weg uit de hoofdvaart eenig water wilde scheppen voor haar hond, had het ongeluk daarin te vallen, doch is nog bijtijds gered kunnen worden. Een bad met zoo eene tropische warmte vindt onze be richtgever nog niet geheel te verachten. Ten nadeele van de huishoudster van mevr. D. in de Vlamingstraat te 's-Hage is door een onbekende uit een koffer een bedrag van f 60 ontvreemd. Bij den melkboer G. in de Twentstraat aldaar is, mede door een onbekende, de toonbanklade voor ongeveer f 6 bestolen. Een marine-matroos, die gisternacht zijn bivak had opgeslagen in een openstaand portaal aan den Zeedijk, te Amsterdam, kwam bij zijn ontwaken 's morgens tot de ontdekking dat men hem van al zijne kostbaarheden, waaronder eene welgevulde por- temonnaie, had beroofd. Te Zuilen is ten huize van de weduwe v. O. in braak en diefstal gepleegd. Een groot aantal klec- dingstukken, huishoudelijke zaken en eetwaren zijn ontvreemd. De gemeenteopzichter P. te Scheve- ningen, eerst in zijne betrekking geschorst ten gevolge van de rechterlijke vervolging, die tegen hem werd ingesteld ter zake van valschheid in geschriften, is thans, na zijne woonplaats te Sche- veningen verlaten te hebben, door het Gemeente bestuur ontslagen. In de laatste dagen moeten met betrekking tot P. feiten zijn aan het licht gekomen, die, hoewel vallende buiten de strafwet, B. en Ws. aanleiding hebben gegeven met het geven van ontslag niet langer te dralen. De dienstbode, die op de Marnixkade te Amsterdam in brand geraakte, bij het aanmaken van een fornuis met petroleum, is reeds aan de bekomen brandwonden bezweken. Te Amsterdam kwam 's nachts eene vrouw, die in eene kroeg op den Zeedijk zich had te buiten gegaan aan sterken drank, thuis in hare woning, gelegen aan eene der naburige stegen. De drank had in haar een lust tot waaghalzerij doen opkomen, die haar duur te staan kwam. Zij ging zitten op de buiten het venster gestoken droog- latten, viel, werd zwaar gewond en overleed aan de gevolgen van den val. Wat vond men nu onder hare nalatenschap? Niet minder dan 160 bons, waarop zekere prijzen waren te winnen en die door don kastelein der kroeg als premie bij iederen borrel worden verstrekt. Het doet het „D. v. N." genoegen bij het verhaal deze walgelijke voorvallen te kunnen voegen, dat de politie onderzoek doet naar het bedrijf van dezen kastelein, die premies stelt op het drinken van borrels, en van wiens borrel-loterij zoo druk wordt gebruikt gemaakt, dat eene vrouw 160 bons kan verzamelen. Uit de Ommerschans werd dezer dagen door een der kolonisten aan een fabrikant te Am sterdam een brief gezondeD, houdende voorwaarde lijke bedreiging van brandstichting, wanneer hij uit de koloniën zou zijn ontvlucht. Deze brief is heimelijk met geen andere bedoeling verzonden dan om langs dien weg het bedelaarsgesticht tegen de gevangenis te verwisselen. Uit Utrecht meldt mendataldaar gisteravond te zeven uren een hevig onweder is losgebarsten, vergezeld van een stortregen, die het uitgedroogde land geheel doordrenkte en op ver schillende plaatsen moren van vrij grooten omvang vormde. Vooral om halfacht woedde het onweer geducht; een felle bliksemstraal werd onmiddellijk gevolgd door een zwaren slag, en het vermoeden^ dat inslag had plaats gehad, scheen weldra beves tigd, aangezien zich al spoedig, terwijl hot onweer nog hevig woedde, de brandklok deed hooren. De bliksem was nl. ingeslagen in den korenmolen, toebehoorende aan den heer Boerenboom, op den Jutfaaschenweg, eenige minuten buiten de stad. De molen is in weinige oogenblikken uitgebrand en eenige honderden mudden koren zijn vernield. Het gevaarto stortte, terwijl de wieken draaiden, met donderend geraas ineen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, moest zich natuurlijk bepalen tot bescherming der nabijgelegen gebouwen. De mineurs, in hunne werkpakken, hebben mede de verdere uitbreiding van den brand helpen bedwingen. Alle autoriteiten waren aauwezig. De ritten van den stoomtram naar Vreeswijk moesten geschorst worden. Naar men verneemt, was alles bij de Maagdenburger Assurantiemaatschappij verzekerd. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad. Tusscheu acht en negen uren ontlastte hot zware onweder zich over Amsterdam en omstreken en woedde vooral met hevigheid in Nieuwer-Amstel. Ia het hoekhuis van de Schoolstraat sloeg de bliksem even na achten door den schoorsteen in eene kamer van de derde verdieping, bewoond door het gezin van een conducteur der Omnibusmaatschappij, die even te voren thuis was gekomen en dus gelukkig de gelegenheid had zijne ontstelde vrouw en kinderen te hulp te komen. De bliksemstraal heeft daar enkel den schoorsteen beschadigd en schijnt door den schoorsteen weder naar buiten te zijn geschoten. Naast het huis sloeg hij een gat in den grond. Te Jutfaas zelf zijn door den bliksem twee woningen totaal verbrand. Alles was verzekerd. In de afgeloopen maand werden te Utrecht waargenomen 86 gevallen van besmettelijke ziekten, t. w. 82 van mazelen, 2 van febris typhoï- dea en 2 van roodvonk. Aan de zwemschool te Kralingen is een marinier verdronken, evenals een korporaal van het lste reg. infanterie bij het zwemmen in het vaarwater de Potmarge te Leeuwarden. - Ook te Westerhoven (N.-B.) is een jongeling van 18 jaren bij het baden verdronken. Een m i 1 i c i e n - k o r p o r a a 1 der infan terie te Helder is gisternacht, zonder eenige aan leiding, door een muzikant der marine zoodanig in het oog gestoken, dat zijne opneming in het militair hospitaal noodig werd geacht. De dader, zekere K., heeft ook een moordaanslag op zijne huisvrouw gepleegd door twee pistoolschoten op haar te lossen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de krijgsraad zich in de zaak mengen. Op het spoorwegterrein te Alkmaar is, bij het rangeeren van goederenwagens, eene locomotief tegen eenige ledige rijtuigen aangeloopeD, met het gevolg dat sommige daarvan werden ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Na het gebruik van bedorven worst is de familie van een slachter aan den Burg op Tessel zeer ongesteld geworden. Men beweert dat een kalf, welks vleesch door de worst gehakt was, ziekelijk geweest is en medicijnen gebruikt heeft. De slachter had voor de kermis eene groote partij van die worst gemaakt. Inmiddels moet degeheele voorraad in beslag zijn genomen. Te Breda is in h e t Ya1kenberg een moordaanslag gepleegd door zekeren Schalk, pas ontslagen uit Ommerschans, op zijne vrouw, met wie hy in den laatsten tijd in onmin leefde. Hij had tot tweemaal toe er op aangedrongen de gemeenschap pelijke woning woder te betrekken, wat echter door de vrouw werd van de hand gewezen. Daarop volgde hij haar tot in het Valkenberg en bracht haar eenige belangrijke wonden aan het hoofd toe. De ongelukkige is tor verpleging opgenomen in het ziekenhuis, terwijl de dader zich in hechtenis bevindt. In de nabijheid der gemeente IJsel- monde is een knaapje uit den trein gevallen. De vader, die het kind wilde naspringen, werd door zijne medereizigers tegengehoudenTe Barendrecht uitgestapt, keerde hij naar de plaats des onheils terug en vond zijn kind, ofschoon bewusteloos, on gedeerd in het gras langs den weg. Te Maurik brak in eene arbeiders woning brand uit, welke zoo in hevigheid toenam, dat in korten tijd drie woningen door de vlammen werden verteerd. De oorzaak is onbekend. Men zegt dat de brand is uitgebroken op het oogenblik dat de bewoners op het veld aan den arbeid waren. Reeds is gemeld dat 43 mijnwerkers, die in eene mijn te Schwientochlewitz, nabij Breslau, bedolven waren, allen gered zijn. Het ongeval had Vrijdag den 20sten Juni, des avonds te zes uren, plaats en eerst Donderdag daaropvolgende is het gelukt, de bedolven mijnwerkers te redden. Deze hadden niet zoozeer van honger en dorst te lijden gehad, daar zij eenige proviand bij zich hadden, als wel van de koude. Volgens een ander bericht had men den honger trachten te stillen door op het leer der werktuigen te kauwen, terwijl bet vuile water het eenige middel was tegen den dorst. Bovendien hadden zij de laatste dagen geheel in donker gezeten, daar Zondag de olie van hunne lampen was opgebrand. De pogingen tot redding zijn met den meest mogelijken spoed voortgezet en met het beste succes bekroond, daar de mijnwer kers, hoewel zij zich onder geneeskundige behande ling hebben moeten stellen, allen het leven zullen behouden. De tenor Sollier, van de Groote Opera te Parijs, wandelde eergisteren op den bou- lovard Montparnasse, toen een hollend paard voor een rijtuig kwam aanrennen. Vast besloten wierp hij zich aan den kop van het paard, dat hij tot staan bracht. Hierdoor werd een troep kinderen, die juist den boulevard overging, voor gevaar behoed. Mielle, de moordenaar van Lebon, wiens lijk in twee stukken gesneden in de Seine werd gevonden, is te Bar-sur-Aube gearresteerd. Hij heeft alles bekend aan den rechter van instructie. De cholera. - De ziekte vervolgt te Toulon zonder veel vermeerdering haren loop, 6 a 9 gevallen dagelijks. Te Marseille blijft hot voorloopig bij 3 a 6; het kasteel Pharo ontvangt nog weinig zieken. De omstreek van Toulon wordt meer en meer aangetast. Te Lyon was volgens sommige be richten nog geen enkel geval geconstateerd. Volgens eene depeche aan de „Tqmps" was de moeder van den gymnasiast die te Toulon examen was gaan doen en van daar de cholera naar Mar seille bracht, na de begrafenis van Lyon vertrokken, en was aldaar aan de cholera ziek geworden en overleden. Deze familie zal zich eene treurige ver maardheid in Frankrijk verwerven. Te Saluzzo, in Italië, is een Italiaansch werk man, uit Lyon aangekomen, door de cholera aan getast en overleden. Hij is terstond geïsoleerd, en verder kwamen tot heden aldaar geen gevallen voor. Volgens de „Matin" waren het twee werklieden, uit Toulon afkomstig en die te voet de Alpen over getrokken waren, ondanks de strenge wacht die op de Italiaansche grens gehouden wordt. Ook de Duitsche cholera-commissie is, gelijk men weet, van oordeel dat men te doen heeft met de Aziatische cholera, maar zij is tevens van meening dat de gezondheidstoestand in Duitschland niet van dien aard is, om daar te lande eene omvangrijke verschijning van de ziekte in de hand te werken. Het gevaar daarvoor zal te geringer zijn, naar mate elke familie getrouw de voorschriften opvolgt be trekkelijk de reinheid en de onschadelijkmaking. De reeders te Marseille beraadslagen over de wenschelijkheid om met het oog op de algemeen© quarantaine hunne schepen tijdelijk uit de vaart te nemen. BUITENLAND. Frankrijk. Door den gemeenteraad van Ajaccio is eene motie aangenomen om te protesteeren tegen het ontschepen van passagiers aan het lazeret van Bastia; van welke motie aan den minister van koophandel en den prefect van Corsica kennis werd gegeven en overeenkomstig welke de Raad van Gezondheid, in weerwil van de bevelen des direc teurs, Zaterdag besloot, die ontscheping te ver bieden. Middelerwijl wachtte men met ongeduld een antwoord van den minister, doch tevergeefs. Des avonds vergaderde de Raad opnieuw en de burgemeester, mededeelende dat men niets van den minister vernomen had, voegde er de volgende woorden bij „Indien men geen acht slaat op de besluiten van den Gemeenteraad en den Raad van Gezondheid indien de bevolking geene voldoening erlangt, dan weten wij wat er te doen staat. De bevolking en de Raad aan het hoofd zullen desnoods naar de kade gaan en de ontscheping beletten." Iemand uit het publiek riep„Alsof ge dat durven zoudt De raadsleden, verontwaardigd, stonden op, eischende, dat de beleediger zich bekend zou maken. Met moeite werd de stilte hersteld, waarop de bur gemeester eenige krachtige woorden sprak, welke daverend werden toegejuigd. De ongesteldheid van den heer Ferry was het gevolg van het gebruik van te veel verkoelende dranken op eene soiree bij zijn collega Tirard. De lichte aanval van cholerine werd spoedig bedwongen. Duitschland. Voor Dantzig wordt op dit oogenblik door de Duitsche marine een algemeene manoeuvre gehouden, in verband met bewegingen van de landmacht. Niet minder dan 23 oorlogsschepen liggen in den Ediüger- bocht voor anker. Prins Wilhelm en prins Heinrich wonen de manoeuvres bij. De Duitsche bladen geven breede mededeelingen over deze oefeningen ten beste en wijzen met voldoening op den goeden staat, waarin de Duitsche marine blijkt te verkeeren. Grroot-Britanntë. De onderhandelingen tusschen graaf Van By landt en lord Granville over de „Nisero" naderen haar einde. De Nederlandsche Regeering zou zich bereid hebben verklaard om zekere eischen van den radja van Tenom in te willigen, onder voorwaarde dat de bemanning der „Nisero" in vrijheid werd ge steld. Indien deze concession de invrijheidstelling

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2