avonden eenige uron aaügenaam en prettig, ook bij ballet en gedresseerde duiven, kip en haan enz., door te brengen. De kostumen zijn net, het orkest is er eveneens goed en de door den heer Yan Laren aangebrachte versieringen ter weerszijden van het tooneel voldoen ook bij avond zeer goedal te maal redenen dat we den ondernemer, den heer Duyser, van harte toewenschen dat hij zich voor zijne kosten en moeiten naar waarde beloond zie! Ook de heer Spriet gaf gisteravond in zijne goed bezette tent op de Lammermarkt zijne eerste voor stelling. Verschafte het optreden van de familie Goenoeng, die als luchtspringers halsbrekende toeren verrichtten, aan velen groot genoegen, niet minder droegen het alangenmensch en de koorddansers bij tot het welslagen der voorstelling. Vooral de heer Spriet zelf blonk weder nit als de Koning der Goochelaars. Met het zoogenaamde tooverstokje verrichtte bij wonderbare toeren. Door het strijken langs den muur, schermen enz. bracht hij telkens een gulden of rijksdaalder te voorschijn, al naar gelang hij vooruit bepaalde, tot groot vermaak van allen, maar bovenal van de kleinen die het aan schouwden. De scènes werden afgewisseld door de komische sproDgen en grappeD van de clowns. Tot slot der voorstelling werd gegeven: Pantomime Arlequinade", hetgeen de jeugd vaak in een schater lach d ed uitbarsten. Hedenavond en volgende avonden geeft de heer Spriet weder voorstellingen, en wij twijfelen er niet aan of velen zullen er gebruik van maken, zich zei ven en hunne kinderen een genoeglijken avond te bezorgen. Onder de bezienswaardigheden op do kermis neemt eene voorname plaats in het Amerikaansch Panopticum van C. Spork op de Nieuwe Beesten markt, vroeger IJzergracht. Een groot aantal keurig bewerkte groepen van wassen beeldeD, gedeeltelijk door mechaniek bewogeD, benevens eene verzameling bustes van bekende mannen zijn daar ten loon gesteld, terwijl steeds iemand aanwezig is om het publiek een© duidelijke en uitvoerige beschrijving van de voorstelling van een en ander te geven, waardoor het zco tjjdroovend en vervelend lezen van catologi vermeden wordt. Een bezoek aan die tent kan dan ook gerust aanbevolen worden. Op de Beestenmarkt vinden wij van denzslfden eigenaar het Londensch groot Apenpaleis met een veertigtal verschillende apensoorten, die zich in een groot hok vrij bowegon en ongetwijfeld een be zoek, vooral met kinderen, waardig zijn. Heden n a m id dag is uit de Witte-singel gracht alhier opgovischt het lijk van een onbekend manspersoon tusschen de 50 a 60 jaar, met glad gezicht, blond haar, gokleed met zwarte jas, bukskin vest, zwarte broek, blauwe kousen, lage schoenen, gekeporden hemdrok, half hemd met wit staand boord en zwart dasje. Op het lijk is bevonden de somma van f 0.90, alsmede eeu stuk van een pa pieren zak met den naam van den cuisinier den heer Sasso aan de Aalmarkt. Zij die aangaande do identiteit van dat lijk in lichtingen kunnen geven, worden verzocht zich aan het politiebureel te vervoegen. Door de politie alhier zijn aangehou den twee manspersonen, genaamd J. v. R. en G. H., die zich ten nadeele van hun patroon, den win kelier en behanger M., aan diefstal van onderscheiden goederen hadden schuldig gemaakt en de opbrengst van den verkoop daarvan ten eigen bate hadden aangewend. Van middag is eene vrouw op de Nieuwsteegsbrug ineengezakt. Door eeu viertal per sonen werd zij opgenomen en in de school van inej. Hardenberg ter verpleging gebracht. Dr. v. d. S. verleende daar geneeskundigen bijstand. Een persoon, wiens hond door het Rapenburg zwom, wildo het dier er weer uithalen. De man sprong daartoe op eene vuilnisschuit, ver loor zijn evenwicht en viel voorover te water. De zoogenaamde schipper mocht er in slagen den dren keling te reddeD, terwijl men een eind verder bezig was den hond op het droge te halen. Om 2 uren vermaakte een jongetje van 5 jaren zich op de Uiter8tegracht met steentjes naar den overkant te werpen, met het gevolg dat hot te water geraakte. Twee personen moesten den knaap naspringen om hem nog te kunnen redden, hetgeen hun ook gelukte. Hedennacht omstreeks halftwaalf ontstond er brand in de bouwmanswoDing van de wed. Van der Drift te Oestgeest, welke brand aan vankelijk een dreigend aanzien had voor de naast- bijgelegene woningen. Het aangetaste gebouw was door riet gedekt en stond weldra in lichterlaaie; doch door de krachtdadige werking der spuiten van Oestgeeat en van Rijnsburg mocht het gelukken den brand tegen halfcwee meester te worden en den bij het geheel verbrande perceel staanden hooi berg, het zomerhuis en de nevengebouwen te be houden, welke door de hitte van het riet veel te lijden hadden. De bewoonster, hare kinderen en dienstpersoneel, die allen ter ruste lagen, moesten bijna ongekleed het brandend perceel ontvluchten en alles achterlaten. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Te Haarlemmermoer is gistermid- dag afgebrand de arbeiderswoning van G. Eyk aan den Sloterweg. De landbouwer T. G.aan den Spie- ringweg te Haarlemmermeer, heeft zich door op hanging van het leven beroofd. Aan het op particulier initiatie f ont worpen plan tot het maken te Woerden een er bad en zweminrichting is reeds een begin van uitvoe ring gegeven. Naar men verneemt, zal met 1 Octo- ber, wellicht reeds 15 September, een aanvang ge maakt worden met de slooping van het Badhuis te Scheveningen. Den lsten Juni 1885 zal het Kur- haus met entresol, de groote knrzaal met tooneel, het terras geheel voltooid moeten zijn en in gebruik genomen kunnen worden, terwijl de geheele bouw, uitgezonderd de beide winkelgalerijen, onder de kap moet zijn gebracht. Het tijdstip waarop het geheele werk moet worden opgeleverd, is bepaald op ultimo November 1885. J1. Donderdag zijn te Delft bij de teraardebestelling van het lijk van den Prins van Oranje o. a. geroldeen gouden remontoir-horloge met dito zeer zwaren ketting, waaraan eeu modaljon met paardobop; op het horloge komt voordenaam van P. F. De Jonge te Goes; en een gouden hor loge met dito ketting; op den achterkant van het horloge is een beer gegraveerd, terwijl de ketting bestaat uit platte schalmen met een haak. De com missaris van politie aldaar verzoekt opsporing en bericht. Zondag was de gr ij zo bisschopsstad Utrecht getuige van een geheel nieuw schouwspel. Uit alle oorden des lands was namelijk een groot aantal snelwielers (vélocipèdisten) te zameo ge komen, om den eersten verjaardag van de oprichting van het Nederlandsche Vélocipèdistenbond te vieren. Het feest werd geopend met een optocht door de straten en langs do singels der stad, waaraan 85 snelwielers deelnamen. Daarna vereenigde men zich in bet café „Buiteulust" van den heer Smit tot het gebruik van een iuncb, na afloop waarvan een tocht naar Zeist ondernomen werd. Dit met groote opgewektheid gevierde feest word besloten met een diner, waarbij do door het be stuur uitgeloofde prijs: een vernikkelde signaalhoorn, voor die club waarvan de leden het sterkst opge komen waren, onder groote bijvalsbetuigingen der feestvierenden werd uitgereikt aan de Leidsche Vélocipèdecclub „de Meeuw." Dit feest heeft, naar men ons meldt, een niet licht te vergeten indruk achtergelaten bij allen, die er aan deelnamen, en is tevens een spoorslag voor alle leden van bet Bond om deze goede zaak naar vermogen te steunen en te helpen uitbreiden. De uitgevers van het „Maandblad tegen de Kwakzalverij" hebben zich in appèl be geven tegen hot vonnis van de arrondissements rechtbank te Maastricht, waarbij zij zijn veroor deeld tot betaling eeDer schadevergoeding van ƒ3000, in zake van Dr. Oedtman, die door dat blad wegens den verkoop van een purgatief goed voor alle ziek ten, als kwakzalver werd gesignaleerd. In de 1 a a t 8 t e warme dagen z ij n te Breda twee gevallen van zonnesteek voorgekomen bij twee vrouwen, die in de zon blootshoofds werk ten. De eene werd krankzinnig, de andeie bozweek spoedig. Een ontzettende storm heeftin A 1- meida (Portugal) gewoed. De oogst heeft zwaar geleden en de schade wordt wel op 250,000 gulden geschat. De stad Dukla, in Galicië, is half afgebrand; een brand in eene naphtha-fabriek was oorzaak van deze ramp. Het lieve stadje Halstadt, niet ver van Ischl, is door eene aardafschuiving voor eon groot deel vernield. Er zijn genietroepen heenge zonden om hulp te bieden. Een 7 0-jarig r ij kaard to Eolose (Isère) is gevangengenomen wegens het worgen van eon 10-jarig knaapje, dat, door zijne ouders achter gelaten toen ze Daar de kermis waren, door hem eerst op de schandelijkste wijze was mishandeld. BUITENLAND. XrVejalbEirlfïc- Na eene verklaring van den heer Peyron ten gunste der bezetting van Madagascar, bestreed de heer Raoul Duval gisteren in de Kamer van Afge vaardigden het aangevraagd krediet, als konnende leiden tot avontuurlijke ondernemingen. De heer Goblet vroeg nauwkeuriger inlichtingen. De heer Jules Ferry antwoordde dat bij van generaal Miot een plan had ontvangen, doch dat het hem onmogelijk was daarvan in de openbare zit ting der Kamer mededeeling te doen. (Goedkeuring). Hij verzocht der Kamer, genoeg vertrouwen in de regeering te stellen, om haar het krediet te verleenen. De heer Raoul Duval verweet aan de regeering dat zij voorbedachtelijk de feiten verzweeg; hij herinnerde voorts aan hetgeen bij den aanvang.der expeditie naar Tonkin en Tunis was geschied. De artikelen van het ontwerp werdeu achtereen volgens goedgekeurd, en daarna werd het voorstel ia zijn geheel met 372 tegen 83 stemmen aan genomen. De Londensche „Times" bevat eene depeche uit Shanghai', meldende dat een uitstel van vijf dagen is toegestaan, in afwachting van de uitkomst der onderhandelingen, die door den onderkoning en den Franschen gezant Pater;ótre worden gevoerd. De Fransche budgetcommissie heeft thans de bezuinigingen op de verschillende begrootiügshoofd- stukken tot 65 millioen fr. opgevoerd. Natuuurlijk is dit bedrag niet bereikt door sommetjes van lOGfr., voor boden en dergelijken aangevraagd, te schrappen. De drie Fransche ministers, die Marseille en Toulon hebben bezocht, hebben in den ministerraad als het resultaat hunner waarnemingen medege deeld, dat de zorg voor de openbare gezondheid in d'e steden ten ©enenmale onvoldoende is, en dat eene som van twee millioen fr. niet toereikend zou zijn, om in dien toestand afdoende en blijvende ver beteringen aan te brengen. De commissaris van politie Gallien, die de beleediging der Duitsche vlag in het hotel Conti nental niet wist te verhinderen, en dien ten gevolge werd geschorst, heeft ontslag uit zijne betrekking gevraagd. Natuurlijk wordt hem dit verleend, en daarmede is de boetedoening der Fransche regeering volkomen. Te Tonlon hebben achttien in rouw gekleede dames den waarnemenden burgemeester - de titu laris is sedert, eenigen tijd ongesteld - een verzoek schrift van de „christelijke vrouwen" der stad aangeboden om met het oog op de cholera een kerkelijken ommegang te vergunnen. Het verzoek is afgeslagen. De bisschop van Marseille heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, gebeden voorschrijvende om het ophouden der cholera. Het standbeeld van Voltaire, ter gelegenheid van het eeuwfeest des schrijvers door het feest comité der stad Parijs aangeboden, zal krachtens besluit, van den gemeenteraad op de Malaquais-kade worden opgericht. Het beeld is het werk van den beeldhouwer Caillé, gegoten door de hoeren Thié- bault. Groot- OrïtannSë. In het Lagerhuis heeft sir Charles Dilke mede gedeeld, dat. de invoer van lompen uit Marseille en Toulon verboden is, maar het plan niet bestaat cm den invoer van lompen uit gehoel Frankrijk te verbieden. De aangekondigde meeting, om te protesteoren tegen de verwerping der reformbill door hot. Hoo- gerhuis, is gistoron in Hydepark gehouden, 't "Was stellig de meest indrukwekkende demonstratie, welke men ooit te Londen zag. De optocht duurde onge veer vier uren vóórdat allen het Park hadden be reikt, en alles ging zeer ordelijk toe. De menigte b acht harteljjke toejuichingen aan den prins en de prinses van "Wales, toen zij op het balkon verschenen en gaf teekeuen van afkeuring bij het voorbijtrek ken der woning van sir Randolph Churchill, maar juichte luide John Bright toe. Men schat het aantal dor menigte op 40,000 personen. De optocht bestond uit gedelegeerden van ver schillende ambachten met hunne vaandels, nit leden der politieke clubs en uit afgevaardigden van de werklieden en het landbouwbedrijf. De in Hydepark gihouden zeven meetings werden door leden van het Parlement voorgezeten. Reaolutiën werden aange-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2