op de.Yeluwe. VEEHOUDERS. Yeirolg der Advertentiën. LEERBOEKEN, WOORDENBOEKEN, ATLASSEN, O. Kooyker, NIEUWE RIJN 16. PEER CLOPPENBURG, weg, dien de Lijkstoet neemt, en aan de Nieuwe Kerk te Delft, treurmuziek uitvoeren. De Groot-Officieren, Kamerheeren, Officieren en overige personen, die deel uitmaakten van den stoet, zullen, na afloop der plechtigheid, aan de deur der Nieuwe Kerk, de noodige rijtuigen vinden om naar 's-Gravenhage terug te keeren. s-Gravenhageden 6den Juli 4884. De Vice-Admiraal, Adj.-Gen. der Marine en Chef van het Militaire Huis des Konings, Jonkheer Van Capellen. De Opper-Ceremoniemeester, Baron Du Tour Van Bellinchave. Gemengd Nieuws. Bij den brand te Haarlem is eene prachtige collectie vee en pluimgedierte van den heer Haartman in de vlammen omgekomen. Ook de kostbare verzameling Japansche en Chineesche voorwerpen, meest alle geschenken, toebehoorende aan den heer Graadt Van Roggen, is verbrand. De zeeschilder Hulk moest al zijne schilderijen, de vrucht van vijf en twintig jaren arbeids, in een oogenblik door deze ramp zien vernietigen. Een heer, die de kermis te Eindhoven bezocht, begaf zich in de menagerie-Caro. Hij waagde zich te dicht bij het hok van den leeuw, en werd door dezen aangegrepen. Gelukkig liet het dier hem spoedig los en kwam de bezoeker met eene gescheurde jas vrij. Op last der Regeering zijn te Kralin gen van den veehouder G. 10 runderen afgemaakt. Genoemde G. was met 2 verdachte runderen, waar van hij het merk V. van de horens geveild had, naar de markt te Rotterdam gegaan om ze te ver- koopen. Hen niet kunnende verkoopen, had hij ze weder huiswaarts gebracht en op den stal bij 8 andere koeien gezet. Tegen G. is proces-verbaal opgemaakt. Te Roosteren zijn gisteren 11 stuks runderen, van den landbouwer Datmen, wegens longziekte afgemaakt. In de Beem ster h ad een vad er zij n zoon tje en dochtertje bij zich op den hooiwagen ge nomen. Het joDgetje, oud zes jaar, viel er af. Het wiel ging het kind over de borst, 't Was in een oogenblik een Ijjk. De ouder zijn ontroostbaar. Een oppassend jongeling, zoonvanden landbouwer P. V. te Vaassen, te Terwolde bozig zijnde een voer hooi te laden, gevoelde zich opeens onwel; tehuis komende, zakte hij inéén en was on middellijk een lijk; een zonnesteek of wel de felle hitte schijnt oorzaak van zijn dood te zijn. In de rivier den Dommel te Eindhoven waren gisteren twee jongens aan het baden, toen beiden plotseling in de diepte verdwenen. Een huis vader dit ziende aarzelde niet hen na te springen, met het gevolg dat hij een der drenkelingen op het droge brachtdoch de poging om ook den tweeden te redden, kostte hem het leven. Zoowel de jongen als de moedige redder vonden hun dood in het water. De Z witsersche Bondsraad heeft, met het oog op het naderend gevaar van cholera, aan de kantonnale besturen een brief gezonden, waarvan de voornaamste inhoud het volgende is Bij het naderen der cholera moet in ieder kanton een gezondheidsraad worden aangesteld, of, als deze reeds bestaan mocht, worden onderzocht, of hij voor'zijne taak berekend is. In iedere gemeente moet eene gezondheids-commissie worden benoemd, welke, in overleg met de geneesheeren en op bevel van de kantonnale ambtenaren, die met de leiding der voor de gezondheid te nemen maatregelen belast zijn, met de uitvoering van alle door den Bondsraad voorgeschreven voorzorgsmaatregelen belast is. Zij moet o. a. alle woonhuizen, logementen, weeshuizen, scholen, gevangenissen enz. inspecteeren en binnen veertien dagen na de eerste inspectie eene tweede houden. Over ieder huis moet rapport worden uitgebracht, waarin alle gebreken, die tot bevordering der ziekte kunnen aanleiding geven, zullen worden opgesomd en de middelen, die ter verbetering van den toestand kunnen leiden, worden voorgesteld. Alles wat onverwijlde verbetering ei9cht, zal terstond op staatskosten verbeterd wordende Staat zal deze kosten later op de belanghebbenden kunnen verhalen. Tot de dringend noodzakelijke maatregelen worden gerekend het uitreiken van goed voedsel aan de armen en het hun verleenen van hulp voor het schoonmaken hunner woningen. Verder zullen de bronnen en regenbakken schoon gemaakt worden en die, welke slecht water ople veren, gesloten worden. Zinkputten zullen op be paalde tijden geledigd moeten worden. Iu iedere gemeente moet worden gezorgd dat eene geschikte gelegenheid voor de verpleging van hulpelooze cholera-lijders in gereedheid gebracht wordt. Waar reeds ziekenhuizen zijn, kunnen deze daarvoor worden ingericht; anders moet eene par ticuliere woning gehuurd of een houten goed inge richte barak opgeslagen worden. Verder moet in de grootere gemeenten een buis aangewezen worden, hetwelk als toevluchtsoord voor de gezonde be woners van een door cholera besmet huis dienen kan. Iedere gemeente moet een ambtenaar aanwijzen, die bij het naderen en het uitbreken der ziekte met de ontsmetting der woningen en verdachte voor werpen belast wordt. De middelen tot ontsmetting moeten door de gemeenten worden aangekocht. Aan ieder burger wordt in herinnering gebracht, dat hij bij het uitbreken der cholera in zijne woning tot dadelijke aangifte verplicht is. Cholera-lijders mogen hunne reis niet voortzetten en niet van het eene kanton naar het andere vorvoerd worden. Aan de grensstations zullen de treinen, die uit een land komen, waar cholera heerschf, geneeskundig onder- zoch wordende reiziger?, die verdacht worden van de besmetting te zullen overplanten, zullen hunne reis niet mogen voortzetten. Alle markten enz. zullen in de gemeenten, waar de cholera is uitgebroken en in den naasten om trek verboden worden. De herbergen zullen op een bepaalden tijd gesloten moeten worden. Het vervoer van lompen, oude kleederen, veeren enz., zal ook binnen de kantons niet geoorloofd zijn. De kantons zijn verplicht strafbepalingen tegen overtreding der voorschriften uit te vaardigen. Ten einde eene strenge toepassing dezer voorzorgsmaat regelen te verzekeren, zal de Bondsraad eenige inspecteurs benoemen, die met de controle der ge meentelijke gezondheids-commissiën belast zijn. Deze inspecteurs zijn aan het departement van binnenland- sche zaken ondergeschikt. Dr. Koch heeft te Marseille een „post-mortem"- onderzoek ingesteld op een cholera-patient. Bij vond in de ingewanden dezelfde microbe, die hij in Indië en Egypte had gevonden. Volgens Koch wordt de microbe in water of met vruchten en groenten ingeslikt. Zij kan door hitte worden ge dood goed koken van het eten en ook van het drinkwater is dus aan te bevelen. Voor het gerechtshof van Lambeth (Londen) stonden terecht 2 jongens van 9 jaren, die een jongetje van 31/, jaar in een vuilnisbak hadden opgesloten, steenen op hem hadden gelegd en toen het deksel met een touw hadden vastge maakt. Hun doel was, zooals een hunner verklaarde, om, wanneer het kind dood was, aanwijzingen te doen en dan eene belooning te krijgen voor het vinden van het lijkMeer dan 20 uren lag het arme kind in zijne enge gevangenis en toen hij er werd uit gehaald, was hij meer dood dan levend. De twee boosdoeners hadden later nog getracht een onbe woond huis in brand te steken. Voor den rechter gaf de een den ander de schuld. De behandeling van de zaak is uitgesteld. Onlangs is zekere Henry Ward te Phi ladelphia, die een reusachtig en zeer boosaardig varken in zijn hok wilde jagen, door dit dier aan gevallen, hetwelk zich op zijne achterpooten verhief en zich op hem stortte. Ter aarde geworpen, werd Ward zoodanig verscheurd, dat hij binnen eenige dagen overleed. Door eene botsing van twee treinen te Storga (Spanje) werden 14 personen gewond en een kind gedood. Door een brand te Bordeaux, ver oorzaakt door het inslaan van den bliksem, kwamen 10 paarden in een stal om en werden een aantal arbeiderswoningen vernield. In de Herzegowina v i e 1 e e n e b e n d e uit Montenegro een Oostenrijksche patrouille aan, doodde den luitenant en wondde twee soldaten.* Te Labastide - l'Evèque (Aveyron) is eene oude vrouw op verschrikkelijke wijze om het leven gekomen. Zij kreeg namelijk een toeval en terwijl zij dus hulpeloos op den grond lag, heeft een varken zijne meesteres het gelaat en de rech terhand totaal verscheurd. Een beschaafd Jongmensch, die eerstdaags de Rijks-Landbouwschool verlaat, zo9kt, op nader over een te komen voorwaarden, gelegenheid om ge plaatst te worden bij een VEEHOUDER, hoofd zakelijk om het Melken en het maken van Leidsche Kaas te leeren. Offerten franco onder letter F aan het Bureel van dit Blad. voor den nieuwen Cursus voor de Hoogere Bur gerscholen voor Jongens en Meisjes en het Gym nasium te bekomen bij den Boekhandelaar Mecrtn-Overhemdcii extra prima qualiteit met fijne linnen borst per half dozijnf 21.— -2 Dito met linnen Manchetten en omlig- tc genden boord, per half dozijn, f 21. o Hccren-Overheraden 00 zeer solide qnaliteit met zuiver linnen J borst per half dozijn. ƒ12.00.— o Dito met linnen Manchetten en omlig- genden boord, per half dozijn, 15. 5^ Deze Overhemden zijn van onberispe- lijke Coupe en houden zich uitmuntend in de wasch. Voorhanden in alle maten, tegen onna- volgbaar lage prijzen, doch a contant. BREESTRAAT. aan den Burg te Leidenbij opbod op Zaterdag 19 Juli 1884 en bij afslag op Zaterdag 26 Juli 1884, telkens des avonds te half acht, ten overstaan van den Notaris W. F. KAISER te Leidenvan: Een HUIS en ERF te Leiden in de Zonneveld- steeg, Straatn0. 5, groot 71 centiaren. Dit perceel, zeer geschikt om in twee gedeelten te worden verhuurd, bevat beneden: Voorkamer, Binnenkamer, Achterkamer, Keuken met Pot- en Regenwaterpomp, Kelderen Binnenplaats en boven: Voorkamer, Portaal, Binnenkamer, Achterkamer, Keuken met Put- en Regenwaterpomp en Zolders, waarvan één met afgeschoten Kamertje. Alle Kamers zijn behangen en de meeste voorzien van Stookplaatsen, Kasten en verdere gemakken. In eigen gebruik. Te bezichtigen op 16, 17, 23 en 24 Juli 1884, 'a voorm. van 10 tot 12 uren, en in gebruik te aanvaarden op 15 September 1884. Betaling der kooppenningen op 1 September 1884. Meerdere inlichtingen zijn te verkrijgen ten kantore van voornoemden Notaris KAISER, Nieuw- steeg No. 1. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 6