N\ 7497. Maandag 28 Juli. A0. 1884. Tweede Blad. LEIDSCH DA GBLAD, PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Let den per 3 omndea1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommerse 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, mot uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.174 Grootere tellers naar plaatsruimte. Voor het lacaesee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofl&dëele Kennlafferliigei JACHT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van den lOden Juni 1884, n°. 65 Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 2Sslen Juli aanstaandeen dat mitsdien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbe drijven, vermeld in art. 15, litt. rf, en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofdwordende tevens her innerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's-Gravenhage, 14 Juni 1884. BUITENLAND. FrankrtilL In den Senaat trachtte de heer Ferry gisteren aan te toonen dat de grondwetsherziening niet licht vaardig is ondernomen. of bedacht is om bij de vorkiezingen invloed te oefenon, maar geëischt werd in de mandaten, aan 330 afgevaardigden gegeven. De uiterste linkerzijde der Kamer benoemde eene delegatie, welke zich zal begeven naar de door de cholera aangetaste of bedreigde streken. De heer Grévy, die aanvankelijk zijn vertrek naar de Jura had uitgesteld totdat de Kamers naar huis zouden zijn, is Donderdag-avond reeds per extra-trein naar Mont-sous-Vaudrey vertrokken en keert te Parijs terug als het Congres mocht bij eenkomen. In de algemeens vergadering van de Panama- Kanaalmaatschappij, te Parijs gehouden, heeft De Lesseps een zeer rooskleurig verslag uitgebracht en meegedeeld, dat de vaart in 1888 voor het verkeer zal kunnen worden geopend. Duitachland De Afrikaansche Vereeniging" heeft eene nieuwe expeditie uitgerust om een onderzoek in te stellen naar de gesteldheid van de zuidelijkste monding der Congo. De leider der expeditie zal de lste lui tenant Schulze zijn. De expeditie zal tegen het einde dezer maand uit Hamburg vertrekken. Do officieuze bladen hebben de mededeeling, dat de Duitsche regeering zioh onledig houdt met de voorbereiding van eene Staats-Brandverzekering maatschappij, tegengesproken. Het „Berl. Tag.", hetwelk het eerst op dit nieuwe plan de aandacht vestigde, meent dat deze tegenspraak ingegeven is door vrees voor een minder goeden indruk bij de kiezers. Hot feit is juist en de voorbereidende arbeid reeds ver gevorderd. De Staat zou echter ditmaal trachten zijne plannen te doen aansluiten bij de maat schappijen, in eenige provinciën en degrootcro steden reeds bestaande. Naar aanleiding van het raadselachtig bericht over het handhaven der persoonlijke unie tusschen Nederland en Luxemburg, wat ook iu de Luxem- burgsche bladen voorkomt en daar een door deD Koning-Groothertog onderteekend telegram tot grond slag schijnt te hebben, zegt het „Berliner Tago- blatt"; „Wij gelooven de stemming in Duïtschland juist terug te geven, wanneer wij beweren, dat men hier het liefet het voortbestaan zou zien van den band tusschen Nederland en Luxemburg." Bij de schietoefeningen, welke dezer dagen in do omstreken van Bromberg werden gehouden, is de luitenant-generaal De Radacke, die de oefe ningen leidde, gevaarlijk door een kogel gewond. België. In de memorie van toeliohting tot het voorstel om de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan te herstellen wordt eenvoudig verwezen naar de „redenen van nationaal belang", in 1872 door de toenmalige Regeering tegen een voorstel om die be trekkingen af te breken aangevoerd, en gezegd dat die redenen nog altijd van kracht zijn. Weinige dagen na de samenstelling van het tegenwoordige Kabinet, vervolgt de memorie, heeft de pauselijke kardinaal-staatssecretaris een officieuzen stap ge daan en de gevoelens uitgedrukt, welke de paus niet heeft opgehouden voor België te koesteren, en zijn verlangen om de diplomatieke betrekkingen weder aangeknoopt te zien. Wij hebben met machti ging des konings geantwoord, zoo luidt de memorie verder, dat wij, ons met het verlangen des Hei ligen Vaders vereenigende, verzekerd waren de getrouwe tolken te zijn van de wenschen der over- groote meerderheid in den lande. Het tot verwezenlijking daarvan aangevraagd krediet bedraagt 12,918 fr., gelijkstaande met vijf twaalfden der op de begrootingen voor 1879 en 1880 uitgetrokken posten. Gr «r oot> 13 rï t a n n 1 In het Lagerhuis verklaarde lord Hartington gisteren dat, indien geen onvoorziene omstandighedeu in Egypte grootere uitgaven noodig maakten, vóór het eindo dor zitting geen suppletoir krodiet voor de verdediging van Egypte behoefde te worden ingediend. De heer Gladstone trok het wetsontwerp op de uitoefening der geneeskunde in. In het Hoogerhuis zeide lord Granville dat de Conferentie Maandag eene korte zitting zou houden en mogelijk eene beslissing zou nemen, welke de regeering in staat zou stellen, spoedig eenige mede- deelingen aan het Parlement te doen. Eene posi tieve toezegging te geven was den minister echter onmogelijk. De Engelsche bladen vermelden met groote vrengde, dat do gevreesde Australische cricket spelers, die reeds ettelijke overwinnigen in Engeland behaald hebben, Woensdag te Londen door eene Engelsche keurbende verslagen zijn. Meer dan twintigduizend toeschouwers waren aan.vezig. Een te Cairo ontvangen telegram yan den mudir (gouverneur) van Dongola meldt dat hij eene groote overwinning heeft behaald over 5000 volge lingen van den Mahdi te Debbahtal van dooden lieten zij achter en de mudir maakte 300 Remming- tongeweren buit. Het telegram zal wel bestaan, maar t feit wordt voor minder zeker gehouden. De lord-mayor van Londen vereenigde Woens dag-avond meer dan 1000 gasten om zich heen in Mansion-house. Het was eene partij, aan de bur gemeesters van de voornaamste plaatsen in het ver- eenigd koninkrijk aangeboden. De Londen8che bladen van gisteravond melden dat aanstaanden Maandag verdere vragen met be trekking tot de schepelingen der „Nisero" in het Lagerhuis tot de regeering zullen gericht worden. De „Standard" acht het niet onwaarschijnlijk, dat, indien de antwoorden onbevredigend zijn, in den loop dor volgende week een ander debat van liberale zijde zal uitgelokt worden. Rusland. Pas was or sprake van het ontdekken eoner samenzwering te Warschau tegen den czaar, of weder wordt dezelfde ontdekking bericht uit St.-Pe- tersburg. De „Times" meldt, als gerucht, dat een sergeant van dc garde die in het park nabij het i Finlandsche spoorwegstation wandelde, drie goed 1 gewapende personen bemerkte, wolke naar het j scheen op de loer lagen. Hij naderde om hen te vatten, maar werd in de worsteling gevaarlijk ge wond. Men vermoedt dat die mannen den czaar afgewacht hadden, toen deze, vóór zijne reis naar Polen, naar Finland zon vertrekken. Als zeker wordt gemeldt dat Alexander III niet heeft afgezien van zijn voornemen Warschau te bezoeken, om aan zijne Poolsche onderdanen den troonopvolger voor te stellen. Bij deze gelegenheid zal generaal Gurko weder optreden als gouverneur- generaal; men weet dat hij thans, met een hezu onverwachts verleend verlof, afwezig is. Het Staatsblad kondigt een besluit van den Raad van het keizerrijk af, bekrachtigd door deu keizer, houdende bepalingen op den kinderarbeid in de fabrieken. Voortaan zijn deze kinderen onder worpen aan leerplicht. De arbeid van kinderen van 1215 jaren is beperkt tot zea uren por dag. Op overtreding dezer bepaling is gevangenisstraf en geldboete gesteld. Zuid-Afrikn. Blijkeüs de Transvaalsche Staats-Courant is er concessie aangevraagd door Maurits Johan Albracht voor het uitsluitend recht om eene Munt op te richten om het goudgeld voor de Transvaalsche republiek te slaan. De duur der concessie is 15 jaren. Het gouvernement ontvaugt 20 percent van de zuivere winsten der onderneming, heeft het ge- heele toezicht en de controle over de Munt en is verantwoordelijk voor het gehalte der munten, het welk ten minste gelijk moet zijn aan het Engelsche gouden pond oerling. Het gouvernement zal na afloop van den termijn hot recht hebben om de Munt-inrichtiDg over te nemen, volgens eene waar deering door scheidsrechters, met inbegrip der ge bouwen, machinerieën, boeken, administratie en cor respondentie. Mocht het gouvernement niet genegen zijn, de inrichting over te nemen, dan zal do con cessionaris het recht hebben om het contract nog voor 15 jaren op dezelfde voorwaarden te verlengen. Bij het teekenen van de concessie zal de conces sionaris een borgtocht stellen van 1000 pd. st., welke aan den Staat zullen vervallen, indien hij binnen twee jaren tijds niet zal hebben begonnen om de Munt op te richten. In het „Kaapsche Volksblad wordt door den heer Leibbrandt te Zeepunt in een ingezonden artikel het volgend voorstel gedaan: „Daar het plan in Holland schijnt te bestaan om het gansche land door met dr. N. Beets in September aanstaande mede feest te vieren bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, zoo twijfel ik niet, of er zullen ook velen in Zuid-Afrika worden gevonden, die gaarne den aanstaanden jubilaris een duidelijk bewijs hunner hoogachting en waardeering zouden willen leveren. Een adres van gelukwensohing zou gaarne door velen geteekend wordeD, en daarom stel ik aan uwe lezers voor dat er eene commissie worde ge kozen op eene vergadering, tot dat doel belegd^ om do zaak in handen te nemen." Telegram men. MARSEILLE, 25 Juli. Heden kwamou alhier 34 en te Toulon 28 sterfgevallen aan cholera voor. KAAPSTAD, 25 Juli. Volgens bericht uit Stolla- land heeft de Britsche resident in Beohnanaland, de heer Mackenzie, to Vrijburg in Stellaland de Engelsohe vlag laten hijschon. Do vlag werd echter door het volk omlaaggehaald, en ten gevolge hier van ontbood Mackenzie de geheel© beschikbare politiemacht, om do aanvoerders der schuldigen te arresteeren. DURBAN, 25 Juli. De Transvaalsche gedele geerden zijn te Pretoria aangekomen on met groote geostdrïft ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1