LEIDSCH DAGBLAD. K\ 7409. Woensdag 30 Juli. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT: f*or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officïëele Kern .isgeving'ei). Kosteloozc vaccinatie en revacclnntie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maa den Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat lot kostcloov.e vaccinatie en revac- cinatie oor onvermogenden op Woensdag van elke week, des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt op Woeusdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. 29 Juli. Hedenmiddag ontvingen we per Engelsche mail, via Brindisi, de Indische bladeD van 16 tot en met 21 Jur; Wij vernemen dat het beeld van den uit Leidon- beleg beroemd geworden burgemeester Pieter Adriaan-zoon "Van der Werf binnen eenige dagen op het voetstuk, dat reeds geruimen tijd op enkele beeldh' iwversieringen en het stellen van bet plateau nu gereed is, zal worden geplaatst. Bij de Synode is door don heer Bruna inge diend *n voorstel tot intrekking van art. 8 van het reglement op het godsdienstonderwijs, dat aan candidaton tot den II. Dienst en aan geordendo leeraren buiten vaste bediening verbiedt van hunne bovoog ->eid tot bet geven van godsdienstonderwijs anders dan met toestemming van den kerkeraad gebrui te maken. Uit «ie reeds medegedeelde drietallen werden be noemd ot predikant-lid van de Synodale Commissie de hei A. G. Jans, en tot ouderling-lid dr. J. J. Prins. Tot benoeming van hunne 6ecundi zal men overgaan, wanneer het bericht van prof. Prins zal zijn ii gekomen of hij het lidmaatschap zich laat welgevallen. Dc heer Jans heeft het aangenomen. Tot opheffing van den strijd, hierin bestaande dat thans voor de benoeming van een lid van den Hoogen Raad, van een rechter of kantonrechter, eene aanbeveling vereischt wordt, terwijl bij de gerechtshoven de leden worden benoemd zonder zoodanige aanbeveling, heeft de minister van justitie in een aanvullingsontwerp van de wet op de rechter lijke organisatie aan de Tweede Kamer voorgesteld de aanbevelingen voor de Hoven weder in te voeren} De Koning-Groothertog heeft den kolonel Hojel, adjudant van wijleo den Prins van Oranje, bevorderd tot commandeur in do orde van de Eikekroon. To Haarlem is door het bestuur van het lokale comité aldaar der „Unie, eene school met den Bijbel", aaubesteed het bouwen van eene school voor 256 kinderen met onderwijzers woning, op een terrein aan de Aothoniestraat. Ingekomen waren 19 biljetten. De laagste inschrijver was do heer J. Verkoren, aannemer te Voorschoten, voor ƒ16,441. Naar wij vernemen, is de commissie tot instand houding van het Rotterdamsch Tooneelgezelschap er toch nog in geslaagd een directeur voor de maatschappij te vinden en is de vergadering, op heden bepaald frot liquidatie der vennootschap, ver daagd tot a. 8. Donderdag, ten einde alsdan de benoeming van den directeur - zijn naam kunnen wij heden nog niet melden - aan de goedkeuring der aandeelhouders te onderwerpen. (R.Nbl) Volgens bericht aan het „H. Dbl." zou als zoo danig roeds benoemd zijn de heer Alexander Faassen. Prof. dr. Gunning te Amsterdam zal optreden als voorzitter der commissie, die belast is met het onderzoek der suiker. De keizer van Oostenrijk heeft benoemd tot ridder van de Frans-Jozef-orde don heer J. C. Van de Poll, haven- en dokmeester te Amsterdam. Aan het „Utr. Dbl." wordt medegedeeld dat de minister van waterstaat het stellige voornemen Deze Courant wordt rkge'ijfe, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. heeft do belangen der Nederlandsche inzenders op de wereldtentoonstelling, welke in het volgende jaar to Antwerpen zal gehouden worden, van Regee- ringswege te doen behartigen. Alleen is nog Diet bepaald of dit zal geschieden door eene commissie of door een commissaris. In dit laatste geval zou tevens iemand, te Antwerpen woonachtig, benoemd worden tot secretaris. Tevens ligt het in de be doeling van den minister, om de Tweede Kamer een crediet te vragen, ten einde de Nederlandsche inzonders eenigermate te gomoet te komen in de kosten voor plaatsruimte. Door wijlen mevrouw de wed. C. Van Wijn- gaardeu is aan de Vereeniging tot opnemiDg en opvoeding van verwaarloosde weezen to Neerbosch en Nijmegen hare nalatenschap vermaakt, onder aftrek van eenige legaten, welke nalatenschap on geveer 16,000 bedraagt. Het programma is verschenen der tentoon stellingen te Valkenburg, prov. Limburg, van vee op den 9den September, en van land- en tuinbouw producten, boter en al wat mot zuivelbereiding in verband staat, machinerieën, pluimgedierte enz. enz., op 7, 8 en 9 September. Het „Vad." verneemt dat door de heeren Mijnssen eu Co., ia vereonigicg met don heer Geo. Vian, fabrikant van dynamiet te Parijs, aanvraag is gedaan bij het gemeentebestuur van Tessel om vergunning tot oprichting van eene dynamietfabriek in den polder Eierland. De terreinen en de gebouwen van de aan staande Internationale Landbouwtentoonstelling te Amsterdam vorkrijgen van dug tot dag een gezel liger aanzien. Eon groot deel van de stallingen zijn reeds „ODder zeil'', d. w. z. onder dak gebracht. Het comité heeft wederom moeten besluiten tot het bijbouwen van een paar paardenstallen. In hot koloniaal gebouw, waar de zuivel- en landbouwproducten zullen geëxposeerd worden, zal eene „kaaskamer" worden ingericht. Aan een loket kan men dan tegen matigen prijs een bon krijgen, die recht geeft tot proeven van die kaassoort welke men zal verkiezen. Ten einde deproefgelegenheid zoo uitgebreid mogelijk te maken, worden van alle kaassoorten ter tentoonstelling aan wezig en waarvan de inzenders dit wenschen, mon sters in de kaaskamer opgelegd. Uit Canada wordt, volgens het „D. v. N.", een kaas iügezonden, die 800 kg. weegt. Een hartig brokje om te proeven! Op deze tentoonstelling zal o. a. ook een plant ter bezichtiging worden gesteld van buitengewone groeikracht. Gekweekt uit een aardappel van Amo- rikaanschen oorsprong, de „champion", heeft zij thaus reeds eene hoogte van 2.38 M. bereikt. Zij groeide op de pachthoeve van den heer AckermanD, aan de Lupkermeer, gem. Sloten, tegenover het stoomgemaal „de Lynden." Uit Engeland wordt aan het „Hbl." bericht dat sedert het laatste schrijven van lord Gran ville in het derde „Blauwe Boek" opgenomen (dd. 19 Juli aan den gezant Stuart) tusschen de Nederland sche en Britsche rogeeringen nog onderhandelingen zijn gevoerd over de instructie, voor de gemeen schappelijke handeling naar Indië te zenden. De onderhandelingen zijn in het eind der vorige week tot een einde gebracht en er is alle reden om aan te nemen dat volkomen overeenstemming is bereikt en dat daarbij de souvereine rechten van Nederland tegenover Atjeh met nauwgezetheid zijn gehandhaafd. Lord E. Fitz-Maurice heeft gisteren in het Britsche Parlement medegedeeld dat gelijkluidende instruc- tiën in do zaak der „Nisero" door de Engelsche en Nederlandsche regeeringen vastgesteld en per tele gram naar hare vertegenwoordigers in Aljeh gezonden zyn. De handeling, waartegen de plaatselijke ambte PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.C5. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iucassM- rpn tmifen de si ad wordt /"O.iO berekend. naren zich hadden verklaard, betrof Diet het tegen woordig plan, dat zich het gemeenschappelijk optreden van beide mogendheden ten doel stelt, indien de radja van Tenom mocht weigeren de bemanning der „Nisero" in vrijheid te stellen. Het Kon. Besluit, waarbij het maximum van het over te maken bedrag por telegraphischen postwissel van 2500 op 500 is gebracht, schijnt, volgens het „H. Dbl.", in verband te staan met een administratieven maatregel, genomen ten opzichte der gewone postwissels, ten einde fraude, zooals onlaDgs door den voortvluchtigen postdirecteur Pieter is gepleegd, voor het vervolg onmogelijk te maken. Bij gewone postwissels een bedrag van ƒ500 te boven gaande, is het kantoor van afzending voortaan verplicht om den wissel vergezeld van het uit te betalen bedrag aan het kantoor van be stemming tce te zenden. Deurwaarders-districten bij 's Rijks directe belastingen zijn vacant te Sittard (jaarwedde 800) en te Modemblik (jaarwedde 550.) Ingevolge machtiging des Konings bij besluit van 25 Juli jl wordt de kapitein-luitenant ter zee G. J. Buyskes, belast mot het bevel over Zr. Als. schroef8toomschip „Suriname" en de zeomacht ge- stationneerd te Paramaribo, eervol van het door hom gevoerde bevel ontheven met den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den kapt.-luit. ter zee L. M. L De Haan, en dat bevel opgedragen nan laatstgenoemden hoofdofficier, met den dag volgende op dien van zijne aankomst te Paramaribo. Het stoomschip „Prins van OraDje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Napels en vertrok denzelfden dag; de „Koning Willem Hl" arriveerde heden van Amsterdam te Batavia. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 31 Juli en die van marine op 1 Augustus a. 8. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ridders in de orde van den Ned. Leeuwden majoor II. Beijerman, van den giooten staf, adjudant van wijlen den Prins van Oranje; de heeren F. M. De Vries Yan Heyst, burgemeester van Delfr, dr. H. J. Vinkhuyzen en dr. G. J. Van Wieringhen Borski, beiden te 's-Gra- venbage; - aan dr. F. A. Brnwier, geboren telch- tegem, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzon dering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome; - mr. F. G. Canneman, te Arnhem, met ingang van 7 Augustus a. s. benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Doesburg- met ingang van 1 Ang. a. s. met het gezondheidsonderzoek van schepen, voor den tijd van drie maanden, voor IJmuideo, belast W. T. Philip8en, off. van gez. der lste kl; - den majoor der genie van hot leger in Ned.-Indië A. C. De Bloeme, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus a. 8., eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; - met 1 Sept. a. 8.: lo. de adBp.-ingenieurs bij de marine H. M. Van Andel en J. S. Van Veen bevorderd tot ingenieurs 2de kl., onder bepaling dat zij worden overgeplaatst van Amsterdam, de eerste naar Wil lemsoord en de laatstgenoemde naar Hellevoetsluis 2o. overgeplaatst de ingenieurs lste kl. P. I. Tark van Hellevoetsluis naar Willemsoord en G. Turk van WiHemsoord naar Amsterdam. Gemengd Nieuws. In verband met den in den nacht van Zaterdag op Zondag alhier plaats gehad hebbenden brand kan nog worden meegedeeld dat de com missaris van politie onmiddellijk na het uitbreken

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1