LEIDSCH iÉSs DAGBLAD. N°. 741)4. Donderdag 24- Juli. A0. 1884. Tweede Blad PRIJS DEZER COURANTS ?«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. G e kïj 6 a d N i 0 u w Bij gelegenheid van eeno soort van kermis te West-Roozebeke, in België, aldaar bekend onder de beDamiog van „baarloop", verlieten een opzichter bij de Staatsspoorwegen en een bakker laat in den nacht eene herberg. Den volgenden morgen voüd men in eene sloot langs den weg, op nog geen 200 schreden van de herberg, het vree- selijk verminkte lijk van den opzichter. Het hoofd van den ongelukkige was afgrijselijk om aan te zien, daar hij letterlijk was doodgeschopt. De bakker, die in hechtenis werd genomen, zou reeds hebben bekend de schuldige te zijn. De vermoorde laat eene weduwe en vier kinderen na. Te Etterbeek, in België, heeft iemand zich door vijf revolverschoten in het hoofd het leven benomen op het oogenblik dat de politie hem wilde arresteeren. De zelfmoordenaar had een stervende gewelddadig willen dwingen een testament ten zijnen voordeele te maken. Toen de zieke niettemin zonder testament was overleden, had de man er gemaks halve zelf maar een ten zijnen gunste gemaakt en zijne vrouw, die op de hoogte van de zaak was, gedreigd, dat, wanneer zij er een woord van repte hij haar zou dooden en vervolgens zichzelf om het leven brengen. Ondanks die bedreiging had de vrouw haar man bij het gerecht aangegeven. Van daar de voorgenomen arrestatie. In Trans-Kaukasië is het verre van rustig. Een militaire trein, bestaande uit acht bagage wagens, is verloden Zaterdag door eene bende Perzische roovers nabij Elwach aangevallen. Zij doodden de kozakken, die den trein begeleidden, en plunderden de wagens. Den vorigen dag was in Bakoe een inspecteur van politie, Besiroff, door twee personen aangevallen en doodelijk gewond. De daders zijn onbekend gebleven. Zekere Joseph Crosby, een zeer be- kend Noord-Amerikaansch letterkundige van Zani- ville (Ohio), is in hechtenis genomen, daar hij zich door middel van valschheid in geschrifte had meester gemaakt van 2000 dollars. Hij werd gevat op het oogenblik dat hij eene poging wilde doen om zich met morphine om het leven te brengen. Bij Canton, in Ohio, iseenpleizier- trein van de rails geraakt en van de baan afge stort, van eene hoogte van zes voet nederkomende in drie voet diep water. Vijf en twintig personen werden gekwetst en twaalf anderen worden vermist. Toen de prins van Wales zich onlangs te Parijs bevond, gebruikte hij met iemand, die hem vergezelde, het middagmaal in een klein salon van eene restauratie, Lyon d'Or genaamd. De eigenaar, die zijn voornamen gast kende, kwam hem zijne hulde brengen eu voegde er tevens bij, dat verscheidenen zijner habitués, die hem hadden herkend, toen hij binnentrad, hunne sympathie voor hem hadden te kennen gegeven. „Welnu, mijnheer," antwoordde Engelands toekomstige koning, „daar de eene beleefdheid de andere waard is, verzoek ik u aan dien heeren te zeggen, dat het den prins van Wales veel genoegen doet zich weer op het grondgebied der FraDsche Republiek te be vinden, waar hij rustig kan dineeren, zonder dat hij bevreesd behoeft te zijn, dat hij door dynamiet tegen de zoldering zal worden geslingerd. Te Par ij 8 werd dezer dagen een dief op heeterdaad betrapt. Toen hij zijn vervolgers wilde ontvluchten, viel hij en brak zijn beide beenen. Van ontloopen kon nu wel geeD sprake zijn. De politie bracht hem in verpleging, een pleisterverband en de noodige windsels waren wel de eerste mid delen om don dief op zijne beenen terecht te brengen. Maar vreemd zagen verplegers en politie op, toen ze zeven dagen later van den patiënt alleen een hoopje pleisters vonden. Hij had namelijk al zijüe windsels aaneengeknoopt en wist zoodoende uit een venster, dat drie meter hoogte van de straat was, zich uit de voeten te maken. Een Amerikaansche zonderling, Samuel Folsom, is onlangs te Lowell, Maine, ge storven in den ouderdom van 110 jareD. Hij dronk veel, rookte bijna altijd, en was een der lastigste en onaangenaamste mannen in die omstreken. Toen hij tien jaar geleden zijn pensioen oDtving voor dienst in den oorlog van 1812, liet hij een dood kist voor zich maken, ging er in liggen om te passen en bevond dat ze iets te klein was. Daarop twistte bij met den timmerman en noodzaakte hem 20 pd. st. van zijne rekening te laten vallen. De kist werd toen ter zijde gezet, en Folsom vertrok naar een ander gedeelte der plaats. Eenige weken vóór zijn dood keerde hij terug naar het huis waar de doodkist nog stond, werd daar ziek en stierf. Hij werd in de kist begraven. DeEngelscke vischlogger „Kingfisher", van Yarmouth, is door aanvaring met de „Myrtle" in de Noordzee gezonkenvijf opvarenden kwamen omalleen de stuurman werd gered. Op het Lucerner-meer zijn verleden week bij een storm vier bootjes omgeslagen en men zegt dat 10 personen daarbij zijn verdronken. Als een maatregel tot bevordering der zedelijkheid is in Denemarken hot houden van buf fetmeisjes in de herbergen verboden. Een herbergier te Kopenhagen in eene der straten, die op de haven uitkomen, bemerkte spoedig d?f dit verbod in strijd was met zijn eigenbelang; zijne bediening had niet meer dezelfde aantrekkelijkheid voor de zeelieden als vroeger, toen hij vrouwelijke hulp had. Hij was een schrandere kop en hij kwam op de gedachte, een mooi meisje, dat. vroeger als trekpleister gediend had, tot dochter aan te nemen, en het bezoek nam weer toe. Dit voorbeeld werkte aanstekelijk op zijne collega's en van alle kanton kwamen aanzoeken, om jonge meisjes te mogen adopteeroD, bij de regee ring in, die woldra begreep, wat men in het schild voerde. Men werd spoedig zeer voorzichtig met het toestaan van deze verzoeken, en de pogingen der herbergiers om eene heilzame bepaling, in het be lang der zedelijkheid genomen, te ontduiken, lijden nu schipbreuk. BUITENLAND. Frankr^k^ De Kamer van Afgevaardigden heeft met 409 tegen 50 stemmen besloten, het voorstel in over weging te nemen, strekkende tot wijziging der kies wet en herstel van den „scrutin de liste." De minister Ferry deelde in den ministerraad mede dat de onderhandelingen met China op een goeden weg zijn. De Tsong-li-Yamen gelastte den onderkoning te Nanking de hangende quaesties, meer bepaald de schadeloosstelling, met den gezant Patenö- tre te regeleneene gewenschte oplossing wordt tege moet gezien. Het Fransche eskader zal voor Feet- Schow blijven tot de volledige betaling. In den Senaat is een wetsvoorstel ingediend, hetwelk betrekking heeft op de guillotine. In stede van de woorden in art. 12 van het C. P. „Ieder veroordeelde wordt onthoofd", wil de heer Charton gelezen hebben: „Zoo lang men afschaffing van de doodstraf niet mogelijk acht, zal, wanneer iemand ten doode moet gestraft worden, een persoon, in chemie of natuurkunde ervaren, bij den veroordeelde worden gebracht om hem door bijzondere middelen zoo spoedig mogelijk den dood te geven." Dergelijke „wetenschappelijke" betrekking zal wel niet vool liefhebbers vinden. Dultschland. Duitschland, Engeland en Frankrijk hebben de internationale Afrikaansche Congo-Maatschappij er kend, waardoor het voorstel om de Congo-quaestie op eene internationale conferentie te regeleD, de verwezenlijking begint te naderen. Om keizer Wilhelm de vermoeienis van eene verdere reis te besparen, wilde keizer Frans Joseph dit jaar naar Gastein komen om zijn vriend te be zoeken, maar op verlangen van den Duitschen vorst is het bepaald gebleven dat de keizers elkander te Ischl zullen ontmoeten. De groothertog en groothertogin van Baden zijn op wog naar het kasteel Tnllgam te Malmö aangekomenzij gaan den doop van hun kleinkind bijwoneD. Het gerncht heeft geloopen dat de Duitsche gezant te Parijs, vorst Hohenlohe, zijn ontslag zou nemen, daar hij zich uiterst vermoeid eu afgemat gevoelde. Het incident van 14 Juli zou het reeds lang bij hom opgekomen besluit tot rijpheid hebben gebracht. Op verzoek van Von Bismarck zou de gezant echter besloten hebben nog tot het einde van den winter te blijven. De „Köln. Zeit." is in de gelegenheid deze geruchten ten stelligste tegen te spreken. Luxemburg. Zonder eenige bijvoeging of toelichting drukt de „Indópendance Luxembourgeoise" met zeer in het oog vallende letter de volgende woorden af: „De persoonlijke vereeniging van het Grootker- tcdoal Luxemburg eu het Kcsiukrijk der. Neder landen zal gehandhaafd worden. - Willem III." (Audiëntie, den baron Yon Blochausen op Vrijdag 18 dezer te 's-Gravenhage verleend.) Groot-Brïtannië. De Egyptische Conferentie kwam gistermiddag bijeeD, onder voorzitterschap van lord Granville. Al de gedelegeerden, met de finantiëele raadgevers, waren tegenwoordig. Zij ging te vier uren uiteeD, zonder vaststelling van den dag voor eeno nieuwe zitting. Men gelooft dat de Conferentie gedurende eeniger tijd geene bijeenkomst zal houden. Uit Calcutta wordt aan de „Standard" ge meld dat de Britsch-Indische regeering eene com missie benoemd heeft, die belast is met het voort zetten van het door dr. Koch begonnen onderzoek over de cholera-bacteriëo. De „Globe" uit, naar aanleiding van het on geluk van den Manchester-sneltrein, de meening dat er bepalingen omtrent den spoed der treinen moesten zijn. Zij acht het voorts onverantwoordelijk dat eene locomotief met niet meer dan vier wielen voor een sneltrein stond, die, nog wel bij eene daling ,van den weg, eene vaart had van 55 mijlen in het uur. Indien eene locomotief met zes of eene met acht wielen dezen trein getrokken had, zou, meent het blad, bij het breken van eene as, de locomotief toch nog op de rails gebleven en het ongeluk misschien niet gebeurd zijn. De „Times" maakt de opmerking dat in de eer ste drie maanden van dit jaar, volgens vertrouw bare opgaven, in Engeland 95-maal de as van eene locomotief gebroken is en dat zulks in geen dier gevallen noodlottige gevolgen heeft gehadslechts in twee gevallen vloeide er eenige kwetsuur voor iemand uit voort. De spoorwegramp van Woensdag 11. is dus eene groote uitzondering. Onder praesidium van den Prins van Wales zal op 1 Aug. in Guildhall te Londen eene meeting worden gehouden tot plechtige herdenking van de afschaffing der slavenij in de Britsche koloniën, nu 50 jaren geleden (1 Aug. 1834). Gladstone zal binnenkort den eersten steen leggen voor hefc gebouw van de nationale liberale club in Wbitehall-placo te LondeD.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1