Vanwege het departement van oorlog is thans in de Rietlanden nabij don ingang van het spoor- wegbassin, te Amsterdam, eene kleine, door eene afrastering afgesloten, batterij gemaakt, waarin twee gladde kanonnen zijn opgesteld, om bij het binnen komen van vreemde oorlogsschepen het gebruikelijke salunt te kunnen geven. Het Nederlandsch Bakkersbond houdt thans eene algemeene vergadering te Groningen. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het Bond 412 leden telt, en uit dat van den penning meester dat het vorige jaar de rekening gesloten werd met een batig saldo van f 103.01. De adelborsten 1ste kl. F. K. Van der Weyde, C. J. R. Kroesen, W. Rauwenhoff, A. J. Gooszen en N. J. Van der "Worm, dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh," worden met 5 Juli a. s. op non-activiteit gesteld. Blijkens mededeeling van den consul der Nederlanden te Marseille, zijn de van die haven komende vaartuigen in alle havens der Middelland- sche Zee aan quarantaine onderworpen. Blijkens mededeeling van den consul der Nederlanden te Boulogne-sur-mer, zullen allo met cholera besmette schepen uit dio haven geweerd worden. Die verdachte schepen zullen gedurende 24 uren aan een toezicht op de reede worden onder worpen. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Rotter dam naar Java, vertrok Maandag-ochtend van Suez de „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde des namiddags Scillyde „Prins Hendrik," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Maandag Gibraltarde „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Port-Said en vertrok heden; de „Jacatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 29 Juni te Padangde „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port- Said en vertrok heden; de „P. Caland", van Niouw- York naar Rotterdam, was gisteravond om halftien voorgaats van den Nieuwen Waterweg. <3- aaa xi y; <1 Nieuw» Gedurende de maand Juni zijn 24250 personen por Leidschen paardenspoor vervoerd. Den 28ston Juni zijn 8 bommen, kust- visscher8, te Katwijk aangekomen. Besomming ƒ70 a f 108 in 5 dagen; tarbot word niet gevangen. Besteed is voor groote tong f 0.50 a f 0.70 en kleine tong f 0.15 a f 0.25 per stuk; levende schol 8 a 9, drogo scharren f 11 a f 12, droge braad f 6 a f 7 en garnalen f 1.25 a 1.75, alles per mand. Door twee bommen zal in deze week de verschvisscherij nog worden uitgeoefend. Tot heden zijn 30 schuiten op de haringvisscherij uitgegaan. Uit Stompwijk wordt gemold dat als schadeloosstelling voor hot gemis van de kermis verscheidene gegoede ingezetenen der buurtschap besloten hebben onder nadere goedkeuring van den burgemeester op 7 Augustus a. s. eene groote ringrijderij te organiseeren in de Küiplaan aldaar. Gistermiddag ontstond binnenbrand in een perceel aan do Marnixkade te Amsterdam, waarschijnlijk ontstaan doordien de meid petroleum in een brandend toestel deed; de vlam tastte hare kleederen aan en zoo brandende liep zij de straat op. Dit ziende wierp een voorman der Amsterdam- sche Maatschappij van goederenvervoer haar een paardendeken op het lijf. Zij had echter zulke hevige brandwonden bekomen dat zij in deernis- waardigen toestand naar het gasthuis moest, worden vervoerd, nadat zij door een candidaat-arts was behandeld geworden. Bij aankomst der brandweer, die door lijnolie het slachtoffer uitmuntende diensten bewees, waren de vlammen reeds gedoofd door agenten van politie. Wegens schaarschte van werkzaam heden zijn 11. Zaterdag aan het établissement Feyen- oord opnieuw een 30-tal werklieden ontslagen. In de afgeloopen maand zijn te Arn hem de volgende ziektegevallen waargenomen, als: 199 van mazelen, waarvan 3 met doodelijken afloop, en 1 van roodvonk. Ten gevolge van het overmatig ge bruik van kruisbessen, is een vijfjarig kind te Donkerbroek plotseling aan cholera nostras overleden. Een man uit Ede, die aan den tram- weg te Bennekom eene hersenschudding bekwam bij het uitspringen van een karretje, is aan de ge volgen overleden. M a a n d a g-a vond schoot, in de gieter jj <^er Maatschappij „de Schelde", te Ylissingen, on verwacht de prop van klei, waarmede de groote «■■■ihmmibniimabjimgieiimriimmirmgaamewrkraift i u iimiiiiiwh smeltkroes is afgesloten, uit de opening. Een jon geling, die daar in de nabijheid werkzaam was, kreeg de daaruit vloeiende stroom gesmolten ijzer over den voet. Deerlijk aan dat lichaamsdeel ge brand, werd hij naar zijne woning vervoerd. Gisterochtend had, aan dezelfde inrichting, een jongen, bezig met het naar beneden afgeven van koperen pijpen aan boord van het stoomschip „Iberia," het ongeluk uit te glijden en door een luik te vallen. Hij kwam eerst op de tnnDel te land en stortte van daar in het benedenruim. Men dacht niet anders dan den jongen dood te vindendoch hij kwam spoedig uit zijne bewusteloosheid bij, en hoewel belangrijk aan het hoofd verwond en klagendo over pijn in de zijde, was hij toch in staat zich naar zijn huis te begeven. In de nabijheid van het spoorwegsta tion te Helder had de reeds bejaarde beambte B. het ongeluk tusschen de buffers van twee wagens beklemd te geraken, waardoor hij ernstige kneu zingen bekwam. Zijn toestand is hoogst zorgwek kend. De ongelukkige was onlaDgs van eene machine gevallen en had ten gevolge daarvan nog een ge brek aan één der beenen, zoodat bij, ofschoon hij het ongeval zag naderen, dit niet vlug genoeg kon ontwijken. De wedrennen te Bussum zijn thans definitief bepaald op 26 Juli a. s. Eer st brandde 's namiddags aan den Roozendaalschen weg te Arnhem een boerenhofstede totaal uit, waarbij een ezel het leven liet, en daarna woedde 's morgens aldaar in de kom der gemeente een zeer zware brand in een timmermanswerkplaats, waarbij de bovenbewoners, een huishouden met 4 en een met 7 kinderen, slechts op lijfsbehoud be dacht konden zijn. Het pand is geheel uitgebrand. In beide gevallen waren huis en inboedel verzekerd en is de oorzaak onbekend gebleven. Een Duitsch oorlogsschip, de „Cycloop," kruiste gistermiddag ter reede van Nieuwediep tot bescherming der visschersvloot. De te Bennebroek afgebrande her- berg met winkel was verzekerd voor f 13,000. Te Uchelen, onder Apeldoorn, is een groot huis, bewoond door vijf gezinnen, tot den grond afgebrand. Yan het inwendige is bijna niets kunnen gered worden. Naar men verneemt, was ook niets verzekerd. Bij Byron (Ohio) sprong de stoom ketel in eene meelfabriek6 personen kwamen om, 11 werden gewond, waaronder 3 gevaarlijk. Een vreeselijk misdrijfis te Beauzire bij Riom gepleegd. Zekere Claude R. 6choot zijn vader dood, ton eiüde ais eenige zoon der weduwe van den dienstplicht vrij te zijn gesteld. Te Auberive (dop. Isère) woont zekere Marie Durand, die in Maart 1761 werd geboren. Zij leeft van aalmoezen, haar geheugen laat haar in don steek, maar zy is overigens nog kras. Zij eet geen vleesch, maar groenten. Te 4 uren des namid dags gaat zij naar bed. De schouwburg te Edinburg is af gebrand de brand brak 's middags uit, alles werd vernield en een aantal aangrenzende woningen wer den beschadigd. Aan de stad Gothenburg is door den koopman Osbeck, de vorige maand overleden, als een bijzonder fonds een half millioen kronen ver maakt, onder voorwaarde dat zijne echtgenoote gedurende haar leven het vruchtgebruik zal hebben. De cholera. - To Toulon worden de gevallen niet menigvuldiger, maar de stad is ver laten door allen, die er goedschiks kondeu uit komen. Er hadden verkiezingen moeten plaatshebben, maar men kon geen stembureau bijeenkrijgen. De winkels en publieke vermakelijkheden zijn meest alle gesloten. Behalve de cholera maakt de vrees vele slachtoffers. Een commandant van de marine, Bellot, had zijne familie willen wegzenden, maar zijne vrouw weigerde hem te verlaten. Toen zij zich eenigszins ongesteld gevoelde, hield hij dit voor cholera en doodde zich door uit het raam te sprin gen. Een ander, Barnat, heeft zich, alleen uit vrees, een kogel door het hoofd gejaagd. Tot zuivering van de luebt en tot afleiding wor den te Toulon en te Marseille op straat groote vuren onderhoudenbeide steden zijn overstroomd met phenylzuur. In do omstreken van Toulou komen vele ge vallen voor, meest van personen die de kiem der ziekte uit de stad medegenomen hebben. Te Marseille zijn weder meer gevallen voorge komen. Een bewijs, hoe uitspattingen, buitenge wone vermoeienis of overmatig gebruik van spijs en drank voor de ziekte vatbaardor maken, is nu weder, als vroeger, gevonden in het feit dat de Zondag-avond en Maandag altoos eene verergering in de epidemie aantoonen. De regeerings-doctoren Brouardel en Proust be ginnen met hun straf tegenspreken van alle Azia tische cholera een dwaas figuur te mak on; hun laatste rapport meldt dat zij nu, „met hot oog op de te Marseille waargenomen gevallen", er toe overhellen om te denken aan eene Aziatische cholera „van goedaardig karakter." Het cholerageval te Draguignon wordt tegenge sproken daarentegen wordt te Nltnes een ziek officier uit Tonlon verpleegd. Het is verontrustend dat zoo wel uit Tonlon als uit Marseille de stroom vluch telingen zich naar Parijs richt. BUITENLAND. Wir&n.Icrjfk- In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Andrieux gisteren op art. 2 van het ontwerp der Grondwetsherziening als amendement voorgesteld, om het presidentschap der Republiek te ontzeggen aan do leden der familiën, die over Frankrijk ge regeerd hebben. Do heer Jules Ferry noodigde den heer Andrieux uit, ten einde verwarring te voorkomen, dit amen dement voor te stellen, niet op art. 2, maar op art. 8, dat over den regeeringsvorm handelt. Hij verbond zich om het bij het congres - de Yereonïgde Zitting te ondersteunen. (Driemaal herhaalde toe juiching.) De heer Andrieux trok daarop zijn amendement in. De heer Languenais vroeg de afschaffing van het presidentschap, doch het daartoe door hem gedane voorstel werd verworpen. Na eene pauze, heeft de Kamer met 456 tegen 50 stemmen paragraaf 1 van het regeeringsvoorstol aangenomen. Een levendig debat ontstond over een amendement van den heer Bernard Lavergne, houdende om in de grondwet te vermelden wanneer men al dan niet bevoogd is om tot lid van den Senaat verkozen te worden. Ook wenschte hij de verkiezing van den Senaat bij algemeen stemrecht te doen geschieden. De heer Ferry bestreed dit araendement, als niet strookende met de constitutie. De Regeering kon zich met geene andere wijzigingen vereenigen, dan die in haar ontwerp zijn vervat. Het amendement werd ten 6lotte met 265 tegen 235 stemmen verworpen. Dnltschland Naar men verneemt, wordt door de Regeering ijverig gewerkt aan de voorbereidende muatrogelen voor de invoering van de wet, strekkende ter ver zekering der werklieden tegen ongelukken. Het „Reiehsversicherungsambt" zal weldra in het aanzijn treden; aan het hoofd daarvan zal de geheimraad Von Bödiker geplaatst worden. De keizer heeft Maandag 11. een bezoek aan Wiesbaden gebracht. Hij werd aan het station door den daar vorblijfhoudenden koning van Denemarken, den koning van Griekenland en diens twee zonen ontvangen en door de bevolking met geestdrift be groet. Denzolfden dag is Z. M. naar Ems teruggekeerd. Naar men verneemt, hebben prins Bismarck en zijne gemalin Berlijn Maandag verlaten en zijn zij naar Varzin vertrokken. Grroot-Britanntë. Iu het Lagerhuis is gisteren door den heer Scorey tegen aanstaanden Donderdag eene interpellatie aan gekondigd over de „Nisero". Hij wenscht ingelicht te worden over de maatregelen, welke de regeering tot bevrijding der bemanning heeft gedaan, en ver langt te weten of van de Nederlandsche regeering schadeloosstelling voor de familiebetrekkingen der bemanning is geëischt. Lord Cairns heeft in het Hoogerhuis aangekon digd, dat hij een voorstel tot verwerping der kies wet zal indienen. Lord Carnarvon heeft zijn voorstel om de hou ding der regeering ten opzichte van Egypte af te keuren, ingetrokken, na de verklaring van het Kabi net, dat het debat daarover nadeolig zou zijn voor de belangen van den Staat. Te Warrenpoint (graafschap Down) had eene vechtpartij plaats tusschen orangisten en nationa listen. Een nationalist werd doodgestokentwee orangisten werden gearresteerd. Het Parlementslid Bradlaugh is, geruimen tijd geleden, aaogeklaagd wegens het onwettig uitbrengen zijner stem in het Lagerhuis, waar hem, naar aanleiding van het bekende incident bij de aflegging van den eed, de deelnoming aan do werk-

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2