Het „R. N." deelt mede dat mej. Schepers Rotterdam gaat verlaten omdat zij als actrice door de directie van den Parkschouwburg te Amsterdam geëngageerd is. De heeren Moor, Ruysbroek en echtgenoote, mej. E. Kapper en de heör A. Van Zuylen zouden mede met dezelfde onderneming een contract hebben gesloten. Volgeos bekendmaking van de Luxemburg- sche regeering zijn de woorden, door Z. M. den Koning gesproken tot den Luxemburgschen president- minister, den heer De Blochhausen, betreffende de personeele unie tusschen ons land en Luxemburg, onjuist overgebracht. De adelborst der 1ste kl. jhr. E. G. Wickers, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire", wordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld. De luit. ter zee der 2de kl. H. T. Hoven, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat „Eveitsen", wordt met lo. Aug. a. s. overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire." De luit. ter zee 2de kl. G. Witsen Elias wordt met 1 Aug. a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag as. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot commies bij het dep. van justitie mr. J. W. S. A. Versteeg, thans adjunct commies bij het dep. van financiën. Gemengd I\lieuwid- De bovenbewoner van het kermis- Zaterdag-nacht verbrande perceel op de Korte- Langegracht of Lammermarkt komt ons mededeelen dat hij en zijne vrouw niet kort vóór het uitbreken van den brand waren thuis gekomen, maar toen reeds ongeveer twee uren in hunne woning waren geweest; wel zouden zij deze, juist toen de brand begon, weer verlaten: ze waren al beneden. Naar hij ons verder vertelde denkt do bovenbewoner dat het onheil ontstond door bet springen van eeüe han gende petroleumlamp, welke half omlaag was ge draaid, toen zij heengingen. Ander vuur was er niet op de kamer. Niemand is door den rook, welke ïu het begin geweldig was, bewusteloos geworden. De kanonnier W. Z., v a n de 6de b a 11. 3de reg. veld-art. alhier, werd gisteren gevankelijk naar 's-Hage overgebracht, ten einde voor den krijgsraad terecht te staan, als beschuldigd van insubordinatie, door het toebrengen van een slag aan een korporaal der infanterie, tijdens de kermis. De kanonniers J. d. O. en A. J, van dezelfde battery, zijn, door verbreking der afsluiting van de arrestauteükamer, daaruit ontsnapt. Zij bevonden zich in arrest, in afwachting dat zij naar het alge meen Depót van Discipline te Vlissingen zouden worden overgebracht. De trein der IJselstoomtramweg- maatschappij, die 5.55 Leiden verliet, is vlak bij de Veursche begraafplaats tegen een van Voorburg komenden trein aangereden. Het ongeval heeft geene persoonlijke ongelukken, alleen slechts eenige schade aan het materieel veroorzaakt. Om de ingezetenen van Boskoop in het bezit van gezuiverd Gouwewater te stellen, besloot de Raad tot den bouw van eene daartoe strekkende inrichting met pomp op hot plein voor het postkantoor. Bij de gisteren te 's-Graveuhage gehouden harddraverij verkreeg den eersten prijs (f 300) A. Van Aardenne te Voorburg, met het paard „Vitesse," berijder A. De Koniog. De eerste en tweede premiëu 100 en het inleggeld ad f 50) werden behaald door A. H. Jurgens te Oss, met de paarden Apollo" en „Diana," berijders J. De Boer Jr. en J. De Boer. Naar de„Haagsche Crt." verneemt, bestaat er vermoeden dat de Gebroeders Tobias zich in Buenos-Ayres (Argentijnsche Republiek) zouden bevindeD. Plet is twijfelachtig of er tusschen Nederland en die Republiek een uitleveriogsver- drag bestaat, waardoor hunne arrestatie kan worden mogelijk gemaakt. Iemand wachtte dezer dagen een han delsvriend, die hem zijne aankomst geseind had, aan 't Haagsche station op. Nauwelijks was de reiziger uit den trein gestapt, of de wachtende voegde hem na de eerste begroeting toe: „Nu, waar zijn nude vrouw en kinderen?" Zeer verwonderd over die vraag, daar de handelaar niet gewoon was op zijne handelsreizen zijce vrouw, laat staan zijne kinderen, mede te nemen, steeg diens verbazing ten top toen de ander hem zijn draadbericht voorhield, waarin in plaats zooals hij geschreven had: „ik kom heden, vijf uren vijf en twintig" te lezen stond: „ik kom heden vijf uren, wijf en kinderen." Door den waterschout teScheveningen is proces-verbaal opgemaakt ter zake van desertie tegen een matroos van eene Scbeveniogsche schuit, die van Vlaardingen moest vertrekken. De eerste prijs bij de te Haarlem ge houden verlotiog van paarden, rijtuigen enz. (een landauer met twee paarden) is ten deel gevallen aan een beurtschipper te dier stede. Eene Amsterdamsche vrouw, die het met haren echtvriend niet bijzonder goed kon vinden, was dezer dagen weder naar haars vaders huis op de Vondelkade gegaan en had daar haar intrek genomen. Dit beviel haar man volstrekt niet on gisteravond kwam hij haar opeischen. Hij kreeg daarbij met den schoonvader hevige woorden en eindigde met do ruiten in te slaan, waarop hij met half afgesneden pols naar hot gasthuis ver voerd werd. Het nest fraaie jonge leeuwen in de diergaarde te Amsterdam, op 8 Juni des vorigen jaars geboren, is, naar het „Hbl." bericht, thans in eigen dom overgegaan aan de Rotterdamsche diergaarde. Het viertal is aldaar in welstand aangekomen. Artis" is door aankoop weder in het bezit gekomen van een prachtigen Indiscben tapir. Een treurig ongeval heeft onder de gemeente Elburg plaats gehad. De voerman G. W., die een voer gras wilde gaan maaien, raakte evoD buiten de stad met kar cn paard op hol, waardoor hij, bij het springen van de kar, met zijn eenen pols in de zeis viel en zulk eene diepe en gevaarlijke wonde bekwam dat de hulp van drie doctoren is ingeroepen geworden. Ook aan het hoofd bekwam hij eenige lichte wonden, terwijl een ander persoon, die met hem op de kar zat, zich aan don arm be zeerde. Dg toestand van W. was gisteren echter bevredigend. Het hof te 's - Hertogenbosch heeft gisteren uitspraak gedaan in den bekenden diefstal aan het postkantoor te Breda. De drie beklaagden zijn aan den hun ten laste gelegden diefstal schuldig verklaard en veroordeeldMoors tot 8 jaren, Bal- lentijn tot 7 jaren en Van Hal tot 5 jaren ge vangenisstraf. Van de uit zee komende stoomboot „Meppel I", kapitein Jan Oorver Otteo, werd Zaterdag-middag het sein gegeven dat een of meer der voor Genemuiden bestemde passagiers op stroom verlangden te worden van boord gehaald. Daartoe begaf zich de veerknecht met een der roeibooten van wal en, na het touw aan een der matrozen te hebben overhandigd, sleepto de roeiboot laDgs de zeeboot, terwijl de vijf voor Genemuiden bestemde passagiers zouden worden overgenomen. Toen de vierde passagier nauwelijks aan boord der veerboot was gelaten, werd de machine der stoomboot weer in werking gebracht, waardoor zulk eene sterke zuiging langs die boot ontstond dat do roeiboot aan de achterzijde moest onder water loopen, en dit werkelijk ook deed, met het gevolg dat de veer knecht en de vier overgenomen passagiers in hot water geraakten en stellig zouden verdronken zijn, indien zij Diet door eenige juist aan het veerhoofd liggende schippers, die, het ODgeval bemerkende, dadelijk met kuune roeibooten ter hulp kwamen, waren gered geworden. De vijfde passagier, die zich reeds in de roeiboot wilde begeven, viel mede in het water, doch redde zich zelf door zich aan een ijzeren staDg achter aan de stoomboot bij de schroef vast te grijpeD, van welke gevaarlijke plaats hij spoedig opgenomen werd. Volgens de bedoelde schippers werd van do stoomboot geene enkele poging tot reddiDg aangewend. Naar de „Zw. Crt." verneemt, is te dezer zake proces-verbaal opgemaakt. De weduwe van den vermoorden nacht waker v. P. te Bergen-op-Zoom krijgt tot 1 Jan. a. s. het salaris van haren man uitbetaald, terwijl, zoo noodig, voor het volgende dienstjaar voor eene lijf rente zal worden gezorgd. Men deelt aan de „H. Crt." het volgend e mede: De heer T. C. Van de Stadt, wonende bij Breda, op den Terheydschen weg, heeft een toestel uitgevonden, de aandacht van geneeskundigen waar dig, nameljjk een „lijken-controleur", welke strekt tot het onderzoeken van personen, van wio men ver moedt dat ze schijndood zijn, hetzij in gevallen van epidemie, bij drenkelingen enz. De toestel gelijkt op een horloge, doch beeft in plaats van wijzers slechts een rood kruis. Blijft dit kruis, na plaatsing van den toestel op den mond van den patient rood, dan is deze schijadood; wordt het blauw, dan is de dood werkelijk ingetreden. Eenige geneeskundigen moeten den toestel met gunstig gevolg beproefd hebben. Deze week zal er eene proefneming in het militair hospitaal te Breda mede plaats hebben. De jongen, die jl. Zondag bij de ont sporing van den stoomtram nabij Haastrecht gewond werd, zal naar alle waarschijnlijkheid zijn arm be houden. De arm is wel hevig gekneusd, d ich niet zoo gevaarlijk, als men eerst wel dacht. Den ge- heeleD avond en nacht zijn er eenige werklieden bezig geweest om de locomotief en den waggon van de baan te krijgen. Maandag des morgens te zes uren was men gereed. De romp van de loco motief is erg beschadigd, doch de machine was goed in orde, zoodat men even over zessen weer naar Gouda stoomde. De dienst is van dien tijd af weer geregeld voortgezet. De slaap waggons uit Parijs mogen ons land met het oog op de cholera Diet meer binnenkomen. De reizigers moeten te Antwerpen van waggon verandoren. Een zeeman, die van een groote reis in ziju woonplaats Hamborg terugkeerde, spoedde zich naar zijn woning om vrouw en kind na een zoo laDge scheiding aan het hart te drukken. Hoe groot wa3 echter zijn teleurstelling toen hij het gezellige huisje, waar hij zoolang hij gohuwd was gewoond had, door een ander huisgezin be trokken vond. Men vertelde hem dat omstreeks een half jaar geleden de vrouw door een hevige ziekte werd aangetast, die haar ten grave sleepte. Men begroef haar en het driejarig kind, dat zoogoed als ouder loos achterbleef, werd in een weesbuis opgenomen. Men stelle zich de smart van den zeeman voor toen hem deze treurige geschiedenis zoo zonder eenige voorbereiding verteld werd. Met een traan in het oog ging hij weg en be zocht dadelijk zijn kind. Toen ging hij naar het kerkhof en vertoefde goruimen tijd op de plaats waar men zijn dierbare vrouw had nedergelegd. Het was den mau echter onmogelijk zooveel smart te dragen. Het leven had voor hom alle waarde verloren en toen niemand hem zag, stiet hij zich een mes in de borst. Stervende vond men bera en nog vóórdat hij naar het gasthuis was gebracht, had bij reeds opgebonden te leven. Zekere miss Beckwith stelt zioh voor, in de tweede week van Augustus een poging te doen om het kanaal vau Dover naar Calais over to zwemmen. Bij Sinaja, waar het zomerverblijf van den koning van Rumonië is gelegen, is de spoorwegbrug door do rijzing van het water inge stort zoodat het verkeer is gestremd op den Rumeenscoen staatsspoorweg. BUITENLAND. tëVüjaAorïS il ia oeno gistermorgen gehouden vergadering van do ropublikeinscho en democratische groepen deod de minister president Ferry rcededeeliog van den tegenwoordigen stand der grondwetsherziening. Op zijn verzoek gaf de meerderheid daarop to kennen, dat zij geneigd was art. 8 te laten vallen; maar dat zij geeuo beslissing wenschte te nemen vóór het votum van den Senaat bekend was. Na alle artikelen van dat ontwerp der grondwets herziening te hebben goedgekeurd, heeft de Senaat in den loop van den dag het ontwerp in zijn ge heel met 111 tegen 65 stemmen aangenomen, zoo dat het nu niet meor art. 8 (de finantiëele bevoegd heid van den Senaat) omvat. In de couloirs van de Kamer der Afgevaar digden werd gisteren verzekerd dat de commissie-, belast met het onderzoek van het ontwerp op don scrutin de liste, eenparig ter gunste van dat voor stel gestemd is. Er is te Parijs eooe samenkomst van anar chisten gehouden naar aanleiding van den oploop bij bet Continentaal-Hotel op 14 dezer. Het hoofd doel was om te protesteeren tegen hot denkbeeld van „vaderland" en „vaderlandsliefde." Zoolang er despotisme heerschte, mocht er van vaderland geen sprake zijn, beweerde men; van „revanche" tegen over Duitschland wilde men niet hooren, wel van revanche voor 1789, 1848 en 1871. NV ij weten nog niet onder welke vlag", zeide zekere burger Duprat, „»n 1789 diende de kop van Foulon, op eme piek gestoken, voor vlag; nu zal misschien het hoofd van Jules Forry kunnen dienen, die ons

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2