daarvan een onderzoek ingesteld en de bewoners van het brandende perceel een verhoor heeft doen ondergaan, waarvan door dien ambtenaar proces verbaal is opgemaakt. De benedenbewoners, bestaande nit man, vrouw en zoon, hadden zich reeds ter ruste begeven, ter wijl de bovenbewoners, zijnde man, vrouw, moeder en twee kinderen, de kermis waren opgegaan, doch de man was met zijne vrouw kort vóór het uit breken van den brand tehuis gekomen; zij zouden jaïst toen de brand begon de woning weder verlaten. Op de paardenmarkt te Voorschoten waren ruim 700 stuks aan de lijn gebracht. Voor luxe-paarden werd besteed van 600 tot 750; voor werkpaarden van ƒ150 tot ƒ200. De handel was vrij levendig. Er waren veel buitenlandsche koop lieden aanwezig. Vanwege de „Pomologi sche vereeni- ging:' en de vereeniging „Plantenbeurs" is te Bos koop gedurende vier dagen eeue tentoonstelling van afgesneden rozenbloomen gehouden, die in allen deele zeer goed geslaagd is. Er waren meer dan 300 soorten vertegenwoordigd, en do iuzending was zoo overvloedig, dat duizenden bloemen niet ge bruikt konden worden. Onder do var. rozenbloeraen samengestelde figuren trok een rozenblad in het bijzonder de aandacht. De tentoonstelling werd druk bezocht, ofschoon het weer niet altijd even gun stig was. Op Maandag 4 en Dinsdag 5 Augustus a. 8. zal in het Malieveld te VHage een groote cricket-wedstrijd plaats hebben tusschen de „Tun- bridge rovers" uit Engeland en de Haagsche cricket-club. Het publiek zal in de gelegenheid worden gesteld den wedstrijd bij te wonen. Van oen goederentrein, komende van Rotterdam, is op korten afstand van Delft de kop- pelschroef van een der wagens gebroken, waardoor 13 goederenwagens in volle vaart terugliepen tot aan het Kruithuis, waar zij tot staan kwamendoor tijdig genomen maatregelen van den stationschef, werden de wagens op een anderen wissel gebracht en zoodoende ongelukken voorkomen. Eene gehuwde vrouw te Delft, die vroeger tot drie en twee jaren gevangenisstraf werd veroordeeld, telkens wegens diefstal in dienstbaar heid, maakte zich dezer dagen opnieuw schuldig aan diefstal van vier rijksdaalders ten nadeele van eene koopvrouw in groenteD. Bij de gisteren gehouden groote paardenverlotiüg te Haarlem zijn de 22 hoogste prijzen in volgorde getrokken door de Nos. 14416, 4972, 20762, 9253, 8242, 11315, 18857, 7364, 12661, 16771, 5283, 21830, 2817, 7556 12451, 7453, 2437, 17798, 23302, 19677, 13572 en 3913. Een huzaar van het oscadron te Am sterdam bekwam bij het beslaan van een paard eene ernstige wond aan het hoofd doordien het paard, dat hij vasthield, zich losrukte en opsprong, waardoor de beide voorbeonen van het paard op het hoofd van den huzaar terecht kwamen. Onmid dellijk naar het hospitaal vervoerd, werd den man dadelijk geneeskundige hulp verleend. Naar men verneemt, is de wond niet gevaarlijk. Iemand, die veel haast scheen te hebben, wilde aldaar gistermiddag spoedig van de Westerkade naar de Lijnbaangracht komen. Daar er echter op dat punt ongelukkigerwijze geen brug te vinden was, nam bij het kloekmoedige, doch wel eenigszins roekelooze besluit de gracht over te zwemmen, wolk plan hij vlug en netjes ten uitvoer bracht Met een nat pak en onder het gelach der omstanders ging bij daarna heel bedaard verder. De boerenplaats Kroondijk, te Scho- tcruiterdijken, bij Lemmer, is ZoDdag-avond totaal afgebrand. Vier varkens zijn in de vlammen omge komen. De boerenplaats Ogtrop te Oosterzee (Lem- sterland) onderging gisteren een soortgelijk lot. Beide branden zijD, naar men meldt, ontstaan door hooibroeiing. Bij een concert der BerlijnscheSym- phonie-kapel in de opeu lucht, begon het te onweren, juist toen Beethoven's Symphonie Pastorale werd uit gevoerd, waarin zooals men weet ook een onweder wordt geschilderd. Kunst en natuur schenen nu met elkander te wedijveren en het publiek had gelegenheid om de schoonheden van Beethovens bymne aan de natuur onder zeker zeldzaam voer komende omstandigheden te bewonderen. Toch werd ook hier de kunst door do natuur overtroffen, want toen in de toonschepping het onweder reeds weder in heftigheid afoam, sloeg de bliksem in de nabij heid in en volgde er zulk een vervaarlijke slag dat het publiek hevig ontsteld in de zaal vluchtte en voor den plasregen ging schuilen, terwijl daarbuiten het orkest juist met de laatste afdeeling „vroolijke en dankbare gevoelens na het onweder" een aan vang maakte. In de kerk te Taranowska zou een huwelijk voltrokken worden. De bruid stond voor het altaar, do bruidegom naast haar. Toen de pope de gewone vraag deednoemt gij deze jonge dcchter tot vrouw aan, antwoordde de bruidegom luidde: neen. De bruid verwijderde zich; op hetzelfde oogen- blik kwam een ander meisje in hare plaats staan, en daarmee ging de huwelijksvoltrekking voort. Toen het jonge paar do kerk verliet, verlangden de verwanten der verloochende bruid 10 roebels rouwkoop. De jonge man gaf die, en terwijl de jonggehuwden gelukkkig gestemd huiswaarts gingeD, verteerden de eerste bruid en hare betrekkingen gemoedelijk het aflosgeld in de naaste herberg. Bij een hevig onweer is de bliksem geslagen in eene R.-K. kerk te Saint-Hadelin, juist toen de eerste morgeudienst een aaDvaDg had ge nomen. De bliksem zocht zijn weg door de hoofd deur en verwonde vijf personen, die zich daar be vonden. Twee knapen, die op bet altaar stonden, werden mede getroffen en waren onmiddellijk dood. Een derde werd zwaar gewond. Bovendien werd zekere heer Lejeune aan den arm getroffen, welk lichaamsdeel na het ongeluk geheel onbruikbaar is geworden. Men kan zich voorstellen hoo groot de schrik en ontsteltenis bij de vele kerkbezoekers waren. De meesten verlieten dan ook het gebouw en de dienst word onmiddellijk gestaakt. Te Par ij 8 is zekere Menier tot twee jaar gevangenisstraf en eene boete van 500 fr. veroordeeld, omdat hij met zekeren Allomand eene Maatschappij op sandeelen had gesticht met een kapitaal van 400,000 fr., zoo het heette om de Sahara door raiddel van artesische putten en kunst matige oases vruchtbaar te maken, maar metter daad de gestorte gelden der inschrijvers tot hun eigen bate opstekende: eene tweede „port „Breton"* zaak, zooals mon ziet. Aliemand, die voortvluchtig is, werd tot vijf jaar gevangenis en 1000 fr. boeto veroordeeld. In een dorp bij Ween en aan den Noorder-spoorwog werd oen vreeselijk verminkt lijk gevonden. Drie personen werden gearresteerdmen verdenkt ben van dei» man in een trein te hebben vermoord en het lijk op do rails te hebben geworpeD. In een der waggons van den nacht- mailtroin van Parijs Daar Belfast vond men het lijk van den linnenfabrikant Moneyper.ny nit Portsdown de hersenpan was verbrijzeld. Of men met een misdrijf of met zelfmoord te doe:i heeft, is niet bekend. Nabij Eschlikon, oen dorp in Zw its er- land, is onlangs de bliksem in een in gang zijn- den spoortrein geslagen. Do reizigers voelden een schok, doch kregen geen letsel. Do trein vervolgde ongehinderd zijnen weg. Bij oen aan het naaste station ingesteld onderzoek bleek dat de lantaarns van de locomotief verbogen waren, terwijl overi gens geene schade geleden was. In Wisconsin, Minnesota on Kansas hebben hevige wervelstormen gewoed, waardoor groote schade werd aangericht on 12 personen omkwamen en 16 gekwetst werden, door instor tende huizen of den bliksem getroffen. Een hevïgo brand woedde bij Madrid iu eene groote houtwerf. De vlammen tastten ook eene aangrenzende petroleumbergplaats aan on 12,000 liters petroleum werden vernield. Door een brand in een huis te Lee kwam een Italiaan, die op eene derde verdieping woondo, in de vlammou om. Twee andereu sprongen uit het raam en redden aldus hun leveD. Hot dorp Kattend or f in Karin thië is geheel door braud vernield. Eene stoomboot heeftop deWolga, nabij het dorp Barmen ten gevolge van een hevigen storm schipbreuk geleden; 20 personen zijn daarbij om gekomen. De ware zelfmoord er.aar. - Een man had de uiteinden van een touw, dat onder zijne armen doorliep, aan een boomtak vastgemaakt en hing op die wijze eenige voeten van den grond te bengelen. „Wat voer jo toch uit?" vroeg een vrieöd, die voorbijkwam. „Ik hob mij opgehangen, omdat ik het land aan mijne vrouw heb." „Maar op die wijze hangt men zich niet op; men moet den strik ora den hals doen." „Dat heb ik al geprobeerd", zeide de andere, „maar dan kan ik geeu adem halen." BUITENLAND. XTTOMI l£ ryk. De Senaat heeft gisteren de nieuwe suikerwet aangenomen, in den door de Kamer vast,;, es telden vorm. In de couloirs der Kamer van Afgevu irdigden werd verzekerd dat de commissie voor de grond wetsherziening wel bijeenkwam, maar zonder te beraadslagen weer uiteenging, omdat zij ich van het onderzoek van elk ontwerp van dien _ard ont heven acht. De Democratische Unie verwerpt het aa geboden ontwerp der grond wetsherziening, maar meent dat het noodig is het Congre3 bijeen te roepe omdat de Senaat verklaard heeft dat aanleiding tot her ziening bestaat. De Repubfikeinsche Unie helt naar een besluit in gelijken geest over ea zou heden met 'e Demo cratische Unie bijeenkomen, om den heer Ju es Ferry te liooren. De radicale en de uiterste linkerzijden zijn een stemmig in het verwerpen van het voorstel der grondwetsherziening als inconstitutionneel, voor zooveel de finantiësle prerogatieven der Kamers betreft. Nog werd in de couloirs verzekerd, dat, indien de Democratische en Repub'ikeinsche Unies het heden eens werden, de heer Jules Ferry van liet besluit, door de verschillende groepen der Kamer genomen, mededeelïng zou doen aan den Senaat, en daarna aan do Kamer zal konnis geven van het besluit, door den Senaat genomen. De Kamer heeft 600,000 fr. toeges aan voor de internationale tentoonstelling te Antwerpen. Grooit-BritaMuië. De Conferentie hield gisternamiddag weder zitting in het departement van buitenlandsche zaken. De gedelegeerden en de fioantiëele raadgevers waren allen aanwezig. De gedelegeerden gebruikten den lunch met lord Granville. Gladstone is dien dag van zijn landgoed te Londen teruggekeerd en had een onderhoud met lord Gran ville, vóór deze zich naar de zitting begaf, welke drie uren duurde. Naar men verneemt, is daarin het verschil van gevoelen tusschen Engeland en Frankrijk bijzonder uitgekomen. Toch wordt in sommige kringen als mogelijk aangenomen, dat Frankrijk zijDo eischen wijzigt, om aldus uit den tegenwoordigen onhoad- baren toestand te geraken. Ia de 7s avonds door het Lagerhuis gehouden zit ting verklaarde de heer Gladstone dat in de bijeen komst der Conferentie een belangrijk puut was op gekomen, waarover de .gevolmachtigden hunne regeeringen wenschten te raadplegen. Hij hoopte dat do antwoorden zouden ontvangen worden vóór de korte zitting, welke heden door de Conferentie is belegd. Telearrasumesj. PLYMOUTH, 28 Juli. De heer Stanley is heden avond hier aangekomen, aan boord vao de „Kinsembo." PLYMOUTH, 29 Juli. Stanley, gisteren aan boord van do „Kinsembo" alhier gearriveerd, zegt dat hij, toen hij den Congo verliet, zeer lijdende was aan bronchitis. Zjjne gezondheid is thans hersteld. Hij laat zich roet opgewondenheid uit over d© gunstige vooruitzichten van den handel in de land streken der omgeving vau den Congo. Over generaal Gordon sprekende, gaf hij als zijne meening te kenneD dat de generaal zich uit Khartoem naar Zanzibar of naar den Congo zou kunnen terugtrekken. Hjj achtte het zenden van eene groote aanzienlijke Engelsche krijgsmacht ora Gordon te helpen zeer gevaarlijk, daar deze hoogst waarschijnlijk zware verliezen zon lijden ton gevolge van hot klimaat en zeer veel geld zou kosten. Stanley is vóór het loslaten van het Congo- tractaat, d. w. z. vóór de afschaffing van den slavenhandel. Hij meent ook dat het schadelijk zou zijn voor de belangen van Engeland als het Jar.d in handen der Portugeezen bleef. Stanley werd bii zijne ontvangst met geestdrift begroet. PARIJS, 29 Juli. Te Toulon kwamen gisteren 17 sterfgevallen aan cholera voor, to Marseille 23 en te Arles 6. SINGAPORE, 29 Juli. Een agent van den gou verneur te Singapore is naar den radjah van Tenom gezonden om met hem te onderbandelen over de bevrijding van de bemanning der „Nisero." De agent is gisteren naar Atjoh vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2