LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7491. Maandag 21 Juli. A°. 1884. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT* f«or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 14 Juni. Indië beschouwd als een kranke eene voor stelling die op tallooze gronden verdedigbaar is zon men de geschiedenis der laatste mailweek ge voeglijk aldus kunnen schrijven: „Algemeene toe stand dezelfde. Pols flauw. Atjeh-abces nog even ongunstig. Nieuwe verschijnselen geene. Koffie-zenuw alleen nog iets slapper dan vroeger." Aan groote gebeurtenissen bestaat volslagen ge brek. Alleen de mutaties onder het personeel zijn in menig opzicht belangrijk. {Java-Bode Atjeh heeft in het voorgaande jaar weder een groot getal slachtoffers gemaakt. Niet minder dan 2 officieren en 87 onderofficieren en manschappen zijn in dat jaar gesneuveld, terwijl het getal ver wonden 10 officieren en 208 onderofficieren en man schappen bedroeg, waarvan 17 ten gevolge van de bekomen wonden zijn overleden. Naar men verneemt, gaat de lste luitenant van het corps de genie-magazijnmeester Van Assen met een tweejarig verlof tot herstel van gezondheid. In eene particuliere correspondentie van de „Java-Bode" uit Kotta-Radja, dd. 27 Mei, lezen wij het volgende: Als oen bewijs dat de Atjehers nog geen gebrek aan munitie hebben en het den Hollandschen over weldiger nog steeds lastig willen maken, werd den 5den Mei het transport Anagaloeëng-Tjot-Basatoel weder flink beschoten. Ten einde zooveel mogelijk te trachten den vijand dit te beletten, kwam den vorigen dag nog eene 8ectie berg-artillerie uit Kotta-Radja te Anagaloeong aan, om, onder bevel van den kapitein Van Wijhe, den volgenden morgen met vier bergstokken te kunnen uitrukken. Nog niet ver waren onze troepen voorbij Lepongara, of een hevig vunr aan weers zijden werd geopend, waarbij onze bergstukjes en het geschut van Tjot geen kleine rol speelden. Bij het van zijn paard stijgen werd do kapitein Van Wijhe gewond, echter niet gevaarlijk. Verder bekwamen wij dien dag nog 4 gewonden. Den 7den Mei rakten van uit Anagaloeëng twee colonnes en 4 bergstukken, ten einde de brng over de LiDgarivier (nabij Senelop) te gaan herstellen. Na aldaar ruim twee uren in stelling te hebben gezeten, opende de vijand op eens een hevig vuur op die dekking. Onder het terugkeeren naar Senelop werd een Europeesch fuselier doodelijk getroffen. Toen nu deze colonnes te Senelop eenige minuten rust hielden, werd de benting beschoten. Het verslag der militaire verrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden van en met 14 Mei tot en met 28 Mei 1884 luidt als volgt: Den 17den Mei liep tnsschen Anagaloeng en Glé-Kambing een transport. De dekkingstroepen, waarbij twee sectiën berg- artillerie waren ingedeeld, namen positie op ver schillende, daartoe geschikte ponten aan- of be zijden den transportweg. Zij beletten den vijandelijken benden, die zoowel ten oosten als ten westen van den weg in stelling lagen, om op te dringen. Te halfzes uitgerukt, waren de troepen van Anagaloeng te halfnegen in garnizoen terng met een verlies aan gewonden van twee Enropeesche mindereo, 66a Inlandsch fuselier en twee dwang arbeiders. Van de tot het garnizoen van Glé- Kambing behoorende troepen werd gewond de lste luitenant der iofanterie J. C. Bergsma. Den 23sten Mei ging van Anagaloeng een trans port naar Tjot-Basetoel. De dekkingstroepen namen op gelijker wijze stelling als op den 17Jen. Zonder verliezen keerden de troepen en het transport te Lepong-Arra terug. Het transport zette van hier onder eene bijzondere dekking den marsch voort, spoedig gevolgd wor dende door twee sectiën bergartillerie. De overige troepen bleven te Lepong-Arra de rechterflankdekking, sterk 60 bajonetten, onder den kapitein A. H. W. Scheuer, inwachten. Genoemde kapitein had met zijne colonne Tjot- Aroen bezet en eene hinderlaag gelegd nabij Dilip. Hij had een aanval des vijands, die daarbij 4 dooden en 2 gewonden achterliet, afgeslagen. Toen het detachement-Scheuer zich bij de hoofd colonne had aangesloten, werd de marsch voortgezet. De gewestelijk militaire commandant en diens adjudant reden met eene cavalerie-escorte vooruit. Op de brug, welke nabij Passar Longi over de Kroeng Loethoe voert, gekomen, werden genoemde officieren en hun geleide plotseling uit kampoDg Rabat beschoten. Op dit vuur rukte de infanterie-colonne met den versnelden pas vooruit. Een gedeelte nam positie achter den weg Ana galoengLepong-Arra, een ander gedeelte achter den weg naar Biloelterwijl de colonne Scheuer, versterkt met eene sectie onder den luitenant I. M. A. Ter Beek, tegen Rabat oprukte en den vijand uit die kampoDg verjoeg. Aan onze zijde sneuvelden 1 Europeesch en 1 Inlandsch faselier en werden gewond: de officier van gezondheid 2de klasse \V. J. Van Haeften de 2de luitenant der infanterie D. M. Slangen; 12 Europeesche minderen, 1 Inlandsch faselier en drie troepenpaarden. De vijand liet 16 dooden in onze handen achter. Te Kotta-Radja is onder de inlandsche geëm ployeerden der Atjeh-leverancie De Lange Co. op het erf dier firma een atelier van valsche munters ontdekt. Voor alle securiteit heeft men ze maar achter slot en grendel geplaatst. Naar men verneemt, heeft de directie van den Planten- en Dierentuin alhier het voornemen ern stige pogingen in het werk te stelleD, tot het ver plaatsen van den aan hare zorgen toevertrouwden tuin, meer naar het centrum van Batavia, en tot het vervormen alsdan van den dierentuin in een volkstuin, indien de thans geopende premie-leeoing ten behoeve van den Planten- en Dierentuin slaagt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende Beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot aas.-res. van Koetei en de Ooatkoat van Borneo, res. Zaider en Oosterafd. van Borneo, tevens vendameester aldaar, S. W. Tromp Jz. Tot kantoorchef 4de kl. F. A. Kommer te Weltevreden, met bepaling dat hij als zoodanig te Telok BetoDg zal optreden; tot kantoorchef 5de kl. J. G. Triebei te Soerakarta, met) bepaling dat hij als zoodanig zal optreden te Menado; tot adjunct-com miezen: J. B. C. Keyser te RembaBg, G. P. A. Hubeek te Salatiga en A. J. Thepass te Soerabaia, thans allen tijdelijk buiten bezwaar van den lande werkzaam bij de post- en telegraafkan toren op hnnne woonplaatsen; met bepaling dat de twee eerst- genoemden worden geplaatst te Samarang en de laatstgenoemde te Soerabaia. Bij den post- en telegraafdienst: Ontheven: Van de verdere vervulling der betrekking van kantoorchef 5de kl. de commies 3de kl. L. F. Persijn te Menado, zijnde hij in verband daarmede overgeplaatst naar Soerabaia. Overgeplaast: Van Baudoeog naar Tjiandjoer, de com mies 3de kl. J. H. Gerrits; van Tjiandjoer naar Lahat, de com mies 3de kl. F. W. Schram. Geplaatst: Te Bandoeng; de benoemde commies 3de kl. Cb. L. Charpentier; te Soerakarta, de benoemde commies 3de kl. G. T. Smeets. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De kapt. der inf. W. C. Menieman bij het garnizoensbataljon van Celebes, Menado en Timorde 2de luit. der inf. N. S. A. G. Sol bij het garnizoensbataljon in de 2de militaire afdeeling op Java. Ingetrokken: De overplaatsiog van den lsten luit. der inf. A. A. A. M. Van Goor bij het garnizoensbataljon in de 2de mil. afd. op lava. De verwachting voor morgen isveranderlijk weer. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Veroorloof mij nog even terug te komen op hot ingezonden stukje van de heeren gebrs. Palm in uw geëerd blad van 15 Juli 11., getiteld „Elk wat wils." Het is mij onbegrijpelijk dat bovengenoemde heeren zich kunnen beroepen, als zou de reuk van lompen en beenderen evenzoo gezond zijn als die van wijnen, eau de cologne of alcohol. Dat de werklieden, die dag in, dag uit, er in werkzaam zijn, nimmer ziek of ongezond worden, valt te betwijfelen. Ten opzichte der cholera ben ik volstrekt nog niet gerust gesteld, want dat goederen afkomstig van besmettelijke ziekten, wor den onteigend, kan waar zijn, maar of ze wel altijd worden vernietigd, is eene zaak, die nog door de heeren gebrs. Palm moet worden bewezen, waarin zij wel nooit zullen slagen. Daarom verzoek ik den heeren beleefd en dringend, dat soort zuivere lompen, welke 8 Juli 11. op den openbaren weg werden gereinigd en gesorteerd, voortaan in een gesloten lokaal of buiten de stad te behandelen. En hiermede, M. de R., zeg ik u dank voor de verleende plaatsruimte. Leiden, 16 Juli 1884. G. Telegrammen MARSEILLE, 18 Juli. Heden zijn alhier 43 en te Tonlon 30 personen aan de cholera overleden. LONDEN, 18 Juli. De Eogelsche regeering draagt 6000 gulden bij voor de betrekkingen der „Nisero"-bemanning; Rothschild gaf f 1200. PARIJS, 18 Juli. De liefdegaven te Marseille stroomen steeds toe. De ministers hebbon persoonlijk ieder 1000 fr. gegeven, en 300,000 fr. van den Staat meegebracht; uit het buitenland vloeien de bijdragen talrijk. In den omtrek van Marseille doen zich steeds verspreide gevallen voor; thans ook drie te Arles Van andere steden verneemt men nog niets. Te Marseille blijft de ziekte stationnair. Programma's van Muziekuitvoeringen. Zomerzorg. Maandag 21 Juli, des avonds te halfacht, door de stafranziek van het 4de regiment infanterie, kapelmeester de heer A. Grentzius., lste afd.No. 1. „Falka-marsch", Kappey; 2. Oavertnre „Somroernachtstraum", |Suppé; 3. Laura-Walzer", Millocker; 4. „Le Rève", Dunkler; 5. Fantaisie „Adélia", Doni zetti. 2de afd.: No. 6. „Jubel-Ouverture", Von Weber; 7. „Le Réveil de la Fauvette", Polka pour flute, picolo, Wou- campt; 8. Mosaique de l'opéra „Mireille", M. Krein; 9. „Aria uit „Stabat Mater" (arr. Grentziua), Rossini; 10 „Les Rencon tres", marscb-potponrri, Dunkler. Ofliciëele Keimisgeringeii. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de brug van den Stationsweg naar daiMorsch- singel; gedurende 6 dagen, aan te vangen op Maandag 21 Julie, k., voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Juli 1884. HARTE VELT, Weth. lo. Secretaris. Leiden, 19 Juli. Heden aangevoerdTarwe 6 hectoliter. Win tertarwe 8.25 a 9.75 Zomertarwe 8.a 9.25. Rogge 8 H. L Winterrogge ƒ6.a 6.75. Zomerrogge 5.50 a 6.50. Gerat 10 H. L. Zomergerat 5.a 5.75. Chevaiier-geret 5.75 a 7.25. Haver 9 H. L. Zware Haver 4.50 a 5.Lichte Haver 2.50 a f 3.50. Duivenboonen 4 hectol. 7.50 3 8.25. PaardenbooneD 3 bectoL 7.— a 7.75. Boter: 7360 kg. Grasboter, lste qnalit. l/4 vat ƒ56.a 60., Scheiboter 2de qnalit. V* f 48.a 64Grasboter late qualit. per kilogr. 1.40 a 1.50, Scheiboter 2de qualit per kilogr. 1.20 a 1.35. Lange Zwarte Turf 4000 dnbb. hectol.. 0.20 a 0.23. Amsterdam, 19 Juli. Aardappelen. Katwijker zand 2.50 a 4.dito Blauwzanders f 2.30 a dito Klei f -.a Westl. Zand 3.20 a f -.dito Klei in manden 1.80 a 2. dito losse f 1.50 a f 1.65; dito Muisjes ƒ3.a f 3 30; Rijnsbnrgers 1.30 a f -. Italianen per KG. - c.; Noordwijker zand 1.50 a ƒ3.— Haarlemmer zand 1.30 a 1.50; Audjjkers 2. a/3.75; Geldersche kralen 2.60. Edam, 19 Juli. Kaas. Aangevoerd 87 stapels, wegende 1S638 KG, Prijs, kleine 34.commissie 23.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1