LEIDSCH DAGBLAD. V. 7467. sg 223 Juni. A0. 1884. PBIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. De slag is helaas dan toch gevallenDe Kroon prins is niet meer. Deze verschrikkelijke tijding werd ons heden uit Den Haag geseind. Na de gunstige berichten der laatste dagen, over leed hij van middag om twee uren. De Prins bracht den nacht nog vrij kalm door. Tegen den ochtend echter was Z. K. H. zoo zwak dat de doctoren een noodlottigen afloop vreesdeu. Tegen halftwee deden zich de verschijnselen van eene hartverlamming voor. Togen twee uren blies Z. K, H. zonder smart den laatsten adem uit. Ons Vorstenhuis wordt dus in do laatste jaren wol zwaar getroffen. Nog zoo heel lang niet geledon moch'cen we ons in een kring van edele en acht bare Prinsen en Prinsossen met de beminde Koningin Sophia aan het hoofd verheugen, - en weder ging een Oranje-telg van ons heen, een Troonopvolger, op wioD, na hot overlijden van Z. K. H. Willem, Prins van OraDje, de Natie haar toekomst bouwde. Z. K. H. Willem Alexander Karei Hendrik Frederik stierf op den leeftijd van ruim 32 jaren. Hij was den 25sten Augustus 1851 te VGraven- hage geboren. E&nige weken leed hij aan de vreeselijke ziekte, de typheuse koortsen, waardoor ook hij, trots zijne strenge afzondering, werd aangetast. Reeds dadelijk bij het bekend worden daarvan doortrilde bet gansche land een angstkreet. Do laatste hoop op verderen bloei van den Oranjestam was ziek, maar niet zooals zoo menigmaal, wanneer aan de eene of andere feestelijkheid persoonlijke deelneming moest worden geweigerd, maar ernstig, gevaarlijk ongesteld, zoodat er vrees voor zijn leven bestond. Ons volk kende zijn Kroonprins bijna niet; maar au bij ziek lag, besefte ieder wat in hem verloren zou worden on steeg een algemeene beê om herstel ten Hemel op voor den laatsten stamhouder van ons roemvol vorstengeslacht. Helaas, spoediger dan men vreesde, sloeg ook zijne laatste ure. Ook hij moest, zij het al na een kort ernstig ziekbed, doelen in het lot van alle stervelingen. Zijne overigens reeds zwakke gezond heid is daarop zeer waarschijnlijk niet zonder in vloed geweest. Van vorstelijken bloede, vielen hem gedurende zijn leven van gekroonde hoofden tal van onder scheidingen ten deel. Prins Alexander, zoon des Konings u:t het eerste huwelijk, was: Grootkruis der orde van den Nederlandechen Leeuw; Grootkruis der Luxemburgsche orde van de Eikekroon; Ridder van de eerste klasse der orde van den Gouden Leeuw van hot Huis van Nassau; Ridder der orde van den Olifant van Denemarken; Grootkruis der orde van Kalakaua van Hawaii; Grootkruis der erde vau St.-Stophanus van Oostenrijk; Ridder der orde van den Zwarten Adelaar van Pruisen; Ridder der orde vanSt.-An- dreasGrootkruis der orde van St.-Alexander Newsky; Ridder der orde van den Witten Adelaar; Ridder van de eerste klasse der orde van St.-Anna Ridder van do eerste klasse der orde van St.-Sta- Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. nislaus van Rusland; Grootkruis der orde van de Ruitenkroon van SaksenGrootkruis der orde van den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenach Ridder der orde van Nichan El Dem van Tunis; Grootkruis der orde van de Kroon van Wnrtom- berg; Ridder der Seraphijnen-orde van Zweden; Grootkruis der orde van St.-Olaf van Zweden en NoorwegenGrootkruis der Leopoldsorde van België; Ridder 1ste klasse van den Rooden Adelaar van PruisenGrootkruis van den Toren en het Zwaard van Portugal. Evenals zijn broeder en tal van andere Prinsen, studeerde hij na zijne voorbereidende opvoodiDg aan do Leidsche universiteit. De tegenwoordigheid ook van hem binnen onze veste, gedurende welke zijne hem onvergetelijke moeder dikwijls hier ver toefde, zette luister bij aan onze beroemde hooge- scliool. Wij waren er trotsch op ook hem te mogen ontvangen. Toen zijne studiën waren volbracht, had hij er zich vele warme vrienden verzekerd, die hem èn om zijne deugden èn om zijn helder ver stand en gezond oordeel, hoogachtten en waardeerden. Dat zijn studententijd aangename en dankbare herinneringon bij hem had achtergelaten, bewees hij met het door hem der sociëteit „Minerva" ver eerde vorstelijk geschenk, bestaande in eeü pokel. Tot Leiden stond d.v-'» verted en Pn'ns hr>«endien nog in bijzondere betrekking, omdat hij eere-voor- zittor was van de commissie tot oprichting van het gedenkteeken van Leidens ontzet. Uit een door hem indertijd geschreven open brief weet men hoe hij over zijn broeder Willem dacht en hoe hij diens nagedachtenis, evenals die zijner moeder in eere hieldhoe ze hem zelfs heilig waren. Zijn tweeden broeder, prins Maorits, geboren te 's-Gravenhage den 15den September 1843 en aldaar overleden deu éden Juni 1850, heeft hij natuurlijk niet gekend. Na het afsterven van zijn oudsten broeder, den llcon Juni 1879 te Parijs, gingen de naam, de titel en het wapen van Prins van Oranje op hom over. Door zijn vader werd hij tevens benoemd tot gen oraal-majoor bij den groot en staf van het leger. Bij de Vrijmetselarij in Nederland volgde hij wijlen zijn grijzon oom Prins Frederik als groot meester-nationaal op. Allen die met den Prins in aanraking kwamen - en 't waren lang niet uitsluitend de pluimstrijkers van het hof en de machthebbonden van het oogen- blik - allen roemden om strijd den ijver, waarmede hij zich van den dood zijns broeders af aan de studie der publieke zaak en van de belangen des volks heeft gewijd, de belangstelling waarmede hij kennis nam van alle verschijnselen in het volks leven en van de politieke lotgevallen van Nederland, en den ernst en het verstandig overleg, waarvan hij blijk gaf, indien er door hem op eenig gebied invloed ten goede, hetzij tot voorkoming, hetzij tot goedmaking, kon worden uitgeoefend. Bij een Prins met zooveel begaafdheden, met zooveel goeden wil, met zooveel toewijding aan de publieke zaak en met zulk eene opvatting van de plichten van een constitutioneel Vorst, ging hot niet aan alleen aan gril, rancune, aan kleingeestige PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17A Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. motie yen te denken, wanneer zich aan al die toe wijding aun het belang der natie ook niet de per soonlijke omgang met zijn volk paarde. Maar de oude hinderpaal bleef bestaan, de wer kelijko zwakke gezondheidstoestand van Prins Alexander, die door den doorgestanen rouw voor zek^r niet verbeterd was en noodlottig doch onvermijdelijk gevolg wederom verergerd werd door het abnormaal leven van afzondering, dat de Prins binnen de enge muren van zijn paleis, in de ziekenkamer om zoo te zoggen, doorbraoht.j Uit het tweede huwelijk van onzen opnieuw in rouw gedompelden Koning Willem Hl met Koningin Emma bezitter, we nu alleen nog de ruim 3-jarige Prinses Wilhelmina. Gemengd Nieuwe Gedurende deze week zijn hier ter stede 7 nieuwe gevallen van pokken aangegeven. Boven dion werd nog aangifte gedaan van 1 geval van rood vonk en van 5 gevallen van mazelen. Twee lijders aan pokkon overleden. Hedenmiddag omstreeks kwart voor éénen overkwam den heer S. alhier, die met twee jonge paaiden, voor een brik gespannen, op de Breestraat reed, het ongeluk dat de wagen kan telde ten gevolge van het afloopen van een wiel, door welken val de heer S. één zijner beenen kneusde en bij Café Neuf word ingedragen, waar hem de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Den an deren heer S., die mede in het voertuig zat, gelukte het da op bol zijnde paarden nog zoodanig to sturen dat zij vóór de trappen van het stadhuis moesten staan blijven. Toen het rijtuig omsloeg werd het voorste gedeelte er van tegen een aldaar staanden lantaarnpaal verbrijzeld. Met een bui, die Oude-Wetering over trok, zijn een paard van den landbouwer C. Kooy en een schaap van den heer F. Yan der Breggen door den bliksem onmiddellijk doodgeslagen, terwijl Kooy en zijn arbeider op zeer korten afstand zaten te melken. De runderen zakten van den schrik bijna met den buik op den grond. Het gerechtshof t©'s-Hageheeftheden P. A. B. en C. v. O. die zich te Leiden door middel van buitenbraak, inklimming en binnenbraak aaD diefstal van gouden kettingen schuldig maakten, veroordeeld ieder tot 3 jaren gevangenisstraf. J. P. te Middelburg, die aldaar bij nacht van een be woond vaartuig een tro3 touw wegnam, werd tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De oudste vischvrouw van Groningen- eere 75-jarigo - is in de Heerestraat aldaar door een tramwagen aangereden en gevallen. Zij bekwam Q?ne diepe wonde aan het voorhoofd en heeft waar schijnlijk den rechterarm gebroken. Hot waarschu wen met de echel had, daar zij doof was, haar niet tijdig uit den weg doen gaan. Op de Groote Markt te Groningen sloeg gisteren een paard, voor een postkar ge spannen, op hol en rende de Zwanenstraat in. Het kwam daar terecht in de ruiten van eene woning, waardoor het eenige wonden bekwam en neerstortte. Verdere onheilen hadden niet plaats. Gisteravond is te Utrecht eene dame, die zich naar het muziekfeest van „Toonkunst" „Tivoli" wilde begoveD, plotseling op eene bank in de nabijheid overleden.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1