Dg werkzaamheden der commissie, die onder voorz tterschap van den inspecteur van het militair onde) wijs met het afnemen van het toelatings examen tot de 2de afdeeling der Krijgsschool en tot oen Intendance-cursus is belast geweest, zijn gisteren geëindigd. Aan eerstbedoeld examen is voldaanvan hot Nede<"landsche leger: door den 1 sten luit. A. Hooge- boom, lecraar bij den hoofdcursus te Kampen; de 2de uitenants A. S. Ruseer en J. D. Grevinck, van liet 2de reg. inf.; den 2den luit. P. D.Buyze, van het 3de reg. inf.don 2den luit. J. H. Huisken, van het 4de reg. ïnf.den 2den luit. W. Yan Opper, van het 8ste reg. inf.; den lsfen luit. J. Yan Kuyk, der artillerie-cursus-conpagnie; den lsten luit. A. J. Do Booy, van het 1ste reg. vestiDg-art.; den lsten luit. W. C. Wolterbeek, van het 4de reg. vesting- art.- van het NederlaDdsch-Indische leger: door den lsten luit. J. C. J. Yan Vrijbergh. de Coningb. De lste luiteoant W. N. Roldanus van het in- structie-bataillon heeft insgelijks met goeden uitslag het examen voor den Intendance-cursus afgelegd. Uit bet Kamer-verslag over het ontwerp tot goedkeuring van eenige artikelen der handelsover eenkomst met Frankrijk blijkt dat sommige leden de houdiDg betreurden, welke do vorig© Regeering na de verwerping van het tweede verdrag met Frankrijk had aangenomen. Zij meenden dat toen onverwijld tot verhooging van den wijnaccijns had moeten worden overgegaan, waardoor grooter voordee- len voor Nederland hadden kunnen worden bedongen. Deze ledeD betwistten dat de Neclerlaudsebe handel en scheepvaart door de verwerping van het vorig tractaat met Frankrijk groote schade zouden hebben Andere leden beweerden dat handel en scheep vaart door de verwerping dier verdragen waren benadeeld. Alleen aan het belang dat Frankrijk hechtte aan hot weren van den nadruk, had men het to danken dat er nu eenigö voordeelen waren bedongen. Sommige leden zagen in het sluiten van handelstractaten ecne dwaasheid, waartoe zij niet wenschten mede te werken. Anderen hadden gaarne gez:en dat Nederland evenals Engeland eenvoudig op doD voet der meest begunstigde natie werd be handeld. De meest9 leden zagen in do thans gesloten handelsovereenkomst eon modus vivendi waarin zij meenden te kunnen berusten. Aan den tegen- woordigen toestand moest esn einde komen en hoewel ook dezo overeenkomst nog zeer veel te woc8chen overliet, scheen het moeielijk te beslissen of betere voorwaarden te bedingen waren geweest, en kwam eene verwerping ook weder van dit ont werp niet gewenscht voor. Hoezeer men het mocht betreuren dat vele takken van nijverheid niet zullen verkrijgen hetgeen zij gewenscht hadden, desniette min moest men aan anderen de vocrdeelon gunnen die deze overeenkomst hun belooft. Leden die een tractaat voor langer duur of op andere grondslagen haddon gewenscht, sloten zich aan de voorstanders aan, nu er toch eenig voordeel was verkregen Men drong aan op bekendmaking van do met Duitschland gesloten overeenkomst betreffende den lotterkundigen eigendom. Naar wij vernemen, is reeds jl. Maandag aau de departementen van algemeen bestuur officieel be richt ontvangen van het overlijden van den Prins van Oranje, wat betreft de ministeriëu van oorlog en marine met de bijvoeging dat nadere bevelen des Konings gegeyen zouden worden omtrent den rouw voor land- en zeemacht. Tot dusver zijn die nadere orders niet ingekomen. Heden werd verzekerd dat de Koning eerst in de helft der volgende maand uit Duitschland in de residentie wordt terugverwacht, zoodat de begra fenis van den Prins van Oranje op 16 of 18 Juli zou plaats hebben. Baron D'Anethan, gezant van den koning der Belgen bij ons hof, heeft zich heden naar Brussel begeven, van waar hij binnen eenige dagen te 's-Hage zal terugkoeren. Prinses Frederik Karei van Pruisen, moeder van PrÏDses Hendrik, bracht hedenmorgen aldaar, ver gezeld van eene hofdame, een bezoek aan de schil derijen-tentoonstelling in het gebouw der Academie van Beeldende Kunsten. Naar het „Ufr. Dbl." verneemt, zijn de voor- loopigo overwegingen ten aanzien der voogdijwet reeds zoover gevorderd, dat het wetsontwerp bin nen betrekkelijk zeer korten tijd bij do Staten- Generaal zal inkomen. De Koningin moet daarbij zijn aangewezen als voogdes, terwijl als de „aanzienlijke Nederlan ders", welke haar in den raad van voogdij zouden ter zijde staan, zullen worden voorgedragen jhr. mr. G. C. J. Yan Reenen, vice-president van den Raad van State, mr. C. Th. graaf Van Lynden Yan Sandenburg, oud-minister, en A. baron Schimmelpen- ninck Van dor Oye. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat. volgens ingekomen ambtsbericht, in de haven van Toulon de cholera zich heeft ver toond, heeft, gelet op de wet van 28 Maart 1877, goedgevonden de haven van Toulon besmet te verklaren. St.-Crt Het stoomschip „Zuid-Holland," van Rotter dam naar Java, vertrok heden van Port Said. Z. M. heeft bij hot personeel van den genees kundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondh. 2de kl., den student in de genees kunde (arts) D. \V. Schepers; - den heer J. C. Uhlenbroek, arts, b9::oemd tot officier van gezond heid 2de klasse bij het leger in Ned.-Indië; - den lu«t. ter zee der 2de kl. H. J. Ferguson, dienende bij het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst onfslagen met den laatsten der maand waarin dit besluit te zijner konnis zal wor den gebracht- aau J. H. Boshart, op zijn verzoek, met 1 Aug., eervol ontslag verleend als comman dant van de strafgevangenis voor jeugdige manne lijke veroordeelden nabij Doetichem, en met 1 Aug. benoemd tot commandant van de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Doeti chem, H. L. V. E. SalomoD, gepensionneerd eersten luitenant dor infanterie Gremeugd Da 1 e ix-w s. Door de plaatselijke politie te's- Gr a- venhage en Rotterdam zijn weder valscho guldons in beslag genomen, dragende de beeldenaren van Koning Willem II en Koning Willem III met de jaartallen 1848, 1865. Der Am sterdam sche Diergaarde, welke dezer dagen een groot verlies heeft geleden door den dood van een der beide zeeleeuwen, dreigt een nieuw verlies. De andere schijnt zich namelijk de s"-1'ding zóó aan te trekken, dat meu ook voor het behoud van dïeDs leven vreest. De kantonrechter te Apeldoorn waar schuwt in het „Alg. Politieblad" tegen een per soon, die, voorzien van de naamkaartjes van onder scheidene bekende Nederlacdsche familiën, het land doorreist en beweert Griek te zijn, woonachtig te Athene; ten vorigen jare met andere landgenooten zijn vaderland te hebben verlaten om op de Am- sterdamsche tentoonstelling zijn handwerk (uitknip pen van antimaeassor kleedjes enz.) uit te oefenen, en verhinderd te zijn geworden met zijne landge nooten te repatriëoren door een borstkwaal, die hem genoodzaakt, heeft eenige maanden in het gast huis te Amsterdam door te brengen. In gebroken Franscb weet hij medelijdende raen- schen te bewegen, hem toe te staan proeven van zijne bekwaamheid in zijn handwerk te geven, voor eene belooning naar goedvinden. Op die wijze zegt hij, zijn kost te moeten verdienen en hoopt bij langzamerhand zooveel te kunnen overleggen, dat hij naar zijn vaderland kan terugkeeren. Het is mogelijk dat zijn verhaal niet geheel onwaar i9, maar reeds ten vorigen jare heeft eene familie te Zeist, met zijn lot begaaD, hem van de midde len voorzien om naar zijn vaderland terug te kee- ren. Hij verblijft echter steeds hier te lande en vraagt voor hetzelfde doel geld. Als een bewijs van bijzondere tevre denheid over de hulp bij de herstelling der orde tijdens de ongeregeldheden te Schoonhoven bewezen, heeft do gemeenteraad aldaar besloten, aan den commandeerenden officier te Gouda voor het deta- chemeut infanterie over te maken eene gratificatie van f 50aan den commandant der instrnctie- compagnie f 25 en aan de Rijks-veldwacht en politie f 75. De proclamatie is tevens ingetrokken. Een overijlde stap. - Zekere heer B., iemand van tamelijk hoogen leeftijd en rijkelijk met aardsche goederen gezegend, meende -alle recht te hebben om ontevreden over zijne kinde ren te zjjn, die hem, naar zijne opinie, niet die achting en liefde bewezen, die hem als vader toe kwam. Boos ah hij over dit feit was en in de over tuiging verkeerende dat zijne kinderen reeds naar zjjn dood uitzagen om eene vette erfenis te kun nen deelen, kwam hij op de gedachte om zijn orvon een streep door de rekening te makon. Hij ken over zijn kapitaal op zoodanige wijze beschik ken dat er geen nood was, dat hij in botsing met do wetten des lands kon komen, en het gelukte hem zijn kinderen de fraaie erfenis te ontnomen. Hij kocht eene lijfrente en waarborgde zich daar door eene hooge jaarlijkscbe uitkeering, die ech ter natuurlijk met zijn dood zoude ophouden. Dit geval had een tiental jaren geleden plaats en had een vervolg, waaraan niemand, zelfs do ongeveer zeventigjarige B. niet, ooit zoude hebben gedacht. De oude heer werd na don slimmen streek dien bij had uitgehaald zoo fideel en zoo levenslustig dat hij weder heelemaal jong werd. Nu weet iedereen tot welke dwaze handelingen een joug- mensch in staat is en dit werd door B. opnieuw bevestigd; bij maakte met een niet zeer jong, maar heel aardig meisje kennis eu trouwde met haar. Of de heer B. zijne overeenkomst omtrent do lijfrente vergeten bad dan wel of hij, met het oog op zijn leeftijd, zich verzekerd had geacht dat hij geene nakomelingschap zoudo krijgen, is nooit uit gemaakt, maar het is een feit, dat hij op zijne beurt eene leelijke streep door do rekening kreeg, want zijne tweede echtgenoote schonk hom ver scheidene spruiten. Dezer dagen is do man plotseling overleden en hij laat zijne familie in tamelijk berooiden toestand achter. De lotgevallen van den heer B. kunnen het menschdom tot waarschuwing strekken, dat men met hot afsluiten eener lijfrente en hot aangaan van een tweede huwelijk niet. voorzichtig genoeg kan zijn. Tcle< i* ci in m e 31. BRUSSEL, 27 Juni. Bij do trekking der Brus- selsche loten van 1879 viel op No. 486800 fr. 100,000; No. 287231 fr. 5000; No. 43088fr. 2500; Nop. 387543 en 541486 elk fr. 500; Nos. 48571. 51003, 89564, 109925, 279659, 302760, 368936, 455499, 494444 en 597850 elk fr. 150. LONDEN, 28 Juni. Alle schikkingen zijn ge nomen voor de bijeenkomst van de Conferentie. Te 3 uren in den namiddag zal zij bijeenkomen, om na de noodzakelijke formaliteiten hare zitting te ver dagen tot het begin der volgende week. Waarschijnlijk zullen de heeren Baring en San- derton, particulier secretaris van lord Granville, tot secretarissen der Conferentie benoemd worden. BERLIJN, 28 Juoi. In de begrootings-commiss'ei van don Rijksdag is gisteren weder de subsidie; voor de overzeesche stoomvaartverbindingen ter! sprake gekomon. De heer Bamberger gaf eonigei mododeelingon over bijzondere speculaties, welke met het voorstel in verband zouden staan. De regeeringscommissaris Kusserow verklaard?' dat deze mededeelingen op een te laag peil stondei' dan dat de regeering er zich mede kon inlaten. De staatssecretaris dr. Stephan voegde daar roa aan toe, dat der regeering niets bekend was var do mededeelingen van den heer Bamberger. Hei denkbeeld om subsidie te verstrekken voor post stoombooten is geruimen tijd geleden door heu ontworpen. Het staat in geen enkol opzicht met d» zaak der Samoa-eilanden in betrekking. De heer Windthorst acht. het zeer wenschelij^ dat een onderzoek word9 ingesteld naar de inliclk, tingen, door den heer Bamberger ter tafel gebrachfl Het centrum zou eerst een besluit kunnen neme als een uitvoerig verslag van de beraadslaging, de commissie gevoerd, is opgemaakt. BERLIJN, 28 Juni. De Rijksdag heefc in derd lezing het ontwerp nop9ns do verzorging van v; duwen en weezen van militairen en beambten leger en vloot aangenomen. De bepaling dat ongehuwde officieren en b ambten van de bijdragen zullen worden vrijgeste' wannneer zij geen eigen vermogon bezitten, bij tweede lezing geschrapt, is niet hersteld. De minisl van oorlog achtte dat besluit onaannemelijk. MUNCHEN, 28 Juni. De Koning der Nederland is te 12 u. 45 m. van Carlsbad hier aaugekom en na een kort oponthoud doorgereisd naar Tegernso" De Koningin der Nederlanden kwam hier te 3 40 m. voorhij op reis van Kissingen naar Tegernf MARSEILLE, 28 Juni. Drie gevallen van choh of cholerine zijn heden hier aangegeven. De auto teiten nemen met kracht de noodige maatregel' Dag en nacht zijn de bureaux van den burgerlijk stand open ten einde ia verdachte gevalleu det aardebestelling te bespoedigen. De verwachting voor morgen ist good weer.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2