In de Bukowina heefteen hevige Btorm gewoed, vergezeld van zware regenbuien. Bij het uitbreken van den storm bevonden zich op de spoorbaan nabij Czernowitz 8 werklieden, een opzichter der lijn en zijne vrouw. Zij trachtten oene schuilplaats te vinden in een nabij de baan gelegen put; weldra begon echter het water in zoo hevige mate naar binnen te stroomen dat het hun onmogelijk was te ontkomen en allen verdronken zijn. Dinsdag 11. heeft het te Potsdam hevig geonweerd en geregend. Een werkman werd door den bliksem getroffen en viel bewusteloos neer. In de ulanenkazerne zijn twee man en acht paarden getroffen, zonder schadelijke gevolgen te ondervinden. Kort voor het losbarsten van het onweer was eene groote zwerm sprinkhanen over de stad getrokken. Zij waren zoo talrijk dat het ïn sommige straten van de stad geheel donker was. Eon gedeelte der bevolking, dat deze twee om standigheden met elkander in verband bracht, ver keerde in grooten angst. BUITEN3LAND. Frankrflk. In de couloirs van de Kamer der Afgevaardigden werd gisteren gemold dat de uiterste linkerzijde met algemeene stemmen het voorstel heeft aange nomen, strekkende om algeheele amnestie voor staatkundige misdrijven en overtredingen te ver- leenen. Het rapport over dit ontwerp zon heden worden ingediend. Nog altijd honden de bladen de belangstelling gaande voor prins Victor Napoleon, door allerlei geruchten op zijn naam te verspreiden. "Woensdag ïs te Parij8 ook eene vergadering over Victor ge houden, eene vergadering, waarin hem alles behalve aangename waarheden zijn gezegd. De bekende Pascal voerde het woord en deelde eenige bijzon derheden mede omtrent den strijd tusschen vader en zoon, welke gelegenheid hij te baat nam, om over den zoon allerlei onaangenaamheden te zeggen, hem voor een laaghartigen schurk uit te maken enz. Luide bijval viel dezen woorden teD deel. Her haaldelijk werd Pascal in de rede gevallen met uitroepen als: „Wij willen geen Absalon! Wij willen dezen hond niet! Hij zal nog op do galeien ein digen!" enz. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen „De vergadering verklaart dat prins Victor, ingevolge arglistige inblazingen, zijn plicht als kind en als politiek persoon miskend heeft en eene schei ding heeft uitgelokt, welke trouwens do zaak zelve ongerept laat. Zij spreekt sympathie uit met de smart van den vader en hernieuwt den chef van de Napoleonistische democratie de verzekering harer onwankelbare toegenegenheid." Het feest van den 14den Juli te Parijs gaat door, maar om de troepen wat te sparen, zal de jaarlijkscbe revue in drie deelen worden geplitst; een zal 's morgens tien uren op de Place du Tróöe, een op hetzelfde uur in de Champs Elysées worden gehoudeD, terwijl slechts een paar regimenten cava lerie en drie batterijen artillerie om twee nren te Longchamps zullen worden gemonsterd. Omtrent de reeds vermelde onlusten te Algiers ïn don nacht van Zaterdag op Zondag 11. wordt nader bericht, dat deze veroorzaakt zijn door een besluit der lotelingen om de Israëlieten uit te sluiten bij de gebruikelijke feesten ter viering van hun ver trek naar bet leger. Er hebben bloedige oploopen plaats gehad en de troepen zijn tusschenbeidon moeten komeD. Dank zij den krachtigen voorzorgs maatregelen, is het Zondag vrij rustig geweest, maar des avonds ging het weder zeer rumoerig toe, en eerst toen de burgemeester alle gevangengenomen personen op vrije voeten had gesteld, is de beweging tegen elf uren bedaard. Er zijn 60 personen gearresteerd. De politie kruist door de straten om samenscholingen te beletten. (*root"Britanntë. De beer Brogden, het parlementslid dat Donder dag-avond in het Lagerhuis het woord voerde over de°„Nisero"-quae8tie, heeft aan de „Daily „News" een brief geschreven, welke aldus eindigt„Ik wil hier niet in een onderzoek treden van de grieven welke do radja van Tenom kan hebben of beweert te hebben tegen de Nederlandsche Regeering; maar het is duidelijk dat de Nederlandsche Regeering niet kan gelaakt, worden over de schipbreuk vau de „Nisero," en dat de wijze waarop de bemanning door den radja behandeld wordt, hem geen aan spraak geeft op eenige symphatie onzerzijds." In de gisteravond door hot Lagerhuis gehou den zitting deelde de hoer Harcourt mode dat de heer Gladstone, wegons eene lichte ongesteldheid, niet tegenwoordig kon zijn. Naar gemeld wordt, zal prinses Beatrice van Engeland, die aan rheumatiek lijdt, zich voor eenige weken te Amsterdam onder behandeling stellen van dr. Mezger. In de eerste helft van 1884 bedroeg het aantal faillissementen in de Vereenigde Staten 5510 tegeD 4637 in dezelfde periode van 1883. Spanje. Er is in Spanje ongelooflijke moeite gedaan om gratie te verkrijgen voor twee officieren, die wegens deelneming aan den opstand ter dood veroordeeld waren. De koningin en de koningin-moeder hebben bij koning Alfonso gratie verzocht, de aartsbisschop van Barcelona heeft zich te middernacht naar de prefectuur begeven, in groote staatsie, om een tele gram naar den koning te doen zenden; maar alles is vergeefs geweest, het ministerie wilde hun leven. Het vonnis is te Gerona voltrokkenmen vreesde onlusten en er waren dus groote troepenmassa's op de been. Behalve eeDige vreedzame manifestatiën van deelneming, heeft er niets plaats gehad. Te Barcelona evenwel zijn ernstige onlnsten uitgebar sten; er zijn geweerschoten gewisseld; omtrent dooden of gekwetsten ontbreken de berichten nog. De republikeinsche bladen te Madrid verschenen Zondag in rouwrand en werden door de politie in beslag genomen. Het lot der twee gefusilleerde officieren wekt daarom zooveel belangstelling, omdat zij de slacht offers zijn geworden van een schandelijk bedrog. Een zich noemend secretaris van Ruiz Zorilla, die later verdwenen is en dien de republikeinen voor een „agent provocateur" der regeering houden, is hun komeu melden dat Gerona en ook andere steden in handen wareö, en dat Ruiz Zorilla met de vloot Barcelona in zijne macht had. Met ODgeduld werden zij verwacht en men zou hen met geestdrift ont vangen. Op hun weg naar Gerona echter vonden zij de bevolking volkomen kalm, Ruiz Zorilla was niet in Spanje; zij beproefden naar Frankrijk te ontvluchten, maar werden gevat met de enkele soldaten, die zich bij hen aangesloten hadden. Deze zijn tot levenslangen kettingarbeid en mindere straffen veroordeeld; de twee officieren, commandant Fer nandez en luitenant Yelles, ondergingen de doodstraf zeer gelaten. De luitenant viel dadelijk na het eerste schot, de majoor-commandant eerst toen een tweede gevallen was. Op een nieuw huis te Madrid werd eene repu blikeinsche vlag geplant; de eigenaar zal worden vervolgd. Te Grenada is eene vergadering van een ge heim genootschap verrast, 200 personen sterk. Be langrijke papieren zijn ïn beslag genomen en een aantal arrestatien gedaan. De vergaderingen hadden reeds sinds geruimen tijd plaats in een ouden Moorschen kelder onder een huis even buiten de stad. Effypte. De correspondent te Cairo van de „Daily-Tele graph" meldt dat van geloofwaardige zijde bericht is ontvangen, dat Khartoem zich in het einde van Mei aan den Mahdi heeft overgegeven. Niemand zou vermoord zijn. Het garnizoen liep naar den Mahdi over en vele Christenen omhelsden de leer van den Islam. Gordon is gezond en wel en beweegt zich vrij te midden der troepon van den Mahdi, die in Khar toem verblijf houdt. In de omstreken van Soeakim wordt voort durend gevochten; des nachts wordt de stad aan houdend beschoten. De commandant heeft de be vriende inboorlingen van geweren voorzien, ten einde hen in staat te stellen, met eenige kans op goede uitkomst de opstandelingen te kunnen be strijden. Verleden Dinsdag had eene schermutseling plaats, waarin zij overwinnaars bleven en eenige gevangenen naar Soeakim brachten. Rusland. Generaal Gnrko heeft, mag men een bericht uit Warschau gelooven, ingevolge een vriendelijken wenk van hoogerhand, zijn ontslag gevraagd en zal zich, na het gezag aan zijn opvolger, den generaal- adjudant baron Krüdener, te hebben overgedragen, naar het buitenland begeven. In staatkundige krin gen loopt het gerucht dat dit onverwachte terug treden van Gurko zijn reden vindt in het bezoek, door den czaar aan Warschau te breDgen. Men wenscht Alexander eene vriendelijke ontvangst te bereiden en vreest dat, wanneer Gurko er de strafte hand blijft zwaaien, weinig onvermengde vreugde aan den dag zal worden gelegd. Het bericht dient onder de noodige reserve te worden aangenomen. De Russische regeering is voor geen klein gernchtje vervaard en concessiëD, van welken aard ook, zijn bij haar weinig gewild. De heer Pachkoff, hoofd der Russische Evan gelische Maatschappij, heeft bevel gekregen binnen veertien dagen Rusland te verlateD, omdat hij niet wilde beloven af te zien van het verspreiden zijner godsdienstbegrippen. De correspondent te St.-Peters- burg van de „Köln. Zeit.", die dit meldt, voegt er bij dat de heer Pachkoff zich naar Londen be geeft. Aan graaf Korff, medebestuurder der maat schappij, is insgelijks het verblijf in Rusland ont zegd. De maatschappij is ontbonden, en haar orgaan, het „Evangelisch Zondagsblad", mag niet meer verschijnen. Zuid-Af rïka. Transvaal. - Uit Lichtenborg meldt men dat de heer McKenzie, Britsch regent in Bechuana-land, aan Montsioa een bezoek gebracht en gezegd heeft, dat alles wat hij kwam doen, was om aan het bestuur van het land Gooscn te vertellen, dat alles Harer Majestoits grond was. Hij is onver- richterzake weder moeten vertrekken. Oranje-Vrijstaat. - Ia den Volksraad is niets van belang behandeld. De concept-ordonnantie be treffende besmettelijke ziekten is voor de derde maal gelezen en aangenomen en de heer Radloff heeft verklaard dat hij zou voorstellen, de wen- sckelijkheid te bespreken om bepalingen te maken tegen den invoer van do Australische boomluis. Het ambt vau commissaris van politie te Jagers fontein en het vangstel zijn afgeschaft. INGEZONDEN. Wassenaar. Meer en meer beginnen de omstreken van Leiden zich - om zoo te zeggen - uit te breidende trams verschaffen iederen dag gelegenheid om zich voor een matigen prijs wat frissche lucht te verschaffen. Steeds talrijker worden de groepjes, die zich des Zondags naar Lisse, Katwijk, Noordwijk, Wassenaar, Wijkerbrug, Voorschoten begeven om er afwisseling van den drukken arbeid in de week en absolute rust te vindeD. Onder al die plaatsen is Wassenaar zeker het schoonst gelegen. Hier vindt men in de onmiddellijke nabijheid duinen en bosschen, fraaie buitenplaatsen en belommerde wegen, zooals men ze nergens elders in de nabijheid van Leiden aantreft. De tram brengt er u van Leiden in een klein uurtje en gaat bijna ieder uur van de Witte Poort langs de Vink, Voorschoten en de Papenlaan naar het oude dorp. Een der aantrekkelijkste zitjes is er het pas aangelegde „Land- en Duinzicht", welks chalet, elegant opgetrokken en met een ruime veranda, een heerlijk rustig uitzicht aanbiedt op een begroeid bergje midden in eene groene weide, tegen het opgaande geboomte van „de Pauw" flink uitkomende. Landelijk is het beste woord, dat den indruk weergeeft van wat men hier geniet. De koeien dar telen vroolijk tegen de helling van het heuveltje op en teekenen zich schilderachtig af tegen het heldere groen onder haar en het donkerder getinte boseh, dat zich achter haar verheft. De belommerde straatweg, die vooral een kwar tiertje voorbij het chalet prachtig wordt, als zij zich achter Backershagen in een grintweg voortzet, voert u laügs bosschen en boscbjes, die u inderdaad aan de fraaiste streken van Gelderland herinneren. Heerlijk zijn de uitstapjes, die men in de boschjes kan maken: boschpaden wisselen af met breedere wegen en doorsnijden het geboomte naar alle kanten. Wie van wandelen houdt, vindt hier zijne gading, daar hij zijne wandeling zelfs naar Den Haag en de prachtige duinen achter Waalsdorp kan uitstrek ken. Maar men behoeft niet zoo ver te gaan om veel schoons te zien. Ook de buitenplaatsen aan den grooten weg naar Den Haag bieden fraaie punten aan en telkens wenden zich zandwegen midden tus schen zwaar geboomte door naar den achterweg die voorbij het chalet leidt. Holland is in al zijne schoonheid weinig gekend en onder het minst bekende mag men Wassenaar rekenen, dat nog verleden jaar eene afgelegen plaats was, voordat namelijk de tram het naderbij bracht. Dagen heeft men noodig om in de begroeide duinen zelfs maar de fraaiste plaatsen op te zoeken en het reeds genoemde Land- en Duinzicht is een voor treffelijk middelpunt, waar men van de wandeltochten uit kan rusten zonder noodig te hebben zich naar het eigenlijk dorp te begeven. Wandelaars in Leiden, vermoeiden van den dagelijkschen arbeid, denkt aan Wassenaar! p#

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2