LEIDSCÏÏ DAGBLAD. .V. 7493. Woensdag 23 Juli A°. 1884. PRIJS DEZER COURANT I T«or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poste 1.40. Afzonderlijke Nommers.f'.or». Deze Courant wordt dadelijks, met uitzon 3 sring van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE! Yan 1_6 regels 1.06. Iedere regel moer 0.174. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het inctseeo- ren baiien de stad wordt 0.10 berekend. OiQci&eie KeBniagertiwren. Kostelooze vaccinatie en revncclnatfe. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October gelegenheid bestaat tot kosteloozc vaccinatie en revae- ciuatie voor onvermogenden op Woensdag van elke week, des namiddags te één uur in een der lokalen van de Stadswaag, en dat daarmede alzoo een aanvang zal worden gemaakt 'op Woensdag 2 Juli a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 24 Juni 1884. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; j Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door ALIDA MARIA guldenberg, huisvrouw van j. van bergen en Hene gouwen, een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank in het perceel Rraaierstraat No. 13 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Juli 1884. HARTEVELT, Weth. lo. Secretaris. LESIDEN, 22 Juli. Yan den ordonnance-officier, particulier secre taris des Konings, is bij de schutteiij-ODderofficieren- vereeniging „Pugno Pro Patria" alhier Zr. Ms. dank ontvangen voor de gevoelens van deelneming, uitgedrukt bij schrijven van 15 Juli jl. ter gelegen heid van het overlijden van Prins Alexander, kroon prins der Nederlanden. Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd do volgende trieven, welke wegens onbekendheid der geadres- leerden niet besteld konden worden: A. De Tries, Horst, Amsterdam; Yan te Ment, ienthuizen; Hibbing, Amsterdam; mej. Cornelia 'e Neuys, C. Zonneveld, 's-GravenhageKlaas el, Koudekerk; A. De BruyD, Rotterdam; irecteur, Watergraafsmeermevr. Engelenberg, intfen; J. Zieleman, niet vermeld. - Briefkaarten: toj. wed. Yisser, C. A. Yan Voorst, Amsterdam; J. Koning, te Gravenhage; C. Barendregt, Breda; C. v. d. Helm, Rotterdam. Verzonden geweest naar DuitschlandJos Berken- Dusch, Beckum Enningerlohmej. Gretchen Raspel, Drefeld; Joseph Kalenhorn, Keulen. - Engeland: nej. M. Preston, Drooston and Allan Co., Lon den. - Italië: W. D. Bosch, Napels. D8. A. Sluiterman te Voorhout, bij Leiden, !s beroepen naar Oudelande. De door burgemeester en wethouders der ge meente Hillegom aan den Raad overgelegde reke- aiüg der gemeente over 1883 sloot met een batig Baldo van f 2094.831/,. Ia de laatstgehouden vergadering van de afdeeling Hillegom der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn tot afgevaardigden ter algemeene vergadering gekozen de heeren K. M. De JoDg L. L. Yeenendaal. Ia de afgeloopen week zijn bij het gehouden otariëel examen geslaagd, voor het eerste gedeelte, heeren: P. J. G. Brnne te Tiel, J. C. J. M. ubar, C. M. A. Arnold, F. Paul en G. C. Lelsz, lien te Steenwijkvoor het 2de gedeelte, de heeren Schutter te Groenloo, C. H. Van Lottom te Amsterdam, J. Ratelband te Haarlem, H. P. J. Mulder, te Amsterdam, W. A. Th. C. Van Lidth De Jeude te Utrecht, E. M. A. De Bruyn te Breda, mr. H. J. Van Lurlofs Umbgrove te Zutfen, mr. M. P. H. Wiercx te 's-Gravenhage en jhr. mr. L. J. A. Schuurbecque Boeye te Velp. M Naar het „H. Dbl." verneemt, zal het paleis van wijlen Prins Alexander op den hoek van de Heu'i8traat eerlang publiek worden verkocht. Voor het paleis, door den Prins het laatst bewoond, zou reeds door een particulier een bod zijn gedaan. Men schrijft uit Rotterdam aan het „D. v. N.": Zonals bekend, liggen alle schoone plannen tot ndhaving van een eigen Rotterdamsch tooneel Daast het Nederlandscb tooneel voor een groot ge deelte weer in duigen. De oorzaak hiervan is niet ver te zoekeü. De chronische geldcrisis, waarin de heer W. Van Zuylen altqd verkeert heeft en Dog verkeert, leidde hem tot stappen die zijne eigen groote idealen gedeeltelijk in rook deden verdwijnen, niet alleen, maar ook de mannen, die zich aan zijne zijde hadden geschaard om hem de lasten te heipon torseD, in groote moeielijkhedon hebben gebracht. Ten einde Van Zuylen te steunen, getroostten zich eenige geachte Rotterdammers de moeite een vennootschap .Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg- maatschappij" op te richten, welke de exploitatie van den nieuwen schouwburg op zich nam en den heer Van Zuylen ais directeur aanstelde. Deze laatste verheugde zich blijkbaar het meest in het tot stand komen dezer vennootschap, omdat hij haar beschouwde als een onnitputbare broD, waaraan hij zich kon laven, telkens als hij in fioan- t'.ëelen nood verkeerde. Daarin had hij zich echter, zooals al spoedig bleek, vergist, want commissarissen achtten zich tegenover de aandeelhouders niet verantwoord hem voorschotten te verstrekken. Dit maakt© den heer v. Z. zóó boos, dat hij eensklaps zijn ontslag nam, eerst als directeur en daarna als acteur. Dat bracht commissarissen in een lastig parket. Vooreerst zon een nieuwe directeur moeten gekozen worden en daarenboven kon men in moeielijkheden komen met de aandeelhouders, waaronder zich natuurlijk velen bevonden, dif» alleen om en voor Van Zuylen een aandeel genomen hadden. Daarbij waren er reeds onderhandelingen gevoerd omtrent het sluiten van contracten met artisten voor het aanstaand seizoen en ook het tegenwoordig personeel van den heer v. Z. stelde eischen'. Voor laatstgenoemde artisren meenden commis sarissen nu het eerste te moeten zorgen en Woensdag avond werd door hen dan ook eene vergadering be legd, om die artisten met den waren stand van zaken bekend te maken en hunne belangen te besprekeD. De heer v. Z. had intnsschen ingezien, dat hij een zeer onverstandigen stap had gedaan, door in een driftig oogenblik totaal te breken met de manneD, die zich, in den waren zin des woords, voor hem hadden opgeofferd. Hij zond een schrijven in, waarbij hij zich opnieuw èn als directeur èn als acteur be schikbaar stelde voor de vennootschap. In de gemelde vergadering kwam ook dit schrij ven ter tafel, doch commissarissen verklaarden dat het hun na het voorgevallene onmogelijk was, den heer v. Z. andermaal als directeur aan te nemen. Ter behartiging echter van de belangen van de artisten werd besloten, dat in deze vergadering geene eindbeslissing zou worden genomen, doch dat commis sarissen de zaak zonden overdragen aan de ver gadering van aandeelhouders. Zij verklaarden echter dat, indien de vergadering mocht besluiten het ver zoek van den heer v. Z. in te willigen en hem als directeur behouden, commissarissen eenparig hun ontslag zouden nemen. Daarop volgde, zooals men weet, Zaterdag-avond de vergadering van aandeelhouders. De heer v. Z., blijkbaar ten einde raad, had volgens zeggen van twee aandeelhouders officiëel verklaard, dat hij ook bereid was alleen als acteur onder een anderen directeur zich aan de vennootschap te verbinden, doch schriftelijk was zulk een aanbod echter nog niet ingekomen. Eene eindbeslissing was dus ook thans nog niet te nemen, doch de vergadering ver- eenigde zich eenparig met het voorstel van een der aandeelhouders (dat wij gisteravond mededeelden). Dasr het zeker onmogelijk zou zijn bij aftreding I van de tegenwoordige commissarissen, vijf anderen te vinden, die de betrekking zouden willen aan- I vaarden, was dit zeker bet geschiktste besluit dat men nemen kon. Binnen weinige dagen zal das over het to be or not to be van dit Rotterdamsch too- neelgezel8chap beslist worden. Met 1 October a. s. zal bij het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut worden aan gesteld, op eene jaarwedde van f 1000, een bijzonder adsistent van den hoofddirecteur. Doctoren en can- didaten in de wiskunde en zij die grondige kennis van de wiskunde bezitten en voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, worden uitge- noodigd zich vóór 1 September a. s. schriftelijk tot den hoofddirecteur van genoemd Instituut te wenden. Het stoomschip .Nederland en Oranje", van Amsterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Pauillac. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer H. M. J. Wertenbroek, arts te Amsterdam, met 21 dezer beDoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht; - A. O. J. E. M. graaf De Marchant d'Ansembonrg benoemd tot burgemeester der gem. Amstenrade;- den officier van gezondheid lste kl. bij de zeemacht dr. G. A. Haremaker, op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen- aan G. Staalman, eervol ont slagen baas der zeilmakers bij 's Rijks werf te Willemsoord, uithoofde van meer dan 55-jarigen ouderdom, met 16 April jl., toegekend een pensioen ten la9te van den Staat van 741. Gemengd Nieuws, De kermis is alzoo weer begonnen. Overal klinken de draaiorgeltonen en die der straatmuzikanten u te gemoot. De jeugd voegt daarbij met de zonderlinge gelegenheids-instrumenten de hare, niet altijd even smaakvol. De kermis zelve is niet zoo'n .volle" als andore jaren, en erg druk was het den eersten avond ook niet. De lange en fiksche regenbui hield menigeen in zijne woning of dreef hem weer huiswaarts of deed elders reeds vroeg een onderkomen zoeken. Toen de schouwburg uitging was het dan ook reeds vrij stil op straat. Hot toon9elgezolschap van den heer Van Lier mocht zich daarentegen in een vrij talrijk publiek verheugen en de aanwezigen zullen niet minder tevreden zijn geweest toen zij den schouwburg op de Oude Vest verlieten. .Mensch, erger je niet"! is toch een echt kermisstuk, dat de bezoekers den geheelen avond in eene vroolijke stemming houdt, dank zij ook de opgewektheid waarmede het wordt vertoond en de muziek, die zich bijna den ganschen avond doet hooren. De medewerkenden, o. a. de dames Albregt-Engelmanj en Kiehl, zoomede o. a. de heer Bigot, werden herhaaldelijk toegejuicht of teruggeroepen, waaraan ook zij zich volstrekt niet ergerden, getuige de coupletjes die zij dan ten beste gaveD. In éón woord, de inleiding van dit gezelschap voor deze week is goed geweest. De gevolgen zullen niet uit blijven. Een volgende uitvoering ga men er zeker heen Het concert- en operettengezelschap enz. van den heer Van Wijk uit Amsterdam, dat in de Stads taal optreedt, is niet minder dan vorige jaren. Iotegendeel, het biedt meer verscheidenheid aan. De vertooning van eene acte uit de „Grande Dn- che86e" gaf eene aangename afwisseling tusschen de gymnasten, clowns, excentriques, koordedansers, zangers en zangeressen. De zaal was voor den eersten avond ook vrij goed bezet, het was er heerlijk frisch; alleen de pauzen duurden soms wat lang, maar dat zal wel beter worden. Reeds nu bleek over wolk een uitgebreid personeel hier be schikt wordt, zoodat men van allerlei te zïen en te hooren krijgt. Zeer zeker is dit gebouw er op nieuw als voor uitgezocht om er op de kermis-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1