weg. De laatste gaf het eerst water, en toen mede de eerste daarop begon te werken, was het gevaar, dank zij ook de andere inmiddels aangerukte spuiten, binnen een klein nnr bedwongen. Oorzaak onbekend. Omtrent de onlangs bij de Associa- tie-Cassa te Amsterdam vermiste dertigduizend gulden doen vreemde geruchten de ronde. De hoogbejaarde geëmployeerde, die na het voorval werd geschorst, zou nl. onschuldig bevonden zijn en de bankbiljetten zouden in een der boeken zijn teruggevonden. Betreffende den gevangengenomen heer Tobias, vader van de beide voortvluchtigen, meldt men dat de rechtsingang werd verleend wegens de verduis tering van eene som van f 65,000, vóór een paar jaar den heer T. ter hand gesteld om te beleggen in hypotheken en verder te administreeren. De renten werden uitbetaald, maar het kapitaal is zoek. Volgens nadere berichten, uit Enge land ontvangen, hebben de Nederlandsche schepen, die het eerst dit jaar ter haringvisscherij uitzeilden, geruimen tijd met ruw weer te kampen gehad en weinig gevangen. Een schuit van den reeder G. Dijkhuizen te Scheveningen, stuurman A. Den Duik, had bij het afzenden van het bericht 75 ton zoute- visch en haring aan boord. Dit vaartuig ging het eerst van alle Scheveningsche schuiten voor de kol en haringvisscherij in zee. Volgens telegraphisch bericht heeft de eerste haringjager, die heden te Vlaardiugen binnen kan zijn, 170 ton pekelharing van loggers en bomschuiten overgenomen. Naar men verneemt, zouden drie der vermoedelijke daders van den kerkdiefstal te Bakel gearresteerd zijn. Onder dit drietal wordt de orga nist dier kerk genoemd. To Osch is de postbode op Hecsch, J. B., in arrest genomen en naar 's-Bosch getrans porteerd als verdacht van verduistering van gelden. Misbruik van sterken drank schijnt ook hier de oorzaak te zijn dat deze man, die 29 jaar dienst heeft en weldra aanspraak op pensioen zou hebben, vrouw en kinderen ongelukkig heeft gemaakt. Onder de gemeente Lierop is gïs- teren eene landbouwscbuur, behoorende tot de boer derij van Reinier Saus, door brand vernield. Niets kon worden gered en 64 schapen vonden in de vlammen den dood. Eene veroordeeling van een onschul dige heeft te Karlsruhe diepen indruk gemaakt. Een 23 jarig muzikant, August Stather, was tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld en stierf in de gevangenis. Na zijn dood bleek hij onschuldig. Een 11-jarig meisje, wier opgaven de grootste aan wijzingen van schuld waren geweest en die zelf schuldig bleek aan de feiten van diefstal, den jonk man ten laste gelegd, heeft na zijn dood haar misdrijf beleden. De rechter heeft nu wel 't vonnis van den overleden jongeling herroepen, maar 't pu bliek is toch zeer getroffen door deze gebeurtenis. In depecbes uit Rome wordt mel ding gemaakt van eene zware ontploffing in den kruitmolen te Pontremoli (Toscane.) Bij deze ramp zijn 30 personen gedood en hebben 17 ernstige wonden bekomen. KOLONIËN. BATAVIA, 14 17 Mei. (Hollandsche mail.) Vervolg.) In verband met de vermoedelijk spoedig te volgen gewijzigde Atjeh-politiek, zal de legerbevel hebber, naar gemeld wordt, binnenkort naarAtjoh vertrekken, om de zaken van ingrijpend belang met den militairen commandant te bespreken. Naar men verneemt, zal de majoor der genie Dingemans, dezer dagen van verlof uit Nederland teruggekeerd, naar Atjeh worden gedirigeerd tot aflossing van den majoor Staal. Departement van Oorlog. Geplaatst: De off. vau gez. lste kl. R. G. M. Glogner te Weltevreden; de kapt.-kwarticrm. J. J. Klayskens te Batavia; de 2de luits-kwartierm. G. A. J. Geerling te Soerabaia, A. Abels en F. W. C. Engelbert Van Bevervoorde te Batavia; de kapt. der art. E. Stoppendaal te Atjeh; en de 2de lnit. der art. J. H. S. Schuller te Batavia. De kapt. der inf. H. Oosterwijk bij het L. H. 16de bat. inj. te Padang-Paudjang. Overgeplaatst: De kapt. der inf. A. J. Willernse naar Samarang en T. Weersma naar Pontianak,' de lnit.-kol. A. M. P. Krijger naar Samarang; de majoor der art. M. B. Van Slee naar Batavia; de late luita. der art. A. B. Fromberg naar Wil lem IL. J. Van Deun naar Banjoe BLroe, J. G. Von Koo- teD, P. J. C. C. Kern, de 2de luit. der art. F. F. R. Graaf Du Moocean en de lste lnit. der inf. gedetacheerd bij de art. C. Van Dura naar Atjehde 2de luit. der art H. E. P. B. O. Baermaijer Von Barienkhoven Daar Amboina. De lste luit. der inf. E. C. Van Swieten bij het subsisten ten-kader te Batavia; de majoor der infanterie A. De Haas naar Atjeh. Departement van Marine. Benoemd: Tot commies bij het havendepartement te Batavia, tevens belast met de ontvangst en het beheer der haven- en ankerage-geldeD, J. H. BlekkiDgh Jr.; tot commies bij het havendepartement te Soerabaia, teveos be last met de ontvangst en het beheer der haren- en ankerage- gelden, P. Posthumus. Overgeplaatst: Op Zr. Ms. st. „Sindoro" de off. vau adm. 2de kl. A. P. W. Immiuk met intrekking zijner plaatsing op de „Salak"; op Zr. Ms. st. „Koningin Emma der Nederlan den" de off. van adm. lste kl. F. VV. SpreDger; op Zr. Ms. st. „Bromo" de off. van adm. lste kl. F. F. Courier dit Dubekart; op Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia de off. van adm. 2de kl. J. C. Vos; op Zr. Mb. st. „Banda" de adj.-adm. A. W. v. d. Worm; op Zr. Ms. at. „Palembang" de adj.-adm. R. F. Baron Van Heerdt tot Eversberg; op Zr. Ms. st. „Sumatra" de luit. ter zee 2de kl. C. A. Dominicus; op Zr. Ms. ramt. .,PriD8 Hendrik der Nederlanden" de luit. ter zee 2de kl. W. J. Cohen Stuart; op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit. ter zee lste kl. P. H. Prager; op Zr. Ms. st. „Bromo", als lste off. de luit. ter zes lste kl. M. J. P. Westvecr. Ingetrokken: l)e overplaatsing van den off. van adm. 2de kl. J. A. C. Bonman van Zr. Ms. st. „Salak" op het wacht schip te Batavia. Vergunning verleend: Om te repairiëeren aan de offs. van adm. ter zee 2de kl. C. H. S. Pastor en G. Belle. BUITENLAND. Een depeche uit Toulon meldt dat daar verschil lende sterfgevallen hebben plaats gehad, die ver moedelijk aan de cholera moeten worden toege schreven, nl. Donderdag van één, Vrijdag twee, Zaterdag vier en Zondag van dertien personen. Daar dus de toestand steeds verergert, is de gezondheids commissie te Marseille bijeengekomen, ten einde de noodige voorzorgsmaatregelen te nemen. In de Kamer van Afgevaardigden legde gis teren bij den aanvang der zitting de heer Jules Ferry de correspondentie over, welke tusschen Frank rijk en Engeland over de Egyptische conferentie gevoerd is. Hij trad in een geschiedkundig overzicht der quaestie en betoogde de noodzakelijkheid om tusschen beide mogendheden de goede verstandhou ding te handhaven, omdat daarmede de vrijheid der wereld gemoeid is. (Toejuiching.) Hij deed eone opgave van de gewisselde depecbes en deelde do voorwaarden mede, welke Frankrijk aan Engeland zal stellen vóór het einde der bezetting, op 1 Januari 1888 bepaald. Hij vestigde er do aandacht op, dat zoowel het Ecgelsche als het Fraosche kabinet wor den beschuldigd te veel conceasiën te doeü, doch was van meening dat dergelijke beschuldigingen het aanzien dor rogsoring niet kunnen verzwakken. De interpellatie over de Egyptische aangelegen heden is uitgesteld tot Donderdag. De Kamer hcoft vervolgens eene orde van den dag aangenomen, waarbij, op verzoek van don heer Ferry, de herziening der grondwet urgent werd verklaard. Het besluit werd genomen met 441 tegen 91 stemmen. Groot-Brttannië. Door den heer Gladstone in het Lagerhuis en door lord Granville in het Hoogerhuis zijn gister avond gelijkluidende verklaringen over Egypte afge legd. In hoofdzaak zeiden zij te hopen, dat het plan, waarvan voor heden slechts een deel werd bekend gemaakt, het vertrouwen des lands zou verwerven. Dat plan is natuurlijk afhankelijk van de goedkeuring van het Parlement. Frankrijk heeft in de volkomen opheffiög van het condominium bewilligd en zich verbonden om Egypte, na het terugtrekken der Engelsche troepen, niet te bezetten. De bezetting zal duren tot 1 Jan. 1888, doch slechts voor het geval dat de mogendheden de ontruiming zonder gevaar achten. De algemoene controle over de Egyptische financiën, door de kas voor de schuld, houdt op, doch hare volmacht wordt in zoover uit gebreid dat do Egyptische regeering volledige in lichting over den finantiëolen toestand erlangt en de overschrijding van het budget verhinderen kaD. Engeland en Frankrijk zijn het ook eens geworden over het plan der neutralisatie van het Suez-kanaal, maar eerst tegen het einde der ontruiming. De schikking met Frankrijk is afhankelijk van de con ferentie, en de besluiten dezer laatste zullen door het Parlement moeten goedgekeurd worden. De eerste bijeenkomst der conferentie is op aanstaanden Zaterdag bepaald. Zoodra de conferentie een besluit heeft genomen, zal de regeering de toestemming vragen van het Parlement, dat dan over het lot van het kabinet zal beslissen. Morgen wordt te Londen door den prins van Wales geopend het Technical Institute, dat 100,000 pd. st. gekost heeft. Spanje. In den laalsten tijd zijn over den gezondheids toestand van koning Alfonso allerlei geruchten verbreid en het verhaal heeft zelfs de ronde gedaau, dat zich tering-verschijnselen bij Zijne Majesteit hadden voorgedaan. Met deze berichten is do omstandigheid in strijd dat de vorst onlangs eene levensverzekering ten bedrage van vijfhonderd duizend franken gesloten heeft, wolke som betaalbaar is na het overlijden of na het bereiken van het 46ste levensjaar. Het geneeskundig onderzoek, dat aan hei sluiten der verzekering voorafging, kan geene bezwarende omstandigheden aan het licht hebben gebracht, daar anders de bij de zaak betrokken maatschappij ge weigerd zou hebben het risico aan te gaan De 26-jarige koning betaalt 4 franken 36 cen times premie van iedere honderd franken en heeft dus jaarlijks ongeveer 24,000 franken te betalen; de premie 19 iets hooger dan gewoonlijk bet geval is, maar men vorgeto niet dat de Spaanscbe vorst aan grooter gevaar is blootgesteld dan velo andere menschenkinderen. Het ligt voor de band dat do dokters g».9ne ver schijnselen hebben ODtdekt, die vrees voor tering of eenige andere ziekte doen koesteren, want in het tegenovergestelde geval zou de pre de veel hooger moeten zijn of zou wellicht do verzekering in het geheel niet gesloten zijn. De Spaansche maatschappij, die de verzekering sloot, moest het grootste deel der som we Ier her verzekeren en zij trad daartoe met Duitsche maat schappijen in onderhandeling; alvorens bet echter tot eene afsluiting kwam, hadden Fransche maat schappijen het geheele disponibele bedrag -eeds ge- reasaureerd. Telegrammen. BERLIJN, 23 Juni. De dood van den Kroon» prins wordt hier door de bladen met deelneming besproken. Allen onthouden zich echter van politieke toespelingen. BERLIJN, 23 Juni. De Rijksdag heeft de wel op de vennootschappen aangenomen, met de dooi de commissie voorgestelde wijzigingen. BRUSSEL, 23 Juni. Op voorstel van dr. Godineai heeft de Brusselsche gemeenteraad heden besloten den Koning der Nederlanden een brief van rouw beklag te zenden. Het voorstel en het adres zei) werden met algemeene stemmen aangenomen. PARIJS, 23 Juni. De meeste bladen vestige: er de aandacht op dat Nederland, door't overlijde van den Kroonprins, veel kans heeftom or,der Dui" schen invloed te komen. LONDEN, 24 Juni. De leiders der oppositie het Lagerhuis zullen heden een besluit nem^ omtrent hunne houding tegenover de overeenkom: tusschen Frankrijk en Engeland. De „Standard" wil weten dat een formeel aanval op de Egyptische politiek der regeeriDf tot na de conferentie zal worden uitgesteld. D oppositie zal dan hare motie van afkeuring voo stellen. ST.-PETERSBURG, 24 Juni. Blijkens bericht® uit Ni8hny-Nowgorod ontvangen, is men alda jl. Donderdag op gewelddadige wijze tegen de Jodfl opgetreden. Tegen halfoegen des avonds verspreidt zich in de voorstad Nunawino het gerucht dat (fl Joden oen kind van Christenouders hadden geroo en in de Synagoge gebracht. Het gepeupel schoolt dientengevolge voor de Synagoge samen. De politie kon er in den aanvang niet in slag; de oploop uiteen te drijven en verzocht versterki' van den gouverneur, die onmiddellijk last gaf d* de troepen, welke zich in het kamp op eenigeni stand van de plaats bevonden, hulp zouden biedt' Intusschon hadden eenige Joden, die zich opd straat bevonden, reeds overlast van 't volk get en waren ernstig mishandeld. Ook drong het peupel de synagoge binnen en mishandelde de df aanwezigen. Tot eene bende van circa 2000 personen aan groeid, ging de troep op plundering uit, en f nielde een huis waarin eene Joodsche familie woo$$ terwijl andere geplunderd werden. Do Joodschei zinnen trachtten zich door de vlucht te redden. Aan de vereonigde inspanning van de politie twee compagnieën infanterie, mitsgaders een so' kozakken gelukte het eindelijk tegen tien uren orde te herstellen. Er zijn echter vermoedelijk eer Joden gedood en verscheidenen gewond, terwijl huizen sterk beschadigd zijn en eene groote I veelheid meubilair, hetwelk op straat werd gewor vernield is. Den volgenden morgen is een geheel bat* binnengerukt om de orde te herstellen en herbi te voorkomen. De mishandelden hebben, door schenkomst der autoriteiten, hulp ontvangen 150-tal personen zijn gevangengenomen. In de v stad Nunawino woonden 10 a 15 Joodsche gezif -

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2