Door de politie te Scheveningen is op bevel van den burgemeester proces-verbaal opge maakt tegen W. Toet wegens het plaatsen van strandstoelen vóór het Paviljoen te Scheveningen. De minister van financiën verpachtte dezen domein grond aan genoemden Toet voor de som van/" 100 'sjaars. Nu is de vraag, welke waarde deze ver pachting heeft, daar volgens de gemeentoverordening niemand zonder toestemming van B. en Ws. bad koetsen en stallen op het strand mag plaatsen. Aan het in aanbouw zijnde Centraal- Station te Amsterdam stortte een werkman, bezig de steigers in orde te brengen, naar beneden en kwam op zijn hoofd terecht. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar het gasthuis gebracht, waar hij eenige oogenblikken daarna overleed. Hij laat eene weduwe en 3 kinderen na. In de Goudsbloemstraat aldaar is een jongetje, dat des middags met het eten een beentje in de keel had gekregen, 's avonds oDder de hevigste pijnen overleden. In de Jacob Van Lennepstraat viel een meisje uit de tweede verdieping. Dood word zij opgenomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Geertruida Hermana De Jonge vrijgesproken van den haar ten laste gelegden kindermoord. Tegen Albert Mullins, Engelsch matroos, geboren te Sunderland, beschuldigd van moedwillige ver wonding van K. Houthuyzen met een mes en van opzetteljjken doodslag van H. J. Potharst, alles in dronkenschap gepleegd in den ochtend van 23 Maart, na afloop van een bal in den Parkschouwburg te Amsterdam, is door het openbaar ministerie bij het gerechtshof aldaar 12 jaar tuchthuisstraf geëischt. Gistermiddag is er brand ontstaan in de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen van den heer De Hoop op den Schiedamschen dijk te Rotterdam, welke zich zeer ernstig liet aanzien door vier brandspuiten is hij niettemin spoedig gebluscht. De predikant G. badvolgens„ De Maas bode" Zondag onder de godsdienstoefening in de Oosterkerk te Rotterdam nog voor het herstel van den Kroonprins, wat groote beweging onder de toehoorders veroorzaakte. Beter ingelicht, verklaarde hij het overlijden de3 Prinsen nog niet vernomen te hebben. De eerste haringjager is gisteren to Maassluis binnengekomen. Terwijl te Tiel bij een winkelier de familie rustig in do binnenkamer bijeen was, brandde het achterhuis, of magazijn, nagenoeg geheel uit. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het gelukte de brandweer het vuur spoedig meester te worden. De gezagvoerder H. L. Stasse, voe rende het stoomschip „Prinses Marie", van de Koninklijke Maatschappij „Zeeland", ontving gis teren van den prins von Wied, die met zijn gezin en gevolg van 17 personen per genoemd stoom schip de reis van Queensboro naar Vlissingen had gedaan, als blijk van zijne bijzondere tevredenheid, bij deze en vorige gelegenheid, een paar kostbare gouden manchetknoopen, in hoefijzervorm, met jpaarlen bezet, ten geschenke. Dit is het 49ste geschenk dat genoemde gezag voerder van verschillende vorstelijke personen, die reizen met hem gedaan hebben, heeft ontvangen. De prins von Wied stelde tevens aan hem twee prachtige gouden, met edelgesteenten versierde doekspelden ter hand, met versoek die van zijnent wege aan te bieden aan den gezagvoerder P. Joha, van de „Willem Prins van Oraüje", en S. Brouwer, van de „Prinses Elizabeth", eveneens van de Maat schappij „Zeeland", die bij vorige reizen den prins vervoerden. Op de kermis te Panningen, gem. Helden, heeft de persoon van G. H. in eene vecht partij twee andere personen, waarvan een zeer ernstig, verwond, door middel van een mes. De dader is reeds aangehouden. Over de cholera te Toulon bevat het „Berl. Tageblatt" een artikel, dat blijkbaar op verklaringen van den cholera-onderzoeker pro fessor Koch is gebaseerd. Op uitvoerige wijze uit eenzettende, dat de cholera zich meestal langs de rivieren en in laag gelegen landen verspreidt, zegt genoemd blad, dat de Duitsche regeering hierop reeds hare aandacht heeft gevestigd. Ingeval wer kelijk Aziatische cholera zich te Toulon vertoont, waarvan het bewijs echter nog moet geleverd worden, zal tot de maatregelen om de verspreiding tegen te gaan niet beperking van het personenverkeer op spoorwegen behooren. Dit is onnoodig. Professor Koch meent op grond zijner jongste ervaringen, dat eene bestryding van de cholera mogelijk zal zijn. In het najaar zal te Warschau eene tentoonstelling van mooie vrouwen worden gehouden. BUITENLAND. FrankrJJk. Bij besluit van den president der Republiek is vernietigd de verordening van den Parijschen ge meenteraad, dd. 25 April, waarbij den prefect der Seine werd verboden zijn intrek in het stadhuis te nemeD. Een telegram van den commandant van het 15de legercorps meldt dat Dinsdag te Toulon twee burgerlijke personen aan cholera zijn overleden. Bij het leger kwamen geen sterfgevallen van die ziekte voor. In het marine-hospitaal werden 23 personen opgenomen, doch de meesten zijn niet van ernstigen aard. In eene particuliere depeche uit Toulon van tien uren gistermorgen, wordt van een sterfge- geval aan cholera iD den voorgaanden nacht melding gemaakt. De gezondheidstoestand te Marseille blijft uit muntend. Te Parijs zal den 15den Juli het huwelijk worden voltrokken van den prins de Ligne met mejonkvr. Elisabeth De la Rochefoucauld Bisaccia. De oom van de bruid heeft haar in zijn testament 6 inillioen fr. toegezegd. Luxemburg. De „Indéperdance Luxembourgeoise", naar aan leiding van het overly den des Prinsen van Oranje in rouwrand verschenen, laat zich over deze gebeur tenis volgender wijs uit: „De tijding van den dood des Prinsen van Oranje heeft in het Groothertogdom den diepsten indruk gemaakt. De Luxemburgers beschouwen dezen dood als eene algemeeue ramp; zij zien's lands toekomst zoo duister mogelijk iD. Ja, de dag van Zaterdag is voor ons vaderland een noodlottige dag geweest." Yoor het overige bepaalt het blad er zich toe, de beschouwingen van eenige Nederlandscbe en Fran8che bladen aan te balen. Over Luxemburg sprekende, zegt de „Kölnische Zeit." dat voor dat land eene vrouwelijke regeering verboden is, zoodat eene scheiding van de personeele unie tusscben Nederland en Luxembarg te ver wachten valt. Groot-Brïtannië. In het Lagerhuis kondigde de heer Northcote eene motie van afkeuring der Eogelsch-Franscbe overeenkomst aaD, die ongeschikt is in Egypte rust en een goed beheer te herstellen, en het over nemen der verantwoordelijkheid door eene leening of waarborg niet rechtvaardigt. De heer Arnold zal die motie bestrijden door een amendement, dat het Huis geen meening uitspreke, alvorens het de finantiëele voorstellen kent. De Ier Macdonell heeft zich aangegeven als medeplichtig aan de dynamietaanslagen te Londen. Hij verklaart dat hij bij die aanslagen tegenwoordig was, hoewel bij er geen deel aan nam, en dat hij weet wie de daders zijn. T e 1 e g; i' a mi m e n. HANOI, 23 Juni. Er heeft eene schending van het tractaat van Tien-tsin van 11 Mei plaats gehad, waarbij China de ontruiming van Lang-Son beloofd had. Vierduizend man geregelde Chineesche troepeD, met geschut, hebben den 23sten dezer van uit eene verschansing het Fransche garnizoen, dat op weg was, aangevallen. De Franschen hebben 7 dooden en 42 gekwet sten generaal Négrier vertrekt met versterkiDgeD. BERLIJN, 25 Juni. Da Rijksdag heeft in derde lezing het voorstel van den heer Windthorst nopens de opheffing van dat gedeelte der Meiwetten, het welk betrekking heeft op het verbannen der gees telijken, zonder debat aangenomen met 246 tegen 34 stemmen. PARIJS, 25 Juni. Te Toulon kwamen heden middag drie sterfgevallen aan cholera voor; in het geheel vijf. Verder kwamen er geen nieuwe gevaillen in het burgerlijk hospitaal voor. Do stemming onder de bevolking is veel rustiger. ROME, 25 Juni. De Kamer van Afgevaardigden heeft, bij de behandeling van de begrooting voor binnenlandsche zakeü, met 214 van d9 241 uitge brachte stemmen de orde van den dag aangenomen, waarin vertrouwen werd uitgesproken in het Kabinet. NIEUW-YORK, 26 Juni. De producten- en katoen-beurzen zijn den 4don en 5den Juli gesloten. KOPENHAGEN, 26 Juni. In do sterkte dor partij verhoudingen van het Folkething is door de gisteren gehouden verkiezingen weinig verandering gekomen. De rechterzijde verloor aan de verbonden liberalo partijen drie districten. De socialist Hverdum is gekozen. Te Aarhuis is Pingel gekozen, die mede socialistische neigingen heeft. De minister van marine en die van eeredieDst hebben hunne zetels behouden. In 80 van de 90 districten is de uitslag anti- ministeriëel geweest. Te Kopenhagen is de aan voerder der socialisten, Schneider Holm, met 5385 stemmen gekozen tegen den candidaat der rechter zijde, professor Goos, die 4433 stemmen verkreeg. BERLIJN, 26 Juni. Bij de heden gehouden be handeling van het handelsverdrag met Corea in den Rijksdag ontstond onverwacht debat over de stoom boot-subsidie en de koloniale politiek, waaruit bleek dat de oppositie van de linkerzijde reeds zwakker is geworden. Prins Von Bismarck nam meermalen het woord en verklaarde in den DÏeuwen Rijksdag zijne wenschen te zullen herhalen. Hij toonde ge neigd te zijn tot vredelievendheid in de voorgenomen Duitsche koloniale politiek, maar verklaarde zich tegen de staatskolouiën. Hij wees er ten slotte op, dat zelfs Eugène Richter niet meer op hetzelfde standpunt stond, dat hij vroeger had ingenomen om de regeeringsvoor8tellen te weigeren. PARIJS, 26 Juni. Eene depeche van admiraal Millot, den 25sten Juni aan den minister van marine verzonden, bevestigt het bericht dat eene colonne van 700 man, waaronder 300 man Fransche hulp troepen, die op weg was om Langson te bezetten, in een bergpas door 4000 man geregelde Chineesche troepen werd aangevallen. De colonne behield hare stellingen en noodzaakte den vijand tot den aftocht; zij verloor echter 7 man a?n dooden, terwijl 40 man en 2 officieren ge kwetst werden. Generaal Négrier heeft twee bataillons en twee batterijen ter hulp gezonden. Te Toulon zijn gisteravond weder twee per sonen aan cholera overleden; gedurende den ge- heelen dag stierven 7 personen aan die ziekte. LEIDEN, 26 Juni. De verwachting voor morgen is: westelijke wind. Z. M. heeft dr. C. G. Cobat eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der letteren aan de universiteit te Leiden. In de aanstaande zomervergadering zal o. a. worden behandeld eene aanvrage van het bestuur der Vereeniging tot opleiding van bewaarschool- houderossen te Leiden, om verhooging van provin ciaal subsidie. Gedeputeerde Staten stellen voor met ingang van den lsten Januari 1885 en verder tot wederopzeggens toe, een jaarlijksch subsidie te ver- leenen van f 2500, onder voorwaarde dat hot be stuur jaarlijks vóór 15 April aan Gedep. Staten een verslag inzende, alsmede de rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar, benevens de begrooting voor het loopende jaar. Bij het heden te Middelburg gehouden examen voor apothekersbediende zijn geslaagd de dames E. Bouchier van Leiden, S. G. Van Rhijn van Katwijk en J. Sorillon van Soerabaia. Ook beden werd het stoffelijk overschot van den PrinB van Oranje door een groot aantal belang stellenden ten paleize bezichtigd. Tweede Kamer. - Nadat in de zitting van heden het algemeen debat over de klassenbelasting was gesloten, is artikel 1 verworpen met 47 tegen 35 stemmen. De regeering heeft daarop schorsing van het debat gevraagd. Op de negende Algemeene Vergadering van de „Neder!andsche Toonkunstenaars-Vereeniging", gehouden te Purmerend, is door do aanwezige leden een besluit genomen waarbij het opnieuw uitschrijven der prijsvraag: „VolkszaDg-methode voor volwas senen", wordt aangehouden tot later, omdat ter kennis van het bestuur is gekomen dat er een „Leerboek voor den zang" ter perse ligt, hetwelk misschien beantwoorden zal aan de gestelde oischen en waardoor dus het uitschrijven der gezegde prijs vraag overbodig zou kunnen worden geacht. Het stoomschip Amsterdam" vertrok gisteren van Nieuw York naar Amsterdam met de mail voor Nederland en 50 passagiers. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Groll, Bredius, Juta, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Le Poole, Verster, Scheltema, Cook, Zaalberg, De Goejo, "Was,

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2