LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7492. Dinsdag 22 Jail. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.0*i. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17*. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca»6««- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. 1^IBEN, 21 Juli. Van den 14den tot den 18den Juli is aan de Kweekschool voor Bowaarschoolhouderessen alhier ia tegenwoordigheid der Schoolcommissie een exa men gehouden ter verkrijging van een diploma als bewaarschoolhoudere8. Vijf der kweekelingen hadden zich aangeboden één trok zich gedurende het examen terug; de volgende dames slaagden (alphabetische volgorde): Anna Van der Hoek, van Vinkega; IJtjo Meines, van Oldeboorn; Cornelia Steen wijk en Henriette Fran^oise Van der Woerd, beiden van Leiden. Aan den tot kapt. benoemden lsten lnit.-adj. F. H. A. Sabron is bij het 4de reg. inf. het bevel opgedragen over de lste comp. 4de bat. te Leiden. De dezer dagen benoemde 2de luit. H. A. Van Lookhorst is geplaatst bij het 4de reg. inf. en aldaar ingedeeld bij de 4de comp. 4de bat. te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 36, ƒ18.50 ƒ3.70 en 1.90; de laagste ƒ36, 18.50, ƒ3.60 en 1.85. Ds. A. Knoll, predikant te Ter-Aar, is be roepen te Bergambacht. Reeds vroeger is gemeld dat de Prins van Oranje geen uitersto wilsbeschikkingen heeft nage laten; alleen zijn er enkele aanwijzingen gevonden van jaren herwaarts, die toouen dat de Prins toen voornemens was een testament te maken. Verder zijn aan de hooge erfgenamen eenige mededeeliugen gedaan van vroeger door den Prins geuite wenschen, qIó ongetwijfeld zullen worden vervuld. De Koning heeft persoonlijk, naar het „Vad." verneemt, volledig afstand ge-daan van alle rechten op de nalatenschap van zijn zoon, en zulks ten behoeve van Prinses Wilhelmina, mede-erfgename. Van het op verscheidene millioenen geschat ver mogen van den Prins, grootendeels in inschrijvingen op het Grootboek en in buitenlandsche fondsen be legd, is een staat opgemaakt en bereids aan den thesaurier des Konings ter hand gesteld. Binnon weinige dagen zal de geheele overdracht kunnen eindigeD. Omtrent het personeel van den overleden Vorst zijn nog geen definitieve beschik- kingen genomen, wel omtrent de roerende goederen. Deze zullen, behalve enkele familiestukken en reli- qnieën en met uitzondering van de prachtige collectie diamanten van wijlen KoniDgin Sophia, ten over staan van den notaris Ligtenberg worden verkocht. Men is terstond begonnen met de Gothische Zaal voor dit doel in gereedheid te brengen. In het begin van Augustus zal de verkooping worden aangekondigd. Prinses Hendrik, de groothertog van Saksen- Weimar en prins en prinses Albert van Pruisen hebben gistermorgen de godsdienstoefening in de Duit8cho Kerk, te 's-Hage, onder het gehoor van ds. Siebold, bijgewoond. Dien dag waren de prinsessen Hendrik enFrederik Karei ten diner genoodigd bij den groothertog van Saksen-Weimar, op het buitenverbbjf „Buitenrust" aan den Scheveningschen weg. - De groothertog heeft gisteren ook een bezoek gebracht bij prins en prinses Albert van Pruisen in het hotel „d'Orange" te Scheveningen. Naar men verneemt, zou Z. D. H. heden de resi dentie verlaten. Met goed gevolg hebben examen afgelegd voor den rang van 2den luitenant bij het corps mariniers de adelborsten J. Copins Peereboom, A. H. Bakker, A. A. Brutel De la Rivière, C. P. Van Borselen en G. Faassen. Volgens 't „H. D." heeft de Koning op het adres van rouwbeklag der Tweede Kamer het volgende geantwoord: „Mijne heeren! Met groote belang stelling verneem ik van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de betuiging harer oprechte deel neming in de diepe smart, die mij en mijn Iluis vervult, en de mededeeling, dat zij hoopt, mij eens gezind en met onwankelbare trouw ter zijde te staan. Ik verzoek u, mijne heeren, bij de tweede Kamer der Staten-generaal de tolk te willen zijn mijner erkentelijkheid voor haar adres van rouw- Door de staatscommissie, belast met het af nemen van het examen ter verkrijging van een getuigschrift van bekwaamheid tot de studie aan eene universiteit, werden den 17den, 18den en 19den Juli elf candidaten geëxamineerd, terwijl twee niet waren opgekomen en één zich terugtrok. Drie van hen verkregen het getuigschrift voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. en twee dat voor de facul teiten der geneeskunde enz. De namen der toege- latenen zijn: A. Sinkel, W. Stoel, G. Vissering, G. H. J. Peter en M. Vrancken, Bij een der bataljons van het regiment grena diers en jagers zijn, op last van den minister van oorlog, een aantal paar laarzen in gebruik gegeven, ten einde daarmede een proef te nemen als schoeisel voor den infanterist. Deze laarzen zijn bestemd om over de pantalon gedragen te worden. De examens ter verkrijging van eene akte voor lager onderwijs in de Fransche taal zullen 1 Augustus a. s. een aanvang nemen en te Utrecht gehouden worden. 277 candidaten hebben zich daartoe aangemeld, waaronder 100 dames. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be noemd tot leeraat in Je ^jmnastiek aan het Gym nasium den heer S. Van Akontot marktmeester den heer T. M. Van Wijk; tot leeraar in de aard rijkskunde aan de Hoogere Burgerschool met drie jarigen cursus den heer D. J. Witte, allen te Rot terdam. Goedgekeurd werd de verordening op het toezicht op de levensmiddelen. Naar men verneemt, bestaat bij den Koning het plan, om in het aanstaande najaar een reis naar het Zuiden te ondernemen. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de toe lagen voor reis- en verblijfkosten, toegekend aan de controleurs en adjunct-controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, van kracht blijven tot 1 Januari 1886. De uitslag van het eindexamen der afd. B der Rijks-Landbouwschool te Wageningen is, van de 6 leerlingen, die aan het examen deelnamen, 5 het diploma als landbouwkundige ontvingen, tw. H. C. Carsten, van Iloogeveeo; J. S. Dijlt, van Burg op Tessel; W. H. Fock, van Wageningen; C. E. Haitink, van 's-Hage, en H. A. Nebbens Sterling, van Dordrecht. Bij koninklijk besluit worden de beide Kamers der Staten-Generaal in vereenigde zitting bijeenge roepen tegen Dinsdag 29 Juli, 's namiddags te 3 uren, waarin door de ministers van justitie en binnen- landsche zaken zal worden aangeboden een wets ontwerp tot benoeming van eene Regentes. Twee onbekende gevers hebben ter voltooiing van den bouw der pastorie en onderwijzerswoning van de Chr.-Ger. gemeente te Langerak 2000 en 1000 geschonken. In de Zaterdag-avond gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de vennootschap Nieuwe Rolterdamsche Schouwburg- Maatschappij, die slechts door twee van de vijf com missarissen kon worden bijgewoond, bleek dat het wel tot de onmogelijkheden zou behooren vijf nieuwe commissarissen te benoemen, die bereid zijn de be trekking te aanvaarden. Aan den anderen kant werd door twee aandeelhouders, naar hun zeggen offi- ciëel medegedeeld dat de heer Van Zuylen op zjjn Schrijven aao commissarissen wederom terugkomende, alsnu bereid is zich zonder meer als acteur aan de vennootschap te verbinden, Als gevolg van die medodeeliog werd, naar do „N. R. Crt." meldt, I door een der aandeelhouders het volgende voorstel gedaan „De vergadering, gehoord de mededeelinvan de heeren hondendo dat de heer Van Zuylen zich bereid verklaart onder een anderen directeur zich als acteur aan de vennootschap te verbinden, verzoekt dat commissarissen voor den tijd van wee maal vier on twintig uren eene afwachtende hou ding zullen aannemen, ten einde den heer Yan Zuylea in de gelegenheid te stellen hun schriftelijk te ver klaren of hij als acteur zich aan do vennootschap wil verbinden, zullende commissarissen daarna over wegen of zij aan het bewind wenschen te blijven* In het tegenovergestelde geval, of indien de heer Yan Zuylen van den hem gestelden termiju geen gebruik maakt, doen commissarissen aan de alge meene vergadering een voorstel tot liquidatie van do vennootschap." Dit voorstel werd met algemeene stemme»', met inbegrip van die der beide aanwezige commissai issen, aangenomen. De Raad van Edam heeft een belangrijk be sluit genomen. In hare laatste vergadering vroeg de burgemeester, do heer H. I. CalkoeD, de urgentie voor een voorstel betreffende een krediet van 1000, ten einde nog meerdere maatregelen van voorzorg te kunnen nemen met het oog op een mogelijk uitbreken der cholera. De Raad stemde niet alleen vóór die som, maar gaf den burgemeester ook nog een krediet van 300, ten einde in een der wijken nog een stadsreiniger meer aan to stollen. De stoomschepen der maatschappij „Neder land" zullen de haven van Napels in plaats van die te Marseille aandoen, zoolang de laatstgenoemde haven wegens de cholera besmet zal zijn verklaard. In verband daarmede zallon de brievenmalen voor Indië, te beginnen met Zaterdag 26 dezer, uit Neder land verzonden worden en voorts bij afwisseling de3 Zaterdags en des Dinsdags om de 10 of 11 dagen met de treinen, die respectievelijk te 11.55 v. m., 1.6 's midd. en 1.33 's midd. van Amster dam, 's-Gravenhage on Rotterdam naar Antwerpen vertrekken, in plaats van, zooals thans op do ge melde dagen, met de troinen respectievelijk van 5.20, 6.32 en 7.5 's av. De officier van gezondheid lste kl. dr. G. A. Haremaker, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld, De off. van gez. 2de kl. M. Rutgers Van der Loeff, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoom- schip „Bonaire," wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee lste kl. W. M. J. Visser wordt met 1 Aug. a8. gedetacheerd bij 's Rijks werf te Willemsoord en belast mot de waarneming der be trekking van officier van politie. De off. van gez. 2de kl. C. T. Hurame, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet9lui8, wordt met 1 Augustus a. s. over geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomachip Bonaire. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat in den loop der maanden Sept., OctNov. en Dec. e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van depractische examens van arts en tandmeester en in de maand Sept. of Oct. a. s. tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de be oefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuur kundig examen. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Het stoomschip „Nederland en Oranje", van Amsterdam naar Java, is Zaterdag-middag te Pauil- lac aangekomen; de „Amsterdam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend Dover j

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1