JN°. 7495. Vrijdag 25 Juli. A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT t V*or Leiden per 8 maanden1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. jLËiDEN, 24 Juli. Gedurende de laatst afgeloopen maanden April, Mei en Juni is hot Rijks-Museum van Natuurlijke Historie alhier door 1897 personen bezocht geworden. De Nedörlandsche Botanische Yereeniging zal hare zomer-vergadering houden op "Woensdag den 30sten Juli a. s., des voormiddags te halfelf, in het lokaal „Zomorzorg" alhier. Behalve de gewone werkzaamheden, volgens art. 27 der statuten, zal er beraadslaagd worden over het honden eener botanische excursie. De 1ste luit. A. L. Boooacker, van de éde comp., 4de bat., éde reg. inf. te Leiden, wordt, met ingaDg van den 15den Aug. a. s., op zyn ver zoek, voor den tijd van zes maanden op non-activi teit gestold, zonder bezwaar van 'sRijks schatkist. De leerlingen van de Haagscbe Hoogere Bur gerschool met 5-jarigen cursus willen dr. Jan Ten Brink niet naar Leidon laten vertrekken zonder hem eeu stoffelijk bewijs te hebben aangeboden van hunne waardeering ea achting voor den man, die zoolang een sieraad van deze instelling is geweest. Eene commissie vormde zich, waarvan de leerlingen D. L Wolfson president en J. J. Homans secretaris waren; zij openden eeno vrijwillige inschrijving om den verdienstelijken leeraar een geschenk aan te bieden. De uitslag was verrassend; niet die zich onttrok. Gisteren werd het geschenk aan den beer Ten Brink in de school aangeboden. Do leeraren dr. Koppet o.haar, Backman en Wansink waren daarbij tegenw ordig. Toen de jongelieden in vrij grooten getale bijeen waren, nam de president der com missie van aanbieding het woord en sprak den heer Ten Brink aldus toe: „Hooggewaardeerde professor! Yergun den leer lingen dezer Hoogere Burgerschool, ook uit naam hunner voorgangers, een woord van nederigen dank. Zij m.chten gedurende zoovele jaren onderricht genieten uit den schat uwer kennis, gepaard aan eeno l oogst welwillende bejegening. Uwe bezielde voordr; chten over zooveel schoons en goeds op het ge »ied van taal en letteren kunnen zij nimmer vergeten. „W;i wenschen u hartelijk kracht en lust om ook r den hocgoren trap van onderwijs, die u wacht, het Nederlandsche volk en de wetenschap nog lang tot nut en sieraad te zijn. „Sta ons tevens toe dit plaatwerk met een albura tot aandenken van het te-zamen-zijn aan te bieden. - Gering in stoffelijke waarde, moge het doorbla deren u aangenaam zijn als eene herinnering aan de H"Ogere Burgerschool der residentie en hare leerlingen." Diep getroffen nam de heer Ten Brink het ge schenk met een hartelijk woord van dank, met een welgemeenden handdruk aan zijne jonge vrien den en vereerders, aan. Hot geschenk bestaat uit het bekende pracht werk: „Les chefs-d'oeuvre d'art au Luxembourg" en hot. was vergezeld van een fraai in groen fluweel gebonden album, met de Damen der leerlingen en de opdracht: „Souvenir aan prof. dr. Jan Ten Brink, van de leerlingen der Hoogere Burgerschool te 's-Gravenhage." (V.) De uitslag der verkiezing voor een lid van don gemeenteraad te Haarlemmermeer is, dat eene herstemming moet plaats hebben tusscben de heeren C. A. Gehrels, die 139, en J. Yan Zijverden, die 101 stemmen verkreeg. Bij het Burgerlijk Armbestuur te Heemstede is eene aanzienlijke gift ontvangen met het navol gend schrijven: „Uit dankbare herdenking aan 22 Juli 1824 op 22 Juli 1884, de 60ste verjaardag van ons huwolijk. Voor de armen te Heemstede 150 van J. W. Jr. en E. W. J." Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uit oregeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasse ren huilen de slad wordt f 0.10 .berekend. In de gisteren te Amsterdam gehouden ver gadering der Indische Droogdokmantscbappij in liquidatie werd verslag uitgebracht, waarin werd medegedeeld dat de exploitatie wegens gebrek aan middelen gestaakt is en dat de liquidatie is verdaagd, daar de noodige stappen om het dok te kunnen overdragen aan den eventueelen kooper moesten wachten tot na aankomst van den nieuwen gouver neur-generaal. De balans werd goedgekeurd en het bestuur gedechargeerd. Naar bet „D. v. N." vernoemt zal, als maat regel vao bezuiniging, in den loop van dit jaar het personeel voor den dienst der magazijnen bij 's Rijks werf te Willemsoord, worden verminderd met ééa bewaarder en vijf werklieden. Als een bewijs van het groot incompleet aan officieren bij het wapen der art. kan dienen dat o. a. bij het 2de reg. veld-art. niet minder dan 16 luitenants mankeeren. Van de 28 jongens, opgeroepen om als pupil te Nieuwersluis te worden geplaatst, hebben er gisteren 27 aan de oproeping voldaan, die allen, na geneeskundig te zijn goedgekeurd, werden aan genomen. De kapitein ter zee Boogaard, die nu in Nederland vertoeft, zal binnen korten tijd naar Indië vertrekken, vermoedelijk om een werkzaam aandeel te nemen aan de verrichtingen in Atjeh en Tenom, daar deze officier zich steeds bijzonder heeft onderscheiden door do buitengewoon gemak kelijke wijze, waarop hij met. do hoefden in Noord- Sumatra wist om te gaan. Do bijeenkomst der oud-strijders uit Neder land, begiftigd met het metalen kruis, dio op deu 3don Augustus was bepaald, is uitgesteld tot den 17den Augustus a. s. en zal te Tilburg worden gehouden. De luit. ter zee 2de kl. W. A. Palm, die nende aan boord van het schroefstoomschip „Atjeh", wordt met 1 Sept. a. s. overgeplaatst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, ter waar neming der betrekking van officier van politie. Het stoomschip „Limburg", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Marseille, alles wel; de „Schiedam" vertrok Woensdag van Nieuw- York naar Amsterdam met do mail voor Nederland en 50 passagiers; de „Zaandam" is van Nieuw- York te IJmuiden aangekomen en heeft van af de Newfoundlandscbe banken zware mist gehad. Z. M. heeft A. A. J. Yan Seters, thans werk zaam bij de commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in het schattingsdistrict te Venloo, benoemd tot sur numerair van de directe belastingen en van het ka daster; - bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië beroemd tot officier van gezondheid 2de kl., de voor die be trekking opgeleide studenten in de medicijnen G. Yan der Harst en J. J. Y. Haak, artsen; - den gepensioneerden officier van admin. 1ste kl. W. II. Toutlemonde, met den laatsten Sept. a. s., op ver zoek, eervol ontslagen als tijdelijk beheerder en be waarder van hot buskruitmagazijn op de Tien Ge meten; - den luit. tor zee lste kl. P. W. Hudig, met 15 dezer, eervol ontheven van de waarneming der betrekking van inspecteur van 's Rijks stoom vaartdienst en lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren; - den gepens. luit.-kol. der genie en sappeurs van het leger in N. Indië L. C. Yan Kerkwijk, met ingang van 1 Aug., op zijn verzoek, eervol ontslagen van de waarneming der betrek king van referendaris, chef van het bureau „Aan- schaffiog en uitzending van Gouvernementsgoederen" bij het dep. van koloniën, onder danbbet. voor de door hem bewezen diensten- m9t ingang van 1 Aug., den gepons. majoor der genie van het leger in N.-Indië C. R. Van Lennep belast met de waar neming der betrekking vao referendaris, chef van het bureau „Aanschaffing en uitzending van Gou vernementsgoederen" bij het dep. van koloniën, en den commies bij gemold dep. J. T. Viehoff bevorderd tot hoofdcommies. Gemeurd Nieuw» Yelen, met name de langs het kermis terrein wonende neringdoenden, was het onweder van gisteren minder welkom, omdat hot nu menigeen, die nog niet was uitgegaan, den geheelen avond deed thuis blijven. Ze hadden wel gewenscht dat de bai eenige uren later ware losgebroken, als nl. de drukte meer algemeen zou zijn geweest. Dan waren zij integendeel een toevlucht geweest. Aan dezelfde omstandigheden moet het zeker ook worden toegeschreven dat de Leidsche schouw burgwaar men uiterlijk om acht uren dient present te zijniet beter bezet was. Anders, er was ge legenheid genoeg tot hartelijk lachen en dat is immers met kermis eene hoofdvereischte De twee opgevoerde blijspelen „Een zieke familie" en „Uit de oude doos" waren van goedbekende Duitsche schrijvers en waar do heer Bigot en mevr. Albregt medewerken, zal men zich niet vervelen. Zij werden zeer goed ter zijde gestaan door de heeren Dekker, Lageman en Hesselink en de dames Yan Biene, Kiehl en Huyzers Hot publiek gaf herhaaldelijk bewijzen van tevredenheid ook over het orkest, dat zeer ver- dienstelijic de pauzen aanvult. Naar aanleiding van het succes met dat stuk wordt morgenavond in de plaats van „De Orgeldraaier on zijn pleegkind", nogmaals „Mensch erger je niet!" gegeven. Wij hopen dat de heer Yan Lier zich dan weer in een drukker bezoek mag verheugen. De artisten ver dienen dit ten volle. In het koffiehuis De Pauw op den Nieuwen Rijn deed het Variété gezelschap van den heer J. S. Cantor zijne entrés. De omstandigheden waaronder deze eerste vocale en ïostrumentale soirée plaats had, waren ook hier niet ganstig. Toch lieten de chanteases, de komiek en de muziek niet Da de opgekomenen te amuseeren. Zij doen er dan ook zeer hun best toe en zijn er blijkbaar ook wel toe in staat. De gelegenheid is er ruim. Evenals andere jaren heeft insgelijks de heer Noë op de Beestenmarkt weer voor een gezolschap in zij a café gezorgd. Sedert de keeren dat het optrad, mocht het reeds veel bijval inoogsten. Vooral is dit het geval met de vier „duivels." Hedenmorgen viel in de Heeren- gracht een bejaarde man van zijn schuitje terwijl hij boomde. Hij werd echter gered. Tijdens het zware onweder, datgister- avond tweemaal, eerst tegen acht uren en daarna om over DegeneD, boven deze stad woedde, viel de regen zoodanig in stroomen neder, dat in vele woniu- gen de gevolgen er van werden ondervondenmen liep onder, ook in de kermistenten; zelfs bij Carré bleef men niet vrij. Do asphalt-bedekking wordt er nu gedeeltelijk door een nieuwe vervangen. Een der donderslagen was zoo verschrikkelijk dat hij velen met angst vervulde. De vrees dat de blik sem hier of daar zou zijn ingeslagen, was dan ook niet ongegrond. Werkelijk bleek dat hij den koren molen „De Oranjeboom", aan den ingang van het PlantsoeD, weder had getroffen, doch zonder brand te veroorzaken, waarschijnlijk ten gevolge van den sedert aangebrachten bliksemafleider. Na was een zware houten bint van het draai werk getroffen, waar door de schade grooter is dan de vorige maal. Ook elders deed het onweder zich gelden. Door den bliksem getroffen, geraakte te Voorhout een boerenwoning ia brand en in de Lage Waard moet dientengevolge ook een molen door de vlammen, zijn vernield. LEIDSCH ilSft DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1