N0. 7484. Zaterdag 12 Juli. A°. 1884. LEIDSGH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADYERTENTIEN Voor Leiden per 3 maanden 1.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A. Franco per post 1.40. van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Grootere letters naar plaatsruimte Voor het incassce- Afzonderlijke Nommers 0.05. ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Bij iSlt Nummer behoort eco Tweede Blad, bevattende liet Programma van de plechtige Begrafenis van wijlen Z. M. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje Cülciëele Kennlagevingea. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van H. OOYMAN, banketbakker, wo nende a!'"ier, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een ijzeren bakoven in het perceel aan de Breestra c No. 97 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Vrijdag den 24sten Juli aanst, 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Juli ?84. E. KIST, Secretaris. SCHUTTE 11 IJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 {Staatsblad n°. 17), benoem tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de red n van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den lSden Juli aanstaande, 's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zijn in de jaren 1S50 tot 185S ing?sloten 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijt ling vermeenen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienststelling bij de Schut terij recht op vrijstelling hebben verkregenalsmede die bij het Batoljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen; om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo vengen 'Jen dag, al ware het dat bij hen geen oproe- pingsbiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclaim uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet v .1 schijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 16 van Zijner Majesteits besluit van den 28sten Juni 1828 Staatsl <d n°. 42voor zooverre zij dienstplichtige nom- mers p trokken hebben, bij de Schutterij zullen worden in gelijl Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Juli 1884. E. KIST, Secretaris. LBIBEft, 11 Juli. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. P. H. De Lange, geb. te Alkmaar, met academisch proef schrift get: „Vrijheid van rentebeding en de ge volgen voor het burgerlijk recht;" - de heer J. W. W. "Wildervanck, gob. te Sappomeer, met academisch proefschrift, get „Iets over Testamenten in het algemeen en artt. 979 en 980 B. W. meer speciaal behandeld", - en de heer A. Roeloffs, geb. te Apel doorn, mot academisch proefschrift, get.„Bijdrage tot de geschiedenis der grondrenten op de Veluwe." Hedenmiddag ontvingen we por Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen alleen van 3 Juni. De heer IJ. Van Selm, te Leiden, is benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school voor m. u. 1. o. to Rotterdam. Op de rozen- en leliëntentoonstelling, in het Gebouw voor Kucsten en Wetenschappen te 's-Hage, vanwege de Nedeilandscho Maatschappij voor Tuin bouw en Plantenkunde, is voor 12 leliën in do meeste verscheidenheden een eerste prijs, zilv. med., toegekend aan de firma Ph. F. Von Siebold alhier, on voor 6 zeldzame leliën een derde prijs, br. medaille. Bij ministeriëele beschikking is de benoeming van D. De Groot, schoolopziener in het arrond. Utrecht, tot lid, en van F. Terwey, onderwijzer aau de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Amsterdam, tot lid-plaatsvervaDger der commissie die in dit jaar te Amsterdam zitting zal houden tot het afnemen der examens ter ver- krijging van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer en hoofdonderwijzeres, ingetrokken, en is in die commissie benoemd tot lid F. Terwey voornoemd tot lid-plaatsvervanger, J. A. Van Dijk, directeur van de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden. Prins Roland Bonaparte zal a. s. Maandag te 's-Hage aankomen tot bijwoning van de begra fenis van den Prins van Oranje. Hij zal, als niet behoorende tot een regeerend vorstendom, geen deel uitmaken van den optocht naar Delft, doch aldaar in de Nieuwe Kerk door zijne tegenwoordigheid eene laatste hulde aan den afgestorvene brengen. De koninklijke familie in Wurtemberg zal zich vermoedelijk ook bij de plechtigheid op 17 dezer doen vertegenwoordigen. Ingevolge bevelen des Konings is door den minister van oorlog aan de opper-, hoofd- en verdere officieren van het leger hier te lande, Zr. Ms. dank overgebracht, voor de bewijzen van doelneming, bij het overly den van den Prins van Oranje. Door de krachtige geldelijke ondersteuning van nu wijlen Prins Hendrik der Nederlanden en de ijverige bemoeiingen van den heer L. J. Lefèbre te VGravenhage werd in den loop van verscheidene jaren bijeengebracht eene hoogstbelangrijke verza meling van: geluid-, gehoor-, optische en acousti- schö signaalkundige werktuigen, verder telepho- nische en electrische apparaten, modellen, teeke- ningen enz. Na den dood van den Prins, die bij zijn leven reeds den wensch had uitgesproken, dat voornoemde verzameling voor de wetenschap in haar geheel zou mogen blijven bestaan, werd door de welwil lende beschikking van mevrouw de groothertogin van Saksen, geboren Prinses der Nederlanden, die verzameling het eigendom van den heer Lefèbre, die ze, met het vele daaraan later bijgekomene, voor het publiek toegankelijk stelde in een daar voor door hem ingericht gebouw aan het Prins- Hendrikplein te 's-Gravenhage, terwijl door hem uit eerbied voor de nagedachtenis van den Vorst, aan wiens krachtigen steun de verzameling zijn ontstaan te danken had, aan het geheel de naam van „Museum Prins Hendrik" werd gegeven. Voor de instandhouding daarvan behoeft echter de heer Lefèbre geldelijke medewerking; hij heeft daartoe aan de heoren J. P. J. Buteux, te Middel burg, mr. C. J. E. Graaf Van Bylandt en K. Ent- hoven, te 's-Hage, L. C. Van Goudoever te Utrecht, dr. A. A. G. Guye, te Amsterdam, W. Van Marken, mr. A. E. J. Modderman en mr. J. G. Patijn, te 's*Gravenhage, Jan Smit, A. Van Stolk Czn. en Joost Van Vollenhoven te Rotterdam, A. C. Wertheim, te Amsterdam, en J. Van Woelderen, te Vlissingen, het voorstel gedaan den algeheelen inventaris, tot die verzameling en inrichting be hoorende, vrijwillig en belangloos af te staan aan een te creëeren stichting „Museum Prins Hendrik", die door eene commissie uit de personen, die tot verwezenlijking van dat denkbeeld zonden willen bijdragen, zou worden beheerd. Deze heeren zijn bereid tot het in het leven roepen van zoodanige stichting mede te werken, wanneer meerderen geneigd zijn, door geldelijkon steun de instandhouding van het Museum te ver zekeren en dit als een nationaal monument aan de nagedachtenis van den overleden vorst te doen wijden. Zij doen een beroep op aller medewerking en zullen bij voldoende deelneming de belangstel lenden tot het bijwonen van eene vergadering bij eenroepen. Hoewel flinke bijdragen hoogst gewenscht en zeer welkom zullen zijn, zal de commissie, om het nationale der zaak, ook kleine bijdragen gaarne in ontvangst nemen. Elke medewerker zal zijn naam in een oorkonde - of stichtingsalbum - ten eeuwigen dage vermeld zien, en door zijne bijdrage voor zich en zijne huisgenoten een doorloopend vrijen toegang tot het Museum en do werkzaamheden daarin verricht, erlangen. Zr. Ms. rammonitor „Haai", commandant G. Van Herwaarden, is in do kanaalhaven te Hol- levoetsluis gestoomd, waar dr. Kaiser van Leiden de kompassen van dat vaartuig heeft gesteld. Zr. Ms. monitor „Panter" stoomde gisteren met hetzelfde doel de kanaalhaven binnen. Na steenkolen geladen te hebben, zetten de beide vaartuigen de oefenings- tochten wederom voort. De „N. Rott. Crt." verneemt dat aan den Hoek van Holland eene barak wordt ingericht voor de verpleging, zoo noodig, van cholera-zieken aan boord van binnenkomende schepen. De barak komt heden of morgen gereed. Door het loodswezen worden schepen, van Toulon of Marseille komende, onder de besmette gerang schikt, zoodat zij verplicht zijn de gele vlag te ver- toonen. De administratie der invoerrechten en ac cijnzen heeft bepaald dat die schepen te Maassluis moeten worden ingeklaard. Zr. Ms. schoener „Argus" vertrok den 9den dezer van Nieuwediep naar zee, ter bekruising van de Noordzee, in verband met het houden van toe zicht op de aeevisscherij. Het stoomschip „Utrecht," van Rotterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Southampton de „Limburg," van Java naar Rotterdam, is gisteren te Suez aangekomen. Gemengd Nienw Op den stoomtram tusschen Leiden en Haarlem zullen retourbiljetten worden ingevoerd. Niet alleen hier, maar ook elders trokken gistermorgen dichte zwermen van zooge naamde glazemakers over. Dit verschijnsel heeft men dezer dagen zelfs ook te Apeldoorn en te Veenendaal waargenomen. Door de verschroeiende hitte der laat- ste dagen is de bloesera der boonen in den Haar- lemmermeorpolder voor bet grootste deel afgevallen, wat natuurlijk zeer schadelijk is aan de opbrengst. In de Bodegraafscbe Meye is door het woest afrijden van het paard een maaier, die op een boerenwagen zat, achterovergevallen met den hals in een op den wagen liggende zeis. Na hevig bloedverlies werd heelkundige hulp verleend. Gelukkig is de wond niet gevaarlijk. De herberg, bewoond door B. Meeg- des, Sloterweg bij den Kruisweg, heeft op 9 dozer ten huize van den kastelein J. De Vries te Hoofd dorp, ten overstaan van den notaris Van der Moer, opgebracht in opbod f 870, in afslag ƒ940. Kooper A. C. Gerritsen te Haarlemmermeer. Do aardbeziën zijn te Beverwijk thans zoo overvloedig dat ze voor 3 cents de 5 ons ter verzending naar het buitenland, meest Londen, verkooht worden. Wederom woedde gisternamiddag tus- schen vier en zes uren te Apeldoorn een onweder, dat in hevigheid niet onder deed voor de onweders der laatste dagen. Het was een weder om den

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1