LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 21 Juli. N°. 7491. A0. 1884. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANTS Teer Leiden per 8 maanden1.10. Ftmoo per post.1.40. Atooderltjke Nommers0.05. Deze Cooiant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES! Tei 16 regeli 1.05. Iedere regel meer 0.17fc Grootere letters naar plaatsrnimta. Voer het incaam- ren buiten de atad wordt 0.10 berekend. BUITENLAND. FraffikrlJk, De Kamer van Afgevaardigden heeft het amen dement, strekkende om de surtaxe op suiker tot 7 fr. te verhoogen, en wel tot 31 Augustus 1886, met 275 tegen 200 stemmen aangenomen. Verworpen werd het amendement-Demahy, om de surtaxe ook op vreemde koloniale suiker toe te passen. Alleen de Enropeesche suikers zullen daaraan onderworpen worden. Het ontwerp in zijn geheel is daarop goedgekeurd. De heer Jules Ferry verklaarde gisteren aan de Senaatscommissie dat de bijeenkomst van een Congres onmogelijk is, indien het besluit van Senaat en Kamer betreffende het voorstel der grondwets herziening, niet eensluidend is. Hij bood aan om, indien het besluit van den Senaat van dat der Kamer mocht verschillen, laatstgenoemde te ver zoeken het hare te wyzigen. Hij beloofde dat, indien de Kamer van het gestelde programma afweek, hij de Kabinetsquaestie zou stellen. Hij verzocht der commissie, om het ontwerp der grond wetsherziening aan te nemen. De commissie zou heden een besluit nemen. Het agentschap „Havas" deelt mede dat China aan Frankrijk eene eerste genoegdoening heeft ge geven door het keizerlijk besluit, dat in het offi- ciëele Regeeringsblad van Peking van den 16den dezer werd opgenomen. Daarbij toch wordt de ont ruiming van Laokoi, Langson en Caobang, volgens het tractaat van Tien-Tsin, en de terugtrekking der troepen op de Chineesche grenzen, bevolen. De ontruiming moet in het tijdsverloop eener maand worden bewerkstelligd. De onderhandelingen over de schadevergoeding worden voortgezet. Het eskader van admiraal Courbet zal voor Foo-Chow voor anker blijven, totdat de zaken volkomen zijn geregeld. In eene volgende depeche deelt hetzelfde agent schap een bericht mede uit Shanghai, waaruit blijkt dat de toestand te Peking geheel veranderd is, ten gevolge van eene heftige discussie tusschen Li-Hong- Chang en priDS Tso. Het is thans zeer waarschijnlijk dat het geschil op vredelievende wijze zal worden opgelost. Admi raal Conrbet blijft Foo-Chow bedreigen. Dezer dagen zijn berichten ontvangen be treffende den ontdekkingsreiziger De Brazza. Deze heeft eene samenkomst gehad met den dood ge- waanden koning Makoko, die hem met groote blijdschap en allerlei eerbewijzen ontving. Een van de reisgenooten des heeren De Brazza, dr. Balloy, wordt in Frankrijk verwacht met den authentieken tekst van het tusschen hen gesloten tractaat. Het Fransche marine-budget zal dit jaar eene vermindering van 9 millioen fr. ondergaan, of eigen lijk slechts van 6, daar een post van 3 millioen voor buitengewone bewapeningskosten op de gewone uitgaven is overgebracht. Duitschland. In strijd met alle andere berichten kan van eene goed onderrichte zijde worden medegedeeld, dat de regeering te Berlijn zich tevreden heeft verklaard met de voldoening, door den heer Jules Ferry ge geven in de zaak van het hoonen der Duitsche vlag op 14 dezer. Evenzeer moet de heer Jules Ferry ingenomen zijn met de voorkomendheid, door prins Bismarck aan den dag gelegd. De „Kreuztffeiting" bespreekt de beleediging, die de Dnitsche vlag bij het verleden Maandag te Parijs gehouden nationale feest is aangedaan. Eenige gevolgen zal deze gebeurtenis naar haar oordeel niet hebben, daar de Fransche gezant te Parijs reeds in behoorlijken vorm het leedwezen zijner regeering over het feit heeft betuigd. Toch heeft de gebeurtenis - zegt de „Kreuzzei- tung" - eene ernstige beteekenis. Zij, die van eene vriendschappelijke stemming droomen, welke zich in Frankrijk ten opzichte van Duitschland vormt, zullen moeten toegeven dat deze demonstratie daarmede volkomen in strijd is. Wel is zij door de meeste Fransche bladen veroordeeld, maar deze hebben dit meer uit vrees gedaan dan omdat zij er niet mede instemmen. In de laatste tijden hebben zich ook nog andere feiten voorgedaan, die de ware gezind heid der beschaafde klassen in Frankrijk bewijzen. Het blad wijst op de ontvangst, die dr. Koch door zijne ambtgenooten is bereid, en op de van Fran sche zijden gedane pogingen om de eerlijke bedoe lingen van dr. Koch te ontkennen. De leer, die uit hetgeen is geschied te trekken is, acht de „Kreuzzeitung" zeer eenvoudig. De officiëele betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch land zullen goed blijven zoolang het eerste rijk Duitschland moet vreezen, maar geen oogenblik langer, omdat geene Fransche regeering de macht heeft, op den duur den drang der publieke opinie te weerstaan en daarnaar zelfs niet streeft. Yoor Duitschland is het daarom wenschelijk, de in Frank rijk gekoesterde vrees steeds levendig te houden. Met betrekking tot de Nederlandsche leening wordt vernomen, dat eene aansluiting van sommige der mededingende Berlijnsche firma's in gang is. Groot-Brïtannië, In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gisteren medegedeeld dat de Egyptische Conferentie waar schijnlijk aanstaanden Dinsdag zitting zal houden. Lord Fitz-Maurice zeide dat te Soeakim eenige bedevaartgangers zijn aangekomen, welke op 12 Juli Khartoem verlaten hadden. Zij brachten het bericht aan dat laatstgenoemde plaats in veiligheid verkeert, dat er overvloed van levensmiddelen is en slechts weinig Arabieren in de omstreken worden aangetroffen. Volgens andere berichten doet gene raal Gordon den rebellen afbreuk door middel van met kanonnen gewapende stoombooten. Uit Durban wordt aan de „Times" geseind dat het Kaapsche Parlement het voorstel tot in lijving van Bechnanaland bij de Kaapkolonie, als mede dat tot annexatie van de Walvischbaai en St.-Johns heeft goedgekeurd. De koloniale grens lijn wordt van de Walvischbaai naar de rivier Cnnene uitgebreid. Verder wordt melding gemaakt van wanordelijk heden in Stellaland en Goshen. Het plan bestaat om eene monstermeeting te Londen te beleggen tegen den herfst, van al de voorstanders in heel Engeland van eene wet, waarbij het huwen van een weduwnaar met zijDe schoonzuster wordt toegestaan. Ook een monster- petitionnement wordt op touw gezet. Rusland. Te Warschau is een aanslag ontdekt tegen het leven van den czaar, die er Donderdag zon ge komen zijn. De Poolsche bladen geven reeds uit voerige bijzonderheden. Gedarende de zitting van het kantongerecht trad een koloDel der gendarmerie in de zaal en bleef achter het publiek. Toen de zitting geëindigd was, volgde hij den kantonrechter, Bardowski, naar diens woning, hield hem eene revolver voor en arres teerde hem. Bardowski deed eene poging om zich om het leven te brengen, maar werd daarin verhinderd. In zijne woning vond men eene jonge Russin, die met hem gearresteerd werd. De huiszoeking deed eene hoeveelheed dynamiet ontdekken, groot genoeg om eene geheele wijk in de lucht te doen vliegen. De bedoeling was, het in het paleis, waar de czaar verblijf honden zou, te doen ontploffen. Twee van Bardowski's ambtenaren, een journalist, een koopman, acht studenten en een aan tal geëmployeerden van het huis Lilpop en Rau werden mede gevat. Het dynamiet was aangebracht door een Rus, die van een hooggeplaatst Russisch ambtenaar in het buitenland een vrijgeleide ver kregen had. Men schrijft nit St.-Petersburg aan de „Times" dat Rusland bedreigd wordt door een vreeselijken vijand uit het Zuiden, de pest, die te Bagdad woedt. De bladen te Kars nemen een bericht van den Russischen consul te Bagdad op, meldende dat het sanitair cordon van de Perzische grens tot Bakoe de ziekte niet kan tegenhouden, daar het aan alle kanten door het omkoopen van Perzische ambte naren geschonden wordt. Te Bedra, waar de ziekte het eerst uitbrak, stier ven van Maart tot Mei 800 menschen; de plaatse lijke autoriteiten vernemen niet de helft, en ver bergen nog gedeeltelijk wat zij weten. Prins Dondoukoff Korsakoff heeft aan allo inwoners van Trans-Kaukasië verboden bedevaarten naar de heilige plaatsen in Perzië en Turkije te ondernemen. INGEZONDEN. VOORZORGEN. Mijnheer de Redacteur Nu van alle kanten maatregelen worden genomen om de vreeselijkste aller ziekten (cholera) zooveel mogelijk tegen te gaan, en nu zelf in den gemeen teraad door een hoogleeraar in de geneeskunde aan den voorzitter eenige vragen zijn gericht, om trent hetgeen hier reeds is gedaan, in verband met een eventueel bezoek van de cholera, kan het zijn nut hebben te vragen: is het in deze snikheete dagen, en ook met het oog op dezelfde eventuali teit, wel raadzaam, of liever, is het niet allerge vaarlijkst in de wateren der gemeente te laten baggeren, al gebeurt dit dan ook in den nacht? Zooals men weet, ontstaat de bagger in deze gemeente hoofdzakelijk lo. door den afvoer der fecaliën nit de riolen, 2o. door vuil en andere onreinheden (zooals krengen enz.), die in het water worden geworpen en op den bodem daarvan een verrottingsproces ondergaan. Zoo lang die stoffen ongestoord blijven, zetten zij zich tot eene slibberige, nagenoeg vaste massa, op den bodem waar het water overheen Btroomt, en doen ze betrekkelijk weinig kwaad, maar als in den zomer bij heete dagen of nachten wordt gebaggerd, dan wordt die slibberige massa, waaronder nog vele zelfstandigheden zijn die in de eerste periode van verrotting verkeeren, omgeroerd, en dan wordt het water, dat er anders helder overheen stroomde, troebel, en geheel door de opgeroerde massa bedorven en geïnfecteerd, waardoor een benauwde en voor de gezondheid gevaarlijke stank ontstaat; ten minste als de alge meen aangenomen stelregel opgaat, dat stank ver oorzaakt door rottende voorwerpen, voor de gezond heid schadelijk is. Is dit nu het geval - waaraan volstrekt niet mag getwijfeld worden - dan is het baggeren in den nacht nog veel ongezonder en gevaarlijker dan bij dag, omdat de dampen die gedurende den nacht uit het omgeroerde water opstijgen, boven de gemeente blijven hangen, daar de zomernachten in den regel stil of zonder wind zijn, waardoor die dampen zouden kunnen worden weggevoerd of verdeeld. Matineuse menschen die gewoon zijn zich vroeg op de straat te bewegen, zullen altijd wel hebben ondervonden dat de dampen die nit de grachten opstijgen in den vroegen morgen het meest worden waargenomen, en dat die niet weggaan voordat met het rijzen der zon de wind opsteekt, waardoor meer beweging in den dampkring komt en de opgestegen dampen worden weggenomen en verdeeld. Leiden, 18 Juli 1884, M.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1