Beotre het afloopen der kosten van nieuwe schoolgebouwen enz. De laatste wetswijziging kan daarop nog niet van invloed geweest zijn. Reuters agentschap seint uit LondenDe Observer" meldt dat de onderhandelingen tusschen graaf Van Bylandt en lord Granville worden voort gezet. De Nederlandsche Regeering heeft eenige dagen geleden te kennen gegeven, dat zij bereid is, den radjah van Tenom zekere aanbiedingen te doen, die men gelooft dat de bevrijding van de bemanning der „Nisero" ten gevolge zullen hebben. Inmiddels is aan een Britsch oorlogsschip last ge geven, in Atjeh te blijven, om allen noodigen bijstand te verleenen aan den Britschen consul en de equipage. Nieuwa. Eindelijk heeft dan ook hier het onweder van gisternamiddag eenige afkoeling teweeg gebracht en het land met regen verkwikt. Des avonds omstreeks halfzeven ontstond er, door het inslaan van den bliksem in de machine kamer, brand in de likeurstokerij „'t Loosje" op de Rozengracht te Amsterdam. Door de hulp van eenige handspuiten en twee stoomspuiten werd men den brand meester. De fabrieks-schoorsteen moest worden omgehaald. De drijvende stoomspuit „De Amstel" was mede spoedig aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. Des namiddags ora vijf uren is aldaar een zeeman in het Spooksteegje op den Zeedijk van een steile trap gevallenmet een gebroken neus en een wonde aan de liphij is per brancard naar het gasthuis vervoerd. Omstreeks halfdrie is er een Noorsch matroos, toen hij aan 't zwemmen was in de Houthaven, verdronken. Zaterdag-avond omstreeks 10 uren is er eene vrouw in de nabijheid van het stoomgemaal aan het "Willemspark in het water geraakt en gistermorgen om 4 uren door een melkboer gered. Zij had een zeer onrustigen Dacht doorgebracht. Denzelfden avond heeft er zich weder een wilde man in de Kalverstraat vermeid met het stukslaan van spiegelruiten. Met een katoenhaak verbrijzelde hij eerst de beide ruiten voor het laarzenmagazijn van de firma Möllor Theys, liep toen bedaard over naar het Poolsche koffiehuis en sloeg daar mede de ruiten van een der glazen deuren in. Een voorbij ganger, die hem grijpen wilde, scheurde bij met het scherpe werktuig den mouw van zijn jas van onder tot boven open. Maar binnen enkele oogen- blikken had een politie-agent, geholpen door eenige burgers, zich van den balddadige meester gemaakt. Ook woedde gisteravond te Zutfen en in de om streken oen hevig onweder, gevolgd door stortregens-, in de buurtschap Toldijk onder Steenderen trof de bliksem een windmolen, waarvan kap en wieken werden verbrijzeld. Te Zutfen sloeg de bliksem in eene burgerwoning zonder evenwel brand te ver oorzaken. Onder Oeffeit zijn het huis met stalling en aan grenzende pottenbakkerij van P. Broeren en A. Liebrand door brand vernield. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Alles was ver zekerd. Te Ossendrecht sloeg de bliksem in eene schuur, die totaal afbrandde. Niets kon gered worden. Vee en inboedel waren verzekerd. In de afgeloopen week zijn te Rot terdam 8 personen aan mazelen overleden. Sedert 1 Mei kwamen te Schevenin- gen 1388 vreemdelingen met 200 dienstboden aan. Op den tot dusver on besmetten stal van den veehouder Kramers te Schiedam is een geval van longziekte voorgekomen. Eveneens kwam er een geval van longziekte voor onder het vee van den veehouder F. Kool in zijn land aan den Rotterdamschen dijk aldaar. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt opsporing en bij ontdekking bericht van een jongeling van 16 jaren, tamelijk lang van gestalte, met blozend aangezicht en blond haar, gekleed met zwart luster jasje, donkergestreepte broek en vest marinepet; zijn ondergoed is gemerkt T. J. Deze jongeling heeft in den morgen van 7 Juli jl. te Haarlem de woning zijner moeder, die weduwe is, verlaten. Hij was voorts nog in het bezit van studieboeken voor de Handelsschool, ongeveer 7, een zilveren horloge met dito vestketting en gouden manchet- knoopen, gemerkt T. J. Te Hilversum heeft zekere G. De J. zich schuldig gemaakt aan gewelddadig verzot tegen en verwonding van een politie-agent. Hij maakte daarbij gebruik van het houten been zijns vaders, dat tot hot doel werd afgeschroefd. Hij is gevan kelijk naar Amsterdam overgebracht. Hedenmorgen is door den sneltrein van Rheine, welke te 9.33 te Amsterdam aan komt, op de brug aan de Oosterdoksluis aldaar een werkmaD overreden. Hij was oogenblikkelijk dood. Te Amsterdam is een belangrijke diefstal van zilveren voorwerpen gepleegd ten na- deele van den heer R. aldaar. Zijn huisknecht, die van den diefstal wordt verdacht, is niet te vinden. Onder Blarikum heeft zich een strooper met zijn geweer bij ongeluk twee teenen afgeschoten. Op Terschelling is het ongeveer der tienjarige zoontje van F. Ruigh het slachtoffer ge worden van eigen moed. Hij had met eenige kame raden zich gebaad, en terwijl hij zich weder aan kleedde, waagde een jongen, die niet zwemmen kon, zich to vor van den wal en was op het punt van te verdrinken. De kleine Ruigh sprong zonder bedenken weder in het water en zwom naar hem toe doch doordien de drenkeling hem verkeerd aan greep, verdween hij in do diepte. De andere jongen werd nog bijtijds in een boot opgenomen. Den vol gendon middag heeft men het lijk van den moedigen knaap opgevischt. Te Otterloo onder Eede zijn twee meis jes, een van vier en een van acht jaar, bij een brand ten huize van H. Van L. aldaar, in de vlam men omgekomoD. Ook twee geiten en een varken zijn verbrand, Huis en inboedel waren verzekerd. De cholera. - Te Marseille neemt de cholera toe. Yan Vrijdag avond tot Zaterdag-avond overleden er 74 personen aan die ziekte. De in woners verlaten de ötad in grooten getale. Volgens de „Temps" vertrokken Vrijdag 1917 personen per spoortrein, terwijl 146 Corsicanen per stoom boot naar hun eiland werden teruggebracht. De plaatsbureaux der stations werden letterlijk belegerd. Te Toulon neemt de epidemie af en de paniek tegelijkertijd, zoodat de gemeenteraad de onder wijzers en onderwijzeressen, die hun post hadden verlateD, aangeschreven heeft, om onmiddellijk terug te ko9ren. Te Montpellier is eene vrouw, die vier dagen geleden van Marseille was gekomen, door cholera aangetast. Het geval is van goolaardigen aard. De Parijzenaar, die in de „Ruo des Saints-Pères" - naar de telegraaf berichtte aan sporadische cho lera - was overleden, blijkt op hoogen leeftijd het slachtoffer te zijn geworden van onmatig gebruik van bier en sterken drank, maar geen cholera gehad te hebben. Volgens dr. Koch zal de epidemie te Marseille zeker tot November aanhouden. BUITENLAND. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Hérisson Zaterdag eon voorstel ingediend, waarbij een krediet wordt gevraagd van 2,500,000 fr. voor hulpverleening aan de gemeenten, door de cholera getroffen. De heer Waldeck-Rousseau zeide, in antwoord aan den heer Toni-Réveillon, dat de regeering zich verzette tegen de voorgestelde amnestie aan per sonen, die tot plundering, brandstichting en moord hebben aangezet. Wel nam zij den toestand der gemoederen in aanmerking en verleende daarom aan velen kwijtschelding of vermindering van straf, maar tegen amnestie van anarchisten kwam zij nadrukkelijk op. (Toejuiching.) Met 283 tegen 123 stemmen werd daarop het amnestie-voorstel verworpen. Het krediet van 2,500,000 fr. voor de cholera is met algemeene stemmen goedgekeurd. Nadat nog de eerste twee artikelen van het wetsontwerp op de suiker waren aangenomen, werd de zitting opgeheven. Bij gelegenheid van den denzelfden dag in het Elysée gehouden ministerraad heeft de president der Republiek het besluit tot vermindering van straf geteekend voor een aantal veroordeelden wegens politieke misdrijven. Louise Michel, prins Krapotkine en Gauthier hebben geene vermindering van straf verkregen. O root-rit a nu ië. Heden zou door lord Wenyss in het Hoogerhuis eene resolutie worden voorgesteld, waarbij de wen- schelijkheid wordt uitgesproken van het voortzetten der discussie over de reformbill, opdat die voor dracht nog in deze zitting kunne aangenomen worden, en onder verklaring dat een adres aan H. M. behoort gericht te worden, met verzoek het Parlement in October weder bijeen te rcepeu, ter behandeling van de herziening der kiesdistricten, door Hr. Ms. ministers toegezegd, zoodra de reform bill de koninklijke bekrachtiging zal verkregen hebben. De avondbladen achten eene overeenstemming tusschen Hooger- en Lagerhuis mogelijk. Volgens de „St.-James Gazette" heeft de regeering meegedeeld dat Osman Digna zich meester heeft gemaakt van de haven Asis, gelegen aan de Roode Zee, 60 mijlen van Soeakim. Telejfraiamen. PARIJS, 12 Juli. In het geheel zijn, van Vrijdag tot Zaterdag-avond, to Marseille 63 en te Toulon 22 personen aan de cholera overledeD. MARSEILLE, 12 Juli. Van hedenmorgen tot 12 uren des middags zijn acht personen aan de cholera overleden. BRUSSEL, 12 Juli. Het „Journal de Bruxelies" meent het bericht te kunnen tegenspreken, dat de regeering voornemens zou zijn, de gemeenteraden te ontbinden. TOULON, 13 Juli. Sedert de vorige opgave tot hedenmorgen 10 uren kwamen 28 cholera-sterfgeval len voor, waaronder eene geestelijke zuster. MARSEILLE, 13 Juli. Sedert gisteravond zjjn hier 21 personen aan cholera overleden. NIEUW-YORK, 13 Juli. De autoriteiten op Cuba hebben voorzorgsmaatregelen genomen tegen schepen, afkomstig uit de havens der Middellandeche Zee, uit Azië en Afrika. CHICAGO, 13 Juli. Na de verkiezing van den heer Heudricks tot democratisch candidaat voor het vice-pre9identschap der Unie, is de Conventie ver daagd. MARSEILLE, 13 Juli. ('s avonds) Twee en dertig sterfgevallen zijn hier sedert dezen morgen voor gekomen. KREUTH, 14 Juli. De Koning en de Koningin der Nederlanden zijn hedenmorgen te zeven uren verlrokken. MARSEILLE, 14 Juli. Sedert gisteravond kwa men alhier 32 sterfgevallen aan cholera voorte Toulon elf. LEIDEN, 14 Juli. De verwachting voor morgen is: westenwind, goed weer. De Koning en Koningin zullen morgen te 5 uren 55 m. per Rijnspoor uit het buitenland in de resideutie terugkeeren. De vorst van Waldeck-Pyrmont, vader van onze Koningin, heeft als afgevaardigde bij de be grafenis op a. s. Donderdag benoemd baron Von Stockhausen, directeur van zijn kabinet, die in het koninklijk paleis te 's-Hage zal logeeren. De groothertog van Saksen zal bij den begrafenis optocht plaats nemen in het rijtuig waarin onze Koning zal gezeten zijö. Naar wij vernemen, is tot dusver nog niets be kend van de tegenwoordigheid van den Prins Von "Wied bij de teraardebestelling van den Kroonprins. Onder de vele kransen, welke met den dag nog steeds toenemen en het rouwkleed dragen zal, dingt de kolossale krans van kunstlauweren en bloemen van de officieren der Kon. Nederl. Marine, stellig om den voorrang. Prins Roland Bonaparte is heden toegelaten bij het stoffelijk overschot van den prins van Oranje. Eene batterij veldartillerie betrok heden de eere- wacht voor het paleis. Voor den Transvaalschen spoorweg is thans ingeschreven voor een kapitaal van bijna ƒ1,900,000. Tot 1 Juli was er ingeschreven voor f 1,409,000. Er is dus nog een kliene vijf ton bijgekomen. Het stoomschip „C. Fellinger" vertrok Zater dag-namiddag van Liverpool naar Hollandde „Padang" vertrok 12 dezer van Java naar Europa; de „Edam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend Doverde „Nederland en Oranje," van Amsterdam naar Java, arriveerde 13 Juli te Londende „Macassar," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Juli te Suez; de „Voor waarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Juli van Marseillede „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam Daar Batavia, passeerde 13 Juli kaap Rocca„de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden en de „Limburg," van Java naar Rotterdam, Zaterdag van Port-Said.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2