N°. 7502. Zaterdag 2 Augustus. A0. 1884. LEIDSCH reed*- DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Ttor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postc 1.40. Afaonderlijke Nommers0.05. Deze Comet wordt dagelijks, mot uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEH: Van 1—6 regels 1.06. Uadsre regel meer 0.174. Groolere leiters naar plaatsruimte. Voor bel tncasao*- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. LEIDEN, 1 Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedennacht te 12 nren bezorgd zijn. De minister van financiën, als beheerder van de stichting van „Clara Jansdochter Van Sparwoude", in aanmerking nemende dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der studiebeurzen, die, elk ten bedrage van 150 'sjaars, uit de gelden van voormelde stichting worden gekweten, roept de ouders of voogden op van zoodanige jonge lieden, dio hunne voorbereidende studiën, gevorderd ter opleiding in het predikambt, met 1 Oct. a. s., aan de hoogeschool te Leiden zullen aanvangen, om zich vóór 15 Sept. a. s. met hunne daartoe strekkende verzoeken aan te melden bij het dep. van financiën. De Staatscourant van heden behelst nadere bijzonderheden. De avond van gisteren was voor „Musis Sacrum" een heerlijke. Natuur en kunst boden er elkaar de hand. Onder de nu oons liefelijke, dan weer krachtige, maar toch harmonieuze tonen van Grentzius' kapel genoot men er eenige uren in do open lucht na de zoelheid des daags. De tuin, of liever het terreiu, was dan ook goed bezet door de leden met hunne dames, die tevens met aan dacht volgden o. a. de nieuwe compositie van den heer Joh. Oostelaar, onder-kapelmeester der staf- muziek van het 4de regiment infanterie. Stond hij reeds bekend als een goed musicus en had hij bereids bewijzen gclorord in bet arrungoereu goeu vreemdeling meer te zijn, - thans toonde hij in zijne „Ouverture originale" mede zijne verdiensten te bezitten. Hij ga zoo voortAan waardeering zal het hem zeker niet ontbreken. Dit mocht hij ook nu ondervinden. Zoo over Musis" sprekende, meenen we den leden geen ondienst te doen met hon op een ander punt te wijzen, ten einde hen alzoo voor mogelijke onaangenaamheden te vrijwaren. In het reglement wordt namelijk gezegd dat zij dames mogen intro- ouceeren, „doch alleen voor zoover deze geen hoof den van huisgezinnen zijn en niet inwonen bij hen, die geen lid der vereeniging zijn." Nu is het bekend dat aan deze bepaling alles behalve de hand werd gehouden, dat ook de leden haar niet opvolgden, dat de ingetreden „misbruiken" langzamerhand door hen als „rechten" werden be schouwd. Enkel was in de praktijk nog slechts de wetenschap overgebleven dat alleen de „hoofden" van huisgezinnen niet door hen mochten worden geïntroduceerd. Van heden af zal dat nu anders worden. Wat het bestuur daartoe heeft aanleiding gegeven: óf het mogelijk afnemend aantal leden, óf de nu en dan z. i. te vrijgoed bezette tuiD, laten wij in het midden. Zeker is het dat ons reeds een voorbeeld bekend werd dat het 't bewuste artikel uit het reglement in al de gestrengheid naar den letter zal in toepassing brengen. Voortaan zal nu een lid, dat b. v. op visite bij eene familie is juist terwijl op „Musis" matinee of soirée gegeven wordt, zich, als het hoofd des huis- gezins" geen lid er van is, wel moeten wachten de lieve dochters van den huize tot een bezoek aan genoemde concerten te inviteeren; - want: hij zal wel worden toegelaten, doch op de dames zal aan den ingang van toepassing zijn: „er uit!" De zoon, die lid van Musis geworden is omdat vader of moeder toch nooit uitgaan en daarom niets aan het lidmaatschap hebben, zal natuurlijk binnen mogen komeD, doch tot zijne eigene zusters zal het luiden: „er uit!!'* De geëngageerde jongeling, die lid van „Musis" is geworden om er met zjjn meisje, welks vader of moeder om dezelfde bovengenoemde redenen geen lid is, te kuDnen heengaan, zal er worden geduld, maar zijne liefste, mot wie hij eenmaal hoopt ver- eenigd te zijn, zal men hier reeds van hem willen scheiden; - want: „er uit!!!" klinkt ook haar te gemoet. Misschien zijn er nog meer en vermakelijker voorbeelden, welke den leden in het vervolg van een bezoek aan „Musis" zullen doen terugschrikken. Immers men vermijdt liefst zooveel mogelijk de kans van „zijn neus te stooten". Het is waar, het bestuur is in zijn recht. Het reglement spreekt ondubbelzinnig. Maar hebben de leden er dan wel aan gedacht toon zij de uitnoodigiog lazen om te willen bijdragen tot het geven nog in dit seizoen van een buitengewoon concert? Willen dames ook van een en ander profiteeren, dan moeten zij insgelijs maar voor 5 lid worden! Geheel anders zijn hier de voorwaarden van lid maatschap dan voor de zomerconcerten op „Zomer- zorg." Daar teekent een heer, en hij heeft voor f 6 't recht 3 dames of kinderen mede te brengen, onver schillig of zij wèl of niet tot zijne familio behooren. Dat men op Musis de overtreding der bewuste bepaling tot nog toe oogluikend heeft toegelaten, is o. i. reeds een bewijs voor hare ongerijmdheid. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail, via Napels, de Indische bladen van 25 tot en met 28 Jani. Door den minister van waterstaat is bepaald dat de volgende ambtenaren der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies 4do kl. Steonhulzen, to Schiedam, en do surnumerairs J. F. Rommel te Arnhem, J. A. Janssen te 's-Gra- venhage, P. G. Koeken te Leidea, J. J. Bijsterus Heemskerk te Breukelen en J. A. F. Damme te 's-Gravenhage. Ter eere van den verjaardag van de Koningin zal morgen, Zaterdag, eene buitengewoon groote parade door het garnizoen der residentie worden gehouden en zal er muziek zijn in de tent in het Haagsche Bosch. De Koninklijke kapel zal alsdan optreden. Zondag-middag 10 Aug. zal daar spelen de muziek der Kapel Grentzius uit Leiden en Maan dag 11 Aug. de kapel der Belgische Guides. Op Zaterdag 23 Aug. zal de Tent geïllumineerd worden en zullen de grenadiers en jagers zich er weer doen hooren. Door den gemeenteraad van Zegwaard is tot ontvanger aldaar benoemd de heer C. De Kater, met ingang van 1 September a. s. In het rapport der commissie uit de Tweede Kamer omtrent het verslag der Algemeene Reken kamer wegens het resultaat barer werkzaamheden over 1882, wordt opnieuw hulde gebracht aan de groote stiptheid en Dauwgezetheid, waarmede de Rekenkamer hare laak verricht, en de zorg, die zij daarbij draagt, voor zoover van haar afhangt, voor een ordelijk beheer en een doelmatig en spaar zaam gebruik van 's lands gelden. Indien het comptabel beheer bij alle Departe menten reeds terstond met dezelfde nauwkeurigheid werd gevoerd, als door do Rekenkamer bij hare latere controle wordt betracht, zou zeer zeker veel werk, geschrijf en tydverlies kunnen worden uit gewonnen. De commissie stelt voor het verslag der Reken kamer over 1882 voor kennisgeving aan te nemen. Naar mea van betrouwbare zijde mededeelt, moet de gezondheidstoestand des Konings nog altijd te wenschen overlaten. Wel bestaat er geen oegen- blikkelijk gevaar, doch de kwaal, waaraan Z. M. lijdt, moet van dien aard wezen, dat men steeds voor verergering beducht moet zijn. De aandeelhouders in de vennootschap Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg te Rotterdam hebben gisteren den heer Alex. Faassen als directeur aan gesteld. De vennootschap is thans voorgoed gecon stitueerd. De eerste voorstelling heeft vermoedelijk Maandag a. s. op do Haarlemsche kermis plaats- De afgetreden directeur, de heer Willem Yan Zuylen, blijft als tooneelist aan de vennootschap verbonden. De lijninspecteur-directeur van het Rijkstele- graafkautoor te Rotterdam maakt bekend dat de directe telegraphische gemeenschap met de Trans vaal via Oranje-Vrijstaat, is tot stand gebracht. Kantoren zijn geopend te Pretoria, Heidelberg en Standerton. De gemeenteraad van Vleuten heeft met alge meene stemmen gunstig beschikt op het verzoek van den kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente aldaar, om de kermis niet meer op Zondag te doen beginnen. De luit. ter zoe 2de kl. D. A. Kraijenhoff Van de Leur, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexan dre is door hem van de Indische regeeriag het telegraphisch bericht ontvangen, dat de cholera heeft opgehouden te Deli te heerschen. De minister van binneolandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden dat met 1 Sep tember a. s. de betrekking van leeraar in de Engel- sche taal- en letterkunde aan de rijks hoogere bur gerschool met 5-jarigon cursus te Groningen te ver vullen is. Jaarwedde f 1800. Z. M. heeft den ritmeester A. C. baron Snouckaert Van Schauburg, adjudant vau het 3de reg. huzaron, op non-activiteit gestold, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt;- den kapt. W. Hoogenboom, van het lste reg. vesting- art., op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1055'sjaars; - met ingang van 2 Aug. a. s. benoemd: a. tot adelborst lste kl., de adelborsten 2de kl., lste afd. bij het kon. inst. voor de marine: J. F. Graadt Van Roggen, W. J. G. Umbgrove, jhr. A. J. M. A. v. d. Does De Bije, J. H. Hummel, W. Cornell's, J. F. Hosang, J. M. Groen, H. J. Knottnerus, R. J. Castendijk, S. P. L'Honoró Naber, A. J. Van Stocknm, H. J. Pak, L. E. A. T. Ter Haar, E. W. Pfeiffer, W. A. J. Van Diggelen, J. S. F. Gallay, J. A. Van der Star, F. J. Goedkoop, J. H. Van Leent, A. H. C. Heydeman, J. J. C. C. Bennik, C. D. W. BoissevaiD, M. F. Braakman, A. Van den Driessen Mareeuw, C. Kastelijn, H. M. Van HafteD, C. H. De Lus8anet de la Sablonière, N. C. Beyoen, P. Swaters Van Schaumburg, F. H. Sobels en J. C. Van Dratenb. tot 2den luit. bij het corps mariniers, de adelborsten 2de kl., 2de afd. bij ge meld instituut: J. Copius Peereboom, C. P. Van Borselen, G. Faassen, A. A. Brutel de la Rivière en A. H. Bakker. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen J. K., die een op den openbaren weg gevonden voorwerp heeft verkocht, in stede van dit, volgens de wettige bepalingen, voor den rechtmatigen eigenaar te bewaren of van de vonds ter behoorlijke plaatse kennis te geven, zoodat hij zich heeft schuldig gemaakt aan het misdrijf van diefstal. Gisteravond geraakte een meisje van 5 jaren in de Haarlemmertrekvaart te water.- Zekere J. K., die het ODgeval van uit zijne kamer bemerkte, aarzelde geen oogenblik en sprong hef, gekleed en wel, iJa. Hoewol zelf volstrekt geen geoefend zwemmer, mocht hij toch het genoegen smaken het kind nog behouden op hot droge te helpen. De twee veldartilleristen, die voor eenige dagen zender vergunning hun garnizoen

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1