i\°. 7494. Donderdag 24 Juli. A0. 1884. Eerste Bind. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: r Lradea per 8 mauden.1.10. i per poet.1.40. Afxrcderiffke Nommers.0.05. Deze Cenrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. I'BIJS DER ADVERTENTIES: Tm 1—8 mj«U LOI. Infer* r«|.l mwr 0.17^ Grootera letters naar plutsriimtt» Voer het iacaiiM ren buiten de stad wordt 0.10 berekead. Dit nommer bestaat uit. TWEE BLADEN. LKÏDEW, 23 Juli. Op een te Leeuwarden gehouden schietwedstrijd ie bij den persoDeelen wedstrijd, 150 meter, vijf schoten, de eerste prijs behaald door den heer J. H. Yan Holte tot Echten, jur. cand. te LeideD, met 52 puntende 2de prijs door den heer W. W. Wichers Wierdsma, jur. docts. te LeideD, met 51 p.; - bij den wedstrijd op de vrije baaD, 150 meter, 5 schoten, 1ste prijs door den heer W. W. Wichers Wierdsma, met 59 p., 2de prijs door den heer J. H. Yan Holte tot Echten, met 56 p.wedstrijd op de vrije baan, 150 pas, 3 schoten, 1ste prijs door den heer W. W. Wichers Wierdsma met 35 p. en 2de prijs door den heer J. H. Van Holte tot Echten met 34 punten. Op last van den generaal-majoor, bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, zulleD, met het oog op de veiligheid van het omliggend terrein, belang rijke verbeteringen worden aangebracht aan de schietbanen te Katwijk. Daartoe zal het benoodigd materieel (1100 palissaden en 100 meter gording) uit de magazijnen te Gorkum naar Leiden worden opgezonden, en van daar, door de zorg van het te Leiden garnizoen houdend detachement van het 2de reg. veld-art., naar Katwijk worden overgebracht. Opgaaf van het aantal bezoekers der Rijks verzamelingen en monumenten gedurende het 2de kwartaal 1884: Koninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis) te 's-Gravenhage 5942museum Meermanno-Wost- reenianum te 's Gravenhage 6; koninklijk penning kabinet te 's-Gravenhage 25Nederlandsch museum te Amsterdam, gesloten; Rijks-museum van schil derijen te Amsterdam 8536; Rijks-prentenkabinet te Amsterdam 77Rijksverzameling van moderne kunst te Haarlem 3402; Rijks-museum van oud heden te Leidena. Museum op de Breestraat 900b. Gebouw op het Rapenburg, waarin de afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld, 176; Rijks-ethnographisch museum te Leiden 244; kabi net van prenten en pleisterbeelden te Leiden 45; gevangenpoort te 's-Gravenhage 4830; Muideralot 400; ruïne van Brederode 2852; monument te Heiligerlee 203. De proef met de zoogenaamde metalen zool- beschermer8 bij het 7de regiment infanterie, heeft den minister van oorlog doen besluiten, deze niet bij het leger te doen invoeren. Hoewel het gebruik van deze plaatjes wel eenig nut kan opleveren, is toch het dragen van schoenen en laarzen mot bedoelde zooibeschermers gevaarlijk bij het op- en afgaan van trappen met ijzer beslagen, en komt den minister eene algemeeoe invoering niet gewenscht voos. Wanneer evenwel manschappen zich voor eigen rekening van deze plaatjes wenschen te voorzien, kan hun dit, ingevolge 's ministers aanschrijving, worden toegestaan. Of de zooibeschermers, voor eigen rekening aan geschaft, geen bezwaar opleveren bij het op- en afgaan? (Hbl) Door den minister van binnenlandsche zaken is, onder dagteekeniDg van 19 Juli, de volgende circulaire aan de Commissarissen des Konings in de provinciën gericht: „Ter afwering der Aziatische cholera en ten einde hare verbreiding tegen te gaan, indien zij zich hier te lande vertoonen mocht, komt het my raadzaam voor, dat de aandacht der gemeentebesturen ge- eatigd worde op de bepalingen der wet van |4 December 1872 tot voorziening tegen besmettelijke j ziekten. Het vervoer van lijders aan Aziatische I koléra, bij art. 9 dier wet verboden, worde zoo krachtdadig mogeljjk tegengegaan en dat art. streng geh&cdbaard. Vooral is het van belang, dat het vervoer van zulke lijders, indien het bij uitzonderiog moec worden toegestaan, niet in openbare vervoer middelen plaats hebbe, en dat de gebezigde ver voermiddelen onmiddellijk na het gebruik worden ontsmet." Naar men verneemt, zal de kapitein Gijs berti Hodenpijl, van den staf der genie, met 1 Sept. a. s. geplaatst worden bij het corps genie troepen, en wel ter vervanging van den met dien datum bij den staf der genie o vergeplaatsten kspitein Mossel. De 1ste luit. baron Qaarles de Quarles is aan gewezen om met een detachement genietroepen, sterk 1 onderofficier, 1 korporaal en 15 soldaten, eerlang Daar Willemstad to veri^kkeD, ten einde de forten in de nabijheid dier plaats met de stand plaats Dordrecht onderling telegrafisch te verbinden. Ten gevolge van den uitslag van het onlaogs gehouden vergelijkend examen der adspiranten naar een plaatsing als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie, zullen in Sept. a. s., bij den aanvang van den nieuwen cursus aan die inrichting, als cadet worden geplaatst: voor de infanterie bier te lande: Ph. H. Specht Grijp, A. J. Gijsberti Hodenpijl, G. A. Daey Ouwens, J. H. Welsch, L. A. Yan der Stok, H. C. Tannay, jhr. W. H. J. Yan de Poll, J. M. H. Yan Lelyveld, F. P. M. P. Borkeljon, H. J. Gasille, G. A. Leers, D. A. Thieme, Th. S. L. ridder Nedermeijer van Rosenthal, C. Stolk, J. L. Smulders, M. Yan Alphen De Veer, A. S. Doorman en J. H. Crena Uiterwijk; voor de cavalerie hier te lande: J. Yertholen de Salve de Bruneton, P. Yan der Molen en H. G. J. Maas Geesteranus; voor de artillerie hier te lande: J. H. Zeeman, J. Yan Boven, E. P. Yan Andel, J. N. Boom H. J. A. Feber, G. F. baron Van Till, C. L. Van Buuren, TJ. J. N. Doornbos, F. Boogaard, H. J. L. C. Bax, jhr. W. A. Ortt, H. J. Doorman, jhr. A. G. Sickinghe, W. L. Yan Harmelo, F. H. Umbgrove, J. N. Pieren, J. L. Bels, J. F. G. Verhoeff. S. M. S. De Ranïtz en M. W. Engelberts; voor de genie hier te lande: W. J. M. Yan de Wijnpersse en F. Dekker; voor de infanterie in Oost-Indië: H. L. Bense, F. H. De Bruine, R. J. A. Raedt van Oidenbarne- veldt, L. F. H. Peereboom, J. J. Diemondt, S. H. Schutstal van Woudenberg, J. J. Le Roy, C. J. Yan Kakum, J. Schutten, J. L. Abell, H. C. J. Ter Eeek, Ch. P. G. Gorissen, W. C. Th. Ter Beek, J. C. De Neve, E. A. C. Koch, W. K. Yan Bor- 8elen, G. F. Noordhoek Hegt, N. C. Mulder, E. K. H. Pluim Mentz en H. C. Kerkkamp; voor de cavalerie in Oost-Indië: C. W. Yan Haaff eo L. P. J. Yan der Stok; voor de artillerie in Oost-Indië: F. Th. Stein- buch, A. Yan der Hegge Spies, H. U. S. Boerma, W. H. M. Schadée, A. C. W. Janssen, J. J. Hem mes, P. Visser, M. Grondhout en J. Do Boer; voor de genie in Oost-Indië: J. Radersma, J. Yan Rinkhuyzen, W. C. Lisnet en M. Engers. Men deelt aan het „Hbl." mede dat het voornemen zeu bestaan om van de bijeenkomst der beide Kamers der Staten-Generaal gebruik te maken ter verdere behandeling van de „Nisero"-quaestie. bij de Tweede Kamer nog sÉeeds aanhangig door de interpellatie van den heer Brantsen Yan de Zijpe, waaromtrent de beraadslagingen vóór het uiteengaan der Kamer zijn gesehorst. De beide Kamers, of althans de Tweede, Kamer, zou tot dat einde hare werkzaamheden voor dit speciaal doel hervatten. Te rekenen van 1 Augustus a. 8. zal er ge legenheid bestaan (ot verzending van brieven met aungegeven geldswaarde naar sommige plaatsen in Turkije. Het maximum der te verzekeren waarde bedraagt 10,000 franken. De brieven met aange geven geldswaarde voor Turkije zijn behalve aan het port en het vaste recht voor aangeteekende brieven verschuldigd, onderworpen aan een evenredig recht van 121/a cent voor elke f 100 of gedeelte van f 100. Door den Koning is afwijzend beschikt op het verzoek om gratie, ingediend door den oudsten der gebroeders Wolters, bankiers te Yenloo, zoodat deze grijsaard, 74 jaar oud, de zes jaar tuchthuis straf, waartoe bij bij vonnis van het gerechtshof te Arnhem op den 7den Februari jl. veroordeeld werd, in het tuchthuis te Leeuwarden zal moeten ondergaan. Onder den titel„Wat moeten wij nalaten en doen?" heeft „een praktizeerend doctor en arts" bij de firma J. F. Haeseker Co. te Haarlem eene brochure uitgegeven, waarin in populairen vorm eonige wenken worden gegeven over hetgeen gedaan kan worden om cholera te voorkomen of te genezen. Met het oog op eene mogelijke verschijning dezgr ziekte mag eene algemeece verspreiding van dit vlugschrift wenschelijk geacht worden. De gezant van Duitschland aan ons Hof,, graaf Herbert Yon Bismarck-Schönhausen, heeft, in afwachting van de definitieve aanvaarding zijner functiën, Zondag-middag Don Haag verlaten, zich begevende naar Berlijn. In Augustus wordt hij op zijn p >st terugverwacht. Omtrent de gisteren gemelde schorsing van den heer Yaleton schrijft men uit Arnhem aan hes „Utr. Dbl.' het volgende: „Deze schorsing vindt hierin hare redenCura toren hebben, tegen het advies van den rector en al de leeraren, vijf jon gelui naar eene hoogere klasse bevorderd. In de vergadering van curatoren en leeraren wenschte de heer Yaleton het woord te voeren over deze afkeuriDgswaardige methode. De voorzitter verleende hem het woord niet. Na de vergadering zijn toen scherpe woorden gewisseld tu8schen den heer Y. en een der curatoren, en zie daar het conflict." Door den minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van 1 September 1884 tot 31 December 1885 tot adsistent voor de hygiëne aan de Rijks-universiteit te Groningen benoemd Ch. H. Ali Cohen, candidaat in de geneeskunde aldaar. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gistermiddag OuessaDt; de „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Liverpool. Z. M. heeft mr. J. Dome'a Nieuwenhuis, te Am sterdam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-Universiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de wijsbegeerte van het recht, het strafrecht en de strafvordering;- dr. S. S. De Koe, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Utrecht, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijks-Univer siteit te Groningen, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het christendom, de oud-christel. letterkunde en de geschiedenis der leerstellingen van den christelijken godsdienst; - benoemd tot notaris binnen bet arr. Zutfen, ter standplaats Lichtenvoorde, D. Hesselink, candidaat-notaris te Winterswijk; tot notaris binnen het arr. Zwolle, standplaats Den Ham, J. Buddingb, candidaat- notaris, thaos griffier bij het kantongerecht te Ommen, en aan J. Buddingh voornoemd, eervol ontslag verleend uit zijne laatstgemelde betrekking- aan de artsen Joseph Dickmann, geboren te Neuss, en Karl Graeeer, geboren te St.-Gallen, onder de gewone voorwaarden vergunning verleend de ge- neesl<inst uit te oefenen op Nederlandsche zeesche pen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen - aan E. Halliday, op zijn verzoek, met 1 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B.-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1