing met een locomotief; 17 reizigers werden gewond. Keizer Frans Joseph heeft aande slachtoffers door de ovorstroomingen in Galicië een rijksvoorschot van 800,000 florijnen toegestaan, waaronder de reeds uitgekeerde 100,000 fl. zijn begrepen. Verleden Vrijdag met de zijnen, van buiten teruggekomen, zijne woning in de Louise- straat te Antwerpen willende binnengaan, bevond de heer Biart, dat het slot niet overging. Eindelijk met eenige moeite zich toegang verschaft hebbende, bevond hij, dat het huis van boven tot beneden was geplunderd. De brandkast had aan de pogingen der dieven weerstand gebodeD, maar voor het overige was alles opengebroken. Op eene ronde som berekend, was er aan juweelen enz. voor eene waarde van 20,000 fr. verdwenen. Aan allerlei sporen was het duidelijk, dat de daders geruimen tijd in de woning hadden doorgebracht. Een deel van het gestolene is echter reeds teruggevonden. Ook is één der dieven, zekere Thys, reeds in hechtenis. BUITENLAND. Fraakrflk. Het Congres kwam gistermiddag om één uur bijeen, onder voorzitterschap van den heer Le-Royer, die voorstelde om het reglement der Nationale Vergadering van 1871 in zijn geheel aan te nemeü, behoudens amendement. Dit voorstel gaf aan de rechter- en linkerzijde tot luidruchtig protest aanleiding, doch na storm achtige incidenten werd genoemd reglement met enkele wijzigingen aangenomen. De heer Jules Ferry beklom daarop de tribune, om het ontwerp dor grondwetsherziening over te leggen. De heer Andrieux en anderen kwamen hiertegen op, als in strijd met het reglement, daar eerst de afdeelingen bij het lot moeten worden samengesteld. Te vier uren bevonden de heeren Jules Ferry en Andrieux zich te gelijk op de tribune en heerschte er in de zaal, waar verscheiden leden overeind stonden, zóó groote beweging dat de president de zitting schorste. Bij de hervatting dör zitting kondigde de presi dent aan dat de samenstelling der afdeelingen eerst zou geschieden na het overleggen van het ontwerp der grondwetsherziening door den heer Ferry. Met betrekking tot dit ontwerp stelde de heer Testelin de verzending naar eene commissie van dertig leden voor, gekozen naar den „scrutin de liste." Dit voorstel werd aangenomen. Een verzoek van den heer Jules Ferry, om het ontwerp urgent te verklaren, werd toegestaan. De president stelde nu voor, om de commissie nog in deze zitting te benoemen, maar op verzoek van den heer Clémencoau werd dit tot heden uit gesteld. De jonge, pas 17-jarige vorst van Annam, Khien-Phnoc, die thans zoo plotseling, ofschoon, naar men meldt, na eene langdurige ziekte ge storven is, had slechts eenige maanden geleden den troon beklommen. Zijn voorganger was ontwijfelbaar ^vergiftigd. De regent vertelde later zelf aan den Franschen resident Tissot dat de koning or middellijk na het ledigen van een beker, dien de regent hem in het openbaar, ten aanzien van het verzamelde leger, had aangeboden, overleden was. De regent bood den heer Tissot dezen beker ten geschenke aan, een prachtig kunstwerk van gedreven goud, door vier draken gedragen en mot juweelen versierd. Het overlijden van Khien-Phnoc heeft nog geen ongeregeldheden doen ontstaan. Dezelfde regent heeft zijn jongeren broeder tot opvolger benoemd. De Fransche regeering heeft omstandiger inlich tingen gevraagd. Dultsohland. Omtrent het incident van Cannstadt, waar een jeugdig Fran8chman een Duitscher met zijn wan delstok eene doodelijke wonde zou toegebracht heb ben, wekt de toon der Duitsche bladen verwonde ring. De Münchener „Allgemeine Zeitung" doet uitkomen dat de wonde op zich zelve niet doodelijk was, maar dat bijkomende roos haar had verergerd. De jonkman is niet gearresteerd; de omstanders beschouwden hem als den aangevallene; toen later de politie een bevel tot inhechtenisneming uitvaar digde, was hij reeds over de grenzen. Volgens een ander blad had de politiek niets met het geval te maken; de oude heer, Hummel geheeten, berispte den jonkman, omdat bij met zijn wandelstok de bloemen van bet hotel beschadigde. Ook wordt er aan getwijfeld of hij een Franschman was; men weet alleen dat de jongelieden Fransch spraken. GS-root-JBritannië» In het Lagerhuis zeido lord E. Fitz-Maurice gisteren, dat het twijfelachtig is of het edict tegen de Joodsche kramers en venters in Rumenië in strijd moet geacht worden met art. 44 van het Berlijnsche verdrag. De Britsche regeering zal evenwel aan het kabinet van Rumenië vragen, of het waar is dat den Joden verhinderd wordt, Ru menië te verlaten. De heer Gladstone zeide dat de regeering een gewichtigen maatregel ten opzichte van Egypte in overweging heeft genomen. Hij hoopte dien maat regel heden te kunnen aankondigen en zou dan ook een krediet aanvragen ten behoeve eener expeditie voor het ontzet van generaal Gordon^ indien zulks noodzakelijk mocht worden. In het Hoogerhuis deed lord Granville gelijke verklaring als de heer Gladstone verleden Zaterdag met betrekking tot de Egyptische Conferentie. Hij voegde er bij, dat de regeering de bemiddeling van Duitschland niet heeft ingeroepen, en dat zij de ondersteuning van Italië en Turkije op prijs stelt. Er bestaat geen reden om over do neutrale hou ding der groote militaire mogendheden te klagen. Lord Salisbury wenschte der regeering en het land met het mislukken der Conferentie geluk. België. De burgemeesters van Brussel en Antwerpen hebben te Brussel eene vergadering bijeengeroepen van leden van alle liberale gemeenteraden van het land, om te beraadslagen over de middelen om de schoolwet door de regeering bij de Kamers ingediend, te doen valleD. Uit Ostende wordt gemeld dat de correspon dent van de „Indépendance" een onderhoud had met Stanley; deze zeide dat de nieuwe instructies, die de „Association" aan hare agenten in Congo zal zenden, sloegen op vijandige handelingen van Portugal. In het „chalet" des konings werd ook beraadslaagd over zekere vertoogen, die men tot Portugal en andere betrokken mogendheden zou richten. Teïegraiam©B. MARSEILLE, 4 Augustus. Heden hadden alhier 23 sterfgevallen aan de cholera plaats, te Toulon 4 en te Aix 3. LONDEN, 5 Augustus. De „Daily News" meldt dat de Engelsche regeering, om uitvoering te geven aan de vrijheid van handelen, welke het mislukken der conferentie haar heeft verschaft, en ten einde zich beter te kwijten van de groote verantwoorde lijkheid, welke op haar rust, een diplomaat van den eersten rang, waarschijnlijk een der ministers, naar Egypte zal zenden, met uitgebreide volmacht als vertegenwoordiger van Engeland. De „Times" verneemt uit Foo-Chow van 4 Augustus, dat de Chineesche regeering een half millioen taels heeft aangeboden als schadevergoe ding. De heer Patenotre heeft geweigerd deze som aan te nemen. De onderhandelingen zijn af gebroken. ANTWERPEN, 5 Augustus. Gisteravond kwam, terwijl de gemeenteraad bijeen wa9 om te protes teeren tegen de schoolwet, eene ontelbare menigte, bestaande uit verscheidene vereenigingen met ba nieren en muziekcorpsen, voor het stadhuis, schreeu wende en vorderende dat de burgemeester op het balkon zon komen, Do burgemeester gaf hieraan gehoor en zeide tot de verzamelde menigte dat hij haar dankte voor hare ondersteuning tegenover de wet; hij voegde er bij dat zij op den gemeente raad kon rekenen en maande haar tot kalmte aan. De stoet begaf zich daarna naar den gouverneur, steeds schreeuwende: „weg met het ministerie!" Vervolgens ging de stoet uiteen. BRUSSEL, 5 Augustus. De „Liberale Kiesver- eeniging" te Brussel heeft een protest tegen het echoolwet8ontwerp aangenomen, waarbij ook de ontbinding der Kamers gevraagd wordt. Zij roept tegen Zondag eene groote volksmanifestatie bijeen. In het arrondissement Ath, hetwelk bij de laatste verkiezingen een katholiek senator koos, is heden een liberaal, de heer De Kerkhove, met 250 stemmen meerderheid tot afgevaardigde gekozen. LEIDEN, 5 Augustus, Een kind, dat Tan middag omstreeks zes nren op de Zijdgracht aan het spelen was, geraakte te water, doch 't knaapje werd door twee makkers weer gered. Op verzoek van de Belgische legatie plaatsen wij het volgende „Ten einde krachtigen stenn aan de Tentoon stelling te Antwerpen te verleenen, heeft de Bel gische Regeering eene commissie benoemd, belast om de medewerking der Belgische indnstriëelen in te roepen en de leiding van hnnne inzendingen op zich te nemen. Het heeft den koning goedgnnstig behaagd aan Hds. broeder, Z. K. H. den graaf van Ylaanderen, het eere-voorzitterschap der com missie op te dragen, terwijl de minister van land bouw, nijverheid en openbare werken met het effec tief voorzitterschap is bekleed. „Ter bevordering van de deelneming uit het buitenland, heeft de Regeering tot commissaris- generaal bij de tentoonstelling benoemd graaf A. d'Onltremont, die gelijke functie reeds vervuld heeft bij de tentoonstelling te Parijs en te Phila delphia. Voorts heeft de Regeering voor elke dor buitenlandsche afdeelingen een commissaris benoemd. „Het uitvoerend bestuur van de tentoonstelling heeft besloten don uitersten termijn voor de aan vraag tot toelating te bepalen op 1 September voor de Enropeesche en op 1 October voor de OverzeeBche lozending." INGEZONDEN. In zake de introductie-quaestie van „MusiB", ten gevolge waarvan de heeren in het vervolg zoogoed als alleen en niet meer met dames op de muziek uitvoeringen mogen komen, heerscht, naar ik heb kunnen bemerken, onder vele leden heel wat onte vredenheid. Niettegenstaande het bestuur in het opvolgen van de, minst genomen „dwaze", bepaling in zijn volle recht is, mag het toch wenschelijk geacht worden de zaak voor beide partijen op tevredene wijze tot oplossing te brengen. Dat het artikel, indertijd bij het samenstellen of herzien der wet goedgekeurd, nu in de toepassing niet naar den zin der leden iB, is zeker. Gedupeerd wordt liefst nie mand, allerminst zij die daarvoor nota bene boven dien nog geld (hunne contributie) zouden betalon. Dan is men liever geen lid. Nu, ten gevolge van uwe opmerkingen, „Mnsis" om den „dwazen" maatregel algemeen ter sprake kwam, waarbij het aan minder aangename gevolg trekkingen en benamingen niet ontbrak, had ik gedacht dat het bestuur wel dadelijk met een voor stel zou voor den dag zijn gekomen, ten einde de leden, die er nu zijn, zooveel mogelijk te behouden. Het bewuste artikel moet veranderd worden, wil men de vereeniging niet nog meer zien achter uitgaan, en wol zóó dat het verbod tot introductie zich alleen tot hoofden van huisgezinnen uitstrekt. Het bespottelijke van het tegenovergestelde heeft uwe Redactie reeds duidelijk genoeg aangetoond. Een buitengewone vergadering is m. i. volstrekt niet noodig, maar toch kan het bestuur de opinie der leden vernemen als het dit wilde. Bij een muziekuitvoering zijn de leden immers beter ver tegenwoordigd dan op zulk een samenkomst 1 Het kost dan weinig moeite hen in de gelegenheid te stellen te stemmen vóór of tegen herziening van het bewuste artikel in bedoelden geest. Voor de handhavers van het reglement kan dit ook niet anders dan aangenaam zijn: zij loopen dan niet 't gevaar zelfs leden te verbieden te komen met dames, wier vader niet alleen lid, maar zelfs aan deelhouder is. Ontevredenheid sticht nooit iets anders dan kwaad. Zoo spoedig mogelijk voorkome men dit! G.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2