tot heemraden van den polder Kieuw-Beierland en Nieuw-Piershil, A. Louter en L. Yermaat; tot dijk graaf van den polder de Oude Stad, L. Braber Mz. tot gezworen van den polder Diederik, J. Den Baars. Gemengd Nieuw». Na oos bericht van gisteren omtrent de Leidsche stoommeelfabriek „de Sleutels" der firma De Koster Co. brengt de billijkheid mede dat ook de namen worden genoemd van architect en aannemer er van. Deze zijn respectievelijk de heeren W. C. Mulder en T. Los, die elk in hun vak het gebouw tot genoegen der aanbesteders heb ben gemaakt en voltooid of tot stand gebracht. Een arbeider te Leimuiden, die in de felle hitte van jl. Zaterdag bezig was gras te maaien, is door de warmte zoodanig bevangen, dat hij in weinige oogenblikken overleed. De ongelukkige laat eene weduwe met zes kinderen achter. De bedrijvers van den diefstal ten kantore van de Associatie-Cassa te Amsterdam zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht, waar zii hardnekkig zich hebben verzet tegen het photo- grapheeren hunner boeventronies. John Adair, die voorgeeft hofmeester op eene boot te zijn, is herkend als de man die de 55 biljetten den kassiersknecht ontfutselde; Lyons is volgens zijn adreskaartje van beroep poelier. Zij kwamen uit Rotterdam, waar zij in gezel schap van twee anderen verblijf hebben gehouden. Vermoedelijk waren deze de beide personen, die aan den overkant van de gracht stonden, en hadden de schavuiten elkander rendez-vous gegeven te Haarlem. Nader werd gemeld dat te Roozendaal tweeEn- gelschen zijn in hechtenis genomen, die aan den diefstal niet vreemd zouden zijn. Wellicht zijn zij de beide toekijkers. Een jongen van de Was sen aer", die bij de Rietlanden te Amsterdam was gaan zwemmen, ia verdronken. Hij werd door een schipper opgehaald. Een werkman van Oudebildtzijl, tijde- lijk bg een landbouwer te Jelsum met den hooi oogst bezig, is ten gevolge van de warmte in on macht gevallen. Terstond werd de hulp van een geneesheer ingeroepen, doch binnen een half uur was de man reeds bezweken. Ten gevolge der bui tengewone hitte en het veel gebruik van verkoe lende dranken, zyn te Steenwijkerwold niet minder dan 4 arbeiders, die buiten werkzaam waren, be zweken. Ook is ten gevolge van de sterke hitte en het onmatig drinken van karnemelk een 22-jarig werkman (te huis behoorende te Oldemarkt) in het zoogenaamde „Oudewirdumer-veld" plotseling gestorven. Een hevige brand is plotseling uit- gebarsten in de groote boerderij van den heer Goudberg by Groningen. Zoo snel mogelijk waren de brandspuiten aanwezig, doch ze konden niet ver hoeden dat de groote bergen nieuw gewonnen hooi, 3 varkens, 1 kalf en de landbouwwerktuigen door het vuur verteerd werden. De behuizinge heeft men kunnen behouden. Alles was voorde som van ƒ17,000 verzekerd. Oorzaak onbekend. Dgh aannemer voor de levering van vleesch aan de militairen te Vlissingen, is die leve rantie dezer dagen ontnomen, niet alleen wegens de levering van vleesch, afkomstig van stieren, maar ook wegens zekere praktijken ten opzichte der keuring. Een c u r i e u 8 rechtsgeding is voor het kantongerecht te 's-Hertogenbosch aanhangig gemaakt. Een Leidsch repetitor, namelijk, heeft voor dat kantongerecht een onlangs gepromoveerden meester in de rechten doen dagvaarden tot beta ling van 100, welke de gedaagde aari den eischer zou schuldig zijn voor het opmaken der dissertatie waarop de gedaagde onlangs gepromoveerd is. (V.) Wederom trokken de wedrennen van den heer Carré te Arnhem een 6- a 7000 bezoekers, en ook ditmaal was het publiek meer dan voldaan over hetgeen daar te zien werd ge geven. Het eene oogenblik een nummer waarbij raen in de grootste spanning verkeert, wie den prijs zal behalen, dan weder een, waarbij het zelfs den meest geblaseerde onmogelijk is zijne lachspieren ia bedwang te houdeo. Van heinde en ver komen dan ook de toeschouwers, wijl deze feesten door den directeur dit jaar hier te lande niet zullen worden herhaald. Waren zij de eerste maal weg gebleven, ditmaal lieten ook de ezels zich niet onbetuigd, terwijl een wedren van voerlieden en een wedloop met hindernissen, voor mannen waren toegevoegd aan het reeds zoo uitgebreid en afwis selend programma. Toen een landbouwer uit Osch in het Tiefelensche veld bezig was, een kar hooi te laden, kwam de knecht tot de ontdekking dat zich daar in de onmiddellijke nabijheid een wespen nest bevond. Ten einde zich tegen deze lastige diertjes te beschermen, deed hij zyn jas over het hoofd. Toen hy onverwachts, op die wijze toegerust, te voorschijn kwam, schrikte het vier jarige paard en sloeg op hol, waardoor de boer van den wagen viel en onder het rad terecht kwam, zoodat de zware vracht over hem heen ging. De boer was ernstig gewond en zal waarschijnlijk het opgeval met den dood bekoopen. De treurige uitkomst der leening voor de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij heeft al ten gevolge dat wij in Eogelsche bladen over onze sympathie voor de Boeren min of meer bespot worden. Men zie de „Pall Mall" van Zater dag. Zelfs wordt de schroom onzer kapitalisten om geld te schieten aan de Boeren tegen dezen ge ëxploiteerd als een bewijs dat de soliditeit van hun Staat ook naar Nederlandsch oordeel alles te wen- schen overlaat! Het is thans zaak aan de Engelschen alle oorzaak te benemen, zegt 't „Vad.", om zulk een toon aan te slaan. De kusten van Schotland zyn ge durende drie dagen verduisterd door een zoo dik ken mist dat do scheepvaart er belangrijk door belemmerd werd. Verscheidene vaartuigen zijn ge strand; andere zyn niet op hunne bestemonog aangekomen en hun uitblijven baart groote onge- rustheid. Te Stuyvenberg (M echo ten) zyn twee kinderen, oud 3 en 5 jaren, levend verbrand. Zij waren alleen thuis gebleven en speelden met lucifers. Toen de ouders van het veld kwamen, vonden zij de verkoolde lijkjes. De cholera. - De berichte na it Toulon en Marseille worden Diet gunstiger. Vele vluchte lingen uit Toulon komen in de stad terugde werk lieden die per maand betaald worden, maken zich aan buitensporigheden schuldig; de hitte blijft on draaglijk. Al deze redenen verklaren het toenemen der ziekte, te meer omdat ie gevallen van cholera nostras, die anders om dezen tijd en onder die om standigheden ook voorkomen, nu onder de cholera gevallen gerekend- worden. Parijs is nog niet aangetast; men- verlangt er vooral meer water,, tot doorspoeling. Een der genoes- heeren, ïïébrardy schrijft: „Er moet te veel zyn, ander is er niet genoeg." De Rbóne is ook zeer laag, en bijgevolg de gezondheidstoestand der steden van zyn gebied iu het algemeen ongunstig, terwijl niet alle maatregelen even goed bedacht schijnen Te Avignon stonden op één-dag 50 karren vruchten voor de poort te bederveneenig afgekeurd vet uit Toulon werd bij kaarsenfabrikanten te Ni mes ontdekt. Sontag, president van de Kamor van Koophandel te Fueotkirchen (Hongarije), heeft zich wegens gel&eljjke verlegenheid doodgeschoten. In eene dynamiefc-fabri e k te S c h 1 o- busch, nabij Elberfeld, heeft eene ontploffing plaats gehad, waarbij drie werklieden omgekomen en.vele gekwetst zijn. In het afgeloopen halfjaar is Ln de Vereenigde Staten voor- 54 millioon dollars brand schade geleden, d. i. 9 millioen meer don het hoogste cijfer dat ooit vroeger godurende hetzelfde tijdperk bereikt is. Op den sneltrein van Maagdenburg naar Berlijn heeft in de vorige week het volgende tooneel plaats gehadUit eeno coupé, waarin twee heeren en eenige dames hadden plaato genomoD, stapten de dame6 te Brandenburg uit. Eéne van haar vergat hare parapluie mede t© nemen. Een der twee heeren, die zulks bemerkte toen de trein weder in bewegiDg was, nam die parapluie tot zich en haalde een potlood uit zyn zak om het adres der dame op te teekenon. Plotseling sprong zyn overbuurman op, opende het portier en liep langs do loopplank naar de dichtstbij zijnde coupé, waar hij de glazen insloeg en binnendrong. Daar ont stond groote verwarring, men trok aan de noodlijn en weldra hield de trein stil. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat die heer, een Torksch officier, gedacht had dat zijn overbuurman een dolk had te voorscbyn gehaald om hem te vermoorden. Hy was toen zoo bang geworden dat hy terstond op de vlucht was gegaan, BUITENLAND. 2Tz-ajnl£2riSÏ£. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer HérÏ380H geantwoord op de vraag van een der leden, dat de openbare gezondheidstoestand te Toulon en Marseille niet verergerd isdie te Parijs is uitmuntend en een uitstel van het feest van 14 Juli zou daarom niet gewettigd zyn. De heer Jules Ferry deelde mede dat hij gister morgen de officieele stukken betreffende het trac- taat van Tien-Tsin ontvangen heeft. Daarin komt o. a. de belofte voor, om Tonkin te ontruimen. In een rapport van generaal Millot wordt bevestigd dat de aanval der Chineezen op Lang-Son op ver raderlijke wijze geschiedde en er reden bestaat om voldoening te eischen wegens schending van het tractaat. Van dit advies is aan China medodeeling gedaan en thans wordt daarop antwoord verwacht maar in elk geval is de regeering besloten, om de rechten van Frankrijk nadrukkelijk te verdedigen, (Toejuiching.) De heer Blancsubé verklaarde van verdere vragen af te ziendoch de heer Granet vroeg verlof de regeering to mogen interpelleeren, op den dag dien de heer Jules Ferry daarvoor zal willen vast stellen. De minister-president antwoordde dat het debat nog vóór de vaeantie zal plaats hebben. Het incident wörd hiermede gesloten verklaard. Groot- Br itannië. In het Hoogerbuis bevestigde lord Carrington de mededeeling dat een Engelsch schip, de „Cartha- gena", op reis van Marseille naar Cardiff, te Lissabon door signalen had bekend gemaakt dat er twee gevallen van cholera aan boord waren voorgekomen. Aan de plaatselijke autoriteiten te Cardiff is per telegraaf bevel geaonden, om de verordening van Juli 1883 op dit oohip toe te passen. Bbt schip- wordt eerst Maandag of Dinsdag te Cardiff verwacht. In het Lagerhuis deelde de heer Childero mede dat de dag voor de eerstvolgende zitting Conferentie nog niot bepaald was. De finantiëele» raadslieden zetten hun arbeid yvörig voort. Volgens mededeeling van deD heer Ashley had lord Derby aan de Australische koloniën kennis gegeven, dat een regeoringscommioearis of een plaats vervangend commissaris, met omvangrijke volmacht, op de oostkust van Hieuw-Guinoa of in de nabijheid daarvan geplaatst kon worden, ten einde namens de koningin het prootectoraat over die stroken uit te oefenen. "Wanneer de koloniën op 1 Juni 1885 eene bijdrage van lSyDOO pd. st-wilden beschikbaar stellen' voor het op dien datum eindigend jaar, zou do comeaisBaris dadelijk worden benoemd. Do koloniën hadden op dit voorstel toestemmend geantwoord, zoodafc de benoeming van den commissaris nu zoo spoedig mogelijk zou plaats hebben. Spanje. De gezondheid van den koning van Spanje blijft? zorgelijk. Hij gaat swavelbadc-n gebruiken te Beteiu. (Navarre). De minister»- van buitenlandsche saken heeft in de Kamer medegedeeld dat het Kabinet in d& Marokkaansche quaestie eene afwachtende houding zou aannemen. Met Italië, Engeland en Frankrijk zyn onderhandelingen aangeknoopt, waarbij tot uit gangspunt is gekozen de kandhaving van den fee~ stoanden toestaud. TC 1 e sc it <a m MARSEILLE, 7 Juli. (8 uren 'b avonds). Sedert 11 uren 's morgens hadden alhier acht sterfgevallen aan de cholera plaats. WASHINGTON, 7 Juli. Het Congres heeft zijne zittingen tot nader order verdaagd. MARSEILLE, 8 Jali. Tot halftien hedenmorgen hadden sinds gisteravond 14 cholera-sterfgevallen plaats gehad. Te Toulon war&n tot 10 uren ?s morgens 10 per sonen overleden, waaronder ééDG geestelijke zuster. KREUTH, 8 Juli. De gezondheidstoestand van den Koning der Nederlanden is zeer bevredigend. BRUSSEL, 8 Juli. De eerste stembureaux voor de Senaatsverkiezingen waarvan de uitslag bekend is, leveren eene meerderheid voor de liberalen op. Men voorspelt hun eeno meerderheid van 500 stemmen. Van tien bureaux ontbreekt de opgave nog. LEIDEN, 8 Juli. De verwachting voor morgen is: weinig veran dering. Het „Utr. Dbl." verneemt dat prof. Van Her werden, wien de leerstoel was aangeboden, die aan

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2