genomen, in het bezit nog van ongeveer ƒ170, die hij zich op oneerlijke wijze had toegeëigend. Die aanhouding geschiedde op bijzondere wijze. Er werd nl. van uit Amsterdam door een onbe kende aan de Leidsche politie getelegrafeerd dat met de sleepboot „Haarlemmermeer" hier zou aan komen een heer, wiens aanhouding werd verzocht, zonder vermelding waarom. Hoewol dus op dit tele gram niet rechtstreeks gehandeld kon worden, mocht het door hot beleidvol optreden van den inspecteur den heer R. Pronk alhier gelukken werkelijk de aanhouding te kunnen doen plaats vinden. De bedoelde persoon werd echter niet op de sleep boot, maar op een der gesleept wordende "Westland- sche schuiten gevondenhij bekende weldra aan genoemden inspecteur ten Dadeele van den directeur van genoemd weeshuis een bedrag van ruim ƒ300 ont vreemd te hebben en genaamd te zijn J. D. S. Na opgemaakt proces-verbaal is hij ter beschik king der politie te Amsterdam gesteld. Zekere Jansen Yan Galon, gewezen tapper te Arnhem, heeft zijn schoonvader, met wïen hij eene woordenwisseling had, met 5 revol verschoten gedood. Eer6t voortvluchtig, heeft hij zich 's nachts vrijwillig ia arrest gesteld. Het zesjarig zoontje van den onder- wijzer te Elsloo, dat achter op een rijtuig was ge klommen, had het ongeluk er af te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij zulke kneuzingen bekwam aan een been, dat het moest worden afgezet. Een meisje uit BeegdoD, dat inde vorige week bij ongeluk door een geweerschot ge troffen werd, is thans aan de gevolgen der ver wonding overleden. In den nacht van "Woensdag op Don derdag hebben twee of meer personen door het uitsnijden eer.or ruit zich toegang verschaft tot de woning van den pastoor van Bakel, en de sleutels der kerk weggenomen. Alvorens zich te verwijderen zijn zij vooraf eenige glazen bier in den kelder gaan tappen, waaraan zij zich hebben te goed gedaan. Aldus versterkt hebben zij zich met de weggenomen sleutels naar de kerk begeven, deze geopend en toen alles weggeroofd, wat maar eenigs- zins waarde bezat. Er konden te Bakel Donderdag morgen, bij gebrek aan raiskolken en ander zilver werk, geene diensten plaats hebben. Yan de daders is niets bekend. Alleen vond men op de kerkdenr geschreven Wij zijn met ods achten, En gaan alle nachten Wij zijn te lui om to werken Daarom bestelen we de kerken. Te St.-Nicolaa8ga is op detentoonstel- ling een schaap bekroond met een houten poot. Het werd „tot opluistering" ingezonden. De directeur van het We en er Stadt- theater, de heer Bukovics is, wegens den brand, welke onlangs dit gebouw in de asch legde, tot 150 fl. boete, subsidiair 30 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Andere beambten zijn gestraft met geld boeten of gevangenisstraf van 3 dagen tot 5 weken. Da straf van den directear is 't gevolg van een verzuim zijnerzijds. Hij heeft toegestaan dat een der brandwachts gedurende een paar uren den por tier verving. Daardoor kon de man geen genoeg zame zorg wijden aan zijne taak. De uitbreiding der vlam zou anders wellicht voorkomen zijn. Eon kerkelijke courant, welke te Boston uitkomt, meldt dat in de laatste negen jaren niet minder dan 800 kerken in Amerika verbrand zijn door gebrekkige verwarmingstoestellen. De vermoedelijke moordenaar van me vrouw Carstanjen uit Obercassel is eindelijk te Koniugswinter in hechtenis genomen. Zijn naam is Peter Dahlhausen en hij is woonachtig in een nabij Obercassel gelegen gehucht. Hij heeft verklaard verleden Donderdag mevrouw C. alleen op den weg te hebben zien wandelen en haar met het doel om haar te vermoorden en te plunderen gevolgd te hebben. Mevr. C. was op de vlucht gegaan, maar spoedig door hem ingehaald. Hij had haar bij den hals aangepakt, haar na eene korte worsteling op den grond geworpen en ge worgd. Vervolgens had hij haar lijk geplunderd en dit onder do langs den weg groeiende struiken ver borgen. Hjj was met zijn buit naar Bonn gegaan en had daar verschillende inkoopen gedaan. Omtrent den persoon van Dahlhausen wordt ge meld dat hij 28 jaar oud is en als een gevaarlijk persoon bekend staat. Hij woonde op ditoogenblik te Konings winter als daglooner. Hij wordt beschul digd van verschillende andere diefstallen gepleegd te hebbenbij een onderzoek in zijne woning ont dekte men, dat hij goederen van mevrouw C. in zijn bezit had. Dit leidde tot zijne gevangenneming en zijne bekentenis. Uit Obercassel meldt men dat naar aanleiding van den gepleegden moord verschillende familiëD, die daar den zomer dachten door te brengen, plan gemaakt hebben om te vertrekken. Men hoopt, dat zij, nu de moordenaar zoo spoedig ontdekt is, van plan znllen veranderen. Twee bruiden. - Een Engelsch gees telijke zou zich onlaDgs in het huwelijk begeven en was, naar 's lands gebruik, het eerst in het heilig dom, waar de inzegening zoude plaat9 vinden, verschenen. Na eene korte poos verscheen de toekomstige in bruidstooi gehulde echtgenoote en nam naast hem plaats. Zij wa9 geheel alleen en niemand der fami lieleden vergezelde haar, 'tgeen zóó opvallend was, dat de dienstdoende geestelijke, alvorens tot de plechtigheid over te gaan, zich van de identiteit der bruid wilde overtuigen. Deze voorzorgsmaatregel bleek niet overbodig, want toen men er, na eenig over en weer praten, iu slaagde om haar den zwaren sluier te doen op heffen, dien zij voor het gelaat droeg, bleek het dat men niet met de ware bruid te doen had, maar met eene jonge dame uit het Kerspel, die smoorlijk op den huwelijks candidaat verliefd was en dit mid del bad aangegrepen, om zijne wettige gade te worden. Het kostte heel veel moeite, om do dame te ver wijderen, en zij verliet het gebouw juist op hetzelfde oogenblik dat de echte bruid met haren bruidstoet het betrad. BUITENLAND. Fran IcirSfïs* Uit Sa;gon wordt gemeld dat de Fransche staat- kuude iu Kambodja een groot succes heeft behaald. De gouverneur heeft bewerkt dat de administratie van het rijk aan Frankrijk zal worden overge dragen. Yoortaan zullen de douanes, de fioanciën, het leger en de openbare werken door Fransche beambten worden beheerd. De slavernij zal worden afgeschaft. De civiele lijst is voorloopig op 300,000 piasters bepaald. Zij kont aan den koning endieDs familie dotatiën toe. De gouverneur heeft de rati ficatie door den president der Republiek voorbe houden. De Kamer vau Afgevaardigden heefc gisteren do behandeling van het wetsontwerp op den militairen dienstplicht voortgezet. Alle amendemen ten, waarbij op het beginsel van den driejarigen diensttijd inbreuk wordt gemaakt, werden verworpen. De vice admiraal Peyron, minister van marine en koloniën, las eene verklaring voor, houdende dat hij zijn ontslag zal nemen, indien geen afzon derlijk departement van koloniën wordt opgericht. Hij bestreed art. 42, dat echter met 340 tegen 126 stemmeu werd aangenomen. Do Senaat heeft art. 1 van het wetsontwerp op de echtscheiding (intrekking der wet van 1816), bij tweede lezing met 158 tegen 115 stemmen aangenomen. Groot-Sritannië. Iq het Lagerhuis vro9g do heer "Worms gister avond of het waar is, dat de Egyptische conferentie over de onzijdigverklaring van het Suez-kanaal zal beraadslagen. De heer Gladstone zeide dat aangezien deze quaestie in zeker verband staat tot de op aanstaanden Maandag beloofde mededeelingen, hij zijn antwoord tot dien dag uitstelt. Lord E. Fitz-Maurice antwoordde, op eene des wege gedane vraag, dat Engeland en de Fransche regeering geene vertoogen hebben ingediend over de speelbank te Montecarlo. De markies van Hartiogton zeide te gelooven, dat de Engeleche troepen in Egypte, in vereeniging met de Egyptische, in staat waren om elk gevaar, dat Opper-Egypte mocht bedreigen, af te wenden. Den opperbevelhebber der Britsche troepen was ook het bevel over het Egyptische leger opgedragen. De artikelsgewijze behandeling der kieswet is in deze zitting nu afgeloopen. Verdere amendementen werden niet gesteld. Telegrammen. BERLIJN, 19 Juni. De bekonde 75-jarige ge- schiedvorscher prof. Droij6en is alhier overleden. LONDEN, 19 Juni. (A.) De „Uöion Steamship Company" heeft heden te Southampton een banket aangeboden aan de Transvaalsche delegatievele aanzienlijke Nederlanders en Engolscheu warer» daarbij tegenwoordig. President Krüger beantwoordde den dronk, op de Transvaal uitgebracht, en zeide dat de gedelegeerden zeer voldaan waren over de vriendelijke bejeging, hun in Engeland ten deel gevallen. De belangen der Engeleche koloniën en der Transvaal noemde hij identiek. Hij hoopte dat de Eügelschen en de Boeren voortaan in vrede met elkander zouden leven. De delegatie is dezen avond naar Afrika ver trokken. LONDEN, 20 Juni. De „Daily News" verklaart het bericht, als zou na het eindigen der conferentie over den toestand der Egyptische financiën, zich eene tweede conferentie met de neutraliseering van het Suez-kanaal bezig houden, voor ongegrond. Intusschen zou de Britsche regeering het voorstel tot neutraliseering van het Suez-kanaal, op den door lord Granville in de depeche van 3 Januari 1883 neergolegden grondslag, vernieuwen en wel licht uitbreiden. BRUSSEL, 20 Juni. De „Moniteur Beige" bevat het besluit, waarbij de gouverneur van Brabant, de heer Heyvaert, van zijne betrekking ontheven wordt. De aanvragen om ontslag van de gouver neurs van Henegouwen en Luxemburg zijn aan genomen; de gouverneur van West-Ylaanderen is op non-activiteit gesteld. NIEUW-YORK, 20 Juni. De democratische con vention, welke laatstelijk in verschillende staten gehouden zijn, hebben zich in het algemeen ten gunste verklaard van den heer Cleveland, gouver neur van Nicuw-York, als democratisch candidaat voor het presidentschap. De Senaat heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de gebruiken der Mormonen worden afge schaft, en de zaken van Utah in overeenstemming met de algemeene wetten des lands geregeld worden. CARLSBAD, 20 Juni. (Part. Tel.) Ten gevolge der goede berichten omtrent den gezondheidstoestand van Prins Alexander en de uitstekende resultaten der badkuur van den Koning der Nederlanden zal Z. M. zijn verblijf alhier verlengen en waarschijnlijk vijf a zes weken hier vertoeven. In den laatsten tijd heeft de Koning, daar Z. M. zich steeds beter gevoelt, grootere uitstappen ondernomen. Hij heeft o. a. don Aberg beklommen en vervolgens Elbogen en Geiss-Huebel bezocht. Men zegt dat de Koning zich met zijn adjudant Dumonc9au over den zon derlingen strijd tusschen zekere buitenlandsche bla den over de troonsopvolging heeft onderhouden e* verklaard dat die strijd onbegrijpelijk is tegenover de duidelijke regeling dor Grondwet, waarbij elke vreemde inmoDgiDg is uitgesloten. Tassohen Londen en Carlsbad is het telegraphisch verkeer op 't oogen blik zeer levendig. LEIDEN, GO Juni. 'Voor morgen wordt weinig verandering in den algemeenen weerstoestand verwacht. Heden is alhier aangekomen de kolonel-com mandant van het 2de reg. veld-art. tot het houden eeuer inspectie over de batterijen van dat corps alhier. De Prins van Oranje heeft hedennacht weinig gerust; zijn toestand is echter niet ongunstiger. Tweede Kamer. - Bij het heden voortgezet debat over de klassenbelastiDg verklaarden de heeren Dijckmeester, Yan DeldeD, Gratama, VanderFeltz en De Jong zich er voor, doch de heeren Rutgers en Buma zich er tegen. Bovenal woog het bezwaar dat het grondbezit onevenredig zwaar werd gedrukt. De minister van financiën verdedigde het ontwerp; hij verklaarde echter bereid te zijn do patentbe lasting nog een paar jaar te laten bestaan en de klassenbelasting dan tot 1 percent te verminderen. Hij kondigde voorts aan de indiening eener tabaks belasting, eener Dieuwe zegelwet en eene wet tot verbetering der opbrengst van de Staatsloterij. Aan de Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhaudschen verkoop van grond te Katwijk aan Zee aan de gemeente Katwijk. De bedoelde grond grenst ten westen aan dien, waarvan de verkoop werd goedgekeurd bij de wet van den 19den Juli 1881 (Stbl. No. 135). De gemeente verzocht den aankoop voor eventueele verbreeding van het Prina-Hendrik-kanaal en voor den uitleg van het dorp Katwijk aan Zee. Het met den aankoop beoogde doel wettigt derhalve den onderhandschen verkoop. De koopprijs van ƒ3000 per hectare voor dezen grond, liggende ruim 350 M. van het dorp, is per are gelijk aan den prijs in 1881 in publieke veiling geboden voor groüd ten noorden van het kanaal, onmiddellijk aan het dorp. Het deel van den grond dat niet te hoog ligt voor beteling, is publiek verpacht voor 28 50 'sjaars; overigens geniet de Staat er geene inkomsten van.

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 2