school te Groningen; - benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2de kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) L. F. K. De Fouw en L. N. S. Wassink; - voor 5 jaren gedetacheerd bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië, de 2de luïts. J. P. C. Hardie, van het 2de, J. Ph. Weitzel, van het 4de, P. Giel, van het Gde, H. J. Indewey, van het 7de, en F. H. Boissevain, van het Sste reg. infanterie; - den burgemeester van Bodegrave, den heer W. Lotsy, vergunning verleend tot 1 Augustus 1885 te Gouda te wonen. Gemengd Nieuws. De Leidsche kermis geniet de eer dit jaar weer eens door den heer Oscar Gai~ré be zocht te worden. Dat dit bezoek op prijs wordt gesteld, bewees de vrij goede opkomst reeds op den eersten avond dat de voorstellingen een aan vang namenvooral de tweede en derde rangen waren zeer talrijk bezet. De werkzaamheden van den heer Seyffert, de voor- en achterwaartsche sprongen van mej. Elisabeth Jacques, en de gracieuze dansen van mej. Elise Adams, allen te paard, trokken de algemeeoe aandacht, evenals de jong leurskunsten van den jongenheer Maximiliaan Carré, die den ciscus van zijn vader alle eer aandoet. De hoogeschool in de rijkunst werd op sierlijke wijze gereden door mej. Wanda. Doch hiermede niet alleen werd bewezen wat den mensch op het sterke dier vermag, ook de directeur zelf leverde daarvan menig voorbeeld, in de eerste plaats met zijn Trakehner-hengst Mentor en ponny Corsar, welke, hoe verschillend ook in grootte, op zeldzame wijze mot elkaar in de manége samenwerken, maar vooral met zijne beroemde tien prachtige heugsten, wefke niet eokel reeds om hun uiterlijk werden bewonderd, maar bovendien om bun dressuur, zoo éénvormig in alles, nu eens een waarljjk schoon dan weer een ontzagwekkend schouwspel aanboden. Daverende toejuichingen deden zich dan ook telkens hooren. Interessant is het ook om te zien wat de heer Elwell een vijftal honden al niet heeft weten te leeren. Allerlei kunsten op een nauwelijks zichtbaar door dien „professor" gegeven toeken worden door hen alleen of in vereeniging verricht, welke, b. v. om de koddige manier van touwtje springen, her haaldelijk deden lachenmaar bewondering werd vooral geschonken aan de vijf ossen, die zelfs hetzij op tonnen gaan staan, hetzij met hun log gevaarte trappen loopen en bovendien zich op een wipplank zelf op en neer doen gaan, als waren het spelende kinderen. Een en ander werd afgewisseld door een aantal clowns, die niet alleen het publiek aller grappigst weten bezig te houden, maar ook toonen ware gymnasten te zijn, die kolossale toeren ver richten. Het voor velen hier niet onbekende „Carnaval op het ijs" besloot den avond. De magische ver lichting brengt op de menigto en fraaie kostumes een fantastisch effect teweeg, dat de verschillende groepen in hunne kleurenmengeling eigenaardig doet uitkomen. De verschillende afdeelingen, evenals het schaatsenrijden, voldeden, getuige de betoonde bijval, zeer goed en toonden dat er veel zorg aan ten koste was gelegd om hot pabliek te voldoen. De algemeene indruk van deze openings-voorstel ling is dan ook zeker gunstig geweest, gelijk ook van do af6cheid8voorstelling te Leeuwarden. Bij die ge legenheid werd den heer Carié door eenige lief hebbers een lauwerkrans aangeboden, terwijl aan mevrouw Carré een bouquet werd vereerd. De Gehoorzaalreeds don geheelen avond goed bezet, liep na afloop van schouwburg eu paarden spel tot achteraan vol; er bleef bijna geen plaats meer over. Het publiek betuigde herhaaldelijk zijne ingenomenheid door een applaus; het meest werden echter toegejuicht de geschw. Möller met hunne komische liederen, mej. Martiny op het trapeze en die, nog jong zijnde, veel voor de toekomst belooft; de heer Henry met zijne sterke en vlugge toeren aan het vaste rek eu de heer Said Beoi met zijne evolut'ën op het ijzerdraad. Het ballet dat in het derde gedeelte van het programma gegeven wordt, trok over 't algemeen mede zeer de aandacht. Voor de hedenmiddag aangekondigde matiDée was het te bejammeren dat deze niet beter bezocht was. Deze voorstelling en costume gegeven, had niet temin buitengewoon succes, men vertrouwt dan ook, wanneer deze voorstellingen nogmaals gegeven wor den, dat ze door een grooter opkomst beloond mogen wordende voorstolling is uitstekend geschikt voor kinderen, omdat juist datgene ten gehoore gebracht of te zien gegeven wordt, wat hen uitstekend kan vermaken. In het koffiehuis De Pauw nemen de aangekon digde soirees heden een aanvang. Is er veel vroolijks, is er veel schoons op de kermis te zien, met alles is dit niet het geval. Daar is b. v. de kleine artist van Bodegrave. Dit kind is pas 5 jaren oud eu volgens de verklaring zonder banden en voeten te Bodegrave geboren. Toch verricht het alles met zooveel behendigheid als een gewoon mensch. Het eet, drinkt, ja, steekt zelfs een draad in een naald. De toegangsprijs is niet te hoog gesteld, opdat ieder in de gelegenheid zou zijn dezen knaap een bezoek te brengen. Als gewoonlijk beveelt de inrichting van den heer Prinsbij hot afloopen van de Vischbmg, zich weder aan om den inwendigen mensch, tijdens de kermis-promenade of kermispret, niet te vergeten. Alles heeft zijne eischen In de vorige week kwam te Voor schoten en te Aarlanderveen één goval van pokken voor. Gisteravond om kalftien is op den spoorweg tusschen Den Haag en Voorschoten een paard door een goederentrein overreden, welk ongeval eenig oponthoud veroorzaakte. Door de heereu Hudig en Blokhuyzen is thans voor de betrekkingen van de bemanning der „Kisero" ongeveer f 7000 ontvangen. Over een gedeelte van heteilandOver- flakkee ontlastte zich een hevig on\seder, vergezeld van hagel. Van Stellendam tot de gemeenten Mid- delharnis en Sommelsdijk zijn de meeste gewassen, in de noordelijke polders van het eiland gelegen, bijna geheel vernield. Van het gesneden koolzaad is bijna niets overgebleven, van de aardappels en uien, die prachtig te velde stonden, is alle loof en blad vernield, en van de gerst en tarwe is een groot gedeelte door den hevigen hagelslag uitge slagen. Volgens oene zuivere berekening wordt de schade, die geleden is, op ongeveer 100 mille begroot. Eene gehuwde vrouw te Leuven vond, toen zij na eene korte afwezigheid thuis kwam, haar vertrek met een dichten rook vervuld. Op het bed lagen hare twee eigen kinderen be nevens een vijfjarig zusje, dat bij haar logeerde. Alle drie waren bewusfeloosdoch twee, do eigen kinderen der vrouw konden weer in het leven worden teruggeroepen het ongelukkige logéfje had reeds den geest geg9ven. Uit S an-Francisco wordt gemeld dat zekere miss Julia "Weeny een gunstig bekend jonk man, Henry Cassy genaamd, beschuldigde van het plegen van gewelddadige handolingen tegen haar bij gelegenheid van eene partij. Cassy werd in hech tenis genomen en verscheen voor het hof te Red wood City tot het ondergaan van een voorloopig verhoor. Iu den loop der zitting loste de vader van de aanklaagster drie revolverschoten op den aan geklaagde, die des nachts aan de bekomen wonden bezweek. Algemeen gelooft men dat de beschuldi ging volkomen valsch was en dat zij alleen moest dienen om Cassy te dwingen het meisje te trouwen of haar eene geldsom als schadeloosstelling te betalen. Een kabinet werker en zijne vrouw, Edwards genaamd, zijn te Plymouth gevangenge nomen. Zij waren daar pas aangekomen uit Londen en hadden hunne kindertjes, een jongen van 7 jaren en een zuigeling van 6 ma3nden, vermoord. Bij de aankomst van een trein te Evon StatioD, nabij Pittsburg, in de Yereenigde Staten, vond men een man, George Parker genaamd, op de veer van den tweeden wagon uitgestrekt, tusschen de wielen en den onderkant van het rijtuig. Van Chicago af, over een afstand van 400 mijleD, had hij in dien toestand gereisd. Bij het vertrek van den trein, zoo verklaarde hij, was hij op het denkbeeld gekomen, dat bij op die maoier wel gratis kon reizen. Gedurende de eerste mijlen ging alles goed, maar toen de trein eene snelheid van 50 mijlen per uur verkreeg, ondervond hij zoo vrecselijke kwellingen, dat hij liever dood zou zijn geweest. Plat op den buik op de veer uitgestrekt, kreeg hij al het zand, dat door het wiel werd op geworpen, in de oogen en bij iederen schok, dien de wagen ondergiüg, meende hij op den grond te zullen storten. Te Evon werd hij opgemorkt en uit zijn hacbelijken toestand bevrijd. Een schilder ging tusschon Bougi- val en Port-Marly, aan den cover van de Seine, eene studie maken. In zijne nabijheid zat een man te vissohen, die ternauwernood een vischjo in hot uur ving. Den volgenden, dag, toen do artist op dezelfde plaats zijne studie kwam vervolgen, zat de hengelaar daar weder. Eindelijk kwam de schilder nogmaals om de laatste hand aan zijn werk te leggen, en waarlijk wederom vond hij er d#n vis- scher. Bij al die gelegenheden hadden de twee mannen geen enkel woord gewisseld. Ten laatste, aan het eind van den derden dag, verbrak de onvoorspoedige hengelaar het stilzwijgen met de volgende woorden: „Mijnheer moet wel een taai geduld hebben om drie achtereenvolgende namid dagen te besteden aan het schetsen van een land schap." Wie of het meeste geduld had? Een jong gedetineerde te Fonte- vranlt, slechts negentien jaar tellende, maar niet temin ook in de gevangenis een onhandelbaar sujet, had dientengevolge eene straf opgeloopen, die hij meende te moeten wijten aan een medegedetineerde, Ples8is genaamd, die tevens de fuDctie van howaker uitoefende. Op zekeren dag dat de gevangenen zich naar de schoenmakerswerkplaats begaven, ver wijderde Leclerc - zoo heette de jeugdige booswicht- zich van het hoofd van den troep onder voor wendsel van het geheim gemak te moeten bezoeken. Op het oogenblik echter dat Ples3is, die den trein sloot, daar voorbijkwam, schoot Leclerc op hem toe en bracht hem met een schoenmakersmes een zoo geduchten steek toe, dat hij hem de long ge heel en al doorboorde. Onder het uiten van een doordringenden kreet stortte de getroffene Deder en gaf den geest, zonder ook maar een enkel woord te hebben kunnen uiten. Een tienjarige knaap, een echte waaghals, te Mont St.-Amand, in België, wilde een vogelnestje uithalen onder de kroonlpst van een huis. Om zijn doel te bereiken, klom hij buiten langs den muur, telkens een zijner voeteü plaat sende op een der uitstekende steenen, bestemd om het huis te verbinden aan dat, hetwelk daarnaast moest worden gebouwd. Juist wilde hij, nadat hij zonder ODgeval naar boven was geklommen, zijne hand aan de kroonlijst slaan, toen hij misstapte en van de geheele hoogte van het huis naar be neden stortte. Morschdood, zou men denken. Och neen, hij had zelfs geen enkel lichaamsdeel ge broken. Wel klaagde hij over pijn in de lenden en in het hoofd, zoodat men beducht was voor inwen dige kneuzingen, in welk geval het ontheil voor den deugniet nog slechte gevolgen zou kunnen hebben. Een ingeslikte knevel. - Bij de op voering van het kluchtspel „Robert en Bertram", in het Koninklijk theater te Kassei, trof den acteur Schulz, die in de rol van Cipier Stramback" op trad, een eigenaardig ongeval. Do knevel, dien hij waarschijnlijk niet goed be vestigd had, geraakte onder het zingen en spreken los, kwam in den mond en schoot eensklaps in de keel. De arme acteur kon geen lucht meer krijgen en dreigde ineen to zakkeD, het publiek geraakte in opschudding en men liet het scherm vallen. Op het tooneel begreep niemand, wat den tooneel- speler deerde en men hield het er voor dat hij door eene beroerte getroffen was. Gelukkigerwijze was iemand met water komen aanloopen, de acteur greep een glas, zette het aan den moDd en was gelukkig genoeg het hinderlijke voorwerp door te slikken. Eenige oogenblikken later was hij weder in staat op te treden en het stuk begon opnieuw. BUITENLAND. >t>stenr.-Hong:.-Monarchi©. Uit Weeaen wordt gemeld dat de Oostenrijk- sche politie door die uit Londen is gewaarschuwd voor plannen van de anarchisten tot invoer van een nieuw soort helsch werktuig van gaosch bij zondere vinding, waardoor dynamiet-bommen onbe merkt kunüen worden iDgesmokkeld, welke ver volgens door middel van het werktuig op groote afstanden kunnen geworpen worden en bij het neervallen ontploffen. De Engelsche politie heeft nog niet de zekerheid bekomen of die werktuigen iLonden of in Amerika worden vervaardigd. De Weener politie verdubbelt hare waakzaamheid. Rusland. De vrij onvolledige en nog altijd tamelijk vage berichten nopens den moordaanslag op den czaar, to Warschau beraamd, worden tot dusver wel uit voeriger maar niet duidelijker. Een lang avontuurlijk verhaal wordt t9n beste gegeven, o&n verhaal van een jong nihilist, die verliefd was op de dochter van een Russisch edelman, en wien door bet geheime comité de verplichting werd opgelegd zijn aanstaan den schoonvader - een heftig bestrijder der partij -

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2