N°. 7474. Dinsdag i Juli. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1,10. Franco per posta 1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grooiere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bnilen de stad wordt f 0.10 berekend. LHüIOEN, 30 Juni. Heden zijn aan do universiteit alhier bevorderd: de beer N. J. Singels Hzn., geb. te Leeuwarden, tot doctor in de klassieke letteren, met academisch proefschrift, get.„De LucaDi fontibus ac fide com- meutatio", - en de heer M. C. Dekhuyzen, geb. te Rotterdam, tot doctor in de plant- en dierkuüde, met academisch proefschrift, get.„Het onderzoek van dierlijke weefsols, voornamelijk van het kraak been, in het gepolariseerde licht." Nadat wij eerst per Nederlandsche mail de Indische bladen van 19 tot en met 23 Mei hadden ontvangen, arriveerden hedennamiddag per Engelsche mail de bladen alleen van 24 Mei. De uitslag van het eindexamen van de Poly technische School te Delft, waaraaü deelnamen 58 aspiranten, is als volgt: geslaagd zijn voor B art. 60, technoloog: A. Oosthoek; - C art. 61, civiel- ingenieurJ. André Do la Porte, J. A. Beijerinck, P. J. Bertel, B. M. Blijdensteyn, J. De Broyn, W. H. M. De Bruyn, K. Burger, G. L. DriesseD, A. C. J. Van Eolde, A. G. A. Van Eelde, A. Van Gorsel J.Jz., H. J. Heuvelink, C. Van der Made, S. P. M. De Man, W. Massing, J. S. De Muynck, H. Paul, A. M. Penman Kakebeeke, K, Pringle, A. L. Snouck HurgroDje, C. F. Stoel, J. J. Stoel, A. H. W. Van der Vegt, C. H. Verhuist, P. C. Visser Jzn., J. F. R. Van doNV?all, D. "W. P. Wisboom; - Art. 62, architect: J. P. II. De Man, P. Dn Rieu Fzn., A. Snethlage; - C art. 63, scheepsbouwk. ingen.: J. F. J. De Bruyn Kops, C. Van Baysen, J. 't Hooft, J. P. Teding Van Berkhont; - art. 64, werktuigk. ingen.L. Bienfait, J. F. L. Van Hasselt, W. H. L. Janssen Van Raay, J. H. Peelen, A. Van Raalte, J. G. F. Rooker, A. F. Van Stipriaan Lnis$ïus en G. J. Van Thienen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van coke3 in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de prijzen f 35, f 17.50, f 3.60 en f 1.80. In eene der zalen van het Gebouw voor Kun sten en "Wetenschappen te '6-Gravenhage word Z-^erdag namiddag eene buitengewone algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Rijnlandsche Stoomtramwogmaatschappij, onder voor zitterschap van den president-commissaris, don heer P. C. Evers. In deze vergadering, waarin 218 aan- deelen werden vertegenwoordigd, was in de eerste plaats aan de orde een voorstel van de maatschappij „Noordwijk" tot aanleg voor rekening der Rijn landsche maatschappij, van eene tramlijn Noordwijk- Rijnsburg. Nadat dit voorstel door den voorzitter op verschillende gronden was bestreden, waarbij hij, hoewel het wenschelijke van den aanleg der ver langde lijn niet betwistende, hoofdzakelijk bezwaar opperde tegen het daarvoor beschikbaar stellen van een gedeelte van het maatschappelijk kapitaal, werd daarover vrij uitvoerig van gedachten gewisseld, terwijl het aan de zijde der maatschappij „Noord- wijk" krachtig werd aanbevolen. - Alvorens over dit voorstel eene beslissing werd genomeD, werd door een der aandeelhouders eene motie voorgedragen om aan die beslissing te doen voorafgaan de behandeling van het tweede pnnt oor deze vergadoring aan de orde gesteld, nl. de afschrijving van een gedeelte van het maatschap pelijk kapitaal, ten einde de vraag t9 beantwoorden of het bestuur terecht beweert dat het noodig is de gelden in kas te houden voor het geval het zolf tot de exploitatie wenscht over te gaan. Deze motie werd echter verworpen met 173 tegen *emmen, terwijl daarna het voorstel der maat- mwijk" tot aanleg der verlangde lijn, i met 138 tegen 30 stemmen. Vervolgens kwam het tweede pnnt, de afschrij ving van het kapitaal, in behandeling. Na bestrijding door den voorzitter en ondersteuning van den kaüt der aandeelhouders, werd met 156 tegen 62 stem men besloten van de aandeelen 40 percent af te schrijven, die alzoo aan hoeren aandeelhouders zullen worden teruggegeven, waardoor het maatschappelijk kapitaal van f 300,000 op f 180,000 werd terug gebracht en tevens het reserve-fonds van f 20,000 op 10,000 werd gesteld. Aan dit besluit werd ver bonden het vervallen van art. 2a der 6tatuten. De uitvoering van dit besluit werd onder goed keuring der vergadering aan commissarissen over gelaten, die voornemens zijn het afgeschreven bedrag op de aandeelen af te stempelen ter vermijding van onkosten voor het creëeren van nieuwe aandeelen. Heeren commissarissen werden ten slotte ge machtigd tot het teekenen der akte betrekkelijk de wijziging der statuten. Tot opvolger van Prins Alexander als groot meester-nationaal der vrijmetselaren schijat, vol- geDs den Haagschen correspondent der „Midd. Crt.", vrij zeker bestemd te zijn de heer P. J. G. Van Diggelen, rechter te Zwolle, die nu reeds de hoogste waardigheid na die van wijlen den Prins vervulde en zeer hoog staat aangeschreven bij de verschillende loges. Telkens nog vermeerderen de kransen, welke op de lijkbaar van den Prins worden nodergelegd. Met ingang van heden is voor do officieren der landmacht de gebruikelijke rouw (het dragen van een rouwstrik om den linkerarm) wegens den dood van den Prins van Oranje voorgeschreven. De officieren der zeemacht dragen re9ds gedurende eene week den rouw. Baron Van Zuylen Yan Nijevelt, kamerheer dos KoniDgs en referendaris bij Zr. Ms. Kabinet, als hoedanig hij aan den dienst van Z. M. te Carls bad wa3 toegevoegd, is heden nit die badplaats te VHage teruggekeerd en wordt tijdens het verdere verblijf des Konings buitenslands vervangen door zijn ambtgenoot jhr. Vegelin Yan Claerbergen. De Tweede Kamer heeft heden verworpen met 27 tegen 22 stemmen art. 1 van hot wetsont werp op het begraven van militairen voor staats rekening en eveneens met 31 tegen 20 stemmen art. 1 van het ontwerp waarbij het verzot der Rekenkamer tegen de geldigheid van het koninklijk besluit, dat vrijstelling van zegelrecht voorschreef, ongegrond werd verklaard. Aangenomen echter zijn eenige andere ontwerpeü. Bij het afdeelingsondorzoek tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van grond te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk, werd in éëne afdeeling de vraag gedaan, waarom hier geene voorafgaande taxatie van den grond had plaatsgehad. De eind-examens voor de hoogere burger scholen in Noord-Holland zullen gehouden wordon in het gebouw der hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus voor jongens te Amsterdam op de Keizersgracht over de Westermarkt, en aanvangen den 21sten Juli a. 8. Van zeer betrouwbare zijde ontvangen wij het volgende bericht, dat wij in zijn geheel zooals wij het ontvangen slechts onder de strengste reserve opnemen „Minister Heemskerk is vast besloten bij 't eindigen dezer zitting zijne portefeuille neer te leggen. Als zijn hoogstwaarschijnlijke opvolger mag aangemerkt worden minister Modderman als premier met de portefeuille van justitie. Verder worden mij genoemd de heeren De Louter, kolo niën, Pierson, financiën, Roell, binnenlandsche zaken, Michael's,waterstaat, Andrau (oud-hoofd officier der marine), marine, Kromhout, oorlog, en Yan der Does do Willebois, buitenlandsche zaken. Ik behoef niet te zeggen, dat onder de genoemden enkelen of misschien zelfs mee; deren zijn, wier aan staand optreden nog niet veel meer dan een vrome wensoh ismaar op den hoofdinhoud mijner mede- deeling kunt ge u verlaten." RN.) Door den minister van waterstaat is, met 1 Juli, bevorderd tot opzichter van den waterstaat 3de kl. C. M. Ritmeester, thans opzichter 4de kl. Het stoomschip „Jason", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde Zaterdag Scilly; do „Prins "Willem I" arriveerde 6 Juni te Demerary en ver trok dienzelfden dag naar Curasao; de „Schiedam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gister ochtend Dover. Z. M. heeft met 1 Jnli bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-laits. ter zee S. Krayenhoff van de Leur, H. J. Van Broekhnyzen, W. Yan Oorschot, A. baron Collot d'Escnry, J. H. Commijstot kapt.- Inifc. ter zee, de luits. tor zee, der lste kl. P. J. Zaal, M. A. Medenbach, A. De Brnyne, H. A. De Smit van den Broecke, M. J. C. Lucardie, L. M. L. De Haan, L. A. Dittlof Tjassens; tot luitenanr ter zee lste klasse, de luitenants ter zee 2de klasse J. M. Steers, H. Yelthuyzon J. C. Jeekel, A. W. F. C. Van Woerden, J. G. Snethlage, G. M. Tit- 8lngh en J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Vry- borgh - d9n bevorderden kapitein ter zee W. Van I Oorschot, ter zake van langdurigen dienst, met 1 Juli op pensioen gesteld, onder toekenning vau een pensioen van f 1800 en van eene verhooging van dat pensioen van f 1050 voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Gr e m e n g-d JNieuwis. Als eene bij zonderheid wordt ons medegedeeld dat kippen-kuikens, dit jaar geboren, thans leggende zijn te Oestgeest bij mevronw de wed. Lamoraal Wichers aldaar. Een gerinkinkel van brekende glab- ruiten heeft niet weing schrik en ontsteltenis teweeg gebracht bij den koek- en banketbakker L. in de Boekhorststraat te VHage. Bij het afrijden van de draaibrug in de Koningstraat kon nl. een maD, die een z. g. mallejan van achteren voortduwde, het voertuig niet met voldoende kracht tegenhouden, waardoor de wagen de brug afgleed en de boom in de ruiten van den winkel drong. De glazen potten met bruidsuikers en kleingoed werden voor het meerendoel links en rechts verbrjzeld. De man, die den wagen niet meer meester kou blijven, viel en bekwam eenige kwetsuren aan de knie. Te Rotterdam zijnindeafgeloopen week 13 personen aan mazelen overleden. Te Oud-Beierland gebeurde Zater- dag-middag een vreeseljk ongeluk. Twee joDgens van 13 en 14 jaar, die op een wagen met hooi zaten, vielen met den wagen omver en werden onder het hooi bedolven, zoodat, toen men hen vond, zij reeds waren overleden. De 16-jarige M. Maas, te Halsteren, had het ongeluk een tweejarig meisje met zijne hondenkar te overrijden. Twee uren na het ongeval was het kindje reeds dood. Hedennacht ontstond te Bennebroek, bij Heemstede, in de kom van het dorp, een brand, die zeer gevaarljk had kunnen worden, indien de brandweer niet zoo spoedig ter plaatse was ge weest en het vuur had bedwongen. Thans brandde slechts een perceel uit. Bij het omhalen van den gevel maakte een jong Bennebroeker, Klashor9t, zich

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1