behoorendo aan den landbouwer Bouwknecht, een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend gebleven, niettegenstaande oen ingesteld onderzoek. G. De J. te Hilversum, die onlangs een agent van politie te lijf ging met het bputen been zijns vaders, is veroordeeld tot 4 maanden cel straf en in de kosten. Te Zwartsluis heeft zich een geval van pokken voorgedaan, en wel bij een schippers knecht, die uit Leiden was gekomen. De groote jaarlijksche schietwedstrijd der Nederlandsche jachtvereeoiging „Nimrod" zal, naar de „Ned. Sport" meldt, op 14 September a. s. in de nabijheid van Haarlem gehouden worden. Ter hoogte van Diepe 11 daal onder Arn hem is Zaterdag op den uit Utrecht komenden trein geschoten. De kogel maakte een gat in oene met reizigers gevulde 2de-klasse-coupé. De in het huis van arrest te Breda op genomen stalhouder J. uit Bergen-op Zoom heeft voor den rechter van instructie bekend, den moord aanslag gepleegd te hebben op den nachtwaker Van Pol aldaar. In tegenwoordigheid van het lijk heett hij eerst de misdaad ontkend. In het Gesticht van Liefdadigheid, te Yechel, waar zich de typhus openbaarde, zijn tot dusver 6 kloosterzusters aan de ziekte bezweken, terwijl nog een 10-tal lijdende is. Gelukkig zijn in de laatste dagen geen nieuwe gevallen voorgekomen. De stoomtram, die gistermiddag om één uur van Oudewater vertrok, is tusschen Heken dorp en Haastrecht ontspoord. De oorzaak is onbe kend. De jongen, die altijd bij den machinist op de locomotief staat, beeft zich erg bezeerd, zoodat hij naar alle waarschijnlijkheid één zijner armen zal moeten verliezen. De locomotief lag omgekeerd op de rails en de wagen was tot op een akker bo- zijden de baan geloopen. Over Londen werd Zaterdag eene partij van 93 stuks Noord-Hollandsch en Friesch vee verscheept, bestemd naar Nieuw-York en aan gekocht tot veredeling van den veestapel in de Yer. Staten van Amerika. Als eene groote bijzondorheid ver- diont vermolding, zegt de „Bred. Crt.", dat de heer P. te Breda Maandag jl. per telegram uit Soerabaia mededeeling ontving dat een zijner zoons van 2den luitenant der genie bij hot O.-I. leger, bevorderd was tot lsten luitenant; een tweede, werkzaam bij de Staatsspoorwegen in Indië, in zijne betrekking verhoogd was; een derde, zijnde cadet aan de Kon. Mil. Acad., van het eerste tot bet tweede studie jaar was overgegaan, en een vierde geplaatst was als cadet aan genoemde Academie. Zulk een dag zal ongetwijfeld de familie niet licht uit het ge heugen gaan. Te Minnehaha, in Dakota (N.-A.), zijn, volgens een bericht uit Nieuw-York, gedurende een orkaan, welke groote schade aanrichtte, zeven per sonen omgekomen. Een te Odessa verschijnend blad weet te melden dat zich sedert eenigen tijd zee- roovers in de Zwarte Zee langs de kusten van Anatolië vertoond hebben. Zij hebben reeds eenige schepen geplunderd, waaronder twee, die met eene kostbare lading van Batoem naar Konstantinopel voeren. De zeeroovers bezitten snelvarende en goed gewapende schepen en maken zich van de handels schepen zonder moeite meester. Hunne nationaliteit is onbekend. Verleden Donderdag-avond was het lijk van eoDe te Parijs overleden Mme. Du Tillet in drie kisten, waarvan ééoe Icoden, in de kerk van Digny, kanton Sénonches, in eene zoogenaamde „chapelle arden te" geplaatst. Alvorens dien avond de kerk te sluiten had men alle kaarsen uitgebluscht, hetgeen niet verhinderde dat den volgenden ochtend vroeg rookwolkjes van het dak der kerk opstegen. Terstond werden de deuren geopend, maar dichte wolken rook en een afschuwelijke reuk deden ieder deinzen. Het bleek dat alles in volle vlam stond, zoodat zelfs van het lijk niets meer is gevonden dan een klein dee! van het hoofd en de voeten. Door de Parijsche politie z ij n drie beruchte dieven aangehouden, die verdacht werden van een oud rijk koopman, Olbert, in de Rue Madame, in November jl. te hebben vermoord. Een der dieven heeft bekend dat zij den ouden man met een zijden doek hebben geworgd. Een boer te Villeguers, Baugy(Cher), is door het hof van assises tor dood veroordeeld en zijne vrouw tot 20 jaren dwangarbeid wegens hot vermoorden van hunne 78-jarige moeder en schoonmoeder, om in het bezit van haar geld te komen. BUI XEIMLANÜ. Frankiifk. De Senaatscommissie voor het ontwerp der grond wetsherziening heeft besloten elk amendement te bestrijden, ten doel hebbende om art. 8 (over de bevoegdheid van den Senaat in finantiëele aange legenheden) in het ontwerp te herstellen. De minister van landbouw heeft bij den Kabi netsraad een voorstel ingediend, strekkende tot verhooging van het invoerrecht op ossen tot 25 fr., koeien en stieren 12, varkens 6, kalveren 4, schapen 3 franken. Te Arles schijnt de toestand zeer treurig te zijn. Een zeer groot deel der inwoners is gevlucht, waaronder zoovelö raadsleden dat de vergaderingen van den Raad geene besluiten kunnen nemen. De machine der waterleiding is onklaar geraakt, zoodat er gebrek aan water is ontstaan. De teraardebe stellingen, bij gebrek aan personeel zeer vertraagd, geschieden veelal door beschonkenen, de timmer lieden weigeren doodkisten te maken, de meeste slagers en bakkers hebben een goed heenkomen gezocht, geheele zwermen uitgehongerde katten dwalen door de straten. Voortdurend komen be richten van choleragevallen uit omliggende plaatsen. - Te Marseille en Toulon schijnt do sterfte aan cholera althans afnemende te zijn. België. Te Brussel zal weder eene verkiezing moeten plaats vinden. Een der acht liberale senatoren, die den 15den Juli in Brussel verkozen werden, de heer Piron Vanderton, is aan eene niorontsteking over leden. Binnen een maand zal zijn plaatsvervanger moeten gekozen worden. De Belgische minister van binnenlandsche zakeü, lidder De Moreau d'Andoy, zou, naar aan de „Kölnische Zeitung" gemeld wordt, wegeDs den onlangs geuiten onvoorzichtigen toost tegen Frankrijk, zijn ontslag moeten nemen. Het „Journal de Brnxel- les" spreekt dit heftig tegen en noemt hot een „boosaardig verzinsel." Thans bevat de „Gaulois". een dergelijk bericht, waarbij als de opvolger van den ridder de prins van Cararaan-Chimay genoemd wordt. Groot-Britaniiië. De „Observer" meent dat Engeland dezer dagen Duitschland heeft uitgenoodigd om zijn invloed te doen gelden, ten einde wijziging te brengen in de vijandige houding, door de Fransche vertegenwoor digers op de Conferentie tegenover het voorstel tot reductie der rente van de Egyptische schuld aan genomen. Duitschland zou echter hebben geweigerd, omdat eene inmenging van dien aard zou kunnen beschouwd worden als eene poging om pressie uit te oefenen, en als kwetsend zou kunnen worden opgenomen, terwijl Duitschland bij de quaestie geen bijzonder belang had en dus geene aanleiding om stappen te doen, die aan Frankrijk ergernis zouden kunnen geven. De te Manchester tegen het Hoogerhuis ge houden demonstratie werd door 80,000 personen bijgewoond. De heer Bright presideerde. Onder de aanwezigen bevond zich ook de minister van oorlog, lord Hartington, die mede protesteerde tegen de houding van het Hoogerhuis, maar eene agitatie om hervorming van dit lichaam te verkrijgen, op dit oogenblik ongeraden noemde. De heer Bright zeide dat het doel der vergade ring was, het Hoogerhuis te dwingen, de Reformbill in den herfst aan te nemen. Indien de lords bleven weigeren, zou het volk eischen dat eene onvader landlievende en aanmatigende oligarchie vernederd werd. Eene resolutie, waarin geprotesteerd werd tegen de houding van de lords en tegen het door hen uitgeoefende recht van veto, word met algemeene stemmen aangenomen. In de zalen van de hygiënische tentoonstelling te Londen werd Woensdag 11. een groot feest ge geven. De opbrengst was bestemd voor de Londen- sche hospitalen. In weerwil van den hoogen entree prijs van één pd. 6t. waren er meer dan 20,000 personen bijeen. Er waren eene schitterende ver lichting en fraaie muziek van acht kapellen. Er werd een fancy-fair gehouden, waaraan damee uit de hoogste standen deelnamen. Yoor een glas melk liet de gravin Dudley een shilling en de hertogin van Manchester voor oen glas suikerwater zelfs twee shillings betalen. Men mag het er voor houden, dat de opbrengst van het geheele feest nogal van be lang zal zijn geweest. Yolgens een telegram uit Alexandrië aan de „Times" zouden van het leger van Hicks-pacha, dat men geheel vernietigd waande, nog 400 man in leven zijn en door den Mahdi gevangen worden gehouden. Rusland* Kapitein Techewski en luitenant Kondratow te Warschau hebben zich doodgeschotenzij waren boezemvrienden van Bardowski. Men heeft compro- mitteerende stukken in hunne woningen gevonden. Er worden steeds meerdere personen wegens deel neming aan de ontdekte samenzwering gevangen genomen. Turkse. Aan de „Daily News" wordt gemeld dat het in de laatste tijden in den omtrek van Konstantinopel zeer onveilig is. Het dorp Tschekmekeny, nabij Scu tari en slechts 8 mijlen van Pera gelegen, is on langs door eene gewapende rooverbende aangevallen, tijdens de bevolking zich in de moskee bevond. De roovers drongen in de moskee binnen en beroofden de bezoekers van hunne kostbaarheden. Een paar dagen later werd een ander dorp, Bozkhali, even eens nabij de hoofdstad gelegen, door eene roover- bende aangevallen en uitgeplunderd. De pogingen om de roovers gevangen te nemen zijn mislukt. Telegrammen. MARSEILLE, 27 Juli. Sedert het laatste bericht zijn alhier 42 en te Toulon 17 personen aan de cholera overleden. LONDEN, 28 Juli. Men verzekert in officiëele kringen dat de Conferentie in hare zitting van heden hare toestemming zal geven tot eene kleine Engel- sche leening, ten einde de Egyptische schatkist voor het oogenblik te hulp te komen. PARIJS, 28 Juli. Te Marseille hadden in de laatste 24 uren 35 sterfgevallen aan cholera plaats, te Toulon 11 en te Aix 6. LEIDEN, 28 Juli. De verwachting voor morgen is: veranderlijk weer. Ter voldoening aan het bekende, ook in de Tweede Kamer behandelde bezwaar der Algemeene Rekenkamer, die geen genoegen neemt met quitan- tiën voor bedragen van meer dan f 10, ook al zijn die gesteld op gezegelde declaratiën, ten ware af zonderlijk zegelrecht is voldaan, heeft de minister van financiën het volgende bepaaldTot nader order moet voor de vol daan teekening op dergelijke decla ratiën een plakzegel van 5 cents gebezigd worden. Ten overvloede wordt opgemerkt dat, wanneer in eene ten behoeve van verschillende personen opgemaakte declaratie, ieders aandeel afzonderlijk is aangewezen, het quitantiezegel verschuldigd is voor elk zoodanig aandeel boven f 10. De controleurs behooren er op te letten dat de bovenstaande voorschriften reeds zijn toegepast op quitantiën der declaratiën, die bij den eerst volgenden maandstaat worden overgelegd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ten opzichte van het verzoek van de heeren K. N. Hengeveld qq. c. 8., om de Jan Dorrekenskade van den legger der wegen en voetpaden der gemeente Waddingsveen te roieeren, beslist, dat er geen ter men bestaan om aan der adressanten verzoek te voldoen. Door de politie te 's-Hage is aangehouden en overgebracht naar het huis van arrest, zekere klee dermaker II., wonende Rijswijksche straat, die ver schillende hem toevertrouwde kleedingstukken naar de bank van leening had gebracht en het geld verteerd. Niet minder aardig, met meer orde en voor talrijker toeschouwers dan voor eenige jaren ge leden, werden gisteren te Zandvoort aan het strand de wedrennen gehouden met poneys en ezels, ten aanschouwe van duizenden, zoo op de afgebakende plaatsen op de duinenrij, die zoo „gegarneerd" een allerliefst tafereel bood, niet 't minst uit zee gezien, 't Was een feestdag aan zee in den volsten zin des woords, met een sporadisch regenbuitje, daar de eigenlijke fiksche bui zoo beleefd was tot het slot te wachten. De aardige wedrennen boden als altijd genoeg stof tot uitbundige vroolijkheid. (H.) De uitslag van de twee laatste wedrennen te Bussum is als volgt: Dames-prijs. - Wedren op de vlakke baan voor paarden, bona-fide het eigendom van Nederlanders en bereden door Nederlandsche Gentlemen-Riders. Afstand 2400 meter. Gewicht 78 kilo. Winners in 1884, zoowel van een wedren op do vlakke baan als van een Steeple-Chase of Hurdle-race in Neder land of in het buitenland, dragen 2 kilo overwicht. Inleg f 25, forfeit f 10. Prijs een kunstvoorwerp,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2