koelbloedigsten menschen - zoo schrijft de bericht gever - aDgst in te boezemen. Het regende en hagelde zóó ontzettend, dat enkele straten wel op beken geleken. Van branden werd gelukkig niets vernomen. Wel sloeg op het kanaal het bovenste gedeelte van den mast van een schip af en werden twee prachtige koeien door den bliksem gedood. Woensdagavond zijn onder de gemeente Kijfhoek in eene weide twee koeien en een paard door den bliksem doodgeslagen. Bij het hevig onweder, dat dien avond boven Almkerk woedde, is de bliksem geslagen in een huisje, aan den Kornschen dijk, bewoond door P. Confazius. Slechts een gedeelte van den tok is af gebrand, dank zij der spoedige werking der brand spuit. Op eene weide van den heer G. Schoutenis een boom door den biksom in tweeëo gekloofd. Een hevig onweder ontlastte zich ook gister middag boven Assendelft. De achterwand der houten weefschuur van het weeshuis werd uiteengeslagen, terwijl twee woningen aanmerkelijke schade be kwamen. Te Heemskerk werden twee nog nieuwe boer derijen getroffen en binnen zeer korten tijd geheel in de asch gelegd. Nabij den Hoorn op Tessel is gisteravond de bliksem ingeslagen in eene boerenhuizing, die tot den grond is afgebrand. Te Vaassen verbrandde een papiermolen, door het hemelvuur getroffen. Te Wichmond bij Zutfen sloeg de bliksem in eene boerenwoning, die geheel in de asch werd gelegd. Tussohen Baarn en Eemnes is een man door den bliksem doodgeslagen. Twee koeien en een paard werden in een weiland te Soest door den bliksem doodelijk getroffen. Gisteravond ging een jongen in het IJ zwemmen. Daarbjj kreeg hij een aanval van kramp en verdronk. Zijn lijk word een kwartier later opgehaald. Ook bij don Spaarndammerdijk is gisteravond een jongen bij het zwemmen ver dronken. Op de Rozengracht te Amsterdam wilde gisteravond een man naar het hoefijzer van zijn paard zien, doch ontving daarbij zulk een trap van het dier, dat hij eene bloedspuwing kreeg en bewusteloos werd weggedragen. De pachter van de in de vorige week verbrandde hoeve „Genèjnd" te Puth (Limburg), waarvan in dit blad melding gemaakt werd, is aan de bekomen brandwonden overleden. De derdeen 1 a atste haringjager is gisteren te Ylaardingen aangekomen met 500 ton pekelharing. Te Chapareillan, nabij Grenoble, is een driedubbele moord gepleegd. Zekere Jacquin, een 36-jarig klompenmaker, gaf sinds eenigen tijd zoo bedenkelijke teekenen van verstandsverbijstering dat zijne vrouw haar intrek had genomen bij hare ouders, te Aix-les-Bains, terwijl de man zelf daarna eveneens bij zijne ouders te Chapareillan was gaan inwonen. Dat hij in zijn opgewonden toestand met dezen voortdurend in oneenigheid leefde, laat zich begrijpen, vooral daar de oude lieden, die een klein vermogen bezaten, hem bij herhaling bedreigden hem te zullen onterven ten bate van een jongeren broeder. Bij een nieuwen twist, werd de halfwaan- zinnige dientengevolge zoo woedend, dat hij een scherpe bijl opnam en daarmee zijne moeder een zoo geweldigen houw in het voorhoofd toebracht, dat het geheel werd opengespleten en de oude vrouw levenloos nederstortte. Daarna maakte de moordenaar zijn jongeren broeder af door een houw in den nek en vier op het hoofd. Nu ging de boos wicht met de grootste koelbloedigheid naar zij De eigen woning, veegde daar de bebloede bij! met een stuk liunen af en begaf zich vervolgens naar eene schuur, waar zijn oude vader, van niets bewust, op eene vliering aan het werk was. Zonder een woord te spreken, klom de ellendeling de ladder op en maakte zijn vader met drie bijlslagen af. Na hot plegen van dien driedubbelen moord begaf hij zich naar een oom en verzocht dezen voor zijne vrouw en kinderen te zorgen. De gendarmerie nam den boos wicht in hechtenis. BUITENLAND. gTa-s-xn De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren de discussie over het suiker-ontwerp hervat. De heer Ribot verdedigde het ontwerp der com missie; hij erkende dat het premie-stelsel zijne ge breken heeft, maar dat men door het voorbeeld van Doitechland, Oostenrijk on België daartoe gedreven wordt. Hij hoopte dat de premie later zal kunnen vervangen worden door internationale wetgevende bepalingen, waardoor de strijd met gelijke wapenen zal kunnen gevoerd worden. Thans moet men er enkel op bedacht zijn, de worsteling vol te houden en den Franschen fabrikant voor ondergang te behoeden. De heer Rouvier verklaarde zich, namens de budgetcommissie, tegen de belasting op den beet wortel. Hij bestreed nadrukkelijk de surtaxe en beschuldigde de regeeriDg van protectionistische neigingen. De minister-president Jules Ferry ontving gisteren na afloop van den ministerraad Li-FoDg-Pao, die van Fkeng-ki-Fong vergezeld was. Ook had hij nog een onderhoud met den commandant Fourneer en Dauphin, lid der Senaatscommissie, in zake de Grondwetsherziening. 13 ulteclxlaarcL Eindelijk is het der politie gelukt, bij het Nie- derwald-gedenkteeken twaalf pond dynamiet te ontdekken, welke bij het nationaal feest van ver leden jaar niet ontplofte, omdat een der thans ge vangengenomen drie samenzweerders, op het oogen- blik der uitvoering van het tegen de keizerlijke familie gericht complot, berouw kreeg en de lont heimelijk doorsneed. Eene dame te Heidelberg bood aan de uni versiteit 100,000 mark aan, op voorwaarde dat vrouwen daar mogen studeeren. De Senaat sloeg het aanbod van de hand. Naar men zegt, is Bismarck op het denk beeld gekomen, de mogendheden, die bij de Congo- quaestie belang hebbon, uit te noodigen tot eene conferentie, om eene internationale schikking te maken. Het plan is door de meeste kabinetten gunstig opgenomen, en Londen zoa de plaats van bijeenkomst zijn. Door keizer Willem I ïb aan de weduwe van generaal Totleben eon telegram van rouwbeklag gezonden, waarin bij verklaart„voor den over ledene, als mensch en veldheer, hoogachting en eerbied gehad te hebben." GS- **o ofc-IE? r£ta n m i Uit Kaapstad wordt per telegraaf gemeld dat Tbabanchu, eene stad in den Oranje-Vrij staat, door de Bssutos is aangetast en in de asch gelegd. De commandant ontkwam ternauwernood. Troepen ziju van Bloemfontein afgezonden. In de gisteravond gehouden zitting van het Lagerhuis verklaarde de heer Gladstone dat hij zich niet kon vereenigen met het voorstel om eene com missie van onderzoek betreffende het beheer van het gevangeniswezen in Egypte thans te benoemen, maar kondigde tegen de najaarszitting een voorstel van dien aard aan. Hij trok verder de voornaamste der ingediende wetsontwerpen in, zooals dat op de hermunting der halve sovereigns, de voordracht tegen verleiding van meisjes en vrouwen enz. Hij hoopte dat de finantiëele commissie ter Egyptische conferentie in het begin der aanstaande week met haren arbeid zal gereed zijn, on de conferentie zelve een of twee dagen langer zal kunnen bijeen komen. De arbeid is zoo zorgvuldig voorbereid, dat de conferentie waarschijnlijk niet veel zittingen zal behoeven te houden. Lord E. Fitz-Maurice zeide dat tegenwoordig geen bijzondere maatregelen tot bescherming van den Britschen handel met China noodig worden geacht. Overigens zijn, gelijk men weet, tegen het einde van het vorige jaar de onzijdige mogendheden overeengekomen om, ingeval van nood, hare onder danen door de bevelhebbers der verschillende oor logsschepen in de C'hineesche wateren le doen be schermen. Door de liberale afgevaardigden is gisterna- middag in de grootste zaal van het ministerie van buitenlandsche zaken eene groote meeting gehouden. De heer Gladstone zeide, dat, wegens de ver werping der Reform-bill door het Hoogerhuis, het Kabinet met algemeens stemmen besloten had, de tegenwoordige Parlementszitting zoo spoedig mogelijk te doen eindigen en de nieuwe zitting binnenkort bijeen te roepen. De Reform-bill zou dan eerst in behandeling komen bij het Lagerhuis, dat haar zou aannemen, en vervolgens opnieuw aan de lords worden gezonden. De najaarszitting zon dan reeds in October een aanvang nemen. Deze raededeeling werd eenparig toegejuicht. Spanje. Te Madrid is gisternacht het koninklijk wapen museum door brand vernield. Do wapenen zijn ge borgen, hoewel velen in beschadigden toestand. De Kamer van Afgevaardigden heeft mot 288 tegen 64 stemmen bet antwoord op de troon rede vastgesteld. Bij de discussie verklaarde Cano- vas, dat het gouvernement noch de republiek, noch de absolute monarchie wensebt en a'.le aan vallen tegen de huidige regeering zal weten te straffen. Dezer dagen verklaarde zich in de Spaansche Cortes nog altijd naar aanleiding van het adres van antwoord op de troonrede, de minister Pida! voor een voorstander van de wereldlijke macht des Pausen. Deze verklaring van een minister wekt in de Spaansche pers opzien, maar nog meer in deltali- aansche. De „Diritto" verneemt nu, dat do Italiaan- sche regeering naar aanleiding* dezer verklaring het Kabinet van Madrid om ophelderingen gevraagd heeft. 'V «3 1 5° mm V8Ï *5.. WASHINGTON, 10 Juli. Het Juli-rapport van het Landbouwkundig Bureau zegt dat de over vloedige regens, gepaard met lage temperatuur, in de maand Juni den katoenoogst zeer beschadigd hebben; niettemin is er tot heden niets, dat een genoegzaam voldoenden oogst onmogelijk maakt. De gemiddelde stand is 86 tegen 87 in de meand Juni. De maïs-oog8t is voldoende en groeit snel; ge middelde stand 96. De stand der voorjaarstarwe is 100. Do wintertarwe is in het Zuiden geoogst en zal weldra in het Noorden geoogst worden. De gemiddelde staDd is 94; men verwacht dat de op brengst de 350,000,000 bushels zal te boven gaan. De gemiddelde stand der gerst is 98, die der haver 9S, die der rogge 97. BERLIJN, 10 Juli. Professor Koch verklaart dat de cholera-besmetting het gevolg is van een vergiftige stof, welke de microben afscheiden. In tien tot veertien dagen zal het gevaar voor besmet ting werkelijk minder worden. Het beste middel tegen de uitbreiding der cholera is buitengewone droogte en verbranding van alle goederen, die met do overledenen aan cholera in aanraking zijn ge weest. Vruchten, water en melk zijn het schade lijkst. De microben sterven bij buitengewone droogte en in sterk koolzuur. Buitengewone besproeiing der straten is schadelijker dan stof. Do lucht bevordert de besmetting niet. ANTWERPEN, 10 Juli. Bij de heden gehouden trekking der loten Antwerpen, leening 1882, zijn o. a. uitgeloot: No. 550705 met fr. 10,000, No. 94560 fr. 1000, No. 252038 fr. 500, No. 105174 en No. 125763 ieder fr. 250. BERLIJN, 11 Jnli. (H.) De beroemde Egyptoloog LepBius is op 74-jarigen leeftijd overleden. PARIJS, 11 Juli. Uit Toulon worden drie sterf gevallen en uit Marseille negentien sedert gister avond gemeld. Een twintigtal choleralijders werden er bovendien in bot hospitaal „Pharo" binnenge bracht. BERN, 11 Juli. Langs de Italiaansche grens is een militair cordoD gelegd. De reizigers zullen te Como en te Luino (aan het Lago Maggiore) quaran taine houden. Deze maatregelen zullen zoolang worden volge houden, als Zwitserland geene voorzorgen tegenover Frankrijk genomen heeft. Het overtrekken der Alpen is verboden. LONDEN, 11 Juli. De „Daily News" verneemt dat tussohen de regeeringen van Eogeland en Nederland overeenstemming is verkregen over de maatregelon in zake de „Nisero" te nemen. PARIJS, 11 Juli. Gisteren zijn te Marseille 26 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. LEIDEN, 11 Juli. De verwachting voor morgen is: in 't algemeen goed weer, hier of daar onweer of regen. Tot opzichter bij 's Rijks Ethnographiach Museum alhier is voor den tijd van twee jaren benoemd de gepensioneerde opperconstabel bij de Nederlandscho marine Ph. J. Korsen. De Eerste Kamer heeft hedeu - na eerst den geheeleu dag in comité vergaderd te zijn geweest - de Indische begrooting aangenomen. Morgen komen de overige ontwerpen aan de orde. Prioses Frederik Karei van Pruisen bracht hedeunamiddag om halftwee een bezoek aan de bloemententoonstelling van de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbonw en Plantenkunde te 's-Hage. Aanstaanden Dinsdag zullen de Provinciale Staten van Zuid-Holland des middags te 12 uren in het gewone lokaal op het Binnenhof hunne tweede vergadering houden. Daarin zijo niet minder dan 23 punten van behandeling aan do orde gesteld. Do

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2