LEIDSOH N-. 7466. Zaterdag 21 Juni. A0. 1884. PRIJS DEZER COURANT i T«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- TRIJS DER ADTERTEXTIEX Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot incasseo- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. ==3 LEUDEN, 20 Juni. Prof. dr. Jan Ten Brink alhier zal den vol genden cursus een college openen over de „geschie denis van den Roman". Aaugezien vooral in dezen tijd do roman zulk eene groote plaats in de letter kunde inneemt, verwacht men dat een talrijk gehoor dat college zal bijwoneD. Dr. P. J. Blok, thans leeraar aan het gym nasium alhier, doch benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan do Rijks universiteit te Groningen, zal aldaar ondorwijs geven in de vadorlandsche geschiedenis, de algemeene ge schiedenis der middeleeuwen en van den nieuwcren tijd en de politische aardrijkskunde. Yan de vier leerlingen uit de 4de klasse onzer hoogere burgerschool, die het onderwijs in de vakken voor het mathematisch-literarisch exa men hebben bijgewoond, zijn er drie voor dat exa men geslaagd, namelijk: C. H. Vijzelaar, E. C. Van der Keilen en Th. Yan Wijk. Ia de gisteren alhier gehouden jaarvergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde is nog besloten voor den tijd van een jaar eene toelage vau 250 te verleenen aan het tijdschrift voor dialocten-studie „Onze Volkstaal," onder leiding van Taco De Beer. Eene vernieuwde zending van boeken naar de Transvaal werd door prof. De Vries met warmte on welsprekendheid aanbevolenop eene met dat doel rondgezonden inteekenlijst werd terstond voor 360 gulden geteekend. Eene interessante discussie werd door den heer D'Ablaing van Giessenburg uitgelokt over de vraag of het nog raadzaam was, in de verzameling levens berichten van leden der Maatschappij ook diege nen op te nemon, wier biographie reeds elders verschenen was. Een vorig jaar was de vraag in ontkennenden zin beslist; de heer D'Ablaing van Giessenburg wenschte, dat men op dit besluit terugkwam, en de heer Van Heyst ondersteunde dit voorstel, daar men anders alleen die leden der Maatschappij in hare archieven zou vinden, wier levensbeschrij ving niemand daarbuiten de moeite waard geacht had. Prof. Fruyn verklaarde dat juist om de moeilijkheid, die het opleverde, van personen van beteeken is goede necrologieën te verkrijgen, het bestuur tot dezen maatregel gekomen was. De aangewezen specialiteit was gewoonlijk in be slag genomen voor eene audere uitgave, een tweede evenzoo, en men kreeg de derde qualiteit van levens beschrijving in het archief. De heer D'Ablaing wenschte dan in het archief althans een uittreksel de heer Frederiks, nagaande hoe moeilijk dikwijls de levensbeschrijvingen, overal verspreid, te vinden waren, wenschte dat do maatschappij oen repertorium vormde, met opgave van de bronnen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan het bestuur op te dragen een voorstel voor te bereiden. De heer Dyserinck herinnerde de leden aan de aanstaande onthulling der fontein, ter eere van Betje Wolff; hij deelde mede, dat hij al zijne aan- teekeningen en gegevens omtrent Betje en Aagje ter beschikking der Maatschappij stelde, en sprak den wensch uit, dat een doctor in de letteren aan de Leidsche Hoogeschool mocht promoveeren op eeno monographic over deze twee interessanto vrouwen. Prof. Ten Brink deelde mede, dat hij een brief van Julius Sabbe te Brugge had ontvangen, zich beklagende, dat op 400 uitnoodigiDgen voor het taal-cODgres aldaar slechts 18 antwoorden ingekomen waren. Hij noodigdo de leden der Maatschappij, die plan hadden naar Brugge te gaan, uit, den heer Sabbe niet langer in onzekerheid te laten. Uit de Senaten der verschillende studenten corpsen in ons land heeft zich eene commissie ge vormd, om aan prof. Nico1aa3 Beets, ter gelegenheid van zijn TOsten geboortedag, namens de Nedor- landsche studenten, een huldeblijk aan te bieden. Die commissie bestaat uit de heeren F. Van de Poll, rector van het Utrechtsch studentencorps, voorzitter; C. P. Zaayer, praeses van het Leidsch studentencorps; H. J. C. Van Tienen, rector van het Amsterdam8ch studentencorps; D. Doyer, the saurier van het Delftsch studentencorps, en C. W. Lohmann, assessor van het Groningsch stud.-corps. Gisteren werd te Maastricht de 69ste jaar- Jijbsche reünie der afgevaardigden van de Waalsche kerken in de groote redoutezaal geopend, onder voorzitterschap van den heer C. G. Chavannes, pred. te Leiden. De werkzaamheden, ingeleid door eene godsdienstoefening, waarin de heer E. Picard, pred. te Dordrecht, door de vorige reünie hiertoe aangewezen, voorganger was, zullen eenïge dagen duren. Des avonds was er eeoe vriendschappelijke samenkomst, door don kerkeraad der gemeente Maas tricht aan de leden der reünie aangeboden. De rekening der gemeente Zoeterwoude over 1883 is door den Raad aldaar voorloopig vastge steld in ontvang op 31,048.165 en in uitgaaf op ƒ28,290.43, alzoo met een batig saldo van ƒ2757.731. De collecte voor don gewapendon dienst heeft te Koudekerk opgebracht de som van 21.75, Het ingetrokken ontwerp van wet tot voor- loopige versterking van 's Rijks middelen behelsde in art. 4 C9R voorstel ttj; tijdelijke verhooging van den accijns op het gedistilleerd van 57 tot 60 per H. L. ad 50% sterkte. Ook met het oog op de ontvangst welke aan dat voorstel in de Tweede Kamer der Staten-Generaal mocht te beurt vallen, heeft de Regeering gemeend thans hot voorstel te moeten doen ora de bedoelde verhooging definitief in te voeren, waardoor de inkomsten der schatkist met 1,150,000 per jaar zullen versterkt worden. Het is raadzaam bet tijdstip van het in werking komen der verhooging zoo vroeg mogelijk te stellen, ten eiGde do gelegenheid tot buitengwone inslagen tegen den lageren accijns van 57 zooveel mogelijk te beperkeü. Daarom is voorgesteld de wet op 15 Juli a. s. in werking te doen komeD. Zooals het verloop der ziekte van don Kroon prins medebrengt, vermeerdert de eetlust slechts weinig. Kaar men verneemt, hebben de geneesheeren het personeel van den Prins op het hart gedrukt om den zieke, buiten hunne orders, geon voedings middelen te verschaffen, daar dit de ernstigste ge volgen zou kunnen hebben. De machinisten 2de kl. A. Offrioga en 3de kl. P. Van der Harst, H. T. Hamelberg, M. Griek, D. Oranje, L. T. Van Beek en M. Haak, allen dienende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Atjeh", worden met ulto. dezer op non-activiteit gesteld, terwijl met 1 Juli a. s. aan boord van dien bodem worden geplaatst de machinisten 2de kl. P. J. Van der Rijst, J. Visser, A. Sizoo en de machi nist 3de kl. F. Van der Ben. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat, na verkregen machtiging des Koning8, door hem, tot bevordering der inlandsche paardenfokkerij, bij gelegenheid der in dit jaar te Arasterdam te houden Internationale Landbouwten toonstelling, de onderstaande prijzen en premiën worden uitgeloofd: een prijs van 250 voor het beste inlandsche trekpaard; eene premie van ƒ100 voor het daaropvolgend beste inlandsche trekpaard een prijs van 250 voor hot beste inlandsche rijpaard; eene promie van 100 vcor het daarop volgend beste inlandsche rijpaard. Voor de toeken ning dier prijzen en premiën, welke door eenojury zal geschieden, wordt vereischt dat de te bekronen paarden geschikt zijn voor den militairen diensten gemiddeld tegen den maximum remonte-prijs van 650 door het dopartement van oorlog desverkie- zende kunnen worden aangeschaft. Ook zal de voor noemde Landbouwtentoonstelling bezocht worden door eene militaire commissie, wolke o. a. in opdracht zal hebben, aldaar zoo mogelijk eenige voer den krijgsdienst geschikte inlandsche rij-en trekpaarden aan te koopen. Het aantal feestgangers op het een-en-twin tigste Zendingsfeest, op het heerlijk en voor dat doel zoo nitnemend geschikte landgoed „Boeken rode" nabij Haarlem gehouden, wordt geschat op ongeveer 10- a 11,000. Aan den ingang werden alleen vierduizend programma's verkocht, waardoor het getal wordt aangegeven van hen, die uit de nabuurschap kwamen. Van t\l het gesprokene een ver slag te geven, is ondoenlijk. Alleen zij nog vermeld dat in plaats van dr. Joncker van Rotterdam, de heer Van Weede Van Dijkveld uit Utrecht ge sproken heeft, en voor dr. Schröler de zendeling Zegers is opgetredoD. Voor het overige werd het programma getrouw gevolgd. De orde liet niets te wenschen over. Ook aan de treinen ging alles zooals het behoorde. Dankbaar voor do liefelijke ontvangst, hun bereid, keerden de feestgangers huiswaarts, terwijl aan de commissie opnieuw de lof mag worden toegebracht voor hare uitstekende regeling. Hot door do Nederlandsche Regeeriog aan de Eugelsche omtrent de „Nisero"-zaak te geven antwoord schijnt te zijn vastgesteld. Ten einde graaf Van Bylandt bij het verder voeren der onderhandelingen de noodigo feitelijke inlichtingen te kunnen geven, zijn gisteren, naar het „D. v. N." meldt, de secretaris-generaal van het Departement van Koloniën, jhr. mr. H. Van der Wijck, en de oud-gouverneur van Atjeb, de heer Pruys Van der Hoeven, naar Londen ver trokken. Het „Vad." kan met volkomen zekerheid meedeelen dat er van uitzending van schepen uit Nederland naar Atjeh geeu sprake i9. Wel is order gegeven om de „Atjeh" vóór October a. s. ge heel reisklaar te maken, doch dit vindt alleen zijn oorzaak in 's ministers beslissing om dit schip niet, gelijk gebruikelijk, na vijfjarigen dienst in conservatie te leggen, maar in dienst te houden, onverschillig voor welke bestemming ook. Eveneens wordt de „Zilveren Kruis" uitgerust om in dieDst te komeD, vermoedelijk voor een eskadertocht, doch ook dit is niet onherroepelijk vastgesteld. In elk geval: voor Atjeh wordt hier te lande geon enkel schip gereedgemaakt. Gemengd Niouw». Twee elfjarige jongens, H. en V., waren eergisteren de ouderlijke woning ontloopen zonder daarin terug te keeren. Nadat zij nabij „De Viük" waren opgemerkt, werd door de politie alhier ook aan de omliggende gemeenten hunne aanhouding verzocht. In den afgeloopen nacht echter werd door eenige bewoners van buiten de voorm. Wittepoort een dier knapen, nl. V., aan het politie- bureel gebracht, als zijnde bijna levenloos uit eene aldaar aanwezige sloot gered, terwijl eenigen tijd later het lijk van den tweeden knaap op aanwijzing van zijn makker uit eeno andere sloot word opge haald. Beide jongens hadden zich in het land te slapen willen neerleggen, doch waren, door de duisternis misleid, in het water geloopen. Zeer waarschijnlijk was het noodgeschreeuw slechts van één hunner gehoord. Do portier D. S., van het Evangeliseh- Luthersch Weeshuis, te Amsterdam, was in den nacht van Maandag op Dinsdag verdwenen. Het vermoeden dat hij zich aan oneerlijke handelingen zou hebben schuldig gemaakt, was oorzaak dat men hem opspoorde. Hij is te Leiden in arrest

Leidsch Dagblad | 1884 | | pagina 1