- Omtrent den kolossalen brand te Haarlem schrijft men nog dat deze ongeveer kwartier voor elven ontstond door broeiing in een hooiklomp, gelegen achter de woning van een tuinman, koop man in aardbeien, die zich met zijne koopwaar naar de stad begeven had. Weldra deelde zich het vuur, door een stevigen noordoostenwind aangewakkerd, aan de houtpak huizen en houtloodsen van de wed. R. Haartman Zn. mede. Door de hevigheid, waarmede de vlam uitsloeg, konden de spoedig aangerukte spuiten het vuur niet meer tot de houtbergplaats beperken. De takken der boomen vatten vuur en weldra werden de achtergevels der huizen, aan den Kleinen Hout weg gelegen, aangetast. Deze stonden tegen één uur alle in lichterlaaie, alleen twee kleinere hoekhuisjes op den Kamper singel schenen nog niet aangetast; doch bij den spoed, waarmede zich het vuur verbreidde, was het te voorzien dat de brandweer niet in staat zou zijn, ook maar één huisje van dit blok aan den Kleinen Houtweg, dat zich tot aan de Poellaan uitstrekt, te redden. Gelukkig zijn geen menschenlovens te betreuren; alle bewoners van de huizen op den Kleinen Hout weg hadden genoegzaam den tijd zich te redden. Eene oude hulpbehoevende dame, met twee zusters samenwonende, werd door ds. Tideman gered. De heer Winker redde de brandkist uit het huis van mejuffrouw Schouwenburg, die zich te Amsterdam bevond. De familie Graadt Yan Roggen vond een onderkomen aan den overkant bij de familie Polman Mooy, wiens perceel onafgebroken door de water stralen bevochtigd word. In het schuin tegenover de plaats des onheils gelegen Doopsgezinde Weeshuis had men bij verdere uitbreiding alle voorzorgsmaatregelen ge nomen. Voor een eventueele vlucht was alles ge reed, en de waterslangen lagen overal op en om het gebouw gereed. De perceelen van den heer Krelage liepen geen gevaar, aangezien de Poellaan door een steyigen muur van diens tuinen geschei den is. Omstreeks halfvier was men het vuur bijna meester, maar nog voortdurend spoten vele slan gen groote watermassa's op den vuurgloed, die door het onderliggend hout goed gevoed word. De aan de overzijde liggende woningen liepen toon geen gevaar meer. De geheele brandweer was natuurlijk op de plaats des onheils aanwezig. Veertien spuiten zijn in wer king geweest. De vrijwilligersspuit heeft het eerst water gegeven. Er zijn twee huizen geheel uitgebrand en zes grootendeels beschadigd; voorts zijn er een aantal duiven, waaronder postduiven, eene geit en ecnige kippen door den brand omgekomen. Do perceelen werden bewoond door de familiën A. Haartman, J. F. Graadt Van Roggen, J. M. Groene weg, M. Yan Schouwenburg, L. H. L. Wysman en P. J. Yan Buchem. De houtkooperij, bestaande in vier houtloodsen, welke met hout waren volgestapeld, is geheel vernietigd. Men begroot het verlies, door deze ramp veroorzaakt, op pl. m. f 250,000. Behalve één inboedel was alles verzekerd. Een aantal perceelen, ook die aan den overkant van den Kleinen Houtweg, hebben veel waterschade be komen. Twee spuiten uit de gemeente Heemstede hebben mede goede diensten bewezoD. Door tal van voorname particulieren werd de brandweer bijge staan; o. a. zag men hen vaten met teer uit de houtkooperij naar de Singelgracht rollen en te water laten. In demineraalwater-fabriekopde Korte Prinsengracht te Amsterdam, zou men gister middag eene flesch zwavelzuur overgieten. Onge lukkig sprong daarbij de flesch, en een man, die de machine in beweging bracht, kreeg den bijten den inhoud over zich heen. Zwaar gebrand werd hij per brancard naar het gasthuis gebracht. Yoor een woonhuis in de Frans Halsstraat te Amsterdam is te vondeling gelegd een kind, van het mannelijk geslacht, niet ouder dan hoogstens eenige dagen. De kleine is ter ver pleging opgenomen in het stads-bostedolingenhuis. De chef van het bekende kleeder- magazijn „De Matador," in de Kalverstraat te Amsterdam, is sedert eenige dagen met de noor derzon vertrokken. Na zijn vertrek werden er zulke onregelmatigheden in het door hem gehouden beheer ontdekt, dat eene aanklacht bij de politie is ingediend. Hbl Met het oog o p d e n g e 1 d d i e f s t a 1 t e Amsterdam, hebben eenige bankiers te Arnhem de tasschen der geldophalers voorzien van een fijn doch stevig bewerkten stalen ketting, welke om het lichaam wordt gedragen. Boven de gemeente Helden ontlastte zich een wolkbreuk, zóó hevig, als de oudsten van dagen zich niet herinnerden. Terwjjl nog aan de overzijde van de rivier de Maas de gronden kurk droog zijn, ziet men de slooten om Helden heden vol water. In de gehuchten Beringen en Everloo zijn geheele graanvelden neergeslagen door den hevigen regen en hier en daar zijn de roggearen als afgesneden, door de stukkon ijs, die uit de lucht vielen. De donderslagen volgden onmiddellijk op de bliksemstralen, een aantal boomen en een huis wer den door den bliksem getroffen, zonder dat brand veroorzaakt werd. Op een plaats, waar steenen in de zon gedroogd werden (zoogenaamde zonnebrikkeo), dreven er ongeveer 80,000 weg. Den postbode op Kessel was het niet mogelijk zijn weg te vervolgen. Te Maasdam is de onder wijzer Y. die kort na het gebruik van het middagmaal was gaan baden, plotseling overleden. Te Geldrop zijn gistermiddag zeven woningen door brand vernield. De brand ontstond ten huize van een bakker. De voortvluchtige postmeester van IJzendijk moet zich van Londen met het stoom schip „The Queen" naar Boston hebben begeven. De postbode Danghin reed met eene 72-jarige dame, mile. Dufflot, van Aunay naar Bethune. Hij was 's morgcn3 vroeg vertrokken. Twee boeren zagen de kar stilstaan en vonden d© beide reizigers badende in huu bloed. Danghin gaf weldra den geest en mile. Dufflot verkeert in levene gevaar. Beiden wareD, naar het schijut, door hamer slagen in dezen deerniswaardigen toestand gebracht en al hun geld was verdwenen. De justitie doet onderzoek. In eene menagerie te Wrexham was een bediende bezig met hot schoonmaken van de leeuwenhokken en stak zijn rechterarm door de tralies. Een der leeuwen beet den arm tot aan den elleboog af. Er ontstond onder de toeschouwers een paniek, die nog werd verhoogd door het bericht dat de leeuw uit het hok was ontsnapt. Een aan tal personen werd in het gedrang gewond. De be diende is naar het gasthuis overgebracht. Een aantal zeeroo vers zijn aan de Anatolische kust vau de Zwarte Zee verschenen. Zij hebben reeds twee zeilschepen, gaande van Batoum naar Konstantinopel met eene kostbare lading zijden stoffen, geplunderd. De zeeroovers zijn 20 in gotal, hebben kotters en zijn flink ge wapend. Het gerucht als zou te Consfcanz een sterfgeval aan do cholera zijn voorgekomen en een aantal personen door de ziekte aangetast, was ontstaan doordien in hot naburige Kreuzüngen, in Zwitserland, een kind van twee jaren aan braking en diarrhee gestorven is. Een geneeskundig onder zoek deed den waren stand van zaken aan het licht komen. Ook het gerucht betreffende oen cholerageval te Boelak (Egypte) wordt officië9l tegengesproken. Ten gevolge van het gisteren te Berlijn ontvangen eerste en zeer ernstige cholerarapport van prof. Kocb, uit Toulon, heeft de Rijksregeering onmid dellijk last gegeven tot nauwkeurig toezicht op alle uit het westen komende spoortreinen, tot desin fectie, instelling van plaatselijke gezondheidscomité's en oprichting van cholera-lazaretten. Prof. Koch verklaart, gelijk reeds gemeld, dat de epidemie snelle vorderingen maakt; dat zij van heftigen aard is; dat men hier werkelijk met Aziatische cholera te doen heeft, en dat zij het gansche vaste land bedreigt. Yolgens de „République franoaise" zijn er vrij talrijke gevallen van cholera te Valencia en Bar celona, en te Rome, Livorno en Viterbo. Uit Rome wordt het bericht van een cholera-geval te Verona tegengesproken. De Senaat te Hamburg heeft der overheid te Cnxhaven gelast om alle schepen, die uit de Mid- dellandsche Zee en voornamolijk uit Toulon en Marseille komen, aan de quarantaine te onder werpen. Overeenkomstig deze verordening liggen reeds twee schepen in de quarantainehaven voor anker. BUITENLAND. Groot-Britannië. Koning Tauhiao, de Maori-koning of, gelijk hij zich liever hoort noemen, de koning van Nieuw- «UT" I I "BgSggggg Zeeland, over welken zonderlingen vorsi die nog steeds te Londen vertoeft, geruimen tij 1 geleden reeds eenige modedeelingen werden gedam, bracht in de vorige week een bezoek aan hetBritsch Museum. De getatoueerde potentaat had voor het zien en bestudoeren der kunstschatten en verzamelingen der bibliotheek en van al de merkwaard ge zaken die in den aan wetenschap en kunst gewijden tempel bewaard worden, slechts zestien minuten noodig. Zijne Majesteit liep voortdurend op ren drafje, hij snelde de leeszaal binnen, keek rond on ver dween, om onmiddellijk de trappen naar e ne boven verdieping op te huppelendaar draafde hij wederom in de zalen rond, totdat bij in de Egyptische zaal kwam, waar men hem, ingevolge zijn verlangen, eene mummie liet zien. Met ontzetting tuurde de vorst naar den uitge- droogden Egyptenaar, die, niettegenstaande hij sedert vier duizend jaren dood was, hem een vreese- ïijkon schrik aanjoeg. Eensklaps schreeuwde de koning: „Buh-bub,put- put", keerde zich om, holde zoo hard hij maar kon de trappen af en snelde uit het museum. Eerst toen hij met knikkende knieën in het voor portaal stond, waagde hij het om mot schuwe blik ken om zich heen te kijken en hij verdween een oogenblik later met zijn gevolg; tevergeefs trachtte men hem te overreden om terug te keeren en het museum verder te bezichtigen; hij gaf een beslist, koninklijk „neen" ten antwoord en wilde voor niets ter wereld weder naar de plaats gaan, waar zulke vreesolijko zaken bewaard worden. De vorst bezocht later de piano-fabriek der heeren Metzier Co., welke hem veel meer belang inboe zemde dan al wat het museum bevat. Naar de „Daily News" verneemt, is Dongola ontruimd. Bijzonderheden worden echter nog niet gemeld omtrent de wijze, waarop de moudir er in slaagde zich op genade aan den vijand over te geven. Uit Lima wordt gemeld dat tusschen Iglesias en Caceres 63ne schikking is tot stand gebracht.' Het Congres zal op 9 Dec. bijeenkomen en do al gemeen© verkiezingen sullen in September of Octo ber plaats hebben. De caadidaten voor het presi dentschap zijn: Iglesia3, Caceres en Pierola. België. De minister van binnenlandsche zaken heeft eene circulaire gericht aan de gouverneurs der provin ciën Brabant, Antwerpen, Limburg en West- en Oost-Ylaanderen, houdende aanwijzingen omtrent de toepassing der wet van 22 Mei 1878, betreffende het gebruik der Vlaamsche taal; welke wet, zegfc de minister, niet overal stiptelijk schijnt te worden geëerbiedigd. Deze circulaire heeft niet weinig de verbolgen heid gaande gemaakt van de liberale „Echo du Parlement". Tot dusver, zegt zij, was de wet met zekere gematigdheid toegepast; blijkens do circulaire zal zulks voortaan op grievende en onverdraagzame wijze geschieden. Het Waalscbe element in de Vlaam sche gewesten wordt vogelvrij verklaard; men keert terug tot de praktijken van vóór 1830. In afwachting, dat het Vlaamsch aan allen zonder onderscheid worde opgelegd, wordt die taal op buitensporige wijze den Waalschen ambtenaren in het Vlaamsche land voorgeschreven, mot het doel om hen door allerlei kwellingen naar het andere deel des lands de wijk te doen nemen. Het tijdperk van de ver volging der Walen is begonnen, roept de „Echo" uit. En dit is niet te verwonderen, meent het blad, aangezien bijna het geheele ministerie uit Vlamingen bestaat. oostenr.-Hong.-Monarchie. Na afloop der maritieme manoeuvres gistermiddag, vertrok do keizer des avonds om negen uren van Pola, onder het gejuich der bevolking. In zijn dagorder aan de vloot betuigt de keizer zijae vol komen tevredenheid en zwaait hij lof toe aan de orde en tucht, welke bij de oefeningen hebben geheer8cht. Ook de kroonprins woonde haar bij. Het bericht dat een paar dagen geleden op den poorweg in Istrië een dynamiet-mijn was ondekt, bestemd voor den keizer op zijne reis naar Pola, werd reeds spoedig tegengesproken. Bij de verkiezingen van den Landdag in Neder-Oostenrijk zijn, in tegenstelling met het platteland, in alle steden liberalen gekozen. De ver kiezingen worden steeds voortgezet. Tel eyr ammen. ROME, 9 Juli. De Paus is voornemens in Sep tember een Consistorie te houden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2