LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7467. Maandag 23 Juni. A0. 1884. Derde Blad. PEIJ8 DEZER COURANTS féor Ld du per 8 maanden.1.10. Fnaoo per poetL40. Afteedertgke Nommers, 0.05. Deie Geurant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIES: fis l6 regelt 1.0B. Iedere regel meer 0.17$. Grootera lettere neer plaaisrnimta. Voor het incaaaaa- ren buiten de et*d wordt f 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. Deze week werden op „Rhynzi gt" ge nomen 689 zwembaden door heeren en 82 door dames. Temperatuur van het water 18° Celsius. Door iemand, die onbekend wenscht te big ven, is ƒ50 aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier gegeven, om daarvoor de aan die inrichting geplaatste jongeüs een aangeüamen dag te bezorgen. Het plan bestaat nu, de joügens den 28sten dezer een tochtje te laten maken per stoomboot langs de omstreken van Leiden en Haarlem. Omtrent het voorgevallene te Leid- scheDdam schrijft het „H. D." het volgende: Omstreeks één uur in den nacht schelde de naohtwacht bij den secretaris van den Leidschendam, kennis gevende dat een rijtuig, waarin de koop vrouw O., uit Den Haag, te water was geraakt. Onmiddellijk begaf de secretaris zich met eenige jongelui naar de aangeduide plaats en bevond dat de koetsier half bewusteloos aan den kant hing. Rijtuig en paard lagen in het water; de vrouw had de tegenwoordigheid van geest gehad, om het por tierglas stuk te slaan en hoofd en armen naar buiten te steken. Nadat eerst de koetsier op het droge was ge haald, begaven de gebroeders J. W. en O. Wessels zich te water, om ook de vrouw uit haar benarde positie te redden. Een en ander geschiedde in een stikdonkere duisternis. Gelukkig kwamen er toen eenige lieden met lampen aanloopen. De toestand kon nu overzien worden, en met veel inspanning gelukte het aan de beide jongelieden, de zeer corpulente vrouw door het nauwe portier boven water te werken en in de inmiddels aangebrachte schuit naar den wal te brengen. Nu het ongeluk gebeurd is, verwondert men zich dat op die hooge, gevaarlijke sluis bij Leidschendam, die des nachts niet verlicht is, dergelijke ongelukken niet meer gebeuren. Zou de stad Delft, die van die sluizen elke vijf jaren p. m. f 60,000 trekt, niet in een behoorlijke verlichting moeten voorzien, of moeten de gemeenten Yeur en Stomp wijk daarvoor zorgen? Zonder de opofferende daad van de Gebr. Wessels zouden hier twee mensehen ellendig zijn omgekomen. Nader wordt ons uit Stompwijk gemeld dat de drenkelinge eene kookster was, die als zoodanig ter gelegenheid van een bruiloftsfeest te Leidschendam had dienst gedaan. Het ongeval had in den Yliet plaats juist voor het huis waarin feest werd ge vierd. Het hachelijke van den toestand inziende, sprongen de beide broeders "W., op de bruiloftspartij aanwezig, na hun jas uitgeworpen te hebben, van den kant om zwemmende het rijtuig te bereiken. Met vereende krachten haalden zij de arme juffrouw daaruit en mochten de voldoening smaken haar behouden op eene inmiddels aangebrachte schuit af te zetten. Terstond werd ze in het huis, dat zij zoo juist had verlaten, opgenomen en liefderijk verzorgd. De rechtbank te Utrecht heeft den heer Stratenus Yan Yoshol, ter zake van de door baron Yan Heeckeren van Waliën tegen hem inge diende klaoht wegens laster, in de bekende speel- quae9tie buiten vervolging gesteld. De harddraverij met paard en chais, welke te Leeuwarden, vanwege den Koning en de Koningin, om de gouden zweep en het breed gouden oorijzer, zou gehouden worden, doch wegens de onge steldheid van den Kroonprins was uitgesteld, zal ingevolge bevelen van Z. M. alsnu plaats hebben op den verjaardag van de Koningin, nl. 2 Aug. a. s. Op het in aanbouw zijnde fort „DeHars- sens" te Helder heeft een ongeval plaats gehad, dat waarschijnlijk eene niet onbelangrijke vertraging in de werkzaamheden zal teweegbrengen. Een kolos saal hydraulisch heftoestel (hefvermogen 60,000 kilogram) van de firma H. Cruson te Maagdeburg, dat op het fort langs rails werd voortbewogen en gebezigd tot het heffen van de voor den Koepeltoren benoodigde pantserplaten, is door een gebrek aan de rails in elkander gestort met zulk een gewel digen slag, dat men op aanmerkelijken afstand den grond voelde dreunen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, doch de schade is aanzienlijk. In eene redevoering, uitgesproken door den heer Marmier in eene vergadering van de Fransche „Sociéfé d'Acclimatation'', zeide hij o. a. het volgende: „Wanneer een paar eiderganzen een nest heeft gebouwd, trekt het wijfje met haar bek een gedeelte van hare vederen uit, om het toe komstig verblijf van hare jongen van een zachten binnenwand te voorzien. Onmiddellijk neemt de IJslander, slechts op winstbejag bedacht, die vederen weg. Het wijfje echter offert zich opnieuw op, maar opnieuw ook wordt haar nest geplunderd door den hebzuchtigen mensch. Dat duurt zoolang, tot zij zich nagenoeg geheel heeft kaalgeplukt; dan laat men haar broeden. Al dien tijd staart het mannetje als een echte dandy bedaard rond. Wanneer soms de arme moeder, door vermoeienis overstelpt, zich een oogenblik van het nest wil verwijderen om een luchtje te scheppen, snelt het mannetje, dat haar niet uit het oog verliest, terwijl het op zijnj gemak met zijne buurganzen rondtrippelt en snater- praatjes houdt, terstond op haar toe en pikt haar zoo hevig dat zij gedrongen wordt terstond naar het nest terug te keeren. Hoeveel huishoudens onder de menschen", voegde de spreker er al terecht bij, „zijn er niet, waar het evenzoo toegaat als in deze vogelenhuishoudens De politie te Parijs stelde eene huis- zoeking in bij eene juffrouw, die belast was met beheer van het tafellinnen in eene groote restau ratie, waarvan zoo nu en dan het een en ander was verdwenen. Het bleek toen dat de dame in 60 keeren het bagatel van 90 dozijn servetten in de bank van leening had gebracht, van een aantal vorken en lepels, zoutvaten enz. niet eens gesproken. Even handig in het bestelen van haar meester waseene winkeljuffrouw in een der groote magazijnen, die er tevens zuinig bij was. Achtereenvolgens had zij 30,000 fr. van hare diefstallen opgespaard, waar voor zij o. a. eene inschrijving van 10,000 fr. op het Fransche grootboek had gekocht. Een jong matroos keerde na eene twee jarige afwezigheid te Toulon terug; bij de kerk wachtte hij zekere Josephine Rebuel op, en toen zij daar uitkwam, loste hij eene revolver met zes loopen op haar. Josephine viel bloedend neer, de moordenaar werd gearresteerd. Michel Azéma, zoo heette hij, had vóór zijn vertrek Josephines hand gevraagd, die hem door hare ouders was geweigerd, maar Josephine beloofde hem trouw te zullen blijven en de gelieven schreven elkander geregeld, totdat Michel door een anoniemen brief vernam dat zij ging trouwen. Josephine, die langen tijd in levens gevaar verkeerde, verklaart dat men haar had ver teld dat Michel een losbandig leven leidde en haar ontrouw was geworden; vandaar dat zij zich van hare belofte ontslagen achtte. De krijgsraad van Toulon heeft Michel tot 3'/t jaar gevangenisstraf veroordeeld. De schade, veroorzaakt door denhagel storm te Yalence en in de naburige plaatsen, was ontzaglijk. Te Beaufort, eene gemeente met 2500 zielen, wordt de schade op 100,000 fr. geschat; te Upie (2700 zielen) bedraagt die 300,000 fr. De bladen doen een beroep op de ondersteuning der regeering. BUITENLAND. ostenr .-Hong .-Monar chie. Te Praag hebben bij gelegenheid van de verkie zingen voor de Handelskamer stormachtige tooneelen plaats gevonden. Het lokaal, waar gestemd worden moest, bleek veel te klein te zijn. Ten einde eenige orde in de verkiezing te brengen, werden de Duit- sche kiezers aan de linker- en de Czechisohe aan de rechterzijde van het lokaal geplaatst. Toen nu geroepen werd: „Duitschers aan de linkerzijde", werd door de Czechen geroepen: „Huisknechten links." Een van de Duitschers gaf een Czechiscben schreeuwer een oorveeg, hetgeen tot een hevig tumult aanleiding gaf. Later op den dag kwamen de gemoederen nog meer in beweging. Den Duitschen kiezers werd de weg naar de stembus moeielijk go- maakt door de beleedigende houding en zelfs door de handtastelijkheden der Czechen. Tegen den middag werd er geroepen: „De Duitschers en de Joden moeten de zaal uit!" hetgeen het sein gaf tot een aanval op de Duitschers in het verkiezingslokaal en de aangrenzende straten, waar zich eene groote menigte werklieden verzameld had. De hulp van de gewapende macht moest worden ingeroepen, en eerst nadat deze de menigte uiteengejaagd had, kon met de verkiezing worden voortgegaan. ItallS. Het gerucht liep eergisteren in Rome, dat er eene poging gedaan was om den Paus te vergif tigen door een brief, maar dat de sterke geur van den brief vermoeden gewekt en tot de ontdekking geleid had. Hot gerucht is niet bevestigd gewordendo Paus heeft echter een brief ontvangen, waarin hij tegen een dynamiet-aanslag op het Vaticaan gewaarschuwd werd, en deze brief had een zeer pijnlijken indruk op hem gemaakt. Spanje. Te Madrid heeft in de Calle Sevilla, eene der drukste straten der stad, weer eene ontploffing plaats gehad. Het ingestelde onderzoek braoht aan het licht dat een met ontplofbare zelfstandigheden gevulde springbus of bom nabij de deur van een van de huizen der straat was nedergelegd. Het gebouw werd zwaar beschadigdde gesloten deur werd gedeelteljjk ingeslagen en verscheidene ramen werden verbrijzeld; de ontploffing bracht groote ontsteltenis teweeg, maar niemand bekwam eenig letsel. Er is van de bedrijvers der misdaad geen spoor ontdekt. De 27-ja?ige koning van Spanje heeft zijn leven verzekerd voor 500,000 fr., betaalbaar op zijn éOstejaar of bij zijn overlijden. De jaarlijksche premie is 23,500 fr., weinig meer dan de normale. In 1883 bedroeg het aantal geboorten in Spanje 453,000, het aantal sterfgevallen 418,000. Rusland, Men meldt dat in verschillende streken van Siberië groote armoede heerscht. Yooral uit het district Kurgan, bij Tobolsk, komen zeer ongunstige berichteo. De nood is daar zoo hoog gestegen, dat het zenden van onmiddellijke hulp als dringend noodzake lijk wordt beschouwd, daar anders een groot aantal der bewoners van gebrek zal omkomen. De gouver neur van de provincie heeft aan de regeering een subsidie van 30,000 roebels aangevraagd, om in do eerste behoeften te voorzien. Bovendien wenscht hij dat de arbeiders, die geen werk kunnen bekomen, bij het aanleggen der spoorwegen gebruikt zullen worden. Yan verschillende zijden is eene openbare inschrijving voor de bewoners van het district ge opend.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1